Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2008, 18:34:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

aZI SE SERBEAZA CRACIUNUL la Betleem si nu numai ,ci in Tara Sfina,la Athos,la rusi si la sirbi.Ma intreb la modul cel mai serios ca daca noi ,ortodocsii ,avem de serbat ,in afara de PASTE,toate marile sarbatori religioase de doua ori ,ce fel de convingeri vom avea pe linie ecumenica de a duce si face cunoscuta ortodoxia in Europa!!??Caci celelalte culte se vor intreba unde este adevarul??Dar si noi ortodocsii ne intrebam -oare cit trebuie sa postim ,caci noi ne infruptam cu de toate cind cei mai sus mentionati tin post inca!!Este normal ca atunci cind pe mapamond se serbeaza marea sarbaroare a nasterii domnului ea sa fie sarbatorita doar partial?!de unii,pt.ca altii s-au grabit dupa calendarul nou!?Nu sint pe stil vechi ,dar cred ca orice crestin de buna credinta ar trebui sa se intrebe acest lucru .
Sa-i intrebam si pe cei de sus ,patriarhul si si episcopii ecumenisti ,oare nu le scade credibilitatea in
fata occidentalilor de alte "religii"crestine din aceasta cauza??!!Oare nu ar trebui sa-si puna la modul cel mai serios aceasta intrebare?!
Oare nu din aceasta cauza este ineficienta CEB ca si faptul ca sarbatoarea craciunului pe stil nou este mai mult comerciala!!?? Nu este cumva asta o pedeapsa de la Cel de Sus!???
Mentionez ca PASTELE se serbeaza de toti ortodocsii pe stil vechi.DUMNEZEU SA-I LUMINEZE PE IERARHII NOSTRII!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2008, 20:06:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Ortodoxia astazi serbeaza Nasterea Domnului.
nu vreau sa creez polemici, dar ma bucur ca mai sunt crestini ce realizeaza faptul ca e ceva putred la mijloc.

Citat:
Mentionez ca PASTELE se serbeaza de toti ortodocsii pe stil vechi.
vreau sa spun o chestie care s-a mai scris si prin ziare, dar f putin. nu i s-a dat mare importanta poate si pt k ziaristii nu cunosc prea bine subiectul si nici importanta nu i-o inteleg.
se fac presiuni asupra Bisericilor ortodoxe oficiale sa se serbeze Pastele odata cu BC... si, culmea, presiunile vin din interiorul BO.
asa ca.. va puteti astepta la orice. :|
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2008, 15:49:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
se fac presiuni asupra Bisericilor ortodoxe oficiale sa se serbeze Pastele odata cu BC... si, culmea, presiunile vin din interiorul BO.
Curios...ne spui si noua unde ai auzit asa ceva? Ortodocsii - nici preotii nici credinciosii - nu au auzit...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2008, 15:54:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Ortodoxia astazi serbeaza Nasterea Domnului.
nu vreau sa creez polemici, dar ma bucur ca mai sunt crestini ce realizeaza faptul ca e ceva putred la mijloc.
Evident ca o sa creezi polemici afirmand, cu rautate, ca "sunt crestini ce realizeaza faptul ca e ceva putred la mijloc."

Ar trebui sa stii ca au admis si intrebuinteaza calendarul indreptat urmatoarele Biserici:

Patriarhia ecumenica din Constantinopol,
Bisericile din Grecia si Albania
Arhiepiscopia Ciprului
Biserica ortodoxa din Polonia
Patriarhia Antiohiei
Biserica Romana
Patriarhia Alexandriei (1928) ;
Mitropolia ortodoxa din Cehoslovacia (autocefala de la 8 decem*brie 1951);
Biserica ortodoxa din Finlanda (adoptase stilul nou inca din 1917) ;
Biserica din Bulgaria (la 20 dec. 1968).

Au ramas deci cu stilul vechi (calendarul iulian neindreptat) Bise*ricile din Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa si Biserica din Serbia, la care se adauga calugarii din manastirile de la Athos.

"Exemplul aces*tora a incurajat pe credinciosii disidenti de la noi si din alte Biserici, care tin inca stilul vechi, numiti stilisti sau calendaristi" - http://www.crestinortodox.ro/Indreptarea_calendarului_in_Rasarit_7265.html.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2008, 16:24:50
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

e interesant...dar e aglomerat....nu as vizita israelul....in perioadele de pasti si Craciun...din cauza aglomeratiei...in extrasezon....se merita
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2008, 16:49:40
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

asa... si?
catolicii sunt mai multi decat toti ortodocsii oficiali si neoficiali...
nu ne sperie cantitatea daca nu exista calitate, ba chiar ne intareste convingerea, caci Iisus ne-a spus: "Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia." (Luca, 13, 32)

Mirean, daca nu ma crezi, te tin minte si-am sa caut, dar knd voi avea timp nu acum
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2008, 18:19:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
asa... si?
catolicii sunt mai multi decat toti ortodocsii oficiali si neoficiali...
nu ne sperie cantitatea daca nu exista calitate, ba chiar ne intareste convingerea, caci Iisus ne-a spus: "Nu te teme, turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua imparatia." (Luca, 13, 32)

Mirean, daca nu ma crezi, te tin minte si-am sa caut, dar knd voi avea timp nu acum
Te cred soro, doar ca eu nu cred ca tine... :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2008, 20:38:34
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce? ca-s "stilista"?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2008, 20:40:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pun si eu o intrebare simpla -daca celvechi calendar nu e cel adevarat de ce au fost PRIGONITI ,inclusiv cei de la ATHOS ,de-a lungul timpului!??!!!Ca eu am citit pe un site ,cine il geseste sa mi-l puna aci ca eu nu mi l-am notat ,cind l-am gasit ,in care calugarii de la ATHOS ,POVESTESC CUM AU FOST TOT TIMPUL PRIGONITI PE ACEASTA CHESTIE DE CATRE BISERICA GREACA ,CARE A ADOPTAT CALENDARUL NOU!DE CE ASA O INVERSUNARE pt ca se tin sarbarorile dupa vechiul calendar?!!Oare satan era stirnit pt acest lucru???caci eu ce explicatie sa gasesc alta!poate stiti voi!???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2008, 20:53:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
se fac presiuni asupra Bisericilor ortodoxe oficiale sa se serbeze Pastele odata cu BC... si, culmea, presiunile vin din interiorul BO.
Curios...ne spui si noua unde ai auzit asa ceva? Ortodocsii - nici preotii nici credinciosii - nu au auzit...
UN POSIBIL RAspuns:http://www.rostonline.org/rost/nov2007/badilita.shtml





un posibil raspuns:

http://www.rostonline.org/rost/nov2007/badilita.shtml






Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Felicitarea de Craciun elizabeta Generalitati 23 06.12.2012 01:23:21
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 15:36:07
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 23:15:28
Steaua de la Betleem georgeval Generalitati 19 17.12.2007 23:31:26