Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2012, 21:36:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dupa atata timp, spre rusinea mea, n-am reusit inca sa ma pun la punct cu tot ce vroiam sa stiu.
Tot ce stiu este ca am un inger pazitor, de care sunt foarte multumita, so far, insa daca ar da gres cu ceva, as intelege ca nu e nici el atotputernic.
Intrebarea mea e : daca si ingerii sunt coruptibili (vezi ingerii cazuti), atunci si al meu mai poate fi corupt? Presupun ca nu. Sau ei sunt imediat "detectati" si "zburati" din ceruri? Recunosc cu teama ca chiar eu eram odata pe cale sa-l ispitesc, ma gandeam ca ce mandra sunt de el, si ce mandru trebuie sa fie si el printre confratii lui, si mi-am dat seama ca mandria e unul din putinele pacate pe care le poate avea un inger, si mi-a parut rau ca l-am ispitit. Dar.. sper ca el e mai destept ca mine. Am incredere in el.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2012, 22:18:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fii liniștită, îngerul tău nu este coruptibil. Spre deosebire de om, îngerii au avut o singură dată posibilitatea de a alege, după care s-au statornicit pentru totdeauna în alegerea făcută.
De aceea diavolii nu se pot întoarce (pocăi). Cred că sunt ființe lipsite de dileme, de îndoieli, și din cauza asta alegerile lor sunt definitive.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2012, 22:41:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dupa atata timp, spre rusinea mea, n-am reusit inca sa ma pun la punct cu tot ce vroiam sa stiu.
Tot ce stiu este ca am un inger pazitor,
De fapt, nici nu este necesar să știți mai mult.

Citat:
de care sunt foarte multumita,
Asta e bine. Acuma, întrebarea care apare imediat în minte: dar el ? Este mulțumit de dv ?

Citat:
as intelege ca nu e nici el atotputernic.
Deși nu sunt atotputernici, totuși puterea îngerilor este considerabil mai mare decât a oamenilor. Ca poziție în cadrul ierarhiei cerești, deși ei ocupă poziții diferite în funcție de cinul căruia aparțin, totuși chiar și îngerii "inferiori" sunt pe o treaptă mai înaltă în comparație chiar cu sfinții. Face excepție Sfânta Fecioară, care se află nu numai deasupra oricărui alt sfânt, ci și deasupra îngerilor, având un cuvânt hotărâtor de spus în privința mântuirii noastre.

Citat:
Intrebarea mea e : daca si ingerii sunt coruptibili (vezi ingerii cazuti), atunci si al meu mai poate fi corupt? Presupun ca nu. Sau ei sunt imediat "detectati" si "zburati" din ceruri?
Revolta îngerilor s-a petrecut înainte de creația vizibilelor, prin urmare înainte de apariția timpului istoric. În consecință, îngerii au beneficiat de liber arbitru în afara timpului, alegerile lor fiind irevocabile. Mai simplu spus, nu e posibil ca îngerul dv bun să se înrăiască pe parcursul vieții dv. Se poate întâmpla, însă, să se întristeze de anumite aspecte pe care le vede neîncetat.

Citat:
Recunosc cu teama ca chiar eu eram odata pe cale sa-l ispitesc, ma gandeam ca ce mandra sunt de el, si ce mandru trebuie sa fie si el printre confratii lui, si mi-am dat seama ca mandria e unul din putinele pacate pe care le poate avea un inger, si mi-a parut rau ca l-am ispitit. Dar.. sper ca el e mai destept ca mine. Am incredere in el.
Îngerii (buni) nu cunosc mândria. Dar, spre deosebire de Dumnezeu, au emoții. Pot fi bucuroși, pot fi supărați. Îngerul dv este foarte supărat ori de câte ori trebuie să meargă cu un raport prost despre dv la Dumnezeu. Acolo, el vede mulți îngeri bucuroși, care aduc rapoarte bune despre oamenii cărora le sunt gardieni. Cât de mult ar dori să aducă și el un raport bun despre dv! Deci, de dragul îngerului dv, păziți-vă de rele și ascultați sugestiile lui bune. Ca să aibă ce scrie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2012, 22:57:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, nici nu este necesar să știți mai mult.



