Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.05.2008, 18:06:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Atitudinea ostila a fariseilor fata de Hristos
"si dupa aceea mergea Iisus prin Galileea, caci nu voia sa mearga prin Iudeea, deoarece iudeii cautau sa-L ucida. si era aproape sarbatoarea iudaica a corturilor. Au zis deci catre El fratii Lui: «Pleaca de aici si du-Te in Iudeea, pentru ca si ucenicii Tai sa vada lucrurile pe care Tu le faci. Caci nimeni nu lucreaza ceva in ascuns, ci cauta sa se faca cunoscut. Daca faci acestea, arata-Te pe Tine lumii». Pentru ca nici fratii Lui nu credeau in El. Deci le-a zis Iisus: «Vremea Mea inca n-a sosit; dar vremea voastra totdeauna este gata. Pe voi lumea nu poate sa va urasca, dar pe Mine Ma uraste, pentru ca Eu marturisesc despre ea ca lucrurile ei sunt rele. Voi duceti-va la sarbatoare; Eu nu merg la sarbatoarea aceasta, caci vremea Mea nu s-a implinit inca». Acestea spunandu-le, a ramas in Galileea. Dar dupa ce fratii Sai s-au dus la sarbatoare, atunci S-a suit si El, dar nu pe fata, ci pe ascuns. in timpul sarbatorii, iudeii il cautau si ziceau: «Unde este Acela?». si cartire multa era despre El in multime; unii ziceau: «Este bun»; iar altii ziceau: «Nu, ci amageste multimea». Totusi, de frica iudeilor, nimeni nu vorbea despre El pe fata." (Ioan 7, 1-13)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.05.2008, 20:58:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Hristos - vita, credinciosii - mladitele.

Iisus a zis: "Pace va las voua, pacea Mea o dau voua, nu precum da lumea va dau Eu. Sa nu se tulbure inima voastra, nici sa se infricoseze. Ati auzit ca v-am spus: Ma duc si voi veni la voi. De M-ati iubi v-ati bucura ca Ma duc la Tatal, pentru ca Tatal este mai mare decat Mine. si acum v-am spus acestea inainte de a se intampla, ca sa credeti cand se vor intampla. Nu voi mai vorbi multe cu voi, caci vine stapanitorul acestei lumi si el nu are nimic in Mine; dar ca sa cunoasca lumea ca Eu iubesc pe Tatal si precum Tatal Mi-a poruncit asa fac. Sculati-va, sa mergem de aici. Eu sunt vita cea adevarata si Tatal Meu este lucratorul. Orice mladita care nu aduce roada intru Mine, El o taie; si orice mladita care aduce roada, El o curateste, ca mai multa roada sa aduca. Acum voi sunteti curati, pentru cuvantul pe care vi l-am spus. Ramaneti in Mine si Eu in voi. Precum mladita nu poate sa aduca roada de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu ramaneti in Mine. Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cel ce ramane intru Mine si Eu in el, acela aduce roada multa, caci fara Mine nu puteti face nimic. Daca cineva nu ramane in Mine se arunca afara ca mladita si se usuca; si le aduna si le arunca in foc si ard. Daca ramaneti intru Mine si cuvintele Mele raman in voi, cereti ceea ce voiti si se va da voua." (Ioan 14, 27-31; 15, 1-7)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.05.2008, 00:24:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Hristos -calea
"si Iisus iarasi le-a zis: «Eu Ma duc si Ma veti cauta si veti muri in pacatul vostru. Unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni». Deci ziceau iudeii: «Nu cumva isi va ridica singur viata? Ca zice: Unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni». si El le zicea: «Voi sunteti din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteti din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. V-am spus deci voua ca veti muri in pacatele voastre. Caci daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre». Deci ii ziceau ei: «Cine esti Tu?». si a zis lor Iisus: «Ceea ce v-am spus de la inceput. Multe am de spus despre voi si de judecat. Dar Cel ce M-a trimis pe Mine adevarat este, si cele ce am auzit de la El, Eu acestea le graiesc in lume». si ei n-au inteles ca le vorbea despre Tatal. Deci le-a zis Iisus: «Cand veti inalta pe Fiul Omului, atunci veti cunoaste ca Eu sunt si ca de la Mine insumi nu fac nimic, ci precum M-a invatat Tatal, asa vorbesc. si Cel ce M-a trimis este cu Mine; nu M-a lasat singur, fiindca Eu fac pururea cele placute Lui». Spunand El acestea, multi au crezut in El." (Ioan 8, 21-30)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.05.2008, 13:08:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Impecabilitatea lui Hristos
"Le-a zis Iisus: «Daca Dumnezeu ar fi Tatal vostru, M-ati iubi pe Mine, caci de la Dumnezeu am iesit si am venit. Pentru ca n-am venit de la Mine insumi, ci El M-a trimis. De ce nu intelegeti vorbirea Mea? Fiindca nu puteti sa dati ascultare cuvantului Meu. Voi sunteti din tatal vostru diavolul si vreti sa faceti poftele tatalui vostru. El, de la inceput, a fost ucigator de oameni si nu a stat intru adevar, pentru ca nu este adevar intru el. Cand graieste minciuna, graieste dintru ale sale, caci este mincinos si tatal minciunii. Dar pe Mine, fiindca spun adevarul, nu Ma credeti. Cine dintre voi Ma vadeste de pacat? Daca spun adevarul, de ce voi nu Ma credeti? Cel care este de la Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultati pentru ca nu sunteti de la Dumnezeu». Au raspuns iudeii si I-au zis: «Oare, nu zicem noi bine ca Tu esti samarinean si ai demon»? A raspuns Iisus: «Eu nu am demon, ci cinstesc pe Tatal Meu, si voi nu Ma cinstiti pe Mine. Dar Eu nu caut slava Mea. Este cine sa o caute si sa judece. Adevarat, adevarat zic voua: Daca cineva va pazi cuvantul Meu, nu va vedea moartea in veac»." (Ioan 8, 42-51)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.05.2008, 22:22:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Cuvintele lui Iisus modeleaza sufletul crestinului
Iisus a zis: "Adevarat, adevarat zic voua: «Daca cineva va pazi cuvantul Meu, nu va vedea moartea in veac». Iudeii I-au zis: «Acum am cunoscut ca ai demon. Avraam a murit, de asemenea si proorocii; si Tu zici: Daca cineva va pazi cuvantul Meu, nu va gusta moartea in veac. Nu cumva esti Tu mai mare decat tatal nostru Avraam, care a murit? si au murit si proorocii. Cine te faci Tu a fi?». Iisus a raspuns: «Daca Ma slavesc Eu pe Mine insumi, slava Mea nimic nu este. Tatal Meu este Cel care Ma slaveste, despre Care ziceti voi ca este Dumnezeul vostru. si nu L-ati cunoscut, dar Eu il stiu; si daca as zice ca nu-L stiu, as fi mincinos asemenea voua. Ci il stiu si pazesc cuvantul Lui. Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat». Deci au zis iudeii catre El: «inca nu ai cincizeci de ani si l-ai vazut pe Avraam?». Iisus le-a zis: «Adevarat, adevarat zic voua: Eu sunt mai inainte de a fi fost Avraam». Deci au luat pietre ca sa arunce asupra Lui. Dar Iisus S-a ferit si a iesit din templu si, trecand prin mijlocul lor, S-a dus. (Ioan 8, 51-59)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.05.2008, 17:02:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Inmultirea painilor
"Ridicandu-si Iisus ochii si vazand ca multime multa vine catre El, a zis catre Filip: «De unde vom cumpara paine, ca sa manance acestia»? Iar aceasta o zicea ca sa-l incerce, ca El stia ce avea sa faca. si Filip I-a raspuns: «Paini de doua sute de dinari nu le vor ajunge, ca sa ia fiecare cate putin». si a zis Lui unul din ucenici, Andrei, fratele lui Simon Petru: «Este aici un baiat care are cinci paini de orz si doi pesti. Dar ce sunt acestea la atatia»? si a zis Iisus: Faceti pe oameni sa se aseze. si era iarba multa in acel loc. Deci au sezut barbatii in numar ca la cinci mii. si Iisus a luat painile si, multumind, a dat ucenicilor, iar ucenicii celor ce sedeau; asemenea si din pesti, cat au voit. Iar dupa ce s-au saturat, a zis ucenicilor Sai: «Adunati faramiturile ce au ramas, ca sa nu se piarda ceva». Deci au adunat si au umplut douasprezece cosuri de faramituri, care au ramas de la cei ce au mancat din cele cinci paini de orz. Iar oamenii, vazand minunea pe care a facut-o, ziceau: «Acesta este intr-adevar Proorocul, Care va sa vina in lume»." (Ioan 6, 5-14)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.05.2008, 10:37:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Vederea si nevederea Fiului lui Dumnezeu

Iisus a zis: "«Spre judecata am venit in lumea aceasta, ca cei care nu vad sa vada, iar cei care vad sa fie orbi». si au auzit acestea unii dintre fariseii, care erau cu El, si I-au zis: «Oare si noi suntem orbi»? Iisus le-a zis: «Daca ati fi orbi n-ati avea pacat. Dar acum ziceti: Noi vedem. De aceea pacatul ramane asupra voastra. Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa, in staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur si talhar. Iar cel ce intra prin usa este pastorul oilor. Acestuia portarul ii deschide si oile asculta de glasul lui, si oile sale le cheama pe nume si le mana afara. si cand le scoate afara pe toate ale sale, merge inaintea lor, si oile merg dupa el, caci cunosc glasul lui. Iar dupa un strain, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru ca nu cunosc glasul lui». Aceasta pilda le-a spus-o Iisus, dar ei n-au inteles ce inseamna cuvintele Lui. A zis deci iarasi Iisus: «Adevarat, adevarat zic voua: Eu sunt usa oilor. Toti cati au venit mai inainte de Mine sunt furi si talhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt usa: de va intra cineva prin Mine, se va mantui; si va intra si va iesi si pasune va afla. Furul nu vine decat ca sa fure si sa junghie si sa piarda. Eu am venit ca viata sa aiba si din belsug sa aiba»." (Ioan 9, 39-41; 10, 1-9)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.05.2008, 11:50:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

«Spre judecata am venit in lumea aceasta, ca cei care nu vad sa vada, iar cei care vad sa fie orbi».

greu de priceput aceasta fraza dar mie imi pare ca e vorba de nadejdea in Duhul Sfant.

"Doamne shi Stapanul Vietzii mele, nu-mi da mie duhul trandaviei shi al grijii de multe...
Asha daruieshte-mi Doamne Imparate ca sa-mi vad greshalele mele shi sa nu osandesc pe aproapele meu. Ca binecuvantat eshti Tu in vecii Vecilor. Amin" :)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.05.2008, 15:07:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Bine zis, vsovi.As adauga ca intelegerea cuvintelor si a minunilor lui Hristos se realizeaza in Duhul Sfant. Fariseii desi vedeau minunile lui Hristos, Il acuzau ca are demon, de aceea Hristos zice "ca cei care vad sa fie orbi"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.05.2008, 19:00:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Despre credinta neconditionata in Iisus

Iisus a zis: "«Pentru aceasta Ma iubeste Tatal, fiindca Eu imi pun sufletul, ca iarasi sa-l iau. Nimeni nu-l ia de la Mine, ci Eu de la Mine insumi il pun. Putere am Eu ca sa-l pun si putere am iarasi ca sa-l iau. Aceasta porunca am primit-o de la Tatal Meu». Iarasi s-a facut dezbinare intre iudei, pentru cuvintele acestea. si multi dintre ei ziceau: «Are demon si este nebun. De ce sa-L ascultati»? Altii ziceau: «Cuvintele acestea nu sunt ale unui demonizat. Cum poate un demon sa deschida ochii orbilor»? si era atunci la Ierusalim sarbatoarea innoirii templului si era iarna. Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon. Deci L-au impresurat iudeii si ii ziceau: «Pana cand ne scoti sufletul? Daca Tu esti Hristosul, spune-o noua pe fata». Iisus le-a raspuns: «V-am spus si nu credeti. Lucrarile pe care le fac in numele Tatalui Meu, acestea marturisesc despre Mine. Dar voi nu credeti, pentru ca nu sunteti dintre oile Mele. Oile Mele asculta de glasul Meu si Eu le cunosc pe ele, si ele vin dupa Mine. si Eu le dau viata vesnica si nu vor pieri in veac, si din mana Mea nimeni nu le va rapi»." (Ioan 10, 17-28)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30