Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2008, 16:33:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate

NU TREBUIE SĂ ANATEMATIZAM
NICI PE VII, NICI PE MORȚI
de
SF. IOAN GURĂ DE AUR
Traducere de Pr. Prof. DUMITRU FECIORU

Citat:
1. V-am vorbit, nu de mult, de neputința cunoașterii lui Dumnezeu; v-am vorbit pe larg, demonstrîndu-vă, cu texte din Scriptură și cu argumente din rațiune, că înțelegerea firii dumnezeiești este complet inaccesibilă chiar puterilor celor nevăzute, a acelor puteri, care duc o viață imaterială și fericită. Vă mai spuneam, că noi, deși ducem o viață ușuratică … și săvârșim tot felul de păcate, căutăm totuși să cunoaștem ceea ce este complet necunoscut chiar ființelor celor nevăzute. Avînd ca temei al unei astfel de purtări, atît părerea bună ce o avem despre puterea noastră de judecată cît și dorința de a dobîndi slavă deșartă de la ascultătorii noștri, nu ne mai gîndim că firea noastră este mărginită, nici nu mai urmăm dumnezeieștilor Scripturi și Părinților, că tîrîți, ca de un șivoi de apă, de nebunia părerii bune ce o avem despre noi, am căzut într-un păcat atît de mare.
Haide dar să vă vorbesc acum și de cele ce se cuvin despre anatemă, să vă arăt puterea acestui păcat, pe care nimeni nu-l socoate păcat, ca să astup cu asta gurile cele neînfrînate și să descopăr boala acelora care întrebuințează la întîmplare acest cuvînt.
Viața noastră de păcătoșenie a ajuns într-o stare atît de tristă, că deși sîntem căzuți atît de jos, nu ne mai dăm seama că am depășit cele mai mari păcate. S-au împlinit cu noi cuvintele profetice: «Nu se mai poate pune nici plasture, nici untdelemn, nici legătură».
De unde să încep dar a vorbi de acest păcat? De la hotărîrile poruncilor Stăpînului sau de la neștiința și nepăsarea voastră? N-am să fiu oare luat în rîs de unii, cînd grăiesc așa? N-am să par că mi-am ieșit din minți? N-am să fiu oare acoperit de ocări, că am de gînd să vorbesc de aceste lucruri triste și vrednice de lacrimi? Dar ce să fac?
Sufăr, mi se sfîșie sufletul, mi se rupe inima de durere, cînd văd atîta nepăsare, cînd văd că viața noastră a întrecut în călcarea legii pe iudei și în necredință pe păgîni.
Cînd ies în lume, văd oameni, care n-au nici mintea luminată de dumnezeiasca Scriptură și nici nu știu ceva din Scriptură — pe cele mai multe le trec sub tăcere, că mă rușinez să le spun — niște nebuni și niște flecari, «care nu știu nici ce vorbesc, nici cele pentru care dau adeverire» , că îndrăznesc să dogmatizeze cu nepricepere și să anatematizeze ce nu știu, încît cei străini de credința noastră rîd de noi, că nici nu ne îngrijim de o bună viețuire și nici nu sîntem învățați să facem fapte bune.
2. Vai, ce nenorocire! Vai! Cîți drepți și profeți au dorit să vadă cele ce vedem și n-au văzut și să audă cele ce auzim și n-au auzit. Și noi ne batem joc de ele! Luați aminte, vă rog, la cele ce ați auzit, ca nu cumva să pierim! Dacă porunca rostită de înger a fost puternică, iar călcarea și neascultarea ei a primit o dreaptă răsplătire, cum vom scăpa de pedeapsă noi, care nesocotim o astfel de mîntuire?
Spune-mi, care-i scopul Evangheliei harului? Pentru ce a venit Fiul lui Dumnezeu în trup? A venit oare ca să ne mușcăm și să ne mîncăm unii pe alții? Învățătura lui Hristos, întru totul mai desăvîrșită decît legea veche, cere de la noi mai multă dragoste de oameni.
În legea veche se spune: «Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți»; în legea nouă, însă, se spune să mori pentru aproapele tău. Ascultă-L chiar pe Hristos grăind: «Un om oarecare se pogorî din Ierusalim în Ierihon și a căzut între tîlhari, care desbrăcîndu-l și lovindu-l s-au dus lâsîndu-l abia viu. Și din întîmplare un preot se pogora pe calea aceea și văzîndu-l a trecut pe alăturea. Asemenea și un levit, ajungînd la acel loc și văzîndu-l, a trecut pe alăturea. Iar un samarinean, venind la locul acela și văzându-l, i s-a făcut milă de el și apropiindu-se i-a legat rănile, turnînd undelemn și vin; și punîndu-l pe dobitocul lui, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. Și a doua zi, scoțînd doi dinari i-a dat gazdei zicând și orice vei mai cheltui, cînd mă voi întoarce, îți voi da ție». Deci care dintre acei trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tîlhari? Iar el a zis: «Cel ce a făcut milă cu el». Iar Iisus i-a zis lui: «Mergi și fă și tu asemenea».
Vai ce lucru de mirare! N-a numit «aproape» nici pe preot, nici pe levit, ci pe cel disprețuit de iudei, după învățătura lor, adică pe samarinean, pe cel străin, pe cel mult hulit; pe acela numai l-a numit «aproape», pentru că la el s-a găsit milă.
Cuvintele acestea sînt ale Fiului lui Dumnezeu, iar pe acestea le-a împlinit cu fapta, cînd a venit pe pămînt; că n-a murit numai pentru prieteni și pentru ai Lui, ci pentru dușmani, pentru tirani, pentru înșelători, pentru cei ce L-au urît, pentru cei ce L-au răstignit, pe care-i știa mai înainte de întemeierea lumii, că vor fi așa; i-a știut mai dinainte și totuși i-a creat, biruind preștiința cu bunătatea.
Pentru aceștia Și-a vărsat sîngele Lui, pentru aceștia a primit junghiere.
Că spune Domnul: «Pîinea este trupul Meu, pe care îl voi da pentru viața lumii».
Și Pavel spune aceasta în epistola sa: «Că dacă vrăjmași fiind, ne-am împăcat cu Dumnezeu prin moartea Fiului Lui»; și iarăși, în epistola către Evrei spune că a gustat moartea pentru toți oamenii.
Așadar dacă Hristos a săvîrșit acestea, iar Biserica împlinește tipurile acestor fapte, făcînd în fiecare zi rugăciuni pentru toți oamenii, cum îndrăznești tu să anatematizezi?
Spune-mi: Ce înseamnă cuvîntul acesta, pe care-l spui: «Să fie anatema!»
Îți dai seama ce grăiești? Știi ce spui? Cunoști puterea acestui cuvînt?
Vei găsi într-adevăr în Scriptura cea de Dumnezeu insuflată spunîndu-se acest cuvînt despre Ierihon: «Și vei anatematiza Domnului Dumnezeului tău toată cetatea». Și pînă în ziua de azi este printre noi acest obicei, că se spune: «Cutare, făcînd aceasta, a făcut o «anatemă» în acest loc». Oare aceasta să fie «anatema», pe care o rostești tu? Nu! Că prin această «anatemă» se înțelege o faptă bună, un dar făcut lui Dumnezeu.
Tu, însă, ce vrei să spui cînd rostești: «Anatema!»? Iată ce spui: «Să fie dat acesta diavolului, să nu mai aibă parte de mîntuire, să fie străin de Hristos!».
3. Cine ești tu de ți-ai luat această stăpînire și această mare putere? Atunci, la ziua judecății, Fiul lui Dumnezeu va sta pe scaunul de judecată și va pune oile de-a dreapta și caprele de-a stînga.
Pentru ce ți-ai luat o vrednicie atît de mare, cu care a fost învrednicită numai ceata apostolilor și cei care au fost cu adevărat, după toată rînduiala, urmașii lor, plini de har și de putere?
Aceia, păzind cu toată luarea aminte porunca lui Hristos, ca și cum și-ar fi scos ochiul cel drept, așa alungau pe eretici din Biserică.
Aceasta arată marea lor milă și durere; că se tăia un mădular de seamă. Pentru asta l-a și numit Hristos: «ochiul drept», pentru a arăta ce simțeau cei care-l alungau. De aceea apostolii și urmașii lor au fost, și în această privință ca și în toate faptele lor, cu multă luare aminte: combăteau și alungau ereziile, dar nu dădeau pe nici unul dintre eretici anatemei. Se pare că apostolul Pavel a fost silit numai în două rînduri să dea anatemei; dar n-a dat anatemei o persoană anumită; odată, în Epistola către Corinteni, spunînd: «Dacă cineva nu iubește pe Domnul nostru lisus Hristos, să fie anatema»; și a doua oară, în Epistola către Galateni: «Dacă cineva vă va binevesti altceva decît ceea ce ați primit, anatema să fie».
Ce? Îndrăznești să faci tu ceea ce nimeni din cei ce au primit această putere n-a făcut și nici n-a îndrăznit să facă?
O iei înaintea judecății Împăratului, lucrînd împotriva scopului pentru care a murit Stăpînul?
Vreți să aflați ce a grăit un sfînt, unul dinainte de noi, un urmaș al apostolilor, care a fost învrednicit de mucenicie?
Acesta, ca să arate cît de greu este cuvîntul: "anatema", s-a folosit de o pildă, spunînd: "După cum un om de rînd, care se îmbracă cu purpura împărătească, este ucis ca uzurpator și el și cei ce l-au ajutat, tot așa și cei care se slujesc de sentințele Stăpînului și dau anatemei Bisericii pe un om, aduc asupra lui desăvîrșită pierzanie, pentru că răpesc dreptul de judecător al Fiului".
[continuarea in postul urmator]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2008, 16:34:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[continuarea postului precedent]

[quote]
Socoți oare că este o faptă fără însemnătate să osîndești pe cineva cu o astfel de sentință, înainte de vremea judecății și înainte de Judecător? Cuvîntul «anatema» desparte desăvîrșit de Hristos.
Dar ce spun oamenii, care sînt în stare de orice păcat: «Acela-i eretic, spun ei, are în el pe diavolul; grăiește cu nedreptate împotriva lui Dumnezeu, iar prin cuvintele lui ademenitoare și prin înșelăciunea lui deșartă a dus pe mulți în prăpastia pierzării. Pentru aceasta a fost izgonit de părinți dascălul lui, care a tăiat o mare parte din Biserică», înțelegînd fie pe Paulin, fie pe Apolinarie (Apolinarie, episcop al Laodiceei Siriei - circa 390, eretic. Cu el încep luptele hristologice. A fost condamnat de sinodul II ecumenic de la Constantinopol din 381).
Cuvîntul acesta «anatema» face ca marea mulțime a credincioșilor să nu mai cunoască bine deosebirea dintre eretici și arată și rătăcirea, care stăpînește adîncul sufletului lor, datorită acestei foarte rele prejudecăți.
Că spune Apostolul: «învață, certînd cu blîndețe pe cei ce stau împotrivă, că poate le va da lor Dumnezeu pocăință spre cunoașterea adevărului și vor scăpa din cursa diavolului, prinși fiind de el, pentru a-i face voia».
Întinde mreaja dragostei ca să nu cadă cel șchiop, ci ca să se vindece! Arată că din toată inima ta vrei să faci ca binele tău să fie binele tuturora! Aruncă undița cea dulce a dragostei și așa, cercetînd cu ea cele ascunse, scoate din prăpastia pierzării pe cel pe care îl îneacă gîndurile sale!
Păruta lui învățătură bună vine sau din prejudecată sau din neștiință. Învață-l că învățătura lui e străină tradiției apostolice! Iar dacă omul, care primise rătăcirea, va voi să primească sfatul tău, el, după cuvîntul profetului, cu viață va viețui, iar tu îți vei izbăvi sufletul tău. Dar dacă nu vrea, ci stăruie în încăpățînarea lui, ca să nu fii vinovat, mărturisește-ți credința ta numai cu îndelungă răbdare și bunătate, ca să nu-ți ceară Judecătorul din mîna ta sufletul lui.
Nu-l urî!
Nu-i întoarce spatele !
Nu-l prigoni, ci arată-i dragoste sinceră și adevărată! Cîștigă-i dragostea! De n-ai-avea alt folos, acesta-i marele folos, acesta-i marele cîștig, că vă iubiți și ați învățat să fiți ucenicii lui Hristos.
Că spune Hristos: «Întru aceasta vor cunoaște că sînteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste între voi».
Apostolul a arătat că dacă nu-i dragoste, nu-i de nici un folos nici cunoașterea tainelor lui Dumnezeu, nici credința, nici profeția, nici sărăcia de bună voie, nici mucenicia pentru Hristos.
Că spune Apostolul: «De aș avea toate tainele și toată cunoștința și credința, încît să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește; și de aș grăi în limbi îngerești și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu să-l ardă, iar dragoste nu am, nimic nu sînt. Dragostea se milostiveșle, nu se semețește, nu caută ale sale ; toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă».
4. Nimeni dintre voi, iubiților, n-a avut atîta dragoste pentru Hristos, cîtă a avut sfîntul suflet al lui Pavel! Nimeni dintre oameni, în afară de el, n-a îndrăznit să rostească niște cuvinte ca acelea. Și ardea sufletul lui cînd spunea : «Împlinesc lipsurile necazurilor lui Hristos în trupul meu»; și: «Aș fi dorii să fiu anatema de la Hristos pentru frații mei»; și: «Cine este slab și eu să nu fiu slab?».
A avut atîta dragoste pentru Hristos, încît n-a ocărit pe nimeni, n-a silit pe nimeni, n-a dat anatemei pe nimeni. Dacă ar fi făcut asta, n-ar fi adus Iui Dumnezeu atîtea neamuri și atîtea cetăți întregi!
A făcut aceasta vorbind frumos, îndemnînd, rugînd, deși era umilit, lovit, pălmuit și luat în rîs de toți.
Astfel, cînd s-a dus la atenieni și i-a găsit pe toți înebuniți de închinarea la idoli, nu i-a ocărit, spunîndu-le : «Sînteți niște atei și cu totul necredincioși!». Nu le-a spus : «Pe toate lucrurile le socotiți dumnezei și numai de singurul Dum¬nezeu vă lepădați, de Stăpînul și Creatorul universului!».
— Dar ce le-a spus ?
— Le-a spus: «Trecînd și privind locurile voastre de închinare, am găsit și un altar, pe care era scris : «Necunoscutului Dumnezeu». Pe Acela pe Care voi, necunoscîndu-L, Îl cinstiți, pe Acesta vi-L vestesc eu vouă». Ce lucru minunat! Ce inimă de părinte! A spus că elinii erau evlavioși, deși se închi¬nau la idoli, deși erau necredincioși!