Asta e bine. Acuma, întrebarea care apare imediat în minte: dar el ? Este mulțumit de dv ?



Deși nu sunt atotputernici, totuși puterea îngerilor este considerabil mai mare decât a oamenilor. Ca poziție în cadrul ierarhiei cerești, deși ei ocupă poziții diferite în funcție de cinul căruia aparțin, totuși chiar și îngerii "inferiori" sunt pe o treaptă mai înaltă în comparație chiar cu sfinții. Face excepție Sfânta Fecioară, care se află nu numai deasupra oricărui alt sfânt, ci și deasupra îngerilor, având un cuvânt hotărâtor de spus în privința mântuirii noastre.



Revolta îngerilor s-a petrecut înainte de creația vizibilelor, prin urmare înainte de apariția timpului istoric. În consecință, îngerii au beneficiat de liber arbitru în afara timpului, alegerile lor fiind irevocabile. Mai simplu spus, nu e posibil ca îngerul dv bun să se înrăiască pe parcursul vieții dv. Se poate întâmpla, însă, să se întristeze de anumite aspecte pe care le vede neîncetat.



Îngerii (buni) nu cunosc mândria. Dar, spre deosebire de Dumnezeu, au emoții. Pot fi bucuroși, pot fi supărați. Îngerul dv este foarte supărat ori de câte ori trebuie să meargă cu un raport prost despre dv la Dumnezeu. Acolo, el vede mulți îngeri bucuroși, care aduc rapoarte bune despre oamenii cărora le sunt gardieni. Cât de mult ar dori să aducă și el un raport bun despre dv! Deci, de dragul îngerului dv, păziți-vă de rele și ascultați sugestiile lui bune. Ca să aibă ce scrie.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca ingerii nostri s-ar putea intrista, de exemplu, cand nu avem incredere in ei si in protectia lor si ca urmare nu indraznim sa facem un lucru bun, de teama ca nu vom reusi. Dar totodata tot ei pot fi cei care ne transmit mesaje subconstiente ca anumite lucruri nu e bine, nu trebuie sa le facem, sunt periculoase.
Adevarul e ca noi, muritorii, mai ales cei tineri si neexperimentati, nu stim intotdeauna ce e bine si ce e rau, ce e mai bine de facut intr-o anume situatie. Cum sa ma exprim: am de ales intre varianta A si varianta B, si nu stiu care e cea buna, am argumente pro si contra pt amandoua. Dar daca sunt o persoana credincioasa si imi pun toata increderea in Dumnezeu ca imi va da gandul cel bun, iar mintea mea inclina sa aleaga o anumita varianta, inseamna ca aceea e cea buna.
Cat despre Sfanta Fecioara, am avut multa vreme impresia ca e indreptatita sa fie suparata mai ales pe noi, femeile, si ca toate suntem nevrednice sa-i cerem ajutorul, dar mai ales eu. Odata eram foarte suparata, nu mai stiu de ce, si mi-a trecut prin gand ca atunci ar fi putut sa vina Maica Sfanta la mine, sa ma aline, ca in cantecul acela al lui "Beatles", parca. Dar mi-am dat seama imediat ca nu merit asemenea mangaiere. Dar asta pentru ca eu am respins-o, nu pentru ca ea nu ar fi venit. La fel e si cu ingerul pazitor, probabil. Atunci cand un om comite o fapta rusinoasa, poate chiar el il roaga pe ingerul pazitor sa se intoarca cu spatele.

