Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.03.2011, 10:46:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Devii ridicol. Eu unul iti spun ca nu voi mai lua in seama postarile tale.
O decizie inteleapta..

Oricum ,mi-a venit o idee sa fac o lista cu toate vedetele bolnave,sa o pun la dispozitia grupului de rugaciune.

Si nu stiu de ce ti se pare anormal.Teo si Ritzi erau colege in Parlament....
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.03.2011, 10:47:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daniel, daca si Mantuitorul ar fi simtit astfel, nu ar fi intrat in casa lui Zaheu Vamesul, fiica femeii cananeence nu ar mai fi fost vindecata, femeia pacatoasa nu ar mai fi fost lasata sa-i spele picioarele cu parul capului ei. Asta nu inseamna ca o judecam pe Teodora Trandafir si nici ca o promovam.

Ma infricosez la gandul ca sunt parinti care se roaga chiar si pentru diavoli, iar eu nu ma rog de multe ori nici pentru semeni.

Ce bine zici Marius22...dar stii noi tot vorbim unor urechi ce NU VOR sa auda ...mai bine sa nu ne mai risipim si sa ne rugam asa cum simtim ! Dumnezeu sa ne ajute pe toti !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.03.2011, 10:50:36
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daniel, daca si Mantuitorul ar fi simtit astfel, nu ar fi intrat in casa lui Zaheu Vamesul, fiica femeii cananeence nu ar mai fi fost vindecata, femeia pacatoasa nu ar mai fi fost lasata sa-i spele picioarele cu parul capului ei. Asta nu inseamna ca o judecam pe Teodora Trandafir si nici ca o promovam.

Ma infricosez la gandul ca sunt parinti care se roaga chiar si pentru diavoli, iar eu nu ma rog de multe ori nici pentru semeni.
Si te-ai gandit sa incepi cu Teo? E bun inceputul asta...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.03.2011, 12:49:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si te-ai gandit sa incepi cu Teo? E bun inceputul asta...
Citat:
A atrage atentia cuiva,inseamna deja o mica agresiune,o jignire,chiar daca avem cele mai bune intentii din lume...Omul este o fiinta delicata....
-suna cunoscut?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.03.2011, 14:13:59
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
-suna cunoscut?
Punct ochit, punct lovit!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.03.2011, 14:44:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daniel, daca si Mantuitorul ar fi simtit astfel, nu ar fi intrat in casa lui Zaheu Vamesul, fiica femeii cananeence nu ar mai fi fost vindecata, femeia pacatoasa nu ar mai fi fost lasata sa-i spele picioarele cu parul capului ei.
Iar apoi Iisus Hristos a spus: Sa mergeti si voi in toate casele vamesilor si mai mult decat atat sa le spuneti si la altii sa mearga la vamesi si sa nu se fereasca de desfranate. (sper ca ati vazut ca nu sunt ghilimele!)
Noi trebuie sa-l avem etalon pe Hristos, dar nu pana a ne confunda cu el.
Cat despre topic, si mie imi pare a fi mai mult de promovare. Initioatorul poate ar trebui, daca asa simte el (si fiecare dintre noi la fel), sa se roage pentru Teo dar nu sa ne ceara si noua asta.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.03.2011, 14:56:31
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Nimic nu a fost impus! Totul a ramas la latitudinea fiecaruia...Dumnezeu sa o ajute!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.03.2011, 15:01:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cat despre topic, si mie imi pare a fi mai mult de promovare. Initioatorul poate ar trebui, daca asa simte el (si fiecare dintre noi la fel), sa se roage pentru Teo dar nu sa ne ceara si noua asta.
Promovare a ce?

Cei care nu vor sa fie empatici cu un om oarecare in suferinta, indiferent cine e si ce a facut, n-au decat sa ramana pasivi. Dar le recomand sa fie mai rezervati si sa nu-i convinga si pe altii ca nu e bine sa ne rugam pentru cel "cazut intre talhari", care poate e "de alt neam" cu noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.03.2011, 16:14:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am intervenit in topic la inceput si acum in mod cu totul accidental gindindu-ma sa-l trec cu vederea . Dar ce vad ? Surpriza !!
Surpriza mea este de talcioc la bulevard .
Ieri Cristiboss a deschis un topic , sau a propus pe unul mai vechi, acelasi lucru, sa ne rugam pt. cineva, pt parintele Asenie Papacioc . Atunci am conceput un post in care faceam paralelismul intre Teo si p. Arsenie din toate punctele de vedere : ca propunere initiala , ca noblete a propozantilor (puteau fiecare din cei 2 propozanti sa propuna invers , dar iata ca nu s-a intimplat asta, mai ales ca fiecare dintre ei sunt croiti din alta stofa duhovniceasca) ca profunzime si cunoastere duhovniceasca a lor , ca intentii si mod de manifestare pe un loc public, etc ! Dupa ce am terminat, dar inainte sa dau drumul postului am recitit inca o data invitatia lui Cristi si mi s-a parut de data aceasta ca nu este o invitatie la talcioc public (talcioc dat de conditia si calitatea sustinutului)ci este o invitatie , o atentionare frateasca pt. useri ca in rugaciunile lor private sa il pomeneasca macar odata pe parintele . In acest fel am sters postarea mea si am renuntat.
Acum, dupa ce am reparcurs topicul de fata constat ca imi pare rau pt. ce am facut deoarece prezentarea concurenta, antitetica ,a celor doi in lumina invataturii ortodoxe poate ar mai fi produs ceva , ceva folositor pt. cei ce cauta folos in trairea ortodoxa.
Dar cazuri ca acesta au mai fost, sa ne amintim : celebrul gigant al poeziei romanesti, pe numele lui Paunescu , Paturca,s.a.m.d.

In totdeauna aici pe topic totul este dihotomizat . O stim cu totii : pareri , atitudini, propuneri , useri, etc. Adica nici o data nu se va ajunge la un consens in cazul persoanelor compromise . De ce spun compromise , deoarece tot aici pe forum exista mai multe figuri de crestini nevoitori (nu stau sa le dau numele acum deoarece sigur va aduceti aminte fiecare) care fie sunt in stare avansata de saracie , fie sunt suferinzi de cancer fie si una si alta , fie au pierdut pe cineva f. apropiat , fie au fost elevi saraci si cautau manuale , s.a.m.d.... si cerind ajutor de rugaciune multi dintre noi ne-am solidarizat fara a ne mai certa si i-am pomenit repetat atit in rugaciunile noastre private cit si pe unde am fost . Cu toate ca nu ne vedem intre noi si ca nu ne cunoastem f. bine unii cu altii dar faptele lor au fost garantul induhovnicirii lor pt. noi , a faptului ca dupa puterile lor ei sunt trup si suflet alaturi de Biserica Ortodoxa si se zelsc in continuare sa duca o viata curata .
Nimeni nu a obiectat. Nu au iesit polemici in aceste cazuri, nimeni nu s-a dat cu ochii pe spate de durerea altuia si sa formuleze rugaciuni de smulgere a lacrimilor precum si alte manifestari penibile de bunevoitoare ce erau , ci toti , prin minune dumnezeiasca a consimtit cu sufletul si s-a incheiat cu bine !

Dar despre doamna sau domnisoara Teo cine poate marturisi sau cine isi poate pune sufletul zalog pt. cit de iubitoare este ea de viata curata si ascetica cind tabloidele si emisiunile de televiziune precum si insasi emisiunile ei arata altceva ?

Ma uit cu multa rezerva la cei care deobicei sunt saritorii de serviciu si care imbrinciti de dragostea fara frontiere , neconditionata, fara nici o rigoare, sunt gata prezenti sa mai scrie o ,,contributie care da bine " la dosarul personal de ortodox pios.
Ma uit cu multa rezerva la cei care pomenesc pericope evanghelice ale caror pilde sunt total aiurea cu situatia de fata . Cum pomenesc gesturi si intimpalri ale Mintuitorului pt. situatii care nu au nici o atingere cu cea de fata ! Mintuitorul a venit pe un teren arid , cind invatatura sa nu exista, nu existau credinciosi de acest fel si oamenii nu stiau cum sa se apropie de noua invatatura , nu exista o doctrina, totul era la inceput , totul trebuia arata oamenilor cu grija. Singurul lucru care a demarat aderarea la Hristos a oamenilor vechi, din mozaism , a fost doar credinta in Hristos , in ceea ce face si cine este el .
Acum insa noi nu traim vremurile de inceput ale crestinismului ci avem o credinta bine fundamentata dogmatic si canonic, avem porunci clare hristice si canoane pt. orice intimplare din viata noastra . Noi nu debutam cu parerile noastre pe noi tarimuri de afectivitate si sentimentalism. Noi trebuie sa implinim ceea ce ni s-a poruncit .
Nici Hristos insasi nu il iubeste pe cel care nu face poruncile Tatalui, pe cel care nu il marturiseste inaintea oamenilor, pe cei care doar din gura ii zic ,,Doamne, Doamne" , pe cei care nu isi iau crucea si nu-i urmeaza, pe care nu vor sa se intoarca o data pt. totdeauna , sa se rupa de pacat si sa fie vii, pe cei ce nu secera impreuna cu el, pe cei al caror aluat nu se deosebeste de cel al fariseilor, pe cei ce nu cad in genunchi si nu spun : ,,...Tata, am gresit la cer si inaintea ta ...iarta-ma" ... Pe toti acestia si inca pe altii asemenea lor sa nu va indoiti ca i-ar iubi !
Ii iubeste pe cei ce fac ,,poruncile Tatalui meu " ... care porunci ? ,,toate cite v-am poruncit voua" . Si cine sunt aceia ? Cei ce s-au lepadat de pacate (in taina spovedaniei), se intorc si vor sa fie vi (prin sfinta euharistie) in Hristos Domnul !
Credeti ca aceea este Teo, sau Paturca, sau Madalina Malone, sau Laura Stoica, sau Paunescu, sau madame Ritzi ?
Daca da, atunci cu scuze sau fara va spun ca ma indoiesc de profunzimea credintei pe care o afisati !

Aaaa, ca s-a facut o invitatie sa o pomenim in privat , asta da, dar nu sa iasa talciocul acesta de fata dint-un motiv total nefondat.
Bine a spus userul... nu mai stiu ca l-am uitat si nu voiesc sa il caut acum in mod special , ca ar fi bine sa facem un colocviu serios si sa stabilim o lista de pomenire, poate si cu prioritati . Nu de alta dar sa capete asa, o forma oficiala si sa fie si un material de studiu si de lucru pt. nu stiu care grup de rugaciune .! Ar ride dracii de s-ar scarpina pe burta de taria credintei noastre !
Avem pe cine sa pomenim si exemplele sunt nenumarate, le-am si exemplificat intru-citva.

Daca asta este ortodoxia adeclarata si daca asta este iubirea aproapelui atunci nu cerd ca am ajuns bine !

NB : Pt. tiganul din Afumati impuscat in ceafa de politistul urmaritor si care zace acum in spital zbatindu-se intre viata si moarte , nu vreti sa va rugati ?
Dar pt. Bercea mondialul care este terortizat de boala claustrofobiei in celula , nici pt. el nu voiti sa va rugati ?
Nu , dece ? pai astia ce au ? de ce nu sunt tot atit de crestini ca si domnita Teo ?
De Ritzi am inteles ca nu va place si vi se pare ca ati fi luati in batjocora, poate va place de acesti ultimi 2 crestini !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 04.03.2011 at 16:37:05.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.03.2011, 16:37:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Zaharia,

Daca cineva se roaga pentru Teo, poate sa se roage si pentru Parintele Arsenie, si pentru oricine altcineva. Nu se exclude una pe alta.

Sunt sigur ca multi crestini si chiar preoti se roga deja pentru Parintele Papacioc, dar cati se roaga si pentru Teo sau pentru orice alta persoana despre care s-a aflat ca e grav bolnava?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 19:40:12
Sa ne rugam pentru Stefan mara2008 Slujba inmormantarii 7 08.10.2010 17:07:44
Sa ne rugam pentru Catherine t_a_pirvu Umanitare 11 31.03.2010 14:08:08
Sa ne rugam pentru Maria patinina34 Umanitare 7 08.09.2009 06:17:04