Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2010, 19:52:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Biserica, Traditie, Scriptura

Sola Scriptura and Tradition - Part 1
http://ancientfaith.com/podcasts/our...ptura_part_one

Sola Scriptura and Tradition - Part 2
http://ancientfaith.com/podcasts/our...ptura_part_two

Sola Scriptura and Tradition - Part 3
http://ancientfaith.com/podcasts/our...ura_part_three

Sola Scriptura and Tradition - Part 4
http://ancientfaith.com/podcasts/our...tura_part_four
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2010, 22:54:29
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Implicit hmm

Da, interesant materialul. Ce mi se pare ciudat e ca am ajuns la minutul 40 si inca nici un invectiv la adresa sectarilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2010, 20:21:45
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Eastern Orthodoxy, the only true and apostolic Church

Eastern Orthodoxy, the only true and apostolic Church (I)
http://www.youtube.com/watch?v=oIQhgb2uCnA

Eastern Orthodoxy, the only true and apostolic Church (II)
http://www.youtube.com/watch?v=XUgOebcYVcc

Eastern Orthodoxy, the only true and apostolic Church (III)
http://www.youtube.com/watch?v=zjCEKfwhKws
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 11:13:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Raportând cele trei concepte (Biserica, Tradiția, Scriptura) la creștinismul apostolic și la creștinismul nominal-istoric de astăzi putem observa cu claritate o intervenție în sens negativ a sistemului eclesiastic din Biserică asupra dogmelor primare (apostolice) și uneori chiar asupra Scripturii prin intermediul Tradiției.

Pe acest sub-forum mi s-a atras atenția de multe ori că Scriptura nu este completă și că avem nevoie de Tradiție pentru perfecționarea și desăvârșirea Bisericii lui Dumnezeu.

Dogma potrivit căreia creștinismul instituit de Hristos și aplicat de apostoli în Biserica Primară nu ar fi fost desăvîrșit, iar pentru perfecționarea lui ar fi nevoie de clerici ca să-l completeze este cea mai mare erezie care a lovit creștinismul adevărat! Impactul uriaș al acestei erezii a fost amplificat peste măsură de faptul că ea a fost promovată oficial de clerici. În spatele ei, preoții și clericii au putut aduce noi idei și concepte străine creștinismului apostolic, pe care le-au numit „încreștinări", dar care au avut ca scop crearea unui cadru „legal" prin
care clerului să-i fie recunoscută „autoritatea" de a administra harul și „Tainele" lui Dumnezeu. Este erezia care a distrus creștinismul apostolic, iar ceea ce vedem noi ca fiind practica credinței creștine în tot spațiul creștinătății tradiționale nu este altceva decît un păgînism îmbrăcat în termeni și explicații creștine!

Ceea ce a avut Dumnezeu de spus pentru noi și ceea ce înseamnă creștinism este arătat în Cuvîntul Său, nu mai era nevoie de așa-numita "Tradiție".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2010, 12:59:03
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ... dar duci o luptă infernală cu prostul care are școală !!!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Raportând cele trei concepte (Biserica, Tradiția, Scriptura) la creștinismul apostolic și la creștinismul nominal-istoric de astăzi putem observa cu claritate o intervenție în sens negativ a sistemului eclesiastic din Biserică asupra dogmelor primare (apostolice) și uneori chiar asupra Scripturii prin intermediul Tradiției.

Pe acest sub-forum mi s-a atras atenția de multe ori că Scriptura nu este completă și că avem nevoie de Tradiție pentru perfecționarea și desăvârșirea Bisericii lui Dumnezeu.

Dogma potrivit căreia creștinismul instituit de Hristos și aplicat de apostoli în Biserica Primară nu ar fi fost desăvîrșit, iar pentru perfecționarea lui ar fi nevoie de clerici ca să-l completeze este cea mai mare erezie care a lovit creștinismul adevărat! Impactul uriaș al acestei erezii a fost amplificat peste măsură de faptul că ea a fost promovată oficial de clerici. În spatele ei, preoții și clericii au putut aduce noi idei și concepte străine creștinismului apostolic, pe care le-au numit „încreștinări", dar care au avut ca scop crearea unui cadru „legal" prin
care clerului să-i fie recunoscută „autoritatea" de a administra harul și „Tainele" lui Dumnezeu. Este erezia care a distrus creștinismul apostolic, iar ceea ce vedem noi ca fiind practica credinței creștine în tot spațiul creștinătății tradiționale nu este altceva decît un păgînism îmbrăcat în termeni și explicații creștine!