Referitor la categoria opusa, cea a "intunecatilor", a caror influenta, se pare, e mult mai mare asupra noastra, ce efect ar putea avea asupra noastra cand zicem "lua-m-ar .....", pe noi sau pe ceilalti? Presupun ca noi ca muritori n-avem nici o putere sa trimitem pe altcineva acolo, la ei, e doar o vorba in vant, dar pe noi insine avem toata 'libertatea" s-o facem. Cand facem un lucru bun, ei contraataca vehement, dar dupa un timp, o mai slabesc, sau ne intarim noi, Dumnezeu prin ingerii Lui ne creaza ca un scut de protectie. Cand mai cadem in ispita lor, ne dam seama imediat si ne cerem iertare, si nu ne mai fac asa mult rau. Cu siguranta ajuta si Sfantul Maslu foarte mult la capitolul aparare impotriva intunecatilor. Scuzati exprimarea usor puerila, pe cea (putin mai) "academica" am trimis-o la culcare, probabil. Sau am concediat-o...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2012, 00:21:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un topic foarte interesant. Pentru ca tocmai l-am praznuit pe Sfantul Dionisie Areopagitul, redau un fragment dintr-un articol ce trateaza opera acestui mare Sfant.

Cele nouă coruri angelice

Dionisie este cunoscut mai ales ca fiind primul scriitor patristic ce a ierarhizat îngerii în nouă coruri sau cete. Prima treaptă, cea mai apropiată de Sfânta Treime, este alcătuită din Tronuri, Heruvimi și Serafimi. Stăpâniile, Domniile și Puterile fac parte din ceata a doua. Iar Îngerii, Arhanghelii și Începătoriile reprezintă cel de-al treilea ordin angelic. Numele evreiesc de serafim se referă la 'cei ce ard' sau 'încălzesc', 'Heruvimii cu ochi mulți' simbolizează bogăția cunoașterii. Tronurile împărtășesc deopotrivă calitatea de a încălzi și preaplinul înțelepciunii. Această primă treaptă de ființe celeste se bucură de o cunoaștere a lui Dumnezeu neintermediată de nimic.

Domniile arată caracterul liber de orice supunere sau 'înălțimea nerobită și liberă de toată dorința după cele de jos'. De asemenea, Puterile sfinte comunică energie și 'exprimă o bărbăție puternică și neclătinată în toate lucrările lor de asemănare dumnezeiască, o bărbăție ce nu slăbește deloc în primirea luminărilor dumnezeiești ce li se împărtășesc'. Stăpâniile întruchipează calitatea de generozitate a ființelor angelice situate pe această treaptă, care nu abuzează de autoritatea de stăpân pe care au primit-o, ci 'le înalță și pe cele de sub ele cu bunăvoință'.

Începătoriile exprimă trăsătura acestora de a fi începătoare și conducătoare spre cele dumnezeiești, în cadrul celui de-al treilea ordin angelic. Arhanghelii fac legătura între Începători și Îngeri, de la care primim și noi iluminările dumnezeiești, pe care le captează mințile îngerești începând de la prima ceată. Ordinul din urmă deține și rolul de a conduce ierarhiile bisericești (episcop, preot, diacon), în efortul tuturor de asemănare cu Dumnezeu. Curăția, luminarea și deșăvârșirea sunt pașii ce se cuvin urmați pe parcursul duhovnicesc al asemănării cu Dumnezeu.

Astfel, 'cei ce se curățesc trebuie să transmită altora, prin abundența curăției lor, din neîntinarea proprie. Iar cei ce se luminează (...) trebuie să reverse spre alții lumina lor (...). În sfârșit, cei ce se desăvârșesc, ca cei ce cunosc comunicarea desăvârșitoare, trebuie să desăvârșească pe cei ce se împărtășesc de inițierea atotsfântă în știința celor sfinte văzute'.

http://www.basilica.ro/ro/stiri/sfan...mana_3692.html
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2012, 00:25:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ce învățăm de la îngeri?

