Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2015, 18:40:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Vorbe, frate. As băga mana în foc că nu-i nici măcar unul aici pe forum, dintre cei cu acte de ortodocsi practicanti, care să se spovedească după îndreptar. Dacă e, îmi fac mea culpa. Să vină să ne spună si nouă cum face!
Prima dată când m-am spovedit, cu ani în urmă, am făcut-o după îndreptar.
Părintele nu m-a primit la spovedanie, ci, în mod fericit pentru mine, mai întâi mi-a dat un îndreptar spre studiu și spre ajutor (reper și smerire) pentru cercetarea de sine. Abia apoi m-a spovedit.
De atunci, în ciuda multor întâmplări în viața mea, am păstrat acest bun obicei de început: mă spovedesc întotdeauna după îndreptar.
Dragă surioară, știi mai bine ca mine vorba americanului: dacă un lucru merge bine (funcționează), de ce să îl schimbăm?..........:)
Puțin pragmatism, așadar!

Te îmbrățișez,
iartă-mă pentru micile neplăceri pe care cred că le-ai resimțit din pricina mea.
Cu recunoștință,
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.06.2015, 18:44:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De atunci, în ciuda multor întâmplări în viața mea, am păstrat acest bun obicei de început: mă spovedesc întotdeauna după îndreptar.
Îmi dai voie să nu te cred? :) adică vrei să spui că parcurgi tu de fiecare dată îndreptarul acela al lui Nicodim Măndită si mărturisesti toate aberatiile? cred că are vreo 400 puncte. Unele au sens, dar majoritatea sunt caduce si pietiste.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.06.2015, 19:59:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan, mulțumim Domnului, că e minunat Dumnezeu. Și nu încetează să ne arate asta :-(

Mă întristez pentru răspunsurile la repezeală ale Mirelei.

Mirela, soră dragă, nu stă nimeni să numere de câte ori au avut uniri trupești soțul cu soția.
E vorba de conștiință, să spui: draga mea, nu suntem animale. Uite Biserica ce învață, marți și joi. Suntem ai lui Hristos, ai Bisericii, vrem să trăim în curăție, în cumințenie, pe placul lui Dumnezeu. Deci ne vom cunoaște intim, doar în aceste zile.
Și în plus, de ce de mai multe ori pe zi? Hai că faceți asta în primi ani ai căsniciei, de mai multe ori, marțea și joia, dar spovedind păcatul, te oprești. Fiindcă îți pasă de mântuirea ta.

Dar tot ce am scris, la nelămuririre tale, ție îți par glume, fiindcă atâta timp cât nu simți, nu trăiești, nu citești Biblia și Sfinții, nu dorești sfințenia lor, vei fi departe de orice simțire duhovnicească, spre a ta pierzare.

Cât despre îndreptar, nu mergi cu el la duhovnic.

Îți scrii din el păcatele, pe o foaie. Și derivatele, păcate mai mici sau mai mari, care ies din fiecare punct de păcat amintit în îndreptar. Și cu foaia mergi la spovedanie, ca să nu uiți vreo unul.
Iar apoi, după câteva astfel de ture, depinde de mai multe criterii, dar vei putea opri folosirea lui, că știi procedura, vei scrie tot păcatul, fiindcă vei fi conștient de el, dar mai ales, vei ști că dacă faci sau spui ceva, e păcat și nu vei face.
Dar atunci când tu nu consideri că acelea sunt păcate... e grav... începe iadul înăuntrul nostru... :-(

Din nou, dacă nu-i simțire, nu-i trăire, nu-i nemurire, e vai și-amar. "Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort." - Apoc. 3, 1. Să nu te încadrezi în aceste cuvinte, Mirela. Că tot mai mulți oameni, au nume, fac fapte, merg pe stradă, dar sunt morți, iadul fiind început înăuntrul lor, ucigându-le conștiința și tot binele din ei, constant.

