Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.08.2007, 20:50:36
Fratziorul Fratziorul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citind astazi din Cuvantul Domnului, mai precis din Evangelia dupa Luca, Capitolul 13, m-am oprit la un moment dat pt. a analiza cu foarte mare atentie versetele 18-21. Foarte interesant mi s-a parut mai ales versetul 21, care spune:

(20.Și iarăși a zis: Cu ce voi asemăna împărăția lui Dumnezeu?)
21.Asemenea este aluatului pe care, luându-l, femeia l-a ascuns în trei măsuri de făină, până ce s-a dospit totul.

La inceput nu am inteles deloc ce vrea sa (ne) transmita Mantuitorul prin aceste cuvinte, insa pe parcurs am speculat ceva destul de interesant, dar totusi nu stiu cat de corect.

Asa ca va provoc, dragi frati si surori, la un mic brainstorm. So...ce credeti ca semnifica aceste cuvinte ale Domnului?:D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2007, 17:37:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi femeia este Eva care dand marul lui Adam i-a aruncat pe aceshtia gustand direct in fundul iadului dar mai este shi Sfanta Maria care nepacatuind a strivit capul sharpelui shi a nascut pe Dumnezeu Cuvantul... deci aluatul este lumea, luarea shi ascunderea este pacatul lumii privind semintzele imparatziei cerurilor, masurile de faina sunt faptele bune shi roadele mintzii, inimii shi sufletului... iar timpul dospirii este minciuna care va fi data in vileag pana la urma shi este nebunia care te cuprinde vazand cum este totul dospit, adica plin de pacate shi bun de bagat la cuptor :)... dar dupa rumenire, privind din nou la lume constatzi abea atunci cat de buna shi frumoasa este placinta cu mere :D facuta de femeie.

o alta interpretare: aluatul este omul, femeia este Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu), iar dospitura este lumea.

shi ultima este o tacere sfanta a credintzei oamenilor pana ce inima capata dragoste de faina shi pe nesimtzite toate sunt bune de dospit sa hraneasca toata populatzia ca oricum aluatul nu se mai vede... adica nu observi padurea din cauza copacilor sau nu vezi masurile aluatului din cauza fainei... dar e vorba despre o femeie gospodina... adica despre HAR.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2007, 17:47:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fratzica, ai priceput ceva?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2007, 00:10:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu cred ca este vb de cum se va extinde imparatia cerurilor ,adica asa cum un aluat este mic la inceput dupa ce se adauga faina si drojdia creste foarte mult,asa si imparatia cerurilor se va mari repede prin propovaduirea apostolilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2007, 10:43:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ce voi asemãna împãrãtia lui Dumnezeu?)
21.Asemenea este aluatului pe care, luându-l, femeia l-a ascuns în trei mãsuri de fãinã, pânã ce s-a dospit totul.


"Omul care poarta in sine Imparatia lui Dumnezeu raspandeste in jur ganduri sfinte, ganduri dumnezeiesti. Imparatia lui Dumnezeu faureste in noi atmosfera Imparatiei cerurilor, spre deosebire de atmosfera de iad a cugetului, pe care o raspandeste in jur omul ce poarta in inima sa iadul. Rolul crestinilor in lume este sa curateasca atmosfera in lume si sa largeasca Imparatia lui Dumnezeu. " citat din Staretul Tadei

Cred ca e vorba de imparatia lui Dumnezeu din sufletul omului. Prin botez crestinul primeste Duhul Sfant, pe care omul il poate inmulti in decursul vietii, precum aluatul se inmulteste cand e pus la dospit. Este inmultirea talantilor, viata noastra traita cu gandul la Dumnezeu.
Oare am inteles bine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2007, 12:20:31
Lari Lari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

As lega acest citat de pilda cu talantii care trebuie inmultiti.
Adica: Dumnezeu ne da destule daruri pentru a putea ajunge in Imparatia Cerurilor, dar si noi trebuie sa "dospim". Si, desi talentele si cunostintele mele in ale bucatariei sunt limitate, stiu ca pana la dospire e destula munca.
Sorry daca am fost complet pe langa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2007, 12:23:05
Lari Lari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

Stiu ca pe forumuri nu e frumos sa postezi doua comentarii consecutive, dar ma gandeam daca stie cineva cum interpreteaza Biserica acest citat.

@Ancah
De-abia dupa aia am vazut ca si tu ai gandit ca mine. N-am avut nici o intentie in a-ti fura ideea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2007, 17:49:32
Fratziorul Fratziorul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

In primul rand vreau sa va multumesc tuturora pt. reply-urile voastre :). Citindu-le, am observat ca fiecare dintre voi are o cu totul alta interpretare pt. acest verset una mai interesanta ca cealalta....insa comparate cu versiunea mea sunt relativ apropriate ca idei :dontgetit:.

Personal ma gandeam ca aluatul este lumea insasi, femeia care face acest aluat este Domnul Dumnezeu, dospitul este evolutia (in functie de timp) acestei lumi. Iar cele 3 masuri de faina ar putea fi cele 3 perioade importante ale lumii (daca ar fi sa impartim istoria lumii in ere foarte importante), astfel:

PRIMA PERIOADA = Lumea de la crearea Universului pana la crearea omului;
A DOUA PERIOADA = Lumea de la crearea omului pana la venirea Mantuitorului Iisus Hristos;
A TREIA PERIOADA (cea in care traim noi) = Lumea de la prima venire a Mantuitorului pana la cea de-a doua venire a Sa (la sfarsitul lumii/ Apocalipsa).

Deci "pana s-a dospit totul" putem interpreta ca "pana s-a savarsit/terminat totul".

Avand in vedere ca Imparatia Domnului este in acest caz insasi lumea noastra, am putea rescrie acest verset astfel:

Asemenea este lumii pe care, luand-o, Dumnezeu a impartit-o in 3 perioade, pana ce s-a savarsit totul.

... si totul ar avea sens:thumbsup:.

Deci...ce ziceti:rolleyes:?

P.S. Eu am in minte foarte clar explicatia, insa nu stiu cat de bine m-am exprimat in acest mesaj...asa ca cititi-l va rog de 2 ori si incercati sa intelegi ce-am vrut sa zic;):D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2007, 18:46:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fratziorul
In primul rand vreau sa va multumesc tuturora pt. reply-urile voastre :). Citindu-le, am observat ca fiecare dintre voi are o cu totul alta interpretare pt. acest verset una mai interesanta ca cealalta....insa comparate cu versiunea mea sunt relativ apropriate ca idei :dontgetit:.

Personal ma gandeam ca aluatul este lumea insasi, femeia care face acest aluat este Domnul Dumnezeu, dospitul este evolutia (in functie de timp) acestei lumi. Iar cele 3 masuri de faina ar putea fi cele 3 perioade importante ale lumii (daca ar fi sa impartim istoria lumii in ere foarte importante), astfel:

PRIMA PERIOADA = Lumea de la crearea Universului pana la crearea omului;
A DOUA PERIOADA = Lumea de la crearea omului pana la venirea Mantuitorului Iisus Hristos;
A TREIA PERIOADA (cea in care traim noi) = Lumea de la prima venire a Mantuitorului pana la cea de-a doua venire a Sa (la sfarsitul lumii/ Apocalipsa).

Deci "pana s-a dospit totul" putem interpreta ca "pana s-a savarsit/terminat totul".

Avand in vedere ca Imparatia Domnului este in acest caz insasi lumea noastra, am putea rescrie acest verset astfel:

Asemenea este lumii pe care, luand-o, Dumnezeu a impartit-o in 3 perioade, pana ce s-a savarsit totul.

... si totul ar avea sens:thumbsup:.

Deci...ce ziceti:rolleyes:?

P.S. Eu am in minte foarte clar explicatia, insa nu stiu cat de bine m-am exprimat in acest mesaj...asa ca cititi-l va rog de 2 ori si incercati sa intelegi ce-am vrut sa zic;):D
zici ca femeia il inchipuie pe Dumnezeu? ... adica ce reprezinta femeia... fiind aceea care da viatza... deci in interpretare ar putea fi ceva ce da viatza... deci daca se refera la ceva cu ce se aseamana imparatzia, atunci se refera la cuvantul Dumnezeiesc generator de viatza, adica la adevar... shi la impartzirea Biblica in VT,NT,Ap ca shi trei masuri pana s-a savarshit totul?... nu-i exclus... dar cred totushi ca alta este interpretarea, dar nu ne pricepem noi...

mai fac o incercare:

poi este mintea plina de intzelepciune, adica femeia,

aceasta a luata tot cuvantul lui Dumnezeu ca pe un aluat

l-a ascuns in cele 7 taine dupa trei masuri (inima, suflet shi duh)

ca sa dospeasca aluatul shi sa arunce afara tot pacatul din tine,

iar cozonacul astfel rezultat este pregatit pentru a fi dat in mana lui Dumnezeu sa-l bage la cuptor shi sa-l faca gustos pentru masa Domnului...

deci s-ar putea sa se refere la duhovnicul cel bun!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2007, 09:25:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lari
Stiu ca pe forumuri nu e frumos sa postezi doua comentarii consecutive, dar ma gandeam daca stie cineva cum interpreteaza Biserica acest citat.

@Ancah
De-abia dupa aia am vazut ca si tu ai gandit ca mine. N-am avut nici o intentie in a-ti fura ideea.
Lari, eu chiar ma bucur ca am gandit la fel, numai sa vedem daca e si corect ce am scris.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versetul de azi danyel Despre Sfanta Scriptura 2485 21.02.2023 17:35:27
Maica Domnului (Luca 1,43) Eugen7 Secte si culte 144 06.09.2012 16:39:04
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 02:29:22