"Din prezentarea pe care Sfântul Dionisie a făcut-o ordinelor angelice, înțelegem că este de datoria noastră să trăim în armonie cu cei care se întâmplă, în viața aceasta, să ne fie superiori sau subalterni. Nu trebuie să ne comportăm despotic, să fim neîndurători cu greșelile celor de lângă noi, ci să le dăruim din prisosul științei noastre, să îi luminăm în tainele meseriei, nu să păstrăm doar pentru noi secretele ei, dominați de egoism. Totodată, ca subalterni, avem de evitat invidia și tulburarea să trăim în pace și cu toți, comunicând curăția inimii noastre celor din jur. Pe de altă parte, ni se cere persistență în tot ceea ce facem, lucrând ca pentru Dumnezeu, nu ca pentru oameni. La fel, îngerii sunt numiți și 'roți înaripate' pentru că 'se învârtesc fără întoarcere și neclintit spre cele dinainte, determinând puterea lor de mișcare pe drumul drept și neabătut, spre ținta întregii lor învârtiri spirituale, aflată mai presus de lume'.

Ca și heruvimii, vom descoperi că acolo unde este conștiință multă, este și o suferință mai mare. Căci, cu cât iubești mai mult, cu atât suferi mai tare. Odată cu serafimii 'cei cu multe aripi', ni se descoperă iubirea în tăria ardorii sale, și în vulnerabilitatea pe care o plasticizează multele perechi de aripi ce filtrează intensitatea luminii dumnezeiești. Tronurile ne vorbesc și ele despre iubirea ce încălzește și mângâie, mânată de compasiune și înțelegere față de cei mușcați de suferințe. Domniile trezesc în inima noastră imboldul de a nu ne lăsa cuceriți de nimic din această lume, emanciparea față de condiționări, dependențe și adicții; grija de a ne păstra demnitatea de ființe spirituale libere, al căror destin nu se reduce la satisfacerea nevoilor materiale specifice orizontului istoric mărginit. Iar asemenea Puterilor, avem și noi datoria de a fi 'bărbați', în ordinea duhovnicească a lucrurilor, indiferent de genul nostru, masculin sau feminin. În sensul acesta interpretează și Sfântul Vasile cel Mare substantivul 'bărbat' din 'fericit bărbatul care n-a umblat în sfatul necredincioșilor' (Ps. 1, 1), ca referindu-se nu la cel care este bărbat prin gen, ci la cel care își însușește bărbăția ca virtute.

Așadar, reținem ideea că ființele comunică între ele ceea ce au primit de la treptele spirituale superioare, energia curățitoare, luminătoare și desăvârșitoare. Îngerii înșiși ne descoperă și nouă voia lui Dumnezeu, așa cum 'Scriptura ne-a învățat clar că Legea a venit la noi prin îngeri'. Pe de altă parte, este evident că toate ființele comunică celorlalte ceea ce poartă întru sine. În consecință, și demonii, și ființele înrăite transmit altora negativitatea proprie, de unde și lupta duhovnicească la care suntem chemați, dar și responsabilitatea imensă pentru răul sau binele pe care îl putem face semenilor noștri. Rezultă că putem face bine celorlalți prin simplul fapt de a gândi cu bunătate despre ei, în rugăciune, căci le comunicăm starea noastră de curăție, pe care aceștia o pot respinge, dar o pot și primi. La fel, nervozitatea și ura sau osândirea în ascuns a semenilor noștri le transmit acestora negativitatea noastră, creându-le dificultăți și piedici în viață, de care și noi va trebui să dăm seamă".
http://www.basilica.ro/ro/stiri/sfan...mana_3692.html
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2012, 19:45:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dupa natura lor , ingerii sunt duhuri curate, adica imateriale si necorporale , mult inferioare lui Dumnezeu , superioare omului, dar marginite si nemuritoare. " TOTUL DESPRE INGERI " - un scurt , dar de folos articol , publicat pe siteul de fata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2012, 07:43:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De aceea diavolii nu se pot întoarce (pocăi). Cred că sunt ființe lipsite de dileme, de îndoieli, și din cauza asta alegerile lor sunt definitive.
Alegerile lor sunt definitive pana se razgandesc.
Ca si ingerii, si diavolii au vointa si pot "cadea"(pocai) si ei; si posedatii pot fi salvati impotriva propriei "vointe"(lipsita de libertate).Oricine(parerea mea) poate fi iertat.

