Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2010, 17:25:46
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit Bisericile din Apocalipsa

BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2010, 17:30:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca poti, descrie-le aici tu pe rind, fa o insiruire cu caracteristicile ficareia , dupa care vom vedea unde ne incadram.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2010, 17:52:01
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca poti, descrie-le aici tu pe rind, fa o insiruire cu caracteristicile ficareia , dupa care vom vedea unde ne incadram.
Am sa postez ce spune Biblia despre fiecare din ele:

Biserica din Efes
Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:
Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși;
Și stărui în răbdare și ai suferit pentru numele Meu și nu ai obosit.
Dar am împotriva ta faptul că ai părăsit dragostea ta cea dintâi.
Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi.
Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Biserica din Smirna
Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat:
Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei.
Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua.

Biserica din Pergam
Iar îngerului Bisericii din Pergam scrie-i: Acestea zice Cel ce are sabia ascuțită de amândouă părțile:
Știu unde sălășluiești: unde este scaunul satanei; și ții numele Meu și n-ai tăgăduit credința Mea, în zilele lui Antipa, martorul Meu cel credincios, care a fost ucis la voi, unde locuiește satana.
Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților.
Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.

Biserica din Tiatira
Iar îngerului Bisericii din Tiatira scrie-i: Acestea zice Fiul lui Dumnezeu, ai Cărui ochi sunt ca para focului și picioarele asemenea aramei strălucitoare:
Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi.
Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.
Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.
Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate.
Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni.
Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.
Și le va păstori pe ele cu toiag de fier și ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum și eu am luat putere de la Tatăl Meu.
Și-i voi da lui steaua cea de dimineață.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Sardes
Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort. Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta.
Dar ai câțiva oameni în Sardes, care nu și-au mânjit hainele lor, ci ei vor umbla cu Mine îmbrăcați în veșminte albe, fiindcă sunt vrednici.
Cel ce biruiește va fi astfel îmbrăcat în veșminte albe și nu voi șterge deloc numele lui din cartea vieții și voi mărturisi numele lui înaintea părintelui Meu și înaintea îngerilor Lui.
Cel ce are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Filadelfia
Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide și nimeni nu va închide și închide și nimeni nu va deschide:
Știu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o ușă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deși ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu și nu ai tăgăduit numele Meu.
Iată, îți dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei și nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină și să se închine înaintea picioarelor tale și vor cunoaște că te-am iubit.
Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, și Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ.
Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta.
Pe cel ce biruiește îl voi face stâlp în templul Dumnezeului Meu și afară nu va mai ieși și voi scrie pe el numele Dumnezeului Meu și numele cetății Dumnezeului Meu, - al noului Ierusalim, care se pogoară din cer, de la Dumnezeul Meu - și numele Meu cel nou.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Laodiceea
Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2010, 22:15:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Am sa postez ce spune Biblia despre fiecare din ele:

Biserica din Efes
Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:
Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși;
Și stărui în răbdare și ai suferit pentru numele Meu și nu ai obosit.
Dar am împotriva ta faptul că ai părăsit dragostea ta cea dintâi.
Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi.
Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Biserica din Smirna
Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat:
Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei.
Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua.

Biserica din Pergam
Iar îngerului Bisericii din Pergam scrie-i: Acestea zice Cel ce are sabia ascuțită de amândouă părțile:
Știu unde sălășluiești: unde este scaunul satanei; și ții numele Meu și n-ai tăgăduit credința Mea, în zilele lui Antipa, martorul Meu cel credincios, care a fost ucis la voi, unde locuiește satana.
Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării.
Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților.
Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.

Biserica din Tiatira
Iar îngerului Bisericii din Tiatira scrie-i: Acestea zice Fiul lui Dumnezeu, ai Cărui ochi sunt ca para focului și picioarele asemenea aramei strălucitoare:
Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi.
Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor.
Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei.
Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre.
Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate.
Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni.
Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri.
Și le va păstori pe ele cu toiag de fier și ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum și eu am luat putere de la Tatăl Meu.
Și-i voi da lui steaua cea de dimineață.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Sardes
Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort. Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta.
Dar ai câțiva oameni în Sardes, care nu și-au mânjit hainele lor, ci ei vor umbla cu Mine îmbrăcați în veșminte albe, fiindcă sunt vrednici.
Cel ce biruiește va fi astfel îmbrăcat în veșminte albe și nu voi șterge deloc numele lui din cartea vieții și voi mărturisi numele lui înaintea părintelui Meu și înaintea îngerilor Lui.
Cel ce are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Filadelfia
Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide și nimeni nu va închide și închide și nimeni nu va deschide:
Știu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o ușă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deși ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu și nu ai tăgăduit numele Meu.
Iată, îți dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei și nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină și să se închine înaintea picioarelor tale și vor cunoaște că te-am iubit.
Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, și Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ.
Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta.
Pe cel ce biruiește îl voi face stâlp în templul Dumnezeului Meu și afară nu va mai ieși și voi scrie pe el numele Dumnezeului Meu și numele cetății Dumnezeului Meu, - al noului Ierusalim, care se pogoară din cer, de la Dumnezeul Meu - și numele Meu cel nou.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Biserica din Laodiceea
Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui.
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.
Biblia nu prezinta in cazul bisericilor din Apocalipsa, probleme dogmatice sau de organizare ci probleme de traire crestina,
Cuvantul "biserica" are mai multe sensuri, in Apocalipsa se pune accentul pe nivelul de credinciosie al comunitatii credinciosilor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2010, 22:19:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.
In crestinism punem accentul pe unitate, pe comuniune, pe trairea in acelai Duh diversitatea in biserica este erezie pentru ca nu pot exista mai multe adevaruri ci doar unul, a face fiecare ce vrea dupa capul lui, nu mai aduce a crestinism ci a balamuc. Muzica bisericeasca trebuie sa fie aparte, ea trebuie sa fie o muzica sacra nu o muzica aseamnatoare celor din lume, cum se intampla la neo-protestanti, unde muzica si-a pierdut sacralitatea, daca nu exista un control dogmatic, rezultatut este clar erezia
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 16.11.2010 at 22:21:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2010, 00:02:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara.
Biserica Ortodoxă nu își are nici o rădăcină în Biserica primară, ci este însăși Biserica primară la 1977 de ani de existență. Între Biserica primară și Biserica Ortodoxă de azi nu există nici un fel de ruptură, "rupturile" fiind doar în capetele ignorante, ignobile, căpcăune, fanatice, tulburate, isterice, îndoctrinate și fanatizate, lipsite de lumina harului Duhului Sfânt ale sectarilor/cultiștilor neoprotestanți.

Citat:
Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Cele 7 biserici din Apocalipsă nu reprezintă niște biserici separate, pentru că ele reprezintă și sunt aceeași Biserică, pentru că Biserica este trupul lui Hristos. Și așa cum Hristos, capul Bisericii este numai unul, așa și Biserica, trupul Său, este numai una. Faptul că nu erau perfecte nu înseamnă că nu ar fi primit adevărul de la Dumnezeu. Pe de altă parte, fragmentul referitor la cele 7 biserici nu este un mesaj care se referă doar la bisericile din Asia Mică din primul secol, ci se referă la Biserica lui Hristos de-a lungul întregii istorii pe care o va parcurge, pentru că mereu au existat și există ispite la adresa Bisericii iar istoria a dovedit cu prisosință că au fost mulți care au căzut în ispite și erezii, însă au fost lepădați de Biserică.

Citat:
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele.
Încă o aberație pe care numai un sectant de rea credință putea să o debiteze. Cum să fie mesajul lui Hristos diferit pentru fiecare biserică ?? Asta este culmea penibilului în materie de interpretare de tip sectant cu mintea tulburată a Scripturii. Adică ce vrei să spui că ar exista vreo altă Evanghelie decât Evanghelia Mântuitorului Hristos ??

Citat:
Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce ? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
În primul rând că Biserica Ortodoxă nu este o confesiune, ci este Biserica lui Hristos. Sectele/cultele neoprotestante nu sunt Biserică, nu fac parte din Biserică, nu sunt biserici în adevăratul înțeles al cuvântului, însă datorită sistemului legal au dreptul ca organizații religioase să se autointituleze "biserici". Însă în ceea ce le privește adevărul este că ele doar se autointitulează biserici reprezentând doar niște plagiate nereușite, niște falsificări abjecte și eretice ale adevăratei Biserici a lui Hristos.

Citat:
De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale ? Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.
Faptul că se vorbește de 7 biserici asta nu înseamnă cu nici un chip că ar fi avut nu știu ce "diversitate". Erau 7 adică distincte, ca număr, dar această multiplicitate de biserici locale nu implică nicidecum faptul că ele ca biserici ar fi avut vreo "diversitate" de învățătură sau de cult între ele.

