Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2013, 11:22:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eutanasia unui animal din cate stiu eu nu este pacat. Daca animalul este batran sau grav ranit, mai bine o injectie letala si moare repede, fara dureri. (din pacate, cam aceiasi motivatie se aplica si ptr. eutanasierea oamenilor)
Diferenta fiind ca un om poate intelege ceva din toata povestea asta cu suferinta si o poate valorifica pozitiv, un animal nu are ce sa inteleaga.

Nu e musai sa sufere, la fel de bine pot fi eutanasiati si daca sunt daunatori de exemplu cum sunt cainii vagabonzi care oricum sufera de frig, foame, batai, etc.

Atat timp cat mancam animale din utilitarism, e pura ipocrizie sa facem caz de eutanasierea facuta tot din utilitarism.

Chiar si un animal de companie reprezinta pana la urma un utilitarism, chiar daca de ordin sentimental, mai ales cele crescute in conditii improprii la bloc de exemplu, cand de fapt ar trebui sa se bucure de aer curat si libertate.

Un utilitarism chiar vicios pana la urma, pentru ca omul in loc sa se apropie de semenii sai, se apropie mai degraba de animal care in definitiv nici nu are nevoie de atentia lui expresa, mancare dubioasa la cutie si altele asemenea.

Singurul utilitarism sanatos este acela care tine de menirea acelui animal: cainele sa-si apere stapanul, pisica sa vaneze soareci.

Citat:
Mi se pare ca se face prea mare tam-tam ptr. un caine sau o gaina care moare, dar nu se mai implica nimeni in acel fel sa iubeasca si sa cerceteze oamenii. Sa nu punem animalul la egalitate cu omul sau mai presus de el. (asa cum vor sa faca cei cu drepturile animalelor)]
Corect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.03.2013, 13:58:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Singurul utilitarism sanatos este acela care tine de menirea acelui animal: cainele sa-si apere stapanul, pisica sa vaneze soareci.
Poti sa te si joci cu animalele. Mai ales copii, iubesc sa se joace cu ele, sa le mangaie. Eu am vazut ca monahii se comporta frumos cu animalele, fac si treaba cu ele, dar le si dau putina atentie sa zic asa. Parintii mai spun ca e bine ptr. copii sa aiba un animal caci asa invata sa fie responsabili: sa curete dupa ele, sa aiba grija de ele etc. Acum nu stiu. Dar oricum, e altfel la curte. La bloc mai merge un papagal sau o pisica mica (desi face mizerie).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2013, 14:15:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Creatia este data omului spre pastrare,spre folos (insa nu in sensul de abuz,asa cum se petrece astazi),spre intelepciune,invatare si a-i fi leac...pentru trup si suflet.
Dumnezeu iubeste omul,insa si restul creatiei.A batjocori,a produce suferinta si a abuza de acest minunat dar,inseamna a-l batjocori si a ne crede mai presus de Insusi Tatal Creator.
Cine izvoraste iubire o face pur si simplu.Iubirea nu are categorii,nu face diferente,nu rationeaza,nu alege,nu masoara,nu imparte.Ea exista si atat...
Sfintii au inteles acest lucru,de aceea relatia lor cu animalele si natura in general a atins acel nivel de profunzime si simtire spre care,macar,ar fi firesc sa tindem si noi...
Nu poti pune la egalitate omul cu animalul.
Nu am spus in mesajul meu ca omul are voie sa batjocureasca creatia, am si spus de ce a fost facuta. Nu poti admira ceva facand rau, nu poti da slava Lui Dumnezeu ptr. minunatia aceasta de Pamanat, facand rau. Insa, se tine putin catre o extrema, sa acuzi oamenii care mananca carne, cum sunt taranii de exemplu ei traiesc din asta. In mod normal nu se face abuz de carne, ca multi oameni mananca f.multa si zilnic, e alta problema. Ingrijesti creatia, dar nu o pui mai presus de tine sau la egalitate. Omul este cununa creatiei.(iar Eva cununa omului :D )

Este grupul asta PETA care tot cer drepturile animalelor. Ei de ex. sunt o extrema. Spun ca toate animalele ar trebui sa fie elibarate, ca omul daca are animale de companie sau ptr. a se folosi de ele (oua,lapte,caruta etc.) abuzeaza animalele, ca animalele nu sunt mai presus de oameni si asa mai departe. Si ciudatenia asta cu protectia plantelor iarasi mi se pare o extrema. Maine-poimaine cer si iei sa nu mai crestem legume caci chinuim plantele cand le culegem sau mai stiu eu ce.

Sfintii au avut acea legatura cu animalele ptr. ca s-au sfintit si au ajuns la starea pe care o aveam inainte de cadere, poate si mai sus. Animalele se supuneau lor ptr. ca il simteau, stiau ca sunt robii Domnului, stiau cine sunt stapanii lor si le slujeau cu incredere.
Reply With Quote
Răspunde