Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2012, 10:49:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Rugaciunea necredincioasa

Mi se pare că peste noi, ortodocșii, domnește o stare generală de confuzie în ce privește anumite lucruri esențiale de credință. Spre exemplu, felul în care ne rugăm.

Ori de cîte ori cerem ceva trebuie s-o facem cu credință puternică. Atunci cînd rostim "miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta" așteptăm mila Bunului Dumnezeu. Atunci cînd cerem zilnic să ne ierte Domnul, trebuie să credem că El ne și iartă. Dacă avem dubii că nu sîntem iertați deoarece sîntem prea păcătoși sau că avem păcate prea mari pentru mila Lui, atunci zadarnică este rugăciunea noastră zilnică. Chiar dacă am spune tot timpul rugăciuni necrezînd în ceea ce cerem, ar fi o pierdere de vreme și o mare înșelare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2012, 14:00:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mi se pare că peste noi, ortodocșii, domnește o stare generală de confuzie în ce privește anumite lucruri esențiale de credință. Spre exemplu, felul în care ne rugăm.

Ori de cîte ori cerem ceva trebuie s-o facem cu credință puternică. Atunci cînd rostim "miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta" așteptăm mila Bunului Dumnezeu. Atunci cînd cerem zilnic să ne ierte Domnul, trebuie să credem că El ne și iartă. Dacă avem dubii că nu sîntem iertați deoarece sîntem prea păcătoși sau că avem păcate prea mari pentru mila Lui, atunci zadarnică este rugăciunea noastră zilnică. Chiar dacă am spune tot timpul rugăciuni necrezînd în ceea ce cerem, ar fi o pierdere de vreme și o mare înșelare.
Iertarea ne-o da Dumnezeu dupa masura pocaintei.
Daca doar repetam "Doamne, iarta-ma", dar durerea pocaintei nu o avem, nu stiu daca suntem iertati. Poate ca te iarta pentru cate un gand sau un cuvant, dar lucrurile grave se spala cu pocainta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2012, 14:34:40
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mi se pare că peste noi, ortodocșii, domnește o stare generală de confuzie în ce privește anumite lucruri esențiale de credință. Spre exemplu, felul în care ne rugăm.

Ori de cîte ori cerem ceva trebuie s-o facem cu credință puternică. Atunci cînd rostim "miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta" așteptăm mila Bunului Dumnezeu. Atunci cînd cerem zilnic să ne ierte Domnul, trebuie să credem că El ne și iartă. Dacă avem dubii că nu sîntem iertați deoarece sîntem prea păcătoși sau că avem păcate prea mari pentru mila Lui, atunci zadarnică este rugăciunea noastră zilnică. Chiar dacă am spune tot timpul rugăciuni necrezînd în ceea ce cerem, ar fi o pierdere de vreme și o mare înșelare.
In link-ul de mai jos se face referire la rugaciunea lui Iisus, dar cred ca ceea ce scrie acolo, se poate aplica la orice rugaciune. Ramane sa adaptam la noi insine sfaturile date, pe cat ne este cu putinta.

http://prieteniisfmunteathos.wordpre...s/#povestirea6

Despre puterea rugăciunii

Rugăciunea este atât de tare și de puternică, încât poți să te rogi și să faci ce vrei, căci rugăciunea te va povățui spre adevărata și dreapta lucrare.

Ca să fii plăcut lui Dumnezeu n-ai nevoie de nimic altceva decât să iubești. „Iubește și fă ce vrei”, spune Fericitul Augustin, căci cine iubește cu adevărat, acela nu poate și nu vrea să facă ceva ce nu este plăcut ființei iubite… Cum însă rugăciunea nu este decât revărsarea și lucrarea dragostei, atunci se poate spune cu toată dreptatea despre ea același lucru: pentru mântuire nu e nevoie de nimic altceva decât de rugăciune neîncetată. Roagă-te și fă ce vrei, și vei atinge țelul rugăciunii, vei dobândi iluminarea prin ea!…

Spre a înfățișa mai amănunțit înțelesul acestei chestiuni, o vom lămuri prin pilde:

1. Roagă-te și gândește ce vrei, iar gândurile tale se vor curați prin rugăciune. Rugăciunea îți va lumina mintea, va izgoni și va liniști toate gândurile necuviincioase. Aceasta o întărește Sfântul Grigorie Sinaitul: „Dacă vrei, ne sfătuiește el, să-ți alungi gândurile și să-ți cureți mintea, atunci izgonește-le cu rugăciunea, căci, în afară de rugăciune, nimic nu le poate opri.” Sfântul Ioan Scărarul spune în această privință același lucru: „Caută să biru- iești vrăjmașii ce țin de gânduri prin Numele lui Iisus. Afară de această armă, nu vei găsi alta.”

2. Roagă-te și fă ce vrei, și faptele tale vor fi plăcute lui Dumnezeu, iar ție-ți vor fi folositoare și mântuitoare. Rugăciunea deasă, chiar atunci când nu iei seamă de cererea pe care o faci, nu va rămâne fără rod (cf. Marcu Ascetul), pentru că în ea însăși se află o putere plină de dar: „Sfânt este Numele Lui, și oricine va chema Numele Domnului se va mântui.” Așa, de pildă, cel ce s-a rugat multă vreme fără să simtă vreo îmbunătățire în viața sa păcătoasă, a primit în cele din urmă înțelepțire și chemare la pocăință. O fată iubitoare de plăceri se ruga, și rugăciunea i-a arătat calea spre viața feciorelnică și spre ascultarea învățăturilor lui Iisus Hristos.

3. Roagă-te și nu încerca să birui patimile doar prin propriile puteri. Rugăciunea le va dărâma, în timp: „Căci mai mare este Cel ce e în voi decât cel ce este în lume”, spune Sfânta Scriptură, iar Sfântul Ion Carpatinul învață că cel ce nu are darul înfrânării nu trebuie să se întristeze, ci să știe că Dumnezeu cere de la el silința spre rugăciune, iar rugăciunea îl va mântui.

Despre un bătrân scrie în „Pateric” cum, „căzând, a biruit”, adică, poticnindu-se de păcat, nu a deznădăjduit, ci s-a întors cu rugăciunea spre Dumnezeu și Acesta l-a ridicat. Iată o pildă grăitoare!

4. Roagă-te și nu te teme de nimic, nu te înfricoșa de necazuri, nu te înspăimânta de năpaste, căci rugăciunea te va apăra, înlăturându-le. Adu-ți aminte de puțin credinciosul Petru, care sta să se înece; de Pavel, care se ruga în temniță; de tânărul scăpat de rugăciune din ispita în care căzuse; de fecioara care, în urma rugăciunii, a fost salvată din mâinile unui ostaș ce Venise cu gânduri rele și de alte cazuri asemănătoare. Toate aceste întâmplări arată puterea, tăria și întinderea atotcuprinzătoare a rugăciunii făcute în Numele lui Iisus Hristos.

5. Roagă-te oricum, însă mereu și nu te neliniști de nimic, fii vesel și liniștit cu duhul, căci rugăciunea va rândui toate și te va înțelepți. Ține minte puterea rugăciunii despre care vorbesc Sfinții Ioan Gură de Aur și Marcu Ascetul; cel dintâi spune că „rugăciunea, chiar atunci când este făcută de noi, care suntem plini de păcate, ne curăță numaidecât”… Iar al doilea vorbește astfel: „Ca să ne rugăm într-un fel oarecare, stă în puterea noastră; dar ca să te rogi curat este un dar de sus!” Prin urmare, jertfește lui Dumnezeu ceea ce îți stă în putere; adu-I la început drept jertfă măcar cantitatea, adică un număr cât mai mare de rugăciuni, și puterea lui Dumnezeu se va revărsa în neputința ta. Rugăciunea va deveni o deprindere și făcându-se una cu firea, va ajunge o rugăciune curată, luminoasă, înflăcărată, așa cum se cuvine.

6. Apoi, în sfârșit, îți mai spun că dacă vremea vegherii tale ar fi însoțită de rugăciune, atunci, în chip firesc, nu ți-ar ajunge timpul nu numai pentru fapte păcătoase, dar nici pentru gânduri necurate.

Vezi câte idei adânci sunt înmănuncheate în această înțeleaptă vorbă: „Iubește și fă ce vrei! Roagă-te și fă ce vrei!”… Cât de îmbucurătoare și mângâietoare sunt toate cele zise mai sus pentru un păcătos îngreunat de slăbiciuni, pentru cel care geme apăsat de povara patimilor!
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 15:15:35
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Interesant topic si de folos comentariile, cel putin pentru mine... multumesc.Poate constiinta judeca mai aprig pacatele noastre decat ar face-o Dumnezeu...de aceea se spune ca nu exista pacat care sa nu-ti fie iertat atata timp cat te pocaiesti...Dar pocainta cred ca este necesara tuturor. Pe crucea de pe mormantul parintelui Arsenie Papacioc scrie atat "IISUSE IISUSE IISUSE IARTA-MA"...Acelasi parinte drag care spunea "O clipa poate fi un timp si o suspinare poate fi o rugaciune" sau "Nici o nenorocire nu inseamna ceva si nimic nu este pierdut atata timp cat credinta ramane in picioare, cat capul se ridica din nou si sufletul nu abdica."

Last edited by Magda M.; 15.05.2012 at 15:28:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2012, 15:23:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iertarea ne-o da Dumnezeu dupa masura pocaintei.
Daca doar repetam "Doamne, iarta-ma", dar durerea pocaintei nu o avem, nu stiu daca suntem iertati. Poate ca te iarta pentru cate un gand sau un cuvant, dar lucrurile grave se spala cu pocainta.
Da, rugăciunea de iertare trebuie însoțită de părerea de rău și de hotărîrea de a nu mai face păcatul. Această cerere trebuie făcută însă de îndată ce greșeala e comisă, nu trebuie să pierdem timpul. Și Dumnezeu ne va ierta dacă avem credință și căință.

La spovedanie trebuie spuse toate păcatele, atît cele ușoare cît și cele mai grave, pentru ca duhovnicul să ia la cunoștință despre ele și să ia măsurile potrivite pentru îndrumare. Acum, dat fiind că sîntem creștini și nu comitem infracțiuni de genul crime, asupriri, tîlhării, avorturi, oprirea plății lucrătorilor, ignoranța în mila Domnului, erezii, sincretism șamd, cred că păcatele zilnice mai mult sau mai puțin grave ni se iartă și prin rugăciunea particulară. Cu pocăința necesară, evident.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2012, 13:51:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Rugaciunea necredincioasa" se numara si ea in cadrul acelor "rugaciuni nepotrivite", despre care gasim sfaturi duhovnicesti ziditoare, in acest articol de pe acest site:

Rugaciuni nepotrivite

Last edited by Marius22; 16.05.2012 at 14:12:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2012, 02:15:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Rugaciunea necredincioasa" se numara si ea in cadrul acelor "rugaciuni nepotrivite", despre care gasim sfaturi duhovnicesti ziditoare, in acest articol de pe acest site:

Rugaciuni nepotrivite
Marius,

Nu la asta m-am referit, ci la faptul că oamenii se roagă fără să creadă că Dumnezeu le va împlini rugămintea.

Spre exemplu, ne așezăm la masă și ne rugăm să ne sfințească Dumnezeu mîncarea. De credem asta, Domnul o va binecuvînta. Dacă nu, bucatele vor rămîne nesfințite.

Scris este la marcu 11, 24: "Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea."

Evident că este vorba doar despre lucrurile bune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2012, 21:44:42
teotom teotom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2012
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...
Spre exemplu, ne așezăm la masă și ne rugăm să ne sfințească Dumnezeu mîncarea. De credem asta, Domnul o va binecuvînta. Dacă nu, bucatele vor rămîne nesfințite.

Scris este la marcu 11, 24: "Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea."

Evident că este vorba doar despre lucrurile bune.
Oricît te-ai 'opintii', sau oricît de 'tare' poți să te convingi că ceea ce ceri în rugăciune vei primii, nu-L poți determina pe Dumnezeu să se sesizeze și să se execute sfințind mîncarea de exemplu, sau să ne ierte, să ne vindece pe noi/ pe alții ... etc. Adică altfel formulat, capacitatea noastră de a ne impune să 'credem' nu este factor determinant la Dumnezeu pt a-L determina să facă ceva sau nu.
De ce?
Pentru că aici nu este vorba de credință=opinie/părere, sau credință=(auto)convingere, ci de credință=credincioșie în sensul de 'dăruire a inimii' așa cum soțul / soția sunt credincioși unul altuia, sau cum soldatul depune jurămîntul de credință față de patrie. Adică <b>subordonarea voinței</b>, idealurilor, ființei, vieții noastre întregi: Lui și Voinței Lui (...adică lepădare de sine); de aceea spunem ' ... facă-se Voia Ta...' ca să și trăim după voi Lui. Adică Voia Lui să ne fie criteriul determinat în alegerile/hotărîrile noastre.
Și iar altfel formulat, nu are nevoie Dumnezeu de rugăciunea noastră să voiască a face/sfinții/vindeca/ierta ceva, ci noi avem nevoie să ne rugăm ca să putem primii bunătatea Lui, să săvîrșim lepădarea de sine.
Acum de aici fiecare după măsura lui; să ne silim spre a viețui în Hristos.
p.s.
dacă omul tot ce poate face, este o rugăciune, din vîrful buzelor cu mintea împrăștiată, Îi sfințește Dumnezeu mîncarea (sau ce o cere). Dar asta NU ÎNSEAMNĂ că putem a ne lenevii cu duhul, sau să ne viclenim și să zicem în noi 'bine , bine este și așa' deoarece cum am spus este valabil numai pt cel care a făcut 'tot ce a putut' (adică a făcut maximul puteri lui la acel moment al lui). Să nu fim vicleni, ci să stăm bine, cu frică și luare aminte la noi înșine.
Iertați-mă fraților!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 03:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 15:02:02
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 09:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 21:01:58