Ceea ce a avut Dumnezeu de spus pentru noi și ceea ce înseamnă creștinism este arătat în Cuvîntul Său, nu mai era nevoie de așa-numita "Tradiție".
Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. (Ioan 16:12-15)

Nota lui Bartolomeu Anania:

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelația însă e incompletă, din cauza neputinței omenești de „a purta“ adevărul divin în întregime și dintr'odată; ea se va desăvârși treptat și în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiții (Sinoade Ecumenice, opera Sfinților Părinți).

Last edited by doctor_faustus; 30.11.2010 at 13:11:41. Motiv: completare
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 13:57:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nota lui Bartolomeu Anania:

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelația însă e incompletă, din cauza neputinței omenești de „a purta“ adevărul divin în întregime și dintr'odată; ea se va desăvârși treptat și în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiții (Sinoade Ecumenice, opera Sfinților Părinți).
IPS-ul spune bine la început, apoi o sfeclește binișor, știindu-se prea bine că Sf. Tradiție are multe inovații care pe de-asupra mai sunt și contrare "adevărului deja revelat prin Iisus Hristos".

Știu, îmi vei replica iar că:

"Deci și alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta" (Ioan 20,30)

Nu e cazul să te mai obosești, mai bine citește și versetul următor:

"Iar acestea s-au scris, ca să credeți că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și, crezând, să aveți viață în numele Lui." (Ioan 20,31)

Aici sf. apostol loan spune că ceea ce s-a scris este important, nu ceea ce nu s-a scris. Susținătorii Tradiției bisericești spun că ceea ce nu s-a scris ar fi de fapt tocmai această tradiție bisericească! Eu cred că apostolul loan a fost destul de clar și nu era nevoie ca sute de ani mai târziu cineva să spună cît de important este ceea ce nu s-a scris.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 15:12:02
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
IPS-ul spune bine la început, apoi o sfeclește binișor, știindu-se prea bine că Sf. Tradiție are multe inovații care pe de-asupra mai sunt și contrare "adevărului deja revelat prin Iisus Hristos".

Știu, îmi vei replica iar că:

"Deci și alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta" (Ioan 20,30)

Nu e cazul să te mai obosești, mai bine citește și versetul următor:

"Iar acestea s-au scris, ca să credeți că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și, crezând, să aveți viață în numele Lui." (Ioan 20,31)

Aici sf. apostol loan spune că ceea ce s-a scris este important, nu ceea ce nu s-a scris. Susținătorii Tradiției bisericești spun că ceea ce nu s-a scris ar fi de fapt tocmai această tradiție bisericească! Eu cred că apostolul loan a fost destul de clar și nu era nevoie ca sute de ani mai târziu cineva să spună cît de important este ceea ce nu s-a scris.
Văd că dumneata ții cu orice preț nu doar să contrazici Biserica lui Hristos, ci și pe Hristos de nenumărate ori. După ce ai contrazis instituirea Euharistiei de către Hristos, acum văd și vede toată lumea că dumneata chiar vrei să Îl faci pe Hristos propovăduitorul doctrinei adventiste. Ții cu orice preț să Îl contrazici pe Hristos !! Dacă Hristos a considerat că mai are de spus apostolilor, și nu doar lor pentru că lucrarea de călăuzire la adevăr nu s-a oprit la sfinții apostoli ci a continuat prin Duhul Sfânt la Sinoadele Ecumenice și Sfinții Părinți, atunci înseamnă că lucrurile așa stau. Încă o dată se vede ce probleme de caracter aveți voi neoprotestanții că țineți să contraziceți nu doar Sfânta Biserică a lui Hristos dar țineți să Îl contraziceți pe Însuși Hristos. Rușine să vă fie, amăgitori mincinoși ce sunteți.

Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. (Ioan 16:12-15)

Nota lui Bartolomeu Anania:

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelația însă e incompletă, din cauza neputinței omenești de „a purta“ adevărul divin în întregime și dintr'odată; ea se va desăvârși treptat și în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiții (Sinoade Ecumenice, opera Sfinților Părinți).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 19:04:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. (Ioan 16:12-15)
Aceste versete nu pot fi interpretate ignorînd versetele cu același subiect două capitole mai înainte ("Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." Ioan 14,26).