Last edited by doctor_faustus; 17.11.2010 at 08:44:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2010, 10:57:31
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Biblia nu prezinta in cazul bisericilor din Apocalipsa, probleme dogmatice sau de organizare ci probleme de traire crestina,
Cuvantul "biserica" are mai multe sensuri, in Apocalipsa se pune accentul pe nivelul de credinciosie al comunitatii credinciosilor
Prezinta si probleme dogmatice, de invatatura. In Biserica din Pergam se tinea si invatatura lui Balaam si a nicolaitilor.
Se pune accent pe traire dar ideea de la care am pornit era ca fiecare biserica era de sine statatoare. Cele 7 biserici nu erau BO sau BC ci fiecare avea identitate proprie , fiecare se lupta cu problemele proprii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2010, 11:23:14
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Biserica Ortodoxă nu își are nici o rădăcină în Biserica primară, ci este însăși Biserica primară la 1977 de ani de existență. Între Biserica primară și Biserica Ortodoxă de azi nu există nici un fel de ruptură, "rupturile" fiind doar în capetele ignorante, ignobile, căpcăune, fanatice, tulburate, isterice, îndoctrinate și fanatizate, lipsite de lumina harului Duhului Sfânt ale sectarilor/cultiștilor neoprotestanți.
Dc BO e chiar biserica primara atunci de ce nu se adreseaza Hristos "Bisericii Ortodoxe din...."?
Bisericile respective aveau identitate proprie si nu erau grupate intr-o biserica de aceea sunt tratate individual.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Cele 7 biserici din Apocalipsă nu reprezintă niște biserici separate, pentru că ele reprezintă și sunt aceeași Biserică, pentru că Biserica este trupul lui Hristos. Și așa cum Hristos, capul Bisericii este numai unul, așa și Biserica, trupul Său, este numai una.
Daca citesti mai atent textul ai sa vezi ca sunt separate si chiar Hristos, in mod repetat, afirma urmatorul lucru:
Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.

Bisericilor nu Bisericii, intelegi?

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Faptul că nu erau perfecte nu înseamnă că nu ar fi primit adevărul de la Dumnezeu. Pe de altă parte, fragmentul referitor la cele 7 biserici nu este un mesaj care se referă doar la bisericile din Asia Mică din primul secol, ci se referă la Biserica lui Hristos de-a lungul întregii istorii pe care o va parcurge, pentru că mereu au existat și există ispite la adresa Bisericii iar istoria a dovedit cu prisosință că au fost mulți care au căzut în ispite și erezii, însă au fost lepădați de Biserică.
Au primit adevarul dar s-au indepartat de el. Nu e suficient sa primesti adevarul, trebuie sa il si tii. Bisericii din Sardes ii spune urmatorul lucru:

"Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește.