— Pentru ce?
— Pentru că îndeplineau toate îndatoririle religiei lor ca niște oameni evlavioși; socoteau că cinstesc pe Dumnezeu, erau convinși de aceasta.
Vă rog dar pe toți, să-l imitați pe Pavel și eu împreună cu voi. Dacă Domnul, Care cunoaște mai dinainte gîndul și voința fiecăruia, Care știe ce va ajunge fiecare din noi, a făcut asta, pentru ca să se reverse asupra noastră darurile și dărnicia Sa — că nu spre rele ne-a zidit Dumnezeu — și ne-a învrednicit de bunătățile cele de obște, pentru că vrea ca toți să fim imitatorii Lui, pentru ce faci cele potrivnice Lui, tu, care te duci la Biserică, unde se săvîrșește jertfa Fiului lui Dumnezeu?
Nu știți oare că Hristos n-a zdrobit trestia frîntă și n-a stins feștila ce fumegă?
— Ce înțeles au aceste cuvinte?
— Ascultă! Hristos n-a alungat pe Iuda și pe cei ce au căzut la fel cu el, pînă ce fiecare din aceștia nu s-a răslețit singur și nu s-a dat cu totul rătăcirii.
Nu facem noi oare rugăciuni pentru neștiințele poporului? Nu ni s-a poruncit oare să ne rugăm pentru dușmani, pentru cei ce ne urăsc și pentru cei ce ne prigonesc?
Iată, eu îmi împlinesc slujba mea!
Iată, vă rog! Hirotonia nu dă puteri de stăpîni, nu înalță, nu duce la despotism. Toți am luat același Duh, toți am fost chemați la înfiere; iar pe cei pe care Tatăl i-a cercat, pe aceia i-a învrednicit să slujească fraților lor, după stăpînirea dată lor. Împlinindu-mi dar slujba, vă rog și mă cuceresc vouă, să vă depărtați de un păcat așa de mare. Cel pe care vrei să-l anatematizezi, este sau viu și în viața aceasta nemuritoare de aici sau mort. Dacă este încă în viața aceasta de aici, păcătuiești, pentru că desparți de Hristos pe un om, care se poate întoarce, care se poate schimba de la rău la bine; iar dacă a murit, cu mult mai mult păcătuiești.
— Pentru ce?
— Pentru că «Domnului său stă sau cade», pentru că nu mai este sub stăpînirea omenească. Și e primejdios să pronunți sentința asupra ceea ce este ascuns și păstrat Judecătorului veacurilor, singurul Care știe și măsura conștiinței și mărimea credinței.
Spune-mi, te rog, de unde știm cu ce cuvinte se va învinovăți sau se va apăra acela în ziua cînd Dumnezeu va judeca cele ascunse ale oamenilor?
Într-adevăr «nepătrunse sînt judecățile Lui și de negăsit urma căilor Lui», «că cine a cunoscut gîndul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui»?
Poate că nimeni dintre noi, iubiților, nu se mai gîndește că și acela a fost învrednicit de sfîntul botez! Poate că nimeni nu vrea să mai știe că are să fie o judecată viitoare! Dar pentru ce vorbesc eu de judecata viitoare? Nu vrem să mai știm nici că vom muri și că vom ieși din trup, din pricina nebuniei, oare ne stăpînește după lucrurile din lumea aceasta.
Depărtați-vă, vă rog, de un păcat atît de mare! Iată spun și mărturisesc înaintea lui Dumnezeu și înaintea aleșilor lui îngeri, că păcatul acesta are să ne fie nouă, în ziua judecății, pricină de mare chin și de foc nestins. Dacă în pilda fecioarelor, au fost izgonite din cămara cea de nuntă, din pricina împietririi inimii lor, fecioarele care duseseră o viață strălucită și plină de credință, pentru că Stăpînul tuturor văzuse faptele lor, cum vom putea fi învredniciți de mîntuire noi, care trăim fără nici o grijă și ne purtăm fără milă cu semenii noștri?
De aceea, vă rog, să nu ascultați cu nepăsare niște cuvinte ca acestea. Da, trebuie să anatematizăm învățăturile eretice, cele potrivnice învățăturilor primite de noi, să combatem dogmele greșite, dar să cruțăm cu toată grija pe oameni și să ne rugăm pentru mîntuirea lor.
Facă Dumnezeu, ca noi toți să fim stăpîniți de dragostea de Dumnezeu și de aproapele, să împlinim poruncile Stăpînului, ca în ziua Învierii să întîmpinăm pe Mirele ceresc cu fapte de milă și cu candelele aprinse, aducându-I întru slavă pe cei care s-au folosit de pe urma inimii noastre bune, cu harul și cu iubirea de oameni a Unuia-Născut Fiul lui Dumnezeu, cu Care Tatălui slavă împreună cu Sfîntul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor, Amin.

