Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.11.2007, 23:00:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu exista om, oricat de bun ar fi, care sa nu fie pus in situatia de a avea relatii necesare cu oameni inraiti si dusmanosi. Mantuitorul Hristos, care a intruchipat in Sine desavarsirea umana, pe langa prieteni devotati si credinciosi pana la moarte, a avut, totusi, si dusmani inversunati, care au uneltit cu rautate si viclenie impotriva Lui, urmarind sa-L ucida. Existenta potrivnicilor constituie deci un rau care nu se poate evita de nimeni pe lume si, de aceea, se impune o convietuire cu ei in care iubirea se manifesta ca iertare.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.03.2008, 22:30:38
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de mirelat
poate ca cineva a gresit fata de tine, public, dar nu vrea sa se impace defel. si totusi tu vrei sa te impaci, sa fiti in pace. nu cred ca e indicat un "spectacol" public de impacare, tinand cont ca cealalta parte nu vrea sa stie de asa ceva; mai bine sa te rogi la Dumnezeu sa aduca pacea, voi ce ziceti?
:)Rugaciune Mirela...rugaciune si va fi pace
da, rugaciune si credinta in Dumnezeu ca va face sa fie totul bine si asa va fii.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.09.2008, 17:00:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

din "Jurnalul Fericirii".. parafrazare..

- Parinte, eu iert, dar nu pot uita!
- Mai fiule, tu iti dai seama ce zici?! Daca Hristos, la scaunul Spovedaniei, s-ar apleca spre tine si ti-ar zice: "Te iert, dar nu te pot uita!" ... cum ar fi?!
- ...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.12.2008, 16:09:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Dar ce să facă acei creștini, care își cer iertare de la cei cu care sînt certați, dar aceia nu vor să-i ierte?

Parintele Ilie Cleopa

Cea mai mare virtute creștină este iubirea. Ea este viața noastră și avem nevoie de ea ca de aer. De aceea, spune Sfîntul Evanghelist Ioan: Dumnezeu este iubire. Iar iertarea, împăcarea, milostenia, cercetarea bolnavilor, primirea străinilor și altele asemenea sînt fiicele cele mai mari ale iubirii creștine.
[COLOR=#330000]Iubirea de Dumnezeu și iubirea de aproapele, sînt poruncile cele mai mari din Sfînta Evanghelie care stau la temelia mîntuirii noastre. De felul cum vom ști să iertăm, să ajutăm pe aproapele, să răbdăm pe toți, să facem pace, să nu ne răzbunăm, de aceasta depinde pacea noastră, bucuria vieții noastre, mîntuirea fiecăruia dintre noi. [/COLOR]
[COLOR=#330000]
[/COLOR]
Dar ce să facă acei creștini, care își cer iertare de la cei cu care sînt certați, dar aceia nu vor să-i ierte?
Să facă ce ne învață Sfinții Părinți. Întîi să se roage lui Dumnezeu pentru îmblînzirea vrăjmașilor lor. Să ceară sfatul duhovnicilor lor și să le respecte cuvîntul. Apoi să-și ceară personal iertare de la cei cu care sînt certați, prin cuvintele: "Iartă-mă, frate, pentru toate cîte ți-am greșit și Dumnezeu să te ierte!" Iertarea să se facă cel mai bine în biserică, sau în casa unuia dintre ei, sau în casa preotului. Dacă cearta este veche și mare, împăcarea să se facă în prezența preotului, și să se încheie cu o rugăciune de mulțumire și chiar cu o masă creștinească, sau acordarea reciprocă de daruri. Dacă aproapele nu vrea să ne ierte, să urmăm sfatul duhovnicului, să cerem iertare de trei ori și așa, dacă nu ne mustră conștiința, ne putem împărtăși cu Sfintele Taine. Iar dacă încă sîntem tulburați și ne chinuie gîndurile de răzbunare, să amînăm Sfînta Împărtășanie, ca să nu ne fie spre osîndă. Smerenia și rugăciunea curată ne ajută cel mai mult la împăcare. Cine urmează calea aceasta, acela nu este departe de mîntuire!

Citim în Pateric că un călugăr tînăr s-a dus la un sihastru bătrîn și i-a spus că are vrajbă asupra cuiva și nu-l poate ierta nicidecum. Zadarnic l-a îndemnat bătrînul la iertare, că ucenicul nu voia să-l ierte. Atunci duhovnicul a zis ucenicului: "Să spunem împreună Tatăl nostru, fiule!" Pe cînd ucenicul zicea: "Și ne iartă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri", bătrînul îi spuse: "Nu așa, fiule! Ci să zicem; Și nu ne ierta nouă greșelile noastre, precum nici noi nu iertăm greșiților noștri!" Auzind aceasta ucenicul, a căzut în genunchi și a zis: "Iartă-mă, părinte, că am greșit! Din clipa aceasta am iertat pe fratele meu!"

Așa să facem și noi, frați creștini. Să cerem iertare întîi și să iertăm cu dragoste pe toți, ca să fim și noi iertați de Dumnezeu pe pămînt și în cer. Căci fără iertare nu avem mîntuire, nici nu putem zice Tatăl nostru.
Să rugăm pe Dumnezeul dragostei și pe Fiul lui Dumnezeu, Care S-a răstignit pe cruce din dragoste pentru noi, să ne împace pe toți în numele Său, știind că dragostea nu moare niciodată! Amin.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.12.2008, 03:40:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit LEGENDA de Jorge Luis Borges

Abel si Cain se intalnira dupa moartea lui Abel. Mergeau amandoi prin desert si se recunoscura de departe, caci amandoi erau foarte inalti. Fratii se asezara pe pamant , facura focul si mancara. Taceau asa cum fac oamenii osteniti cand se pogoara inserarea. Pe cer se arata cate o stea, ce nu isi primise inca numele. La lumina flacarilor Cain vazu pe fruntea lui Abel semnul pietrei; scapa din mana bucata de paine pe care tocmai o ducea la gura si il ruga sa-i ierte faradelegea.
Abel raspunse:
- Dar oare tu m-ai omorat, sau eu te-am omorat pe tine? Nu mai tin bine minte; vezi stam alaturi ca odinioara.
- Acuma stiu ca m-ai iertat in adevar, spuse Cain, caci a uita insemna a ierta. Voi incerca sa uit si eu.
Abel spuse incet:
- Asa este. Cata vreme dureaza remuscarea, dureaza si vinovatia.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.02.2011, 23:42:42
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
din "Jurnalul Fericirii".. parafrazare..

- Parinte, eu iert, dar nu pot uita!
- Mai fiule, tu iti dai seama ce zici?! Daca Hristos, la scaunul Spovedaniei, s-ar apleca spre tine si ti-ar zice: "Te iert, dar nu te pot uita!" ... cum ar fi?!
- ...
Dumnezeu, pentru ca este iubire, nu tine minte raul. Diavolul, insa, il tine minte, pentru ca n-are iubire. Iertarea e o consecinta a iubirii.

Imi vine in minte pilda Fiului risipitor: Tatal, cand si-a vazut fiul venind acasa, n-a mai pomenit rautatile aceluia, ci se bucura enorm de vederea lui, pentru ca il iubea cu adevarat. Daca i-ar fi tinut minte greseala, nu s-ar fi putut bucura cu adevarat de vederea sa.

De multe ori, ne vine greu sa-i iertam pe cei ce ne gresesc pentru ca suntem departe de dragostea cea adevarata.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.02.2011, 20:07:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul

De multe ori, ne vine greu sa-i iertam pe cei ce ne gresesc pentru ca suntem departe de dragostea cea adevarata.
Mandria , mandria , mandria , caci daca am avea mereu gandul la MOARTE , am deveni cu siguranta mult mai buni , mult mai iertatori !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
a iubi inseamana a ierta jeny Generalitati 21 31.07.2008 21:26:17
Cum Il mai pot iubi? oni91 Generalitati 48 13.02.2008 16:52:07
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25