Recomand, îndreptarul care mi l-a recomandat și mie părintele meu duhovnic și l-am găsit cel mai bun, din cele vreo 3 care le-am studiat:

Părintele Atanasie Anastasiou, Starețul Sfintei Mănăstiri a Meteorelor.

__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.06.2015 at 20:11:30.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.06.2015, 20:08:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, daca, prin absurd, ortodocsii ar avea relatii intime doar dupa programul propus de tine, ar fi disparut de mult de pe fata pamantului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2015, 20:24:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Igor, de ce insisti sa comentezi pe langa??
Iti mai repet odata, era vorba de cate ori sa aiba relatii intime sotul cu sotia in 24 ore. Daca tie nu ti se pare aberatie ca Biserica sa monitorizeze asta, imi pare rau ptr tine. Eu raman la parerea ca este un punct de vedere deplasat.

Inca ceva, eu nu am zis ca mergi cu indreptarul la spovedanie. Mi se pare ca tu raspunzi la repezeala si nu citesti bine ce se scrie.

In fine, iti doresc spor la mantuire! Si nu uita ca ortodoxia inseamna mai mult decat insiruiri de pacate dupa indreptare cu limbaj de lemn.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2015, 22:04:17
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Igor, de ce insisti sa comentezi pe langa??
Iti mai repet odata, era vorba de cate ori sa aiba relatii intime sotul cu sotia in 24 ore. Daca tie nu ti se pare aberatie ca Biserica sa monitorizeze asta, imi pare rau ptr tine. Eu raman la parerea ca este un punct de vedere deplasat.

Inca ceva, eu nu am zis ca mergi cu indreptarul la spovedanie. Mi se pare ca tu raspunzi la repezeala si nu citesti bine ce se scrie.

In fine, iti doresc spor la mantuire! Si nu uita ca ortodoxia inseamna mai mult decat insiruiri de pacate dupa indreptare cu limbaj de lemn.
Totusi, banuiesc ca indreptarul care cuprinde o asemenea gogomanie nu este cel oficial. Probabil ca un calugar frustrat, habotnic si mizantrop a introdus asa ceva. Aveti dreptate, doamna. Ar trebui supervizate de chiriarhul local, sau chiar de o comisie sinodala, aceste indreptare, si stabilit un standard pentru ele, la nivel de autocefalie sau chiar de ortodoxie globala. Nu e o gluma mantuirea credinciosilor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.06.2015, 23:02:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Igor, de ce insisti sa comentezi pe langa??
Pentru ca vrea sa para destept chiar si cand nu are nimic inteligent de spus.

Citat:
In fine, iti doresc spor la mantuire! Si nu uita ca ortodoxia inseamna mai mult decat insiruiri de pacate dupa indreptare cu limbaj de lemn.
Asta se poate privi din mai multe feluri.

E drept ca indreptarul ala e pentru o anumita categorie de oameni, si cei mai jos si aia oleaca mai destupati la minte.

Ca aia fara prea multa minte si constiinta, trebuie sa-i iei dupa literele alfabetului, nu sa le dai sa citeasca fraze intregi.
Iar aia mai destupati, pot totusi sa vada si dincolo de litera.

Dar in orice caz, nu e pentru aia mai iniocenti.

Stiu ca mi-a zis cineva ca a pus mana pe indreptar, intamplator, cand era mai copil si s-a mirat foarte ca unii oameni fac unele din cele scrise acolo.
Adica mintea lui ii spunea ca asa ceva nu se face in veci si pururi. Insa gandul imediat urmator a fost: daca oamenii il fac (si trebuie sa faca destul de multi de e trecut acolo la un loc cu altele dese si marunte) atunci este oare si ce cum posibil spre oarecum si circumstantial permis. Si cum ar fi sa faci cutare, oare cum te-ai simti? Ca trebuie sa fie ceva mare lucru, de ajungi sa faci acela, nu risca nimeni asa mult pentru nimic...

