Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2010, 15:42:48
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit vorbiti-mi putin!

viata mea se afla intr-un punct de cotitura acum si sunt situatii, stari sufletesti, atitudini interioare cu care ma confrunt si pe care nu le inteleg. am practicat mai multi ani o alta invatatura decat cea crestina. ii ceream lui dumnezeu sa ma apropie de el orice ar fi si vedeam in toate credintele ceva spiritual si un rezultat final la care toate duceau. credeam in Dzeu, In sf treime, in toate tainele crestine, doar ca am cautat si o alta cale care mi s-a parut in toti acesti ani, mai rapida.
m-am trezit intr-o zi pe marginea prapastiei, dar cu aceiasi ruga in suflet: sa ma propie dzeu de el cat mai mult! am renuntat la acele practici printr-o conjunctura neasteptata si ma bucur . am inceput o relatie de iubire, am urmarit permanent sa ma rog si sa fac binele, am crezut cu toata fiinta mea in bine!
acum, relatia mea este cam grea, eu ca fiinta plina de aspiratii nu ma mai regasesc si imi e greu sa inteleg ce se petrece cu mine. imi place simplitatea, dar viata mea a devenit putin trista si sunt multe momente in care ma simt f singura. orice as face ajung sa ma simt singura. ma spovedesc lunar si ma impartasesc, dar in mine nu reusesc sa inteleg prea multe! e o stare in care sufletul meu se simte greoi si nu stiu ce sa fac sa ma regasesc! poate imi dati ceva idei! va multumesc! sunt o fire f dinamica, sunt vesela si ascund ceea ce traiesc cu adevarat in mine. imi place sa lupt, sa imi pun intrebari, mi-ar place sa devin puternica si vreau doar sa ma apropii de dzeu! orice preocupare am, starea de multumire imi lipseste! va pup!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2010, 16:10:33
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Anaecaterina, iarta-ma, dar m-ai facut sa zambesc. Esti tare zvapaiata. Ce-i acolo la tine? In inima ta ai adunat un soi de moloz in care vrei sa sadesti o floare. Evident ca nu-i merge bine. Daca vrei intr-adevar, in mod absolut liber, sa ingenunchiezi la picioarele Domnului nostru Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, in Sfanta Credinta Crestina Ortodoxa, alunga din inima ta resturile care au rams din celelalte invataturi "mai rapide" cum spui tu. Alunga-le complet. Posteste macar cateva zile (iata postul sfintei Marii ar fi un bun prilej) si mergi de te spovedeste, marturisind toate "cararile" pe care ai umblat pana acum si marturisind, de asemenea, ca doresti, cu toata inima ta, prin alegerea ta absolut libera, sa revii la Ortodoxie. Implineste canonul pe care il vei primi si, apoi, cu incuviintarea pretotului, impartaseste-te. In timp, cu rabdare si multa dorinta de a invata si a intelege, cere sfatul preotului si urmeaza-l. Vei vedea ca totul se clarifica, iar bucuria inimii tale va fi fara margini, descoperind Adevarul si alungand falsele fatete ale acestuia. Apropos, te rog, nu mai scrie Dumnezeu cu d si nu-I mai prescurta Numele.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2010, 16:26:24
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

dragul meu prieten, am tinut si postul sf pasti, si postesc 2 zile pe saptamana. citesc cartile sf parinti si urmaresc sa ma ridic si sa merg inainte. am crescut in credinta ortodoxa desi pt 8 ani am cautat in alta parte. sunt o fire mai rebela, e adevarat si cred in mine, doar ca m-am impotmolit si nu cred ca am curaj sa fac ceea ce trebuie! dar sigur, am sa tin si postul sf marii! cred ca am cazut si m-am lovit tare de data asta! relatia ma plictiseste si nu o pot salva, serviciul e f bun..prieteni nu am, ...multumesc!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2010, 16:27:41
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

m-am spovedit si impartasit. am marturisit deja..poate scriu in graba cu d, nu cu intentie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2010, 16:29:57
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

a fost o singura carare si am crezut in ea. nu asta regret, ci faptul ca acum nu ma mai regasesc si ma simt inhibata, trista, plictisita si singura. desi ma straduiesc. prapastia e mare. poate cu rabdare, sa reusesc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2010, 16:54:02
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
viata mea se afla intr-un punct de cotitura acum si sunt situatii, stari sufletesti, atitudini interioare cu care ma confrunt si pe care nu le inteleg.
In ce consta momentul de cotitura? Detaliaza un pic.
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
am practicat mai multi ani o alta invatatura decat cea crestina.
Care anume?
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
credeam in Dzeu, In sf treime, in toate tainele crestine, doar ca am cautat si o alta cale care mi s-a parut in toti acesti ani, mai rapida.
m-am trezit intr-o zi pe marginea prapastiei, dar cu aceiasi ruga in suflet: sa ma propie dzeu de el cat mai mult! am renuntat la acele practici printr-o conjunctura neasteptata si ma bucur . am inceput o relatie de iubire, am urmarit permanent sa ma rog si sa fac binele, am crezut cu toata fiinta mea in bine!
acum, relatia mea este cam grea, eu ca fiinta plina de aspiratii nu ma mai regasesc si imi e greu sa inteleg ce se petrece cu mine.
Credeai in Dumnezeu si Sf Treime atunci cand erai de acea alta credinta? Impartaseste-ne daca poti calea mai rapida, chiar sunt curios :)
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
imi place simplitatea, dar viata mea a devenit putin trista si sunt multe momente in care ma simt f singura. orice as face ajung sa ma simt singura. ma spovedesc lunar si ma impartasesc, dar in mine nu reusesc sa inteleg prea multe! e o stare in care sufletul meu se simte greoi si nu stiu ce sa fac sa ma regasesc! poate imi dati ceva idei! va multumesc! sunt o fire f dinamica, sunt vesela si ascund ceea ce traiesc cu adevarat in mine. imi place sa lupt, sa imi pun intrebari,
Suna interesant ce spui. Poate ai o tristete interioara din cauze ce tin de organismul/creierul tau? Poate ce crezi ca e iubire nu e de fapt? Povesteste mai multe.
Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
mi-ar place sa devin puternica si vreau doar sa ma apropii de dzeu! orice preocupare am, starea de multumire imi lipseste! va pup!
Lasa dorinta de a deveni puternica, apropie-te doar de Dumnezeu si vei deveni si puternica automat. Ce varsta ai?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2010, 17:04:46
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

am practicat yoga. a trecut. am plecat acum 3 ani de acolo.
cotitura? ce sa aleg? cum sa merg inainte? sa mentin relatia sau nu?
cum simt? e f interesant...simt ca nu fac destul, ca nu dau destul, ca nu ma mai pot darui...nu imi9 gasesc linistea....ma simt singura...am sa detaliez mai mult diseara...dar e o stare de singuratate. asta e important...si cand sunt inconjurata de oamnei am multe momente in care imi e greu cu mine...multumesc! am sa detaliez mai tarziu. va pup!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2010, 17:05:16
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

am 30 ani.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2010, 17:27:16
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit trebuie neaparat sa ti se faca slujba Mirungerii

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
am practicat yoga. a trecut. am plecat acum 3 ani de acolo.
cotitura? ce sa aleg? cum sa merg inainte? sa mentin relatia sau nu?
cum simt? e f interesant...simt ca nu fac destul, ca nu dau destul, ca nu ma mai pot darui...nu imi9 gasesc linistea....ma simt singura...am sa detaliez mai mult diseara...dar e o stare de singuratate. asta e important...si cand sunt inconjurata de oamnei am multe momente in care imi e greu cu mine...multumesc! am sa detaliez mai tarziu. va pup!
draga anaecaterina, parerea mea este ca si tu ar trebui in primul rand sa renunti definitiv la practica yoga (oricat de greu ti s-ar parea, fiindca cel rau nu te va lasa asa de usor, trebuie lupta), si sa ceri sa primesti Mirungerea (care este diferita de miruirea cu mir pe frunte! Mirungerea este o slujba de revenire la credinta crestin-ortodoxa, asemanatoare cu cea a Botezului, la care iti sunt citite de catre preot, exorcismele sau rugaciunile de lepadare de satana, si ti se face ungerea cu Sf. si Marele Mir etc) - si asta din cauza ca ai practicat yoga, care este tot o forma de apostazie (adica lepadare de Hristos), fie ca-ti dai seama sau nu. De aceea nici nu-ti gasesti linistea si impacarea sufleteasca, in ciuda faptului ca te spovedesti si impartasesti cu regularitate etc. Tu degeaba postesti si te rogi, daca nu o faci pt. Dumnezeu (fiindca nu poti sluji la 2 domni, in acelasi timp - adica si lui baal/mamona, prin practicarea yoga, si lui Dumnezeu, prin asa-zisul post pe care tu il tii, si care nu stiu daca are prea mare valoare, din moment ce continui cu practica yoga - caci si yoghinii postesc, si vrajitoarele etc, dar nu pt. Dumnezeu! si demonii postesc, caci ei, duhuri fiind, nu mananca si nu dorm niciodata (de unde si denumirea de 'viermele cel neadormit'), dar nu pt. Dumnezeu! ceea ce le lipseste lor este smerenia - opusul mandriei -, de care se tem cel mai tare si care ii alunga, conform multor intamplari consemnate si in lucrari precum Pateric, Filocalie, Vietilor Sfintilor etc)
PS: Iti postez aici dedesubt, un mic extras si cateva link-uri relevante pt. acest topic:
'Gurușii: închinători la diavoli
Într-o noapte, pe când era în camera ei și se ruga, și-a deschis ochii pentru o clipă, și ce a văzut? Patul nu era la locul său! Și-a închis ochii la loc și a continuat să se roage. I-a deschis din nou după o vreme, și s-a uitat pe geam. Nu mai putea vedea luna. "Orbisem", i-a spus lui E. Virvou. "Tulburată, am continuat să mă rog și mai puternic. În cele din urmă, am adormit... când m-am sculat dimineață, puteam să văd din nou! Mi-am dat seama că [gurușii] îmi făcuseră ceva atunci când m-am întâlnit cu Sivananda în holul mare și el m-a întrebat dacă am dormit bine. Da, i-am spus, foarte bine! Mi-a aruncat o privire nedumerită, apoi s-a dus și a vorbit cu o discipolă care bătea ceva la o mașină de scris, apoi s-a întors la mine, mi-a pus aceeași întrebare, și i-a aruncat yoghinului de lângă mine o privire ciudată... I-am spus din nou: Da, foarte bine, mulțumesc lui Dumnezeu. M-a studiat încă o dată, fără să mai spună nimic... Câteva luni mai târziu, am aflat că făcuseră toate acestea prin chemarea duhurilor rele, cu scopul de a-i speria pe străinii deveniți incomozi sau de a-i "fermeca" pe ceilalți să rămână acolo pe veci. Cunosc o nemțoaică care a înnebunit după tot ce i-au făcut... După câteva zile, Sivananda în persoană a venit și mi-a sugerat să mă mut la etajul superior, fiindcă mă cazaseră... în camera greșită! Am păstrat însă camera. După aceasta, toți au început să se uite la mine uimiți... Simțeau că Cineva mai puternic mă ocrotea, iar eu am simțit că era timpul să plec de acolo". ("Nevoitoarea dragostei", pag. 55)' Sursa: http://ro.orthodoxwiki.org/Gavrilia_(Papaiannis)
Alte link-uri, posibil utile:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...i-gavrilia.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_yoga.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/yogacrestina.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/j...onvertirii.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/crestinismsiyoga.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/arsenie-yoga.htm
PS: Citeste cat de mult poti, din Filocalie, din Pateric, din Vietile Sfintilor, din Sf. Evanghelie s.a.m.d....

Last edited by cherub; 19.07.2010 at 17:37:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2010, 17:30:12
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

m-am rebotezat acum 2 ani...dar multumesc frumos pt ca te-ai gandit la asta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00