Afirmația de bază a pasajului redat de tine este: are să vă călăuzească în tot adevărul. Care adevăr este în discuție? Evident, cel pe care Domnul Iisus l-a dat ucenicilor. În conformitate cu acesta, Duhul va călăuzi, căci El nu va vorbi de la El, după cele spuse de Mîntuitorul, deoarece Duhul Sfânt va mărturisi despre El și ne va aduce aminte de tot ce ne-a spus El, -o spune Însuși Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru. Potrivit cu acest adevăr, Duhul va face pe ucenicii Domnului să înțeleagă lucrurile viitoare. Aceste lucruri viitoare, chiar dacă le-am privi separat, nu au nimic de-a face cu anumite practici păgîne „încreștinate" sau forme în care să se săvârșească un ritual oarecare. Dacă ideea ta, care se sprijină pe Tradiția bisericească și o promovează, vrea să spună că acele „lucruri viitoare" la care face referire Mîntuitorul se referă la adoptarea practicilor păgâne în sânul creștinismului, te înșeli amarnic!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 20:40:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aceste versete nu pot fi interpretate ignorînd versetele cu același subiect două capitole mai înainte ("Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." Ioan 14,26).

Afirmația de bază a pasajului redat de tine este: are să vă călăuzească în tot adevărul. Care adevăr este în discuție? Evident, cel pe care Domnul Iisus l-a dat ucenicilor. În conformitate cu acesta, Duhul va călăuzi, căci El nu va vorbi de la El, după cele spuse de Mîntuitorul, deoarece Duhul Sfânt va mărturisi despre El și ne va aduce aminte de tot ce ne-a spus El, -o spune Însuși Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru. Potrivit cu acest adevăr, Duhul va face pe ucenicii Domnului să înțeleagă lucrurile viitoare. Aceste lucruri viitoare, chiar dacă le-am privi separat, nu au nimic de-a face cu anumite practici păgîne „încreștinate" sau forme în care să se săvârșească un ritual oarecare. Dacă ideea ta, care se sprijină pe Tradiția bisericească și o promovează, vrea să spună că acele „lucruri viitoare" la care face referire Mîntuitorul se referă la adoptarea practicilor păgâne în sânul creștinismului, te înșeli amarnic!
Iata cum parasiti caminul cald al Scripturii,si incercati sa va dati cu parerea despre slujbe acum,vazand doar partea de ritual ,de formal in ele.
Ei bine ,acum e randul meu sa va intreb:ce baza Scripturistica aveti pentru aceste afirmatii?Caci pana acum orice afirmatie o judecati numai prin prisma scripturii,daca exista sau nu vreo referire in ea,referitor la acel subiect.
In fond avem un acelasi pasaj ,despre " Mangaietorul,care are să vă călăuzească în tot adevărul " ,si la care acum voi stiti si ce nu a vrut sa zica acel pasaj,nu numai ce a vrut sa zica. Oare nu aruncati totul intr-o subiectivitate absoluta ,in care propriile pareri tin loc dovezilor? Chiar daca sustineti ca ortodocsii fac asa,iata ca si voi tot prin pareri si interpretari va argumentati.
Nu aveti voi de unde sa stiti ce a spus Domnul prin promisiunea Mangaietorului,pentru ca "Duhul sufla unde vrea" .
Nu credeti ca ar fi mai constructiv sa ne dati interpretarea dv despre acel pasaj ,si gata.
Interpretarea Ortodoxa e cunoscuta,si se refera la lucrarea Duhului de dupa Scriptura,care nu face decat sa desavarseasca pe Hristos in Biserica sa.Acesta e rolul Mangaietorului,de a desavarsi mantuirea,pana in zilele noastre
Spuneti care e interpretarea voastra,si nu o mai denigrati pe a noastra,mai ales ca toata dezvoltarea Traditiei si roadele ei,a argumentat din plin acest pasaj
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2010, 20:41:13
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ... dar duci o luptă infernală cu prostul care are școală !!!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aceste versete nu pot fi interpretate ignorînd versetele cu același subiect două capitole mai înainte ("Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu." Ioan 14,26).

Afirmația de bază a pasajului redat de tine este: are să vă călăuzească în tot adevărul. Care adevăr este în discuție? Evident, cel pe care Domnul Iisus l-a dat ucenicilor. În conformitate cu acesta, Duhul va călăuzi, căci El nu va vorbi de la El, după cele spuse de Mîntuitorul, deoarece Duhul Sfânt va mărturisi despre El și ne va aduce aminte de tot ce ne-a spus El, -o spune Însuși Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru. Potrivit cu acest adevăr, Duhul va face pe ucenicii Domnului să înțeleagă lucrurile viitoare.
Nota lui Bartolomeu Anania:

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelația însă e incompletă, din cauza neputinței omenești de „a purta“ adevărul divin în întregime și dintr'odată; ea se va desăvârși treptat și în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiții (Sinoade Ecumenice, opera Sfinților Părinți).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
Cum explica Sfinta Scriptura sau Sfinta Traditie existenta oamenilor in div. locuri.. Narcis31 Generalitati 6 22.12.2009 00:09:32
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 15:15:04