Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.10.2016, 11:55:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei, poate se prinde de tine ceva..ceva.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.10.2016, 12:24:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa.Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Problema ta nu este de varsta si feciorie si altele din astea.
Eu as zice o vorba si in pateric este un exemplu cand Dumnezeu a ingaduit o monahie mai lenesa sa cada in pacat si sa faca un copil, pentru ca intoarcerea ei sa ridice femeia respectiva la o inaltime deosebita.

Problema ta este ca tu nu stii sa te tii de Dumnezeu.
Fii atent la ce ai scris mai sus: ai vorbit de tine, de invatatura, dar nu ai vorbit despre Dumnezeu, rugaciune si altele din astea.

Bisericosi sunt multi, asa zisi 'curati' sunt multi, poate mai degraba frustrati si inghesuiti de viata in diferite colturi, insa virtuosi si capabili de o viata si de un sens al vietii CU DUMNEZEU sunt putini.


Cauta un sens al vietii alaturi de Dumnezeu. Nu alaturi de o randuiala seaca pe care nu o intelegi, care include fecioria, postul si altele. Degeaba le faci pe astea daca nu ai inteles sensul lor si la ce folosesc. Nu zic acum sa le lasi, dar fecioria de dragul fecioriei este ....

Viata vesnica nu este alaturi de post si feciorie ci alaturi de Dumnezeu.

Cauta-l pe Dumnezeu si toate celelalte se vor adauga tie.
Adica invata sa te rogi cum trebuie in primul rand, sa iubesti pe cel de langa tine, sa faci milostenie, sa te doara pentru cel de langa tine. Astea sunt temelia vietii alaturi de Dumnezeu si nu fecioria.
Invata sa te rogi in primul rand si asa Dumnezeu va fi langa tine in permanenta.

Iar dupa lucrul asta TOATE se vor aseza in viata ta. Si un partener de viata cu care sa imparti toate cele bune si rele si toate celelalte ale vietii.

Te zbati ca un peste pe uscat, nevazand ca apa este langa el. Roaga-te si te tine de Dumnezeu si toate celelalte se vor aseza in viata ta. Stai si te uiti debusolat cumva la o viata goala si fara Dumnezeu. Nu stii pe unde sa o apuci? Evident ca nu stii, daca tu nu stii sa stai alaturi de Dumnezeu. Ca daca ai sta langa El, toate s-ar aseza usor in fata ta.

Last edited by gpalama; 26.10.2016 at 12:29:24.
Reply With Quote
Răspunde