Intelegi problema?"Adu-ti aminte cum ai primit si auzit si pastreaza". Biserica din Sardes se departase de invatatura primita si din cauza asta ajunsese in situatia respectiva.
Faptul ca ai primit adevarul nu te face infailibil, trebuie sa pastrezi acel adevar.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Încă o aberație pe care numai un sectant de rea credință putea să o debiteze. Cum să fie mesajul lui Hristos diferit pentru fiecare biserică ?? Asta este culmea penibilului în materie de interpretare de tip sectant cu mintea tulburată a Scripturii. Adică ce vrei să spui că ar exista vreo altă Evanghelie decât Evanghelia Mântuitorului Hristos ??
Tu ori nu vezi ori te faci ca nu vezi. Bisericii din Efes ii spune ceva, Bisericii din Pergam ii spune altceva etc. Sau pt tine e acelasi mesaj? Nu vorbesc de Evanghelie ci vorbesc de ceea ce le transmite Hristos celor 7 Biserici.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
În primul rând că Biserica Ortodoxă nu este o confesiune, ci este Biserica lui Hristos. Sectele/cultele neoprotestante nu sunt Biserică, nu fac parte din Biserică, nu sunt biserici în adevăratul înțeles al cuvântului, însă datorită sistemului legal au dreptul ca organizații religioase să se autointituleze "biserici". Însă în ceea ce le privește adevărul este că ele doar se autointitulează biserici reprezentând doar niște plagiate nereușite, niște falsificări abjecte și eretice ale adevăratei Biserici a lui Hristos.
Nu esti tu in masura sa judeci cultele NP. Vai de tine la ziua judecatii,la ce afirmatii faci.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Faptul că se vorbește de 7 biserici asta nu înseamnă cu nici un chip că ar fi avut nu știu ce "diversitate". Erau 7 adică distincte, ca număr, dar această multiplicitate de biserici locale nu implică nicidecum faptul că ele ca biserici ar fi avut vreo "diversitate" de învățătură sau de cult între ele.
In primul rand acele biserici nu reprezentau nici un cult, vezi tu vre-o referire la un cult?
In al doilea rand fiecare biserica e tratata individual si nu la gramada, ca si cult.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2010, 11:43:16
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In crestinism punem accentul pe unitate, pe comuniune, pe trairea in acelai Duh diversitatea in biserica este erezie pentru ca nu pot exista mai multe adevaruri ci doar unul, a face fiecare ce vrea dupa capul lui, nu mai aduce a crestinism ci a balamuc. Muzica bisericeasca trebuie sa fie aparte, ea trebuie sa fie o muzica sacra nu o muzica aseamnatoare celor din lume, cum se intampla la neo-protestanti, unde muzica si-a pierdut sacralitatea, daca nu exista un control dogmatic, rezultatut este clar erezia
Diversitatea nu inseamna alt adevar. Diversitatea nu inseamna lipsa unitatii, cei care sunt credinciosi se inchina la Hristos, ori faptul ca unul este dintr-un cult, altul din alt cult nu inseamna ca au alt adevar.
Diversitatea nu inseamna sa faca fiecare ce vrea dupa capul lui, si aici nu ma refer doar la muzica.
Nu doar muzica bizantina e acceptata de Dumnezeu, asta e o preconceptie. Daca tu nu te poti inchina decat pe muzica bizantina nu inseamna ca toti trebuie sa se inchine pe muzica bizantina. Nu sunt adeptul muzicii zgomotoase dar nici sa o ducem in extrema cealalta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.11.2010, 11:58:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
BO si BC afirma ca sunt primele biserici si ca isi au radacina in biserica primara. Mergand pe acest principiu fiecare din cele 2 biserici se considera detinatoare a adevarului. Insa pentru cine studiaza cele 7 biserici descrise in Apocalipsa vede de fapt ca erau departe de a fi perfecte.
Un alt aspect e faptul ca fiecare din biserici era de sine statatoare, mesajul lui Hristos e diferit pentru fiecare din ele. Ori in cadrul BO si BC(aici nu sunt convins daca e corect ceea ce zic) toate bisericile sunt la fel, nu exista diversitate. Daca un preot dintr-o biserica ortodoxa vrea sa schimbe ceva(muzica, mesajul etc) are mari sanse sa fie considerat eretic si sa fie dat afara.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Cu care din bisericile din apocalipsa considerati ca se aseamana biserica din care faceti parte si de ce? Intrebarea e valabila pentru toate confesiunile dar in special pt cele traditionale care afirma ca sunt de la inceput.
2)De ce lipseste diversitatea in cadrul bisericilor traditionale?Vedem clar cum cele 7 biserici descrise in Apocalipsa erau diferite si tratate individual.
In primul rand, daca e s-o luam in sens strict geografic vedem ca toate cetatile sunt acum in Turcia. Si ca s-a si implinit, majoritatea locuitorilor acelor cetati fiind acum musulmani, deci li s-a luat credinta dreapta.
Pe de alta parte la inceput nu exista o organizare, adica nu era un patriarh sau mitropolit. Era episcop si acolo exista o biserica, de obicei intr-un oras. De aceea se spune de biserica din orasul respectiv, organizarea era la nivelul orasului respectiv.
Apoi, cand crestinismul a fost legalizat, s-a putut face o organizare mai vasta, pe teritorii. La un moment dat se ajunsese la o organizare bazata pe principalele orase din regiune: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia si Ierusalim, fiind cinci patriarhii.
Observam ca de-a lungul timpului mai multe grupari, biserici, s-au separat de ortodoxie. Unele au devenit monofizite (copta, armeana, siriaca si etiopiana), Roma s-a rupt apoi la Schisma, iar altele au fost cucerite de turci devenind locuitorii musulmani in mare proportie. Si acestia pot intra in aceasta descriere. Neoprotestantii nu pot intra aici, ei sunt doar niste adunari de studiere a Bibliei, n-au fost la inceput biserica.
Observam chiar ca din cele cinci patriarhii niciuna nu mai este majoritar ortodoxa. Doar in teritoriul legat de patriarhia Constantinopolului mai exista BO (unele nici nu faceau parte la inceput, cum este Rusia).
In cadrul BO exista BO a Rusiei, BO a Bulgariei, BO a Serbiei, BO a Romaniei, etc. Toate acestea sunt separate doar administrativ (cum erau patriarhiile in primul mileniu), dar sunt surori, sunt aceeasi Biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 18:29:40
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 18:49:34
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 13:35:19
bisericile apostolice au ritualuri anacronice ? Radu32 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 55 01.04.2010 21:54:57
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 15:57:10