Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2007, 10:48:03
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Ce impact pozitiv sau negativ credeti ca au jocurile video asupra celor care le joaca?
Se pot constitui ca "inlocuitori" ai dreptei credinte si a Lui Dumnezeu?Pot deveni ele idol oamenilor impatimiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2007, 13:48:31
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Jocurile video pt copii mai ales provoaca o asa zisa spalare a creierului,ii rupe de realitate sau ii face sa confunde realitatea cu virtualul.Deseori vedem prin parcuri copii violenti care sub autointitularea,omul paianjen,sub zero sau alte personaje din desen animat si din jocurile video,lovesc ,tipa si au un comportament foarte ciudat.Nu putine cazuri au fost in care adolescenti si-au ucis parintii ,prietenii sau persoanele cu care au avut oarece conflicte,iar acestea se datoreaza in primul rand orelor numeroase petrecute in fata calculatorului jucand ,,counter strike" sau eu mai stiu ce jucuri violente in care esti castigator daca faci cat mai multe crime.
Copiii sunt familiarizati cu ucisul chiar daca la prima vedere e doar un joc.Lumea lor devine lumea violentelor a crimelor care isi lasa greoi amprenta in subconstientul acestora.
un coleg care preda religia i-a intrebat pe copilasii din clasa I,ce vor ei sa se faca cand cresc mari.Raspunsul era de asteptat ,mai bine de jumatate din clasa voiau sa fie politisti,militari si spioni.
Jocurile video istiga la violenta,iar violenta e contrara invataturii lui Hristos,adica dragostei si iubirea aproapelui,dar nu in ultimul rand iertarii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2007, 17:08:29
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

sunt in principiu de acord cu misionarul, dar in strainatate s-au luat efectele jocurilor asupra copiilor in consideratie, acum acestea avand un "parental advisory"... un fel de CNA pt jocuri video. numai ca la noi nimeni nu tine cont de asa ceva...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2007, 17:49:27
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

jocurile video pot fi bune sau rele. daca le luam in seama doar pe acelea cu "zburat de creieri" atunci nu sunt bune. daca ne raportam la diferite jocuri educative atunci sunt foarte bune. la fel daca ne raportam la un joc de actiune fara imagini prea tari.

lumea are nevoi ludice care nu cred ca trebuie vazut ca si satanice. raportul trebuie insa bine mentinut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2007, 18:29:36
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Multam pentru lamuriri.Am crescut cu jocurile video,dar totusi inainte nu erau asa de realistice grafic si totusi tot erau periculoase,adica creau patima(la mine cel putin,dar stiu sigur ca si altora din diversele contacte pe care le-am intretinut in salile de net acum multi ani).Stiu ca pt mine erau patima sigura,obsesie,dar,o data cu reinnoirea si cresterea spiritual au devenit un fleac,fara pericol real.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2007, 18:31:20
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Am deschis topicul sa le aratati si la altii care poate au problema asta.Desi nu e cea mai mare...:D:D:D:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2007, 20:29:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Cind "esti prins" in jocurile pe computer esti ca "cel care este dus la groapa", singura diferenta este ca singele inca mai circula prin vene, sufletul in schimb este M O R T.:(:(:(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2007, 22:15:31
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Parintii ar trebui sa fie constienti de efectele negative pe care le pot avea jocurile video asupra copiilor lor.Am ramas fara cuvinte cind in urma cu 7-8 luni o cunostinta imi povestea ce a patit cu nepotul ei in virsta de 6 ani in timp ce mergea cu masina.I-a spus despre niste pietoni sa intre in ei cu masina ca sunt niste "curve", asa cum face el in fiecare zi cind se joaca pe calculator. Va dati seama ce mod de a gindi si de a vorbi la un copil de virsta lui? Cind eram de virsta lui ma jucam cu mingea,saream coarda...etc.si nu eram numai eu, ci si multi alti copii de seama mea.De vocabularul pe care il foloseam, ce sa va spun, nici nu auzisem de asa cuvinte.Stau si ma intreb pina unde va ajunge aceasta degradare umana?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 22:50:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Wow, nu-mi vine sa cred ca un user a deschis pana si un topic despre jocurile video. Parerea mea este asta:
- jocurile sunt periculoase pentru copiii mai mici de 14 ani;
- jocurile nu sunt niste experiente 3d impresionante (apropo de noile aceleratoare grafice ce simuleaza realitatea ca privind prin geam), ocupandu-ne astfel aproape tot timpul liber pe care il avem sau chiar ne ocupa din timpul altor treburi care trebuiesc facute;
- pt mine reprezinta un pacat doar pentru ca produc dependenta, adica suntem robiti de gameworld in loc sa ne oacupam mai mult cu credinta.
- nu cred ca jocurile ar reprezenta un pacat daca am sti ce anume sa jucam si cat timp sa ne jucam acel joc; cred , nu stiu sigur...oricum toate sunt desertaciune si chestii vremelnice si lumesti provocatoare de nervi si multi draci...
P.S.: am crapat si o tastatura intr-o noapte cand am stat de la 9 seara pana la 6 dimineata doar pentru a termina cursa 107 din NFSU 1. Sa-mi fie cu iertare, spun asta ca poate mai este cineva cunoscator de situatie, tragnad o concluzie ca unele jocuri nu sunt decat o fabrica de furie, manie, ura, razbunare, cum vreti voi sa-i spune-ti. Dar sunt si jocuri care ma linistesc. Trtist ca imi gasesc alinarea in ceva virtual in loc sa-mi gasesc adevarata pace in DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2007, 22:52:12
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Imi cer scuze, am gresit la a doua liniuta, corectez acum:
- jocurile SUNT niste experiente 3d impresionante (apropo de noile aceleratoare grafice ce simuleaza realitatea ca privind prin geam), ocupandu-ne astfel aproape tot timpul liber pe care il avem sau chiar ne ocupa din timpul altor treburi care trebuiesc facute;
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JOCURILE DE NOROC cristiboss56 Vrajitoria 16 25.05.2014 01:07:42
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Despre jocurile video.... Sanduu Generalitati 8 18.10.2012 13:30:39
Jocurile de noroc si pariurile ovidiu80 Intrebari utilizatori 7 19.11.2010 18:53:53