Si mai ramane o problema.
Sunt unele ridicole, cel putin in acceptiunea bunului simt comun al crestinului contemporan, chiar ala practicant.
Adica daca tin bine minte, n-ai voie inclusiv la plaja, piscina, etc.

Eu sunt curios daca Ioan care zice ca se spovedeste dupa el, nu-si duce copii prin astfel de "locuri de pierzare" (daca e sa ne luam dupa indreptar).

Sau se spovedeste imediat dupa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.06.2015, 23:07:19
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioan, mulțumim Domnului, că e minunat Dumnezeu. Și nu încetează să ne arate asta :-(

Mă întristez pentru răspunsurile la repezeală ale Mirelei.

Mirela, soră dragă, nu stă nimeni să numere de câte ori au avut uniri trupești soțul cu soția.
E vorba de conștiință, să spui: draga mea, nu suntem animale. Uite Biserica ce învață, marți și joi. Suntem ai lui Hristos, ai Bisericii, vrem să trăim în curăție, în cumințenie, pe placul lui Dumnezeu. Deci ne vom cunoaște intim, doar în aceste zile.
Și în plus, de ce de mai multe ori pe zi? Hai că faceți asta în primi ani ai căsniciei, de mai multe ori, marțea și joia, dar spovedind păcatul, te oprești. Fiindcă îți pasă de mântuirea ta.

Dar tot ce am scris, la nelămuririre tale, ție îți par glume, fiindcă atâta timp cât nu simți, nu trăiești, nu citești Biblia și Sfinții, nu dorești sfințenia lor, vei fi departe de orice simțire duhovnicească, spre a ta pierzare.

Cât despre îndreptar, nu mergi cu el la duhovnic.

Îți scrii din el păcatele, pe o foaie. Și derivatele, păcate mai mici sau mai mari, care ies din fiecare punct de păcat amintit în îndreptar. Și cu foaia mergi la spovedanie, ca să nu uiți vreo unul.
Iar apoi, după câteva astfel de ture, depinde de mai multe criterii, dar vei putea opri folosirea lui, că știi procedura, vei scrie tot păcatul, fiindcă vei fi conștient de el, dar mai ales, vei ști că dacă faci sau spui ceva, e păcat și nu vei face.
Dar atunci când tu nu consideri că acelea sunt păcate... e grav... începe iadul înăuntrul nostru... :-(

Din nou, dacă nu-i simțire, nu-i trăire, nu-i nemurire, e vai și-amar. "Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort." - Apoc. 3, 1. Să nu te încadrezi în aceste cuvinte, Mirela. Că tot mai mulți oameni, au nume, fac fapte, merg pe stradă, dar sunt morți, iadul fiind început înăuntrul lor, ucigându-le conștiința și tot binele din ei, constant.

Recomand, îndreptarul care mi l-a recomandat și mie părintele meu duhovnic și l-am găsit cel mai bun, din cele vreo 3 care le-am studiat:

Părintele Atanasie Anastasiou, Starețul Sfintei Mănăstiri a Meteorelor.


Paslusnice, cum sa fie pacat impreunarea dintre soti!? Ma indoiesc ca asa ar gandi Isus, daca ar mai trai. Iti dai seama ce scrii? Oamenii aceia au fost cununati de preot; unirea lor e absolut legitima. Ca probabil vreunui calugaras fanatizat, i-au trecut prin cap asa chestii de tot rasul curcilor, nu ar fi de mirare. Mediul monahal genereaza uneori extreme.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.06.2015, 23:10:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

nu mai hraniti trolul :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.06.2015 at 23:12:15.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2015, 23:17:22
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
nu mai hraniti trolul :)
Ai dreptate. Mai bine imi hranesc alde oniscus cu niste morcovi, le umectez peretii terariului, si la somn binecuvantat! E mai bine decat sa hranesc trollul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare