Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2007, 09:40:46
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar oare patimile noastre nu sunt cei mai aprigi vrasmasi ai nostri?:)
jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2007, 12:12:59
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Jenica,asa este,ca tine,"doctore,vindeca-te mai intai pe tine insuti"si apoi pe altul,asa ca noi trebuie sa incepem cu noi,cu despatimirea noastra,sa punem noi inceput bun,mai inainte de toate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.06.2007, 16:00:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amin sebastiana AMIN:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.06.2007, 17:22:50
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cu privire la vrajmasi mi se pare ca nu ma descurc cu caderile de`a dreapta. Odata ma trezesc pe campii si sunt singur. Hop! Iar am cazut. Sus si de la capat.

Voi cum faceti?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.06.2007, 20:25:23
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

???E mai grav si cu mult mai trist,atunci cand locuiesti chiar cu vrajmasul in casa,asa cum zice Iisus Hristos,Mantuitorul nostru ca,chiar cel din casa ta,iti este dusman.Daca e din afara casei,nu e asa de grav,nu vad vreo problema care sa nu se rezolve,intr-un fel sau altul,dar cand vezi ca cel apropiat tie,si in care ai avut mereu incredere,te tradeaza nu numai o data,dupa care il ierti,ci de mai multe ori,atunci e mult mai grav si cu mult mai dureros,acolo doare cel mai tare,cand e vorba de suferinta inimii,cea sufleteasca,doare cel mai rau si iti atinge coarda sensibila.???
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.06.2007, 00:05:05
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Cu privire la vrajmasi mi se pare ca nu ma descurc cu caderile de`a dreapta. Odata ma trezesc pe campii si sunt singur. Hop! Iar am cazut. Sus si de la capat.

Voi cum faceti?
Fugi la duhovnic:):) Si repede afli mangaiere.
cu drag jenica
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2007, 12:30:19
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

;)Nimeni nu e cu adevarat vreodata singur,decat daca vrea cu adevarat aceasta,si daca se insingureaza el,cu voia lui,de Dumnezeu,cu buna stiinta sau,mai bine zis,cu rea stiinta,ca numai buna nu o mai fi,dar nici macar asa Dumnezeu nu ne abandoneaza,chiar daca noi IL neglijam si nu IL chemam in ajutor si in rugaciune,El niciodata nu va face aceasta,nu ne va parasi,EL e cu noi mereu,la orice pas,numai ca trebuie sa vrem si noi cu adevarat sa fim cu El."Cine nu este cu Mine,este impotriva Mea,si cine nu aduna cu mine,risipeste",ori una,ori alta,fie alba,fie neagra,asa ca,in concluzie,de noi depinde,in mare parte,cu cine suntem si cu cine nu suntem,si cui slujim,iar nu crezand,in mod eronat,ca suntem singuri,pt.ca nu suntem singuri niciodata,ori cu Dumnezeu,ori cu cel rau,noi alegem,e gresit sa sustinem ca suntem singuri,pana si umbra si ingerul pazitor ne insotesc,dovada clara ca nu suntem singuri nici de vrem,nici de nu vrem aceasta.:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.06.2007, 12:24:19
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

OK, Cristi ,
sa-ti spun cum fac eu :

In primul rand renunt tot mai des sa-i numesc vrajmasi . Le zic ingerasi , cuvantul are putere , nu-i mai recunosc ca adversar . Le face si lor bine .

Daca ii vad pe strada de ex. unii ma asteapta la colt , poate din curiozitate ma gandesc , zic mereu in gandul meu :
Doamne binecuvinteaza-i si pe acesti ingerasi care se uita dupa mine .
Poate ca nici nu sant rai , fac si ei undeva ascultare cine stie .
Poate nici nu gandesc de rau .

Apoi , ei se feresc , incearca sa ramana neobservati .
Stii cum e ? Omul de la o varsta incepe sa functioneze alfel decat in tinerete .
Unele functii ale organismului cedeaza sau scad in folosul altora .

Asa ca eu indiferent daca ridic capul sau nu , stiu unde sant , stiu care sant , stiu ca pe mine ma privesc .
NU inteleg de ce se feresc , n-are nici un rost , nu pot ramane neobservati .

Intr-o zi poate "imi ies din papuci " si ma duc direct la ei ,le intind mana si-i intreb : "ce faceti mai copilasi vedeti-va de treaba , pierdeti vremea degeaba " .

Ce sa vrea de la mine ? sant in varsta ,urata ,nu sant eleganta , sufar cu inima , am un om cu cancer langa mine .Chiar ........ sant de rasul lumii!

Asa ca nu vad alta solutie decat sa-i luam "in brate " si la propriu si la figurat si sa zicenm :
Doamne fereste-ne si pe noi si si pe ingerasii astia care sint dupa noi , apara-ne Tu si ne pazeste , ca tu pe toti ii iubesti !Amin

maria
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.06.2007, 20:16:20
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Maria,si ce faci in cazul in care stai chiar cu dusmanul in casa?ca sincer,eu nu stiu.Spune-mi si mie,ce ai face tu in acest caz,in cazul in care te supara,il ierti,iar te supara,iar il ierti si tot asa pana maine,poimaine si raspoimaine,da-mi idei,te rog,intrucat sunt in pana de idei,caci as vrea sa stiu si eu,mie imi cam lipsesc ideile la acest subiect.Iert de 70 de ori cate 7,da,dar te intreb eu,pana cand?caci tot asa o tine respectiva persoana,si nu vrea catusi de putin sa se mai schimbe,de nici o culoare,nici macar nu incearca,si cred ca nici nu vrea macar,la concluzia aceasta am ajuns eu intr-un final,din nefericire.
Shalom!=Pace Divina!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.06.2007, 23:53:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Sa inteleg ca e vorba de relatii in familie ?
Daca da iti , voi spune punctul meu de vedere .

Uneori e nevoie de o viata de om pana inveti ceva , dar sacrificiul se merita , din punctul meu de vedere .

Deci cum e ?

maria
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare