Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.04.2010, 13:45:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citarea pe larg fără a menționa sursa este o practică în răspăr cu onestitatea intelectuală, veverițo ! În special dacă sursa este de ortodoxie dubioasă, ca aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.04.2010, 13:51:26
veverita veverita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citatele din "sursa misterioasa"sunt din cartile voastre magice.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.04.2010, 13:55:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veverita Vezi mesajul
Citatele din "sursa misterioasa"sunt din cartile voastre magice.
Indiferent de unde citezi, sursa trebuie menționată. Asta e regulă de bază, chiar și pentru atei. Înțelegi, veverițo ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.04.2010, 14:04:20
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veverita Vezi mesajul
Dialogam dialogam dar cum?Atunci cand eu,cand postez fara nici o rautate,fara vreo intentie de a va insulta,si ei vin cu injurii adresate mie si familie mele?
Bine,de acord,insa treci peste rautate.Ce vroiam sa spun este ca autorul aceluiasi articol se contrazice,citeste totul mai atent.Cat despre cartile "magice",cum spui tu,sunt pline de intelepciune,cum spunea Evreulcelales "sunt destept facute" daca stam bine si ne gandim Biblia este cea mai citita carte insa nimeni,in atatea mii de ani n-a putut scrie ceva ca sa o depaseasca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.04.2010, 15:31:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veverita Vezi mesajul
Cuvântul 'Diavol' nu apare nici o dată în Vechiul Testament. În Noul Testament, termenul grecesc uzual pentru 'diavol' este 'diabolos'. Acest cuvânt nu implică nimic supranatural, așa cum sugerează traducerea lui. El înseamnă 'acuzator fals' sau 'calomniator', după cum arată aceste pasaje:

Femeile, de asemenea, să fie serioase, nedefăimătoare [gr. 'diabolos'], cumpătate, credincioase în toate (1 Timotei 3:11).

Dar să știi că în zilele din urmă vor fi timpuri grele, căci oamenii vor fi iubitori de sine... defăimători [gr. 'diabolos'] (2 Timotei 3:1-3).

Tot așa, femeile în vârstă să fie în tot felul lor de a fi așa cum se cuvine femeilor sfinte, să nu fie nici defăimătoare [gr. 'diabolos'], nici robite de vin mult, să învețe pe alții ce este drept (Titus 2:3).

Referindu-se la Iuda Iscarioteanul, Cristos a spus: "Nu v-am ales eu pe voi, cei doisprezece? Și totuși unul dintre voi este un diavol" (Ioan 6:70). Este evident că Iuda a fost o ființă umană, nu un diavol în sensul popular al cuvântului. El a fost un diabolos - un acuzator fals, un defăimător - pentru că s-a găsit între cei care l-au acuzat în mod fals pe Cristos. Există trei alte cuvinte care sunt traduse uneori cu 'diavol' - daimõn, daimonizomai și daimonion. Aceste cuvinte sunt în legătură cu ideea de demoni și sunt discutate în Demons and Fallen Angels [Demoni și îngeri căzuți].

Satan este un cuvânt care apare în toată Biblia. Din nou, termenii grecești și ebraici nu transmit același înțeles ca traducerile lor uzuale. Cuvântul original ('satan' în ebraică, 'satanas' în greacă) înseamnă doar oponent sau adversar.
Cu o ocazie Cristos "i-a zis lui Petru: 'Înapoia mea, Satan'" (Matei 16:23). Petru n-a fost imaginea populară a lui Satan, după cum este evident din viața lui de după învierea lui Cristos. Petru a fost un adversar al lui Cristos pentru că 'gândurile lui nu erau la lucrurile lui Dumnezeu, ci la cele ale oamenilor'.
În Fapte 5:1-11 Anania și soția lui, Safira, l-au mințit împreună pe Petru în legătură cu suma de bani pe care au obținut-o din vânzarea unei proprietăți: au reținut o parte din aceasta pentru ei înșiși și au dat restul Bisericii, spunând că era întreaga sumă pe care o obținuseră pentru proprietate. Pe când Safira nu era acolo, Petru l-a întrebat pe Anania: "Anania, pentru ce ți-a umplut Satan inima ca să minți... ?" (versetul 3). Departe de a fi o tentație din afară, Petru a continuat să-i spună "cum s-a putut să ai (să plănuiești) în inima ta o astfel de faptă?" (versetul 4). Mai târziu, Petru i-a zis Safirei: "Cum de v-ați înțeles între voi să ispitiți pe Duhul Domnului?" (verse 9). Anania și Safira au conspirat împreună să facă acest lucru. Nu a fost nici o influență exterioară. Adversarul - 'Satan' - din versetul 3 a fost Safira care i-a umplut inima lui Anania cu dorința de a-l minți pe Petru.
În Vechiul Testament satan este folosit uneori pentru a-l descrie pe Dumnezeu însuși! 1 Cronici 21:1-14 și 2 Samuel 24:1-15 descriu același eveniment - numărătoarea făcută de David Israelului și pedeapsa care a urmat. Dar în 1 Cronici satan este cel ce-l provoacă pe David să facă numărătoarea - în 2 Samuel este Dumnezeu. Explicația este foarte simplă: Dumnezeu a fost un adversar - un satan - pentru David.
În Iov și Zaharia Satan este, după cât se pare, o persoană. O citire atentă a acestor cărți arată că Satan a fost într-adevăr o persoană aici - o persoană umană care era un adversar al lui Dumnezeu sau al unui alt personaj.
Există o frumoasă 'dovadă negativă' că Satan nu este o persoană supranaturală aflată în conflict permanent cu Dumnezeu. 1 Timotei 1:20 spune: "I-am dat pe mâna Satanei [pe Imeneu și Alexandru], ca să fie învățați prin disciplină să nu hulească". În ce mod ar putea darea cuiva pe mâna răului întruchipat să-l dezvețe de blasfemie? Satan face lucrarea lui Dumnezeu? Pe de altă parte, dacă Pavel i-a expediat pe cei doi departe de corpul de credincioși, ei au fost dați adversarului - necredincioșilor - și astfel au învățat că numai comportându-se corect puteau fi admiși înapoi.
Evrei 2:14, citat la începutul paginii, este cuiul final bătut în coșciugul ideii unui Diavol supranatural: dacă a fost unul, atunci Cristos l-a distrus!
Iacata...Gospodaru se'nvartoseste sa zica "eu nu sunt,eu nu sunt !"
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.04.2010, 16:13:55
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Talking

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Veverito, de ce nu spui si sursa de unde citezi, pentru ca nu vrei sa se afle de unde ai furat?
http://exegeza.net/Diavolul.htm

Situl respectiv este unul sectant, sa înteleg ca nu esti atee ci sectanta?

Si oricum, diavolul apare în Noul Testament la cazurile de posedati vindecati de Mântuitorul, deci articolul e mincinos, diavolul e o fiinta supranaturala.
Bravo Traditie!
Tare chestia, deci asta se cheama, dupa toate regulile, PLAGIAT, cu exceptia situatiei in care chiar "veverita" a scris respectivul text si l-a semnat "veverita"! Acu' ca vine aici pe forum sa isi expuna parari- e dreptul utilizatorului, e un forum deschis, dar modul de reactie ma indeamna sa intreb: are acelasi IP cu allti useri? Ca tot s-a discutat asta pe un alt topic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.04.2010, 17:12:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
De foarte multe ori aud ca "cea mai mare smecherie a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista".Nu.Diavolul nu este atat de primitiv incat sa foloseasca bate de piatra si sa dea cu pietre.
Cred ca marea smecherie a diavolului este sa sa ne fac sa credem ca da, el exista, dar nu este aici, el este ACOLO. Si aici este ceva ok, acolo nu e ok, ca asa zice credinta crestina daca o privesti dintr-un anumit punct de vedere, si diavolul nu e aici, aici este o gluma, e ceva omenesc, diavolul e acolo si cei care sunt acolo sunt cazuti din gratia divina si merita corectati, ca doar sunt cu diavolul. Asa ca eu cred ca diavolul nu este acolo unde isi arata ghearele si coltii...ce credeti despre asta, si cum credeti ca face acela ca sa ne faca sa cadem si sa devenim precum el?

Cum ne face sa cadem?! Prin amanare!!! Ne sunt descoperite toate de catre Dumnezeu si nu are cum sa ne convinga ca nu sunt reale in schimb ne indeamna sa nu le implinim la timp sau deloc si asa ne castiga sfletele! Toti stim ca exista rai si iad, ca exista judecata dar ne schimbam viata?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.06.2011, 15:57:12
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Implicit :)

totul este foarte clar dar putini fac ceva. aproape nimeni. daca ne uitam la cele 6 miliarde de oameni. care, nu toti sunt ortodoxi, si nici macar crestini. cand ne vom afla in cacat, vom inchide ochii si vom da vina unul pe altul cand defapt a fost foarte clar. si masonii aka illuminati care sunt o parte din ei, ce vor sa faca new age-ul ne ofera totul foarte clar. a se vedea videoclipul Drop the world - lil wayne si eminem.

la un moment dat spune acolo unul din ei "i know what they don't want to tell you, hope you are a heaven seein' and a hell proof." e ceva de genul acesta, nu stiu daca am scris exact.

totul e foarte clar, insa din pacate e atat de clar incat ne miram si inchidem ochii "ca nu se poate asa ceva". daca ai ceva de ascuns, pune-l la vedere :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum recunoastem siretlicurile si inselaciunile diavolului? crestinortodox123 Reguli generale de utilizare a forumului 6 08.05.2013 12:28:24
Dumnezeu este un complice al diavolului? Marinela233 Intrebari utilizatori 25 07.01.2013 14:22:15
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 14:10:38
Mesajul diavolului catre demoni annajanette Generalitati 9 14.03.2010 16:25:28
Ultima arma a diavolului: Eu nu exist ! bubulyna Intrebari utilizatori 15 05.03.2010 10:49:47