Sursa: [COLOR=#800080]http://www.ioanguradeaur.ro/765/nu-trebuie-sa-anatematizam-nici-pe-vii-nici-pe-morti/[/COLOR]

Asadar, Sfantul Ioan Gura de Aur ne sfatuieste pe toti sa evitam a anatemiza pe cineva, viu sau mort, eretic/schismatic sau nu, caci aceasta inseamna sa-I luam Fiului lui Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos dreptul de a mai judeca acea persoana, trimitand-o inca din viata ei [daca este vie] in flacarile gheenei si in mainile slujitorilor lui Lucifer.

A anatemiza pe cineva inseamna a crede ca suntem mai drepti decat Insusi Bunul Dumnezeu!

Amin!


razvan_m

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma, pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2008, 16:37:14
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Socoți oare că este o faptă fără însemnătate să osîndești pe cineva cu o astfel de sentință, înainte de vremea judecății și înainte de Judecător? Cuvîntul «anatema» desparte desăvîrșit de Hristos.
Dar ce spun oamenii, care sînt în stare de orice păcat: «Acela-i eretic, spun ei, are în el pe diavolul; grăiește cu nedreptate împotriva lui Dumnezeu, iar prin cuvintele lui ademenitoare și prin înșelăciunea lui deșartă a dus pe mulți în prăpastia pierzării. Pentru aceasta a fost izgonit de părinți dascălul lui, care a tăiat o mare parte din Biserică», înțelegînd fie pe Paulin, fie pe Apolinarie (Apolinarie, episcop al Laodiceei Siriei - circa 390, eretic. Cu el încep luptele hristologice. A fost condamnat de sinodul II ecumenic de la Constantinopol din 381).
Cuvîntul acesta «anatema» face ca marea mulțime a credincioșilor să nu mai cunoască bine deosebirea dintre eretici și arată și rătăcirea, care stăpînește adîncul sufletului lor, datorită acestei foarte rele prejudecăți.
Că spune Apostolul: «învață, certînd cu blîndețe pe cei ce stau împotrivă, că poate le va da lor Dumnezeu pocăință spre cunoașterea adevărului și vor scăpa din cursa diavolului, prinși fiind de el, pentru a-i face voia».
Întinde mreaja dragostei ca să nu cadă cel șchiop, ci ca să se vindece! Arată că din toată inima ta vrei să faci ca binele tău să fie binele tuturora! Aruncă undița cea dulce a dragostei și așa, cercetînd cu ea cele ascunse, scoate din prăpastia pierzării pe cel pe care îl îneacă gîndurile sale!
Păruta lui învățătură bună vine sau din prejudecată sau din neștiință. Învață-l că învățătura lui e străină tradiției apostolice! Iar dacă omul, care primise rătăcirea, va voi să primească sfatul tău, el, după cuvîntul profetului, cu viață va viețui, iar tu îți vei izbăvi sufletul tău. Dar dacă nu vrea, ci stăruie în încăpățînarea lui, ca să nu fii vinovat, mărturisește-ți credința ta numai cu îndelungă răbdare și bunătate, ca să nu-ți ceară Judecătorul din mîna ta sufletul lui.
Nu-l urî!
Nu-i întoarce spatele !
Nu-l prigoni, ci arată-i dragoste sinceră și adevărată! Cîștigă-i dragostea! De n-ai-avea alt folos, acesta-i marele folos, acesta-i marele cîștig, că vă iubiți și ați învățat să fiți ucenicii lui Hristos.
Că spune Hristos: «Întru aceasta vor cunoaște că sînteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste între voi».
Apostolul a arătat că dacă nu-i dragoste, nu-i de nici un folos nici cunoașterea tainelor lui Dumnezeu, nici credința, nici profeția, nici sărăcia de bună voie, nici mucenicia pentru Hristos.
Că spune Apostolul: «De aș avea toate tainele și toată cunoștința și credința, încît să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește; și de aș grăi în limbi îngerești și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu să-l ardă, iar dragoste nu am, nimic nu sînt. Dragostea se milostiveșle, nu se semețește, nu caută ale sale ; toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă».
4. Nimeni dintre voi, iubiților, n-a avut atîta dragoste pentru Hristos, cîtă a avut sfîntul suflet al lui Pavel! Nimeni dintre oameni, în afară de el, n-a îndrăznit să rostească niște cuvinte ca acelea. Și ardea sufletul lui cînd spunea : «Împlinesc lipsurile necazurilor lui Hristos în trupul meu»; și: «Aș fi dorii să fiu anatema de la Hristos pentru frații mei»; și: «Cine este slab și eu să nu fiu slab?».
A avut atîta dragoste pentru Hristos, încît n-a ocărit pe nimeni, n-a silit pe nimeni, n-a dat anatemei pe nimeni. Dacă ar fi făcut asta, n-ar fi adus Iui Dumnezeu atîtea neamuri și atîtea cetăți întregi!
A făcut aceasta vorbind frumos, îndemnînd, rugînd, deși era umilit, lovit, pălmuit și luat în rîs de toți.
Astfel, cînd s-a dus la atenieni și i-a găsit pe toți înebuniți de închinarea la idoli, nu i-a ocărit, spunîndu-le : «Sînteți niște atei și cu totul necredincioși!». Nu le-a spus : «Pe toate lucrurile le socotiți dumnezei și numai de singurul Dum¬nezeu vă lepădați, de Stăpînul și Creatorul universului!».
— Dar ce le-a spus ?
— Le-a spus: «Trecînd și privind locurile voastre de închinare, am găsit și un altar, pe care era scris : «Necunoscutului Dumnezeu». Pe Acela pe Care voi, necunoscîndu-L, Îl cinstiți, pe Acesta vi-L vestesc eu vouă». Ce lucru minunat! Ce inimă de părinte! A spus că elinii erau evlavioși, deși se închi¬nau la idoli, deși erau necredincioși!
— Pentru ce?
— Pentru că îndeplineau toate îndatoririle religiei lor ca niște oameni evlavioși; socoteau că cinstesc pe Dumnezeu, erau convinși de aceasta.
Vă rog dar pe toți, să-l imitați pe Pavel și eu împreună cu voi. Dacă Domnul, Care cunoaște mai dinainte gîndul și voința fiecăruia, Care știe ce va ajunge fiecare din noi, a făcut asta, pentru ca să se reverse asupra noastră darurile și dărnicia Sa — că nu spre rele ne-a zidit Dumnezeu — și ne-a învrednicit de bunătățile cele de obște, pentru că vrea ca toți să fim imitatorii Lui, pentru ce faci cele potrivnice Lui, tu, care te duci la Biserică, unde se săvîrșește jertfa Fiului lui Dumnezeu?
Nu știți oare că Hristos n-a zdrobit trestia frîntă și n-a stins feștila ce fumegă?
— Ce înțeles au aceste cuvinte?
— Ascultă! Hristos n-a alungat pe Iuda și pe cei ce au căzut la fel cu el, pînă ce fiecare din aceștia nu s-a răslețit singur și nu s-a dat cu totul rătăcirii.
Nu facem noi oare rugăciuni pentru neștiințele poporului? Nu ni s-a poruncit oare să ne rugăm pentru dușmani, pentru cei ce ne urăsc și pentru cei ce ne prigonesc?
Iată, eu îmi împlinesc slujba mea!
