Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 30.09.2012, 01:23:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
ÎPS Iustinian Chira. Considerați că a răspuns Ovidiu!
....))))...trebuia să-mi șoptești...
Reply With Quote
  #242  
Vechi 30.09.2012, 01:25:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata o parte dintr-un interviu:
- V-am auzit in cateva randuri rostind in fata multimii de credinciosi aceste cuvinte care, presupun ca va stau foarte mult la suflet: "Dumnezeu este cu noi!"

- "Dumnezeu este cu noi" nu este o expresie, ci o marturisire de credinta. Noi ne declaram crestini, credinciosi. Nu suntem chiar evlaviosi. Insuficienta ne este nu credinta, ci certitudinea prezentei lui Dumnezeu. Cand eram episcop vicar la Cluj, stateam de vorba seara si spuneam: iata, voi va duceti si va culcati pe un pat de spini, iar eu ma culc pe un pat de crini. De ce? Cand te culci, toate gandurile si imaginatia zboara pe toate coclaurile, bune, rele, te chinuiesc. Eu ma duc si ma culc pe un pat de crini, si am certitudinea ca nu sunt singur, ca ochiul lui Dumnezeu priveste pana in adancurile gandurilor mele si mi-e rusine de Dumnezeu sa accept ganduri ticaloase, rautacioase sau de dusmanie. In Cluj, la miezul noptii, deschideam geamul si stateam cu fata la oras, gandindu-ma la fratii mei, la toti cei ce purtau chip de om, indiferent de credinta sau necredinta lor, caci in jurul meu traiau 400.000 de oameni. Mii de inimi bateau intr-un ritm, de parca se misca orasul. Simteam cum treptat adorm pasiunile, gandurile lor si Duhul lui Dumnezeu pluteste peste toate. Ma gandeam si la bolnavul care-si da duhul la spital, si la doctorul de la capataiul lui, si la militianul care sta la coltul strazii, si la brutarul care pregatea painea pe maine, si la cel ce statea in beciurile securitatii, si la cei ce erau in cercetari, ma transpuneam in situatia fiecaruia. Se spune ca in timpul sfintei slujbe, dimineata, la Sfanta Liturghie, omul traieste mai atent, mai curat; dar pentru pamantul acesta a randuit Dumnezeu ca in fiecare ceas pe glob sa fie Sfanta Liturghie asa incat in toata vremea se inalta rugaciuni - este un echilibru pe care nu-l realizam traind intr-o societate unde auzim numai urlete si injuraturi. Dar dincolo de acestea exista, clipa de clipa, rugaciunile catre Dumnezeu. Da, asa strigau apasat si repetat tinerii la Cluj in fata Catedralei in zilele Revolutiei: "Dumnezeu este cu noi". Era coplesitor! De unde stiau ei aceasta, daca nu de la Biserica care nu i-a abandonat in nici o vreme?

http://www.crestinortodox.ro/intervi...ar-124825.html
Ovidiu, ai cuvantul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 30.09.2012, 01:26:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duhovnic contemporan.
Attached Images
File Type: jpg joc.jpg (19,5 KB, 16 views)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 30.09.2012, 01:45:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Indiciu, scriitor.....
Reply With Quote
  #245  
Vechi 30.09.2012, 01:57:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Parintele Savatie Baștovoi
Reply With Quote
  #246  
Vechi 30.09.2012, 02:04:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Parintele Savatie Baștovoi
Așa este.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 30.09.2012, 02:10:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un extras din cartea ”A iubi înseamnă a ierta” - Ier. Savatie

”Poți spune „te iubesc” în foarte multe feluri, poți arăta asta în și mai multe feluri… însă adevăratul test al iubirii și al prieteniei este atunci când ești capabil/ă să ierți. Ce înseamnă să ierți? Înseamnă să uiți! Expresia „iert, dar nu uit” este un slogan imbecil, care n-are nicio legătură cu iubirea sau cu iertarea, ci cu orgoliul. Acest slogan arată că omul e permanent în conflict cu sine … Rațional și emoțional – cică – a iertat, însă faptul că i s-a greșit nu uită. Atunci ce a iertat? Ce iertăm atunci când iertăm? Nu iertăm oare greșeala? Că pe cel care a greșit îl iubim… iertăm greșeala, ca să îl putem iubi în continuare. În momentul în care nu uităm, dovedim ca ego-ul e mai puternic decât iubirea, și că de fapt…nu am ținut și nu am apreciat omul acela…Am iubit, dar nu acea persoană…ci poate imaginea noastră din acea persoană. Iar atunci când nu putem ierta, de fapt nu ne iertăm pe noi înșine (în primul rând). "Zeului" dinlăutru nu-i convine faptul că a fost „pocnit” de un muritor…

Noi „iertăm” pentru că așa se cade. Însă nu înțelgem un lucru: și anume că „a iubi înseamnă a ierta”. În realitate resentimentele vor exista întotdeauna. Atât timp cât exista ego și e mai puternic decât omul de alături care ți-a greșit."
Reply With Quote
  #248  
Vechi 30.09.2012, 02:42:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Sustinut luptator anticomunist si antiecumenist.
Attached Images
File Type: jpg DSC01529.jpg (18,9 KB, 12 views)
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #249  
Vechi 30.09.2012, 03:28:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sustinut luptator anticomunist si antiecumenist.
Părintele Ioan Iovan.


Despre acest părinte, originar din jud. Bihor, ajuns călugar și hirotonit diacon și apoi preot de către Episcopul de Oradea, Nicolae Popovici :

În cei șapte ani de slujire la Vladimirești a militat pentru o viață duhovnicească intensă, întemeiată pe deasă împărtășanie. Făcea lucrul acesta întemeiat pe Scriptură și Tradiție, deși unii l-au răstălmăcit, iar alții l-au împlinit fără discernământ.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 30.09.2012, 18:51:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mirela, ce faci, nu bloca jocul! Pune o imagine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine a zis... (recunoasteti citatul)? N.Priceputu Teologie si Stiinta 752 23.10.2014 15:24:43
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 16:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 14:07:31
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 17:20:50
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 23:48:21