Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2011, 09:58:15
mitica_sefu mitica_sefu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 3
Exclamation admitere

Baiatul meu vrea sa urmeze facultatea de teologie de la Targoviste dar ne trebuie binecuvantarea scrisa a ahiepiscopiei munteniei cu specificatia inscrieri la targoviste.Aceasta se obtine foarte greu sau de loc.Prin aceasta cred ca este ingradit dreptul la studiul teologiei.Care ar fi solutiile?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2011, 10:06:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mitica_sefu Vezi mesajul
Baiatul meu vrea sa urmeze facultatea de teologie de la Targoviste dar ne trebuie binecuvantarea scrisa a ahiepiscopiei munteniei cu specificatia inscrieri la targoviste.Aceasta se obtine foarte greu sau de loc.Prin aceasta cred ca este ingradit dreptul la studiul teologiei.Care ar fi solutiile?
de cand se obtine greu binecuvantarea ptr intrare la facultate?
stiu ca mai tarziu cand vrei sa faci studii doctorale in strainatate e mai dificil, dar acum?
Pe ce motiv va este respinsa binecuvantarea?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2011, 10:21:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din ce judet sunteti, de ce episcopie apartineti?
Stiu ca unii episcopi nu dau binecuvantare pentru ca seminaristii din episcopia lor sa se duca la o facultate din alta episcopie; ideea e ca in episcopia unde ai terminat facultatea ti se va repartiza candva si un post.

Spre exemplu, stiu de la un coleg ca arhiepiscopul Tomisului nu da binecuvantare tinerilor sa plece sa studieze Teologia in Bucuresti, daca doresc sa devina preoti, sa o faca in episcopia de unde apartin. Fratele acestui coleg a vrut insa sa faca facultatea aici si si-a obtinut cumva binecuvantare din Bucuresti pentru Bucuresti, iar dupa ce a terminat, a ajuns doar profesor de religie la o scoala, pentru ca in Capitala toate locurile sunt ocupate.

Eu personal nu sunt de acord cu aceasta trecere peste cuvantul ierarhului; o fi doar o formalitate acea hartoaga, dar nu mi se pare bine sa faci primul pas inspre o viitoare preotie cu o neascultare, in conditiile in care in momentul hirotoniei, vei jura ascultare episcopului locului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2011, 15:54:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Admiterea la Facultatile de Teologie se face cu binecuvantarea ierarhului locului. Se obtine greu o astfel de binecuvantare mai ales daca se cere pentru o facultate care nu este din eparhia de care apartineti. Solutia ar fi sa va inscrieti copilul la Bucuresti( daca de acolo sunteti; ori la facultatea din eparhia de care apartineti) sau daca nu doriti asta, o a doua solutie ar fi sa cereti iesirea din Eparhia de care apartineti, sa fiti infiat pe perioada studiilor de Eparhia Facultatii in care va inscrieti. Nu va recomand cea de-a doua pentru ca ulterior veti ramane "pe afara", in sensul ca cei care va infiaza va iau doar pe perioada studiilor ( si asta numai dupa ce ati dus hartiuta ca ati iesit), post nu va dau, iar apoi reinfierea in eparhia mama se face mai greu daca ai renuntat la ea odata. Ca sa evitati bataile de cap, incercati la Facultatea de Teologie din Eparhia de care apartineti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2011, 18:46:30
mitica_sefu mitica_sefu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 3
Implicit admitere

Multumesc pentru ajutor
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2011, 09:42:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din ce judet sunteti, de ce episcopie apartineti?
Stiu ca unii episcopi nu dau binecuvantare pentru ca seminaristii din episcopia lor sa se duca la o facultate din alta episcopie; ideea e ca in episcopia unde ai terminat facultatea ti se va repartiza candva si un post.

Spre exemplu, stiu de la un coleg ca arhiepiscopul Tomisului nu da binecuvantare tinerilor sa plece sa studieze Teologia in Bucuresti, daca doresc sa devina preoti, sa o faca in episcopia de unde apartin.
Eu nu vad nimic crestinesc in a-i ingradi omului libertatea de alegere.Suna mai curand a afacere cu "sclavii de pe plantatie",a politica,dar in nici un caz a comportament crestin.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2011, 15:49:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu nu vad nimic crestinesc in a-i ingradi omului libertatea de alegere.Suna mai curand a afacere cu "sclavii de pe plantatie",a politica,dar in nici un caz a comportament crestin.

Intotdeauna ai dreptul de a te razvrati, de a nu asculta. Dar stim unde duce asta, mai devreme sau mai tarziu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
admitere mitica_sefu Generalitati 1 07.09.2011 15:45:06
Problema la admitere Dragoshel Generalitati 13 14.02.2011 20:32:42
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
am o rugaminte: subiecte admitere rob Umanitare 1 22.03.2007 13:08:42