Iată, vă rog! Hirotonia nu dă puteri de stăpîni, nu înalță, nu duce la despotism. Toți am luat același Duh, toți am fost chemați la înfiere; iar pe cei pe care Tatăl i-a cercat, pe aceia i-a învrednicit să slujească fraților lor, după stăpînirea dată lor. Împlinindu-mi dar slujba, vă rog și mă cuceresc vouă, să vă depărtați de un păcat așa de mare. Cel pe care vrei să-l anatematizezi, este sau viu și în viața aceasta nemuritoare de aici sau mort. Dacă este încă în viața aceasta de aici, păcătuiești, pentru că desparți de Hristos pe un om, care se poate întoarce, care se poate schimba de la rău la bine; iar dacă a murit, cu mult mai mult păcătuiești.
— Pentru ce?
— Pentru că «Domnului său stă sau cade», pentru că nu mai este sub stăpînirea omenească. Și e primejdios să pronunți sentința asupra ceea ce este ascuns și păstrat Judecătorului veacurilor, singurul Care știe și măsura conștiinței și mărimea credinței.
Spune-mi, te rog, de unde știm cu ce cuvinte se va învinovăți sau se va apăra acela în ziua cînd Dumnezeu va judeca cele ascunse ale oamenilor?
Într-adevăr «nepătrunse sînt judecățile Lui și de negăsit urma căilor Lui», «că cine a cunoscut gîndul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui»?
Poate că nimeni dintre noi, iubiților, nu se mai gîndește că și acela a fost învrednicit de sfîntul botez! Poate că nimeni nu vrea să mai știe că are să fie o judecată viitoare! Dar pentru ce vorbesc eu de judecata viitoare? Nu vrem să mai știm nici că vom muri și că vom ieși din trup, din pricina nebuniei, oare ne stăpînește după lucrurile din lumea aceasta.
Depărtați-vă, vă rog, de un păcat atît de mare! Iată spun și mărturisesc înaintea lui Dumnezeu și înaintea aleșilor lui îngeri, că păcatul acesta are să ne fie nouă, în ziua judecății, pricină de mare chin și de foc nestins. Dacă în pilda fecioarelor, au fost izgonite din cămara cea de nuntă, din pricina împietririi inimii lor, fecioarele care duseseră o viață strălucită și plină de credință, pentru că Stăpînul tuturor văzuse faptele lor, cum vom putea fi învredniciți de mîntuire noi, care trăim fără nici o grijă și ne purtăm fără milă cu semenii noștri?
De aceea, vă rog, să nu ascultați cu nepăsare niște cuvinte ca acestea. Da, trebuie să anatematizăm învățăturile eretice, cele potrivnice învățăturilor primite de noi, să combatem dogmele greșite, dar să cruțăm cu toată grija pe oameni și să ne rugăm pentru mîntuirea lor.
Facă Dumnezeu, ca noi toți să fim stăpîniți de dragostea de Dumnezeu și de aproapele, să împlinim poruncile Stăpînului, ca în ziua Învierii să întîmpinăm pe Mirele ceresc cu fapte de milă și cu candelele aprinse, aducându-I întru slavă pe cei care s-au folosit de pe urma inimii noastre bune, cu harul și cu iubirea de oameni a Unuia-Născut Fiul lui Dumnezeu, cu Care Tatălui slavă împreună cu Sfîntul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor, Amin.
Asadar, Sfantul Ioan Gura de Aur ne sfatuieste pe toti sa evitam a anatemiza pe cineva, viu sau mort, eretic/schismatic sau nu, caci aceasta inseamna sa-I luam Fiului lui Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos dreptul de a mai judeca acea persoana, trimitand-o inca din viata ei [daca este vie] in flacarile gheenei si in mainile slujitorilor lui Lucifer.