Last edited by Demetrius; 05.10.2012 at 07:47:00.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2012, 13:23:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

S-ar putea sa existe printre noi si o categorie de oameni, mai putin informati, care cred ca noi oamenii am fi de fapt "ingerii cazuti". Ca si noi am fi sot facuti la inceput sa fim asemeni ingerilor si fiindca nu am ascultat am "cazut din cer" si am devenit muritori de foame ca restul dobitoacelor de pe aceasta planeta. Dar teologii adevarati considera ca noi de la inceput am fost fiinte de sine statatoare, diferite de ingeri prin aceea ca aveam trup? sau nu stiu exact ce anume, asta tot dansii ar trebui s-o stie si sa ne lamureasca.
Altiii ii vad pe ingerii cazuti ca pe niste victime, care au facut o greseala fatala candva,find inselati de diavolul "suprem", dar acum regreta si spera si ei la mantuire.
Mai exista o diferenta sesizabila intre teologi si biologi, si anume aceia ca teologii considera ca noi oamenii am fi o specie privilegiata, pe care Dumnezeu o iubeste mai mult decat pe celelalte de pe pamant, pe cand biologii considera ca avem sanse egale de supravietuire cu celelalte specii. Adica la fel suntem de afectati de factorii de mediu, la fel ne imbolnavim, suferim si murim, cateodata ne mai mananca si pe noi lupii, alteori noi pe ei, si deopotriva de vulnerabili suntem cu totii in fata necrutatoarelor bacterii si virusuri, cu toata stiinta noastra, tot mai ne dovedesc pana la urma.
Mai au aparut pe la tv o categorie de eretici care sustin (chiar entuziasmati, unii) ca noi, specia umana, am fi fost modoficati genetic de catre civilizatiile extraterestre, ca sa devenim mai destepti ca restul animalelor de pe Terra. Si culmea, multa lume chiar ii crede... si prefera teoria asta in locul celei "divine". Oare de ce? Fiindca asa nu ii mai ameninta nimeni cu osanda de dupa moarte, daca fac lucruri rele?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.06.2013, 19:26:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit ratacire?

Din pacate de la o vreme e posibil sa fii cazut intr-o grava ratacire. E posibil ca ratacirea se aiba drept sursa o carte pe care o citesc (de altfel amuzanta, in alte conditii, dar a picat pe un "teren' putin labil) , in care personajul principal mosteneste de la predecesorii sai un pact cu diavolul (pe scurt, acesta le-a promis ca le indeplinste orice dorinta, dar daca aceasta nu ii face fericiti, sufletele lor ii apartin, iar pana la personajul in cauza nici unul din stramosii lui nu-i scapase; ramane de vazut daca el va reusi, n-am terminat cartea).
In fine, problema mea e ca am inceput sa banuiesc ca unele dintre "meritele"pe care i le-am atribuit ingerului pazitor, si de care eram foarte mandra, sa nu ii apartina cumva celui rau. De ce zic asta? Pentru ca m-a ajutat si m-a protejat de multe ori atunci cand am gresit si am facut rau (m-a ferit sa nu ma accidentez cand am spalat, intins si calcat rufe duminica pe timpul slujbei, m-a ajutat pe vremuri sa ajung acasa in siguranta dupa ce am consumat alcool, m-a ferit sa nu patesc absolut nimic rau cand am facut niste "interventii", daca ma-ntelegeti), in schimb cand am facut sau am vrut sa fac bine, ori nu am reusit, ori am fost aspru pedepsita. Nu cumva, oare, ingerul pazitor a plecat rusinat de cand am facut primele pacate, iar acum ma "pazeste" cel rau, incercand sa ma pacalesca ca imi face bine, cand el de fapt vrea sa-mi arate ca orice as face, nu ii mai pot scapa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Exista comunicare intre puterile de conducere si Bisefica? sunsray Despre Biserica Ortodoxa in general 3 09.05.2010 18:08:24
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23