Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.05.2017, 15:50:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
homeopatia nu poate inlocui medicina alopata.
În anumite cazuri poate, în unele nu.

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
o muscatura de albina se rezolva de una singura in cateva zile, cu o compresa cu apa rece reduci timpul la jumatate.
Când ți se umflă ochiul de nu mai vezi cu el, nu cred că se rezolvă cu comprese. Eu am luat apis și chiar a avut efect. Am fost obligat de împrejurări, eram la 30 de km de cel mai apropiat centru medical. Până atunci și eu spuneam că homeopatele sunt apă chioară, dar mi-a venit rândul să-mi tai din vârful nasului. :)

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
daca suferi o arsura solara cat de tampit trebuie sa fii sa folosesti cine stie ce chestii homeopate care te "vindeca" in cateva zile in loc sa pui niste panthenol care te rezolva in juma de ora?
Uite că sunt tâmpiți, nu așa deștepți ca tine, care se vindecă și atlfel, poate cu o compresă de ceai sau cu unt de cocos sau iaurt. Sau când ai o criză de fiere bei apă caldă și apoi o ții numai pe lichide câteva zile sau iei un medicament de la farmacie și ai rezolvat problema. Fiecare alege ce consideră ce e mai bine pentru el.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.05.2017, 16:00:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cristian, am postat două înregistrări cu Dr. Amalia Șerban, eu cred că este destul de clar. Ea recunoște că nimic nu este sigur în materie de vaccinuri. Și tot ea confirmă faptul că prin media circulă multă dezinformare.

Last edited by simpllu; 10.05.2017 at 16:06:30.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.05.2017, 16:04:20
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
din cate-mi amintesc primul deces a fost intr-o comunitate de tigani de prin zona aradului, unde niciun copil nu era vaccinat.

Cine sunt cei 23 de copii care au murit, conform datelor oficiale, din cauza rujeolei. Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor precizează că decesele au apărut „la persoane care au fost imunocompromise sau au avut alte co-morbidități”


http://www.activenews.ro/stiri-sanat...iditati-142884

CAZUL 1 Ȋn iunie 2016 a murit un băiețel de 8 luni, din comuna Conop (Arad). El luase pojarul de la frații mai mari, care nu fuseseră vaccinați. „Mai avea trei frați, iar în casa în care locuia mai stăteau șapte persoane: bunicii, frații și mama. Tatăl nu locuia cu ei, deci vorbim despre o familie dezorganizată. Nici condițiile în care locuia bebelușul mort nu erau dintre cele mai bune, mă refer la condiții mai grele de trai", spune Ionel Sărmășan, reprezentat al Serviciului de Asistență Socială din cadrul Primăriei Conop. Băiețelul era de etnie rromă. CNSCBT spune că el a fost adus „tardiv” la spital, fără să menționeze și dacă era înscris pe lista vreunui medic de familie sau dacă fusese consultat periodic, așa cum ar fi trebui să se întâmple cu copiii sub 1 an.

P.S. Citește tot articolul. Apoi să vedem unde este vina descreieraților care nu vaccinează. :)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.05.2017, 16:10:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și încă ceva, majoritatea celor care refuză conștient vaccinarea sunt oameni cu studii superiore, nu oameni de pe la țară sau care provin din medii sociale defavorizate și care au mai greu acces la un serviciu medical.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.05.2017, 16:12:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În anumite cazuri poate, în unele nu.



Când ți se umflă ochiul de nu mai vezi cu el, nu cred că se rezolvă cu comprese. Eu am luat apis și chiar a avut efect. Am fost obligat de împrejurări, eram la 30 de km de cel mai apropiat centru medical. Până atunci și eu spuneam că homeopatele sunt apă chioară, dar mi-a venit rândul să-mi tai din vârful nasului. :)



Uite că sunt tâmpiți, nu așa deștepți ca tine, care se vindecă și atlfel, poate cu o compresă de ceai sau cu unt de cocos sau iaurt. Sau când ai o criză de fiere bei apă caldă și apoi o ții numai pe lichide câteva zile sau iei un medicament de la farmacie și ai rezolvat problema. Fiecare alege ce consideră ce e mai bine pentru el.
eu nu am zis niciodata ca sunt apa chioara, eu evit tratamentul chimic cat pot de mult, dar de multe ori chiar sunt. treaba cu intepatura albinei e cu dus-intors, pentru ca nu stim in cate zile s-a dezumflat. in urma cu peste 20 de ani eram in delta si un amic a fost intepat in obraz de un barzaune d'ala imens, veninos. practic i s-a dublat fata, de fapt parea ca i s-a dublat tot capul. eram izolati pe o insula pe dunarea veche, pe langa letea. a avut si febra, fata incepuse sa i se invineteasca, jale mare. nu aveam la noi decat spirt medicinal si un plic de saprosan. l-am dezinfectat bine cu spirt si i-am pus pudra d'aia pe toata zona, urmand ca dimineata sa urlam dupa ceva barci de lipoveni sa ne duca la mila, de unde sa plecam spre crisan, unde era un dispensar.
dar dimineata i se dezumflase ceva fata si n-a vrut cu niciun chip sa mearga. am mai stat acolo inca cateva zile, nu mai stiu exact, in total am stat o saptamana. ala s-a vindecat repede, la cateva zile de la intoarcere mai avea doar o buba mica unde fusese intepat. doctorul la care a fost in bucuresti i-a zis ca daca era alergic murea in 5 minute.

chiar sunt tampiti, in cazul ala, printre medicamentele minune este si acest panthenol.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.05.2017, 16:15:03
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și încă ceva, majoritatea celor care refuză conștient vaccinarea sunt oameni cu studii superiore, nu oameni de pe la țară sau care provin din medii sociale defavorizate și care au mai greu acces la un serviciu medical.
ti-am spus parerea mea, nu mai insist, dar asa, ca o mica curiozitate, ce parere ai despre transfuzia cu sange?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.05.2017, 16:20:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ce parere ai despre transfuzia cu sange?
În ce sens?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.05.2017, 16:23:14
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În ce sens?
doar nu-ti cer un raspuns stiintific, esti de acord cu asa ceva?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.05.2017, 16:27:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Oriunde este dezinformare si caracter obligatoriu/punitiv, este ceva putred.
Aline, a propos de homeopatie: ai idee cine a fost Sf. Ioan al Kronstadtului? Si ce pareri avea pe chestiune? Si nu doar pareri, ci si practici. A vindecat oameni cu Sf. Euharist si cu homeopatia.
Nowadays, l-ai trimite la stuf, vorba lui Ovidiu, asa-i?

P. S. Rog sa nu mai fie sterse postari in care sint mentionati memebri importanti ai Bisericii care au inteles si practic "toate cite sint bune, pastrati si folositi", inclusiv in privinta homeopatiei.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.05.2017, 16:30:05
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ti-am spus parerea mea, nu mai insist, dar asa, ca o mica curiozitate, ce parere ai despre transfuzia cu sange?
Lancelot, daca imi permiti, banuiesc ca întrebarea este destul de generala, pusa celor care sustinem libertatea si informarea corecta ca alternativa la si respectiv in cadrul unei vaccinari informate: trasnfuzia de singe nu este respinsa, in coplesitoare si justa proportie de crestinii ortodocsi. Daca iehovistii si altii cred in superstitii antice, e treaba lor.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde