Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2012, 00:30:53
Persoana Persoana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Mesaje: 1
Implicit Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox

Daca unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox, in speta mama, dar mama isi doreste ca fiul sa fie botezat in credinta ortodoxa, iar tatal este crestin ortodox, poate biserica refuza botezul copilului?

Mamei, ca sa participe la slujba, trebuie sa i se citeasca molifte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2012, 00:50:01
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica nu va refuza botezul chiar daca mama nu este crestina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2012, 01:07:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ce-ar fi să se boteze și mama odată cu copilul ? dacă are atâta credință... noi cred că am avut un caz din ăsta, la biserică.

Last edited by mirela.t; 03.10.2012 at 01:14:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2012, 13:37:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Persoana Vezi mesajul
mama isi doreste ca fiul sa fie botezat in credinta ortodoxa
Dar ea nu se boteaza in Hristos!...
Dumnezeu s-o mai inteleaga...
Si sa ne miluiasca pe toti, ca multiplicati/neunitari mai suntem...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2012, 13:52:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Persoana Vezi mesajul
Daca unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox, in speta mama, dar mama isi doreste ca fiul sa fie botezat in credinta ortodoxa, iar tatal este crestin ortodox, poate biserica refuza botezul copilului?
Biserica nu refuza botezul nimanui (ca nastere intru Hristos Iisus, in numele Sfintei Treimi)! Biserica nu constrange (forteaza) Botezul nimanui...

Citat:
În prealabil postat de Persoana Vezi mesajul
Mamei, ca sa participe la slujba, trebuie sa i se citeasca molifte?
Este interesanta situatia duhovniceasca a mamei.

Mai in gluma mai in serios, daca mama e vreo vrajitoare, vreo superstitioasa, adica vreo satanofila, satanomorfa, satanodula mai mult sau mai putin direct, da atunci este indicat sa i se citeasca si ei rugaciuni de exorcizare...

Fiecare situatie trebuie analizata cu discernamant duhovnicesc de catre Pr. Duhovnic, caci mama poate fi: romano-catolica, atee, adepta a altei religii, adepta a altor culte crestine...
poat fi si "satanista": vrajitorie, magie, ocultisme, ezoterisme.

Compatibilitatile si incopatibilitatile se stabilesc in functie de fiecare situatie in parte... "problemele mari" apar in familie abia dupa Botez, caci una este a vietui ortodox intru Hristos Iisus prin colucrare cu harul Duhului Sfant... si altceva sunt alte moduri de vieturie fie crestina fie necrestina. "Ce partasie are lumina cu intunericul"? Sunt de parere ca oricum in famile va fi o "lupta" (duhovniceasca) si Doamne ajuta ca lumina harului lui Dumnezeu sa fie biruitoare in dragoste si adevar. Dar este posbil sa biruiasca si vrasmasul (patimile, pacatele, duhurile dracesti)... Consider ca trebuie sa fim cu "luare aminte" cu "discernamant duhonvnicesc". Sa ne ajute Dumnezeu.

Dumnezeu cu harul sau sa lumineze pe cei implicati in aceasta situatie: soti, preoti... prunci.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.10.2012 at 13:55:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2012, 14:20:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

ar trebui intrebata din ce motive doreste totusi ca acel copil sa fie botezat ortodox.

Am impresia ca destui isi boteaza copiii mai degraba de dragul unei traditii asociate cu superstitiei (sa ii mearga bine copilului, in genul unui talisman).

Daca e asa si in cazul asta, poate ar trebui sa i se spune ca botezul nu-l fereste pe copil de nenorocirile care le aduce necredinta parintilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2012, 23:42:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
ar trebui intrebata din ce motive doreste totusi ca acel copil sa fie botezat ortodox.

Am impresia ca destui isi boteaza copiii mai degraba de dragul unei traditii asociate cu superstitiei (sa ii mearga bine copilului, in genul unui talisman).

Daca e asa si in cazul asta, poate ar trebui sa i se spune ca botezul nu-l fereste pe copil de nenorocirile care le aduce necredinta parintilor.
Buna remarca!
As adauga inca una care m-a catranit tare, ceva vreme in urma: o mama care se impartasea cand era gravida, ca sa ii mearga bine copilului din pantec (auzise ea ceva pe undeva, pe la savanti si savante, si asa zicea si facea). Ceva magie acolo, ceva alifie, alifia aia de har... Doamne iarta-ma! Iar dupa ce a nascut, n-a mai dat pe la biserica si si-a reluat vechile obiceiuri dinainte de graviditate... Care nu au desigur nici in clin nici in maneca cu Biserica... Mult m-a necajit, fiind si dintre apropiati, dintre rubedenii... S-a folosit in inchipuirea ei de cele sfinte, facindu-se de fapt fur... Sarmana fata... Sarmanii ei copilasi...

Last edited by ioan cezar; 04.10.2012 at 12:43:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2013, 15:24:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Doamne ajuta!
Si eu sunt din pacate in aceeasi situatie. Daca vom binevoi sa facem un copil, tatal lui nefiind crestin practicant, ci liber cugetator (adica a fost botezat, dar nu crede cu adevarat in Isus Hristos, ci doar ce ii convine lui) copilul va fi botezat probabil doar de forma, tatal considera ca omul trebuie sa se boteze deabia cind se face mare daca vrea asta. Probabil nici nasul nu va fi crestin practicant si nici preotul care va oficia sfanta taina nu va fi duhovnicul meu (decat daca face o oferta irezistibila, eventual sa oficieaze botezul gratis).
De fapt traditia ce spune, nasii trebuie sa aleaga preotul (sa fie duhovnicul lor) sau parintii? Preotul poate refuza sa oficieze o sfanta taina daca nu-i convin nasii ( nu sunt cununati, refuza sa se spovedeasca, au pacate mari, etc)?
Oare in ce masura vor influenta toate astea (faptul ca nu suntem cununati, ca nasii nu vor fi practicanti, etc) evolutia spirituala a copilului? Va mai fi el crestin vreodata cu adevarat? Poate o sa reusesc sa-l impartasesc pe ascuns cand va fi mic, dar dupa doi ani nu voi mai putea sa-l tin nemancat pana la 11 -12 sau sa plec cu el deacasa nemancat fara sa stie tata sau bunicii. Bunicii ar fi de acord cu sfanta imparatsanie, dar ar zice sa-i dau copilului sa manince ca n-are nimic. Si apoi nu stiu daca i-ar conveni copilului, ar putea chiar el sa refuze sfanta impartasanie, daca simte ca tata si bunicii nu sunt de acord si l influenteaza. S-ar putea cand se face mare sa considere ca l-am silit eu ca mama sa practice crestinismul cand el de fapt doreste sa creada in altceva. Nici nu stiu sigur, Dumnezeu sa ma ierte, daca in conditiile astea e bine sa imi mai doresc un copil. Imi doresc un copil dar vreau sa am si binecuvantarea lui Dumnezeu, vreau sa fie si el crestin cand va fi mare, sa mosteneasca Imparatia cerurilor, nu sa-i fac inca un servitor necuratului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2013, 15:57:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Si eu sunt din pacate in aceeasi situatie. Daca vom binevoi sa facem un copil, tatal lui nefiind crestin practicant, ci liber cugetator (adica a fost botezat, dar nu crede cu adevarat in Isus Hristos, ci doar ce ii convine lui) copilul va fi botezat probabil doar de forma,
Nu exista Botez de forma. Exista numai Botez valid sau invalid. Imprejurarea ca nu toata lumea trage folos din marele dar al Botezului, din cauza unei rele dispozitii a sufletului, este cu totul altceva si nu inseamna ca Botezul a fost de forma. Comparati cu o mega-pleasca, un mare castig la loto, sa spunem. Dar cel care castiga, din senin, se apuca sa faca praf averea castigata. Mai mult, dedandu-se la droguri si o viata usurateca, ajunge sarac de tot. Ei bine, despre acel castig la loto nu vom spune ca a fost doar de forma, ci a fost un castig cat se poate de real, din fondul de castiguri, dar de care cstigatorul nu a stiut sa profite. Si-a irosit averea fara sa aiba scuza saracilor, care nu au stiut niciodata ce e aia banul gros. Ei bine, valoarea Botezului este mult mai mare decat aceea a unui castig la loto, fiindca, in timp ce castigul la loto poate influenta numai viata aceasta, Botezul poate influenta atat viata aceasta, cat si viata de veci.

Citat:
tatal considera ca omul trebuie sa se boteze deabia cind se face mare daca vrea asta.
Eroare de tip neoprotestant, insuflata de diavol, care vrea sa-i tina cat mai mult la distanta pe oameni de mijloacele de salvare a lor.

Citat:
Probabil nici nasul nu va fi crestin practicant
Vorbiti ca de o fatalitate. Nu aveti un cuvant de spus in alegerea nasului ?

Citat:
si nici preotul care va oficia sfanta taina nu va fi duhovnicul meu (decat daca face o oferta irezistibila, eventual sa oficieaze botezul gratis).
Ca este sau nu duhovnicul dv, asta nu are prea mare importanta.

Citat:
De fapt traditia ce spune, nasii trebuie sa aleaga preotul (sa fie duhovnicul lor) sau parintii?
Daca va referiti la Sfanta Traditie, nu sunt la curent sa spuna nimic in acest sens. Iar traditiile facute de oameni nu ma intereseaza decat pentru parfumul lor antropologic.

Citat:
Preotul poate refuza sa oficieze o sfanta taina daca nu-i convin nasii ( nu sunt cununati, refuza sa se spovedeasca, au pacate mari, etc)?
Nu mai stiu cum e la ortodocsi, dar la catolici preotul poate refuza un botez intr-o singura situatie: daca nu exista garantii ca va fi crescut in Cristos. Numai in asemenea caz preotul refuza botezul spre binele copilului, fiindca soarta in eternitate a unui infidel ar putea fi mai putin rea decat a unui apostat.

Citat:
Oare in ce masura vor influenta toate astea (faptul ca nu suntem cununati, ca nasii nu vor fi practicanti, etc) evolutia spirituala a copilului? Va mai fi el crestin vreodata cu adevarat? Poate o sa reusesc sa-l impartasesc pe ascuns cand va fi mic, dar dupa doi ani nu voi mai putea sa-l tin nemancat pana la 11 -12 sau sa plec cu el deacasa nemancat fara sa stie tata sau bunicii. Bunicii ar fi de acord cu sfanta imparatsanie, dar ar zice sa-i dau copilului sa manince ca n-are nimic. Si apoi nu stiu daca i-ar conveni copilului, ar putea chiar el sa refuze sfanta impartasanie, daca simte ca tata si bunicii nu sunt de acord si l influenteaza. S-ar putea cand se face mare sa considere ca l-am silit eu ca mama sa practice crestinismul cand el de fapt doreste sa creada in altceva.
Acest paragraf este de genul "ce o sa facem, oare, cu blana ursului din padure?". Aveti nevoie de mai multa incredere in Dumnezeu. El stie ce trebuie facut, chiar mai bine decat noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2013, 01:04:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Si eu sunt din pacate in aceeasi situatie. Daca vom binevoi sa facem un copil, tatal lui nefiind crestin practicant, ci liber cugetator (adica a fost botezat, dar nu crede cu adevarat in Isus Hristos, ci doar ce ii convine lui) copilul va fi botezat probabil doar de forma, tatal considera ca omul trebuie sa se boteze deabia cind se face mare daca vrea asta. Probabil nici nasul nu va fi crestin practicant si nici preotul care va oficia sfanta taina nu va fi duhovnicul meu (decat daca face o oferta irezistibila, eventual sa oficieaze botezul gratis).
De fapt traditia ce spune, nasii trebuie sa aleaga preotul (sa fie duhovnicul lor) sau parintii? Preotul poate refuza sa oficieze o sfanta taina daca nu-i convin nasii ( nu sunt cununati, refuza sa se spovedeasca, au pacate mari, etc)?
Oare in ce masura vor influenta toate astea (faptul ca nu suntem cununati, ca nasii nu vor fi practicanti, etc) evolutia spirituala a copilului? Va mai fi el crestin vreodata cu adevarat? Poate o sa reusesc sa-l impartasesc pe ascuns cand va fi mic, dar dupa doi ani nu voi mai putea sa-l tin nemancat pana la 11 -12 sau sa plec cu el deacasa nemancat fara sa stie tata sau bunicii. Bunicii ar fi de acord cu sfanta imparatsanie, dar ar zice sa-i dau copilului sa manince ca n-are nimic. Si apoi nu stiu daca i-ar conveni copilului, ar putea chiar el sa refuze sfanta impartasanie, daca simte ca tata si bunicii nu sunt de acord si l influenteaza. S-ar putea cand se face mare sa considere ca l-am silit eu ca mama sa practice crestinismul cand el de fapt doreste sa creada in altceva. Nici nu stiu sigur, Dumnezeu sa ma ierte, daca in conditiile astea e bine sa imi mai doresc un copil. Imi doresc un copil dar vreau sa am si binecuvantarea lui Dumnezeu, vreau sa fie si el crestin cand va fi mare, sa mosteneasca Imparatia cerurilor, nu sa-i fac inca un servitor necuratului.
Cate probleme...
Daca vorbim strict de botez si il izolam de context, apai parintii aleg nasii - in cazul asta, parintele credincios iar nasii platesc preotul - deci pentru unii nasi, aspectul pecuniar va avea probabil ceva de spus in alegerea lor.

Spovedania incepe de la 7 ani, deci nu cred ca inante de aceasta varsta este musai postul pentru a primi Sf. Impartasanie.

Duhovnicul - ar fi chiar o tragedie daca i s-ar cere sa oficieze gratuit in botez si ar refuza. Cu greu cred i s-ar mai putea spune asa.

Educatia - in mod sigur, mama are influenta cea mai mare, mai ales cand tatal ateu (sa nu ne ferim sa-i zicem pe nume) cu greu s-ar spune ca a dorit copilul.


Dar daca e sa ne dam doi pasi inapoi si sa privim problema in ansamblu, oare toata bataie de cap nu se trage de la un singur aspect, si anume faptul ca mama, in loc sa caute un sot credincios sau chiar o viata singura, dar demna - a preferat concubinajul cu un necredincios, crezand ca va putea duce aceasta povara pana la capat, cand de fapt nu face decat sa puna aceasta povara si asupra unei (eventuale) noi vieti care ar veni in lume si care practic ar avea doar un singur parinte, si acela indoielnic vizavi de educatia care i-o poate da?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2013 at 02:14:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 05.12.2017 00:18:24
Unul dintre nasi nu este ortodox! dr.cri Botezul 58 22.05.2012 23:05:29
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 23:07:51