A anatemiza pe cineva inseamna a crede ca suntem mai drepti decat Insusi Bunul Dumnezeu!

Amin!


razvan_m

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma, pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2008, 17:30:33
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu inteleg care este scopul tau de ai postat aceasta scriere, caci daca ereticii si erezia lor nu ar fi dati pe fata si condamnati de Biserica asa cum vedem ca a facut Sf Ap Pavel cu cel ce facuse incest cu mama sa vitrega, spunand :,,caci l-am dat satanei ca sa se chinuie trupul dar sa aibe mila la judecata,, , atunci minciuna ar fi confundata cu adevarul cum este acum la neoprotestanti, fiecare cu ,,adevarul sau,,. Arata-mi si mie daca au fost condamnati Sfintii Parinti de la Sinoadele Ecumenice care au condamnat ereziile si pe ereticii care nu au vrut sa se lepede de ele. Sf Nicolae l-a palmuit pe Arie si fiind in temnita pentru acesta, i s-au aratat Mantuitorul si Maica Sa incurajandu-l si dandu-i si omoforul de episcop. Biserica a luat hotararea de a-i condamna pe eretici ca ei sa se trezeasca iar unii din ei s-au intors,altfel calea Adevarului ar fi fost ratacita si pierduta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2008, 20:00:41
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Nu inteleg care este scopul tau de ai postat aceasta scriere, caci daca ereticii si erezia lor nu ar fi dati pe fata si condamnati de Biserica asa cum vedem ca a facut Sf Ap Pavel cu cel ce facuse incest cu mama sa vitrega, spunand :,,caci l-am dat satanei ca sa se chinuie trupul dar sa aibe mila la judecata,, , atunci minciuna ar fi confundata cu adevarul cum este acum la neoprotestanti, fiecare cu ,,adevarul sau,,. Arata-mi si mie daca au fost condamnati Sfintii Parinti de la Sinoadele Ecumenice care au condamnat ereziile si pe ereticii care nu au vrut sa se lepede de ele. Sf Nicolae l-a palmuit pe Arie si fiind in temnita pentru acesta, i s-au aratat Mantuitorul si Maica Sa incurajandu-l si dandu-i si omoforul de episcop. Biserica a luat hotararea de a-i condamna pe eretici ca ei sa se trezeasca iar unii din ei s-au intors,altfel calea Adevarului ar fi fost ratacita si pierduta
Scump frate intru Hristos Iulian,

Am observat cu strangere de inima cum unii frati vechi-calendaristi [stilisti, cum sunt cunoscuti in popor] folosesc la tot pasul cuvintele: "Anatema ereticilor din..." sau "Anatema schismaticilor din..." . Ceea ce inseamna, potrivit Sfantului Ioan Gura de Aur ca ei Il lipsesc pe Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos de dreptul de a face Judecata Particulara asupra respectivului eretic sau schismatic, adica s-ar considera, ei, creatia, mai drepti si mai intelepti decat Insusi Creatorul lor; inseamna ca osandesc persoanele/sufletele acelor eretici sau schismatici in flacarile gheenei sub totala stapanire a duhurilor diavolesti, aceia inca in viata fiind. Cu alte cuvinte, anatema aruncata asupra unor persoane, fie ele si eretice, reprezinta un pacat de moarte la fel de infricosator ca si blestemul si pacatul impotriva Duhului Sfant. Anatema trebuie aruncata doar asupra credintelor strambe/ereziilor, nu si asupra persoanelor care imbratiseaza aceste strambe invataturi. Iar, din cate stiu, numai de doua ori Sfantul Apostol Pavel a fost nevoit sa pronunte anatema in Epistolele sale catre diferitele popoare [care in acea vreme erau inca idolatre] antice, dupa cum precizeaza si Sfantul Ioan Gura de Aur in invatatura sa mai inainte mentionata.
Acest topic l-am deschis deci numai pentru a-i face acei pe frati vechi calendaristi care au fost invatati sa pronunte la tot pasul anateme peste anateme la adresa persoanelor, nu la adresa credintelor eretice sa inceteze cu acest pacatos obicei.

Te rog, frate, iarta-ma pe mine, pacatosul!


Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2008, 20:02:24
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar anatemele pot fi pronuntate numai de catre clericii sinodali, nu de restul ierarhilor si, mai ales, nu de catre mireni...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2008, 20:05:29
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iustin, nu Iulian, imi cer iertare...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2008, 12:55:32
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Am observat cu strangere de inima cum unii frati vechi-calendaristi [stilisti, cum sunt cunoscuti in popor] folosesc la tot pasul cuvintele: "Anatema ereticilor din..." sau "Anatema schismaticilor din..." .
sunt convinsa ca din cauza mea ai postat topicul asta...
ok...
dar la afirmatia asta te taxez.
te rog sa spui concret cine pe cine a dat anatemii? da nume. si ma refer in mod special la mine... pe cine anume am dat anatemii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2008, 14:57:22
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
sunt convinsa ca din cauza mea ai postat topicul asta...
ok...
dar la afirmatia asta te taxez.
te rog sa spui concret cine pe cine a dat anatemii? da nume. si ma refer in mod special la mine... pe cine anume am dat anatemii?
Si emanuel2007 [adica rafael] si fratia ta, sora. dar am postat nu din rautate, ci purtand grija de greselile aproapelui [paiul din ochii fratelui], nu am vazut barna din proprii mei ochi, asa dupa cum este obiceiul omenesc desart. Insa, daca Sfantul Ioan Gura de Aur a scris o astfel de omilie, cred ca e de folos tuturor crestinilor ortodocsi, nu numai de pe acest forum, mie [care nu imi vad barna din proprii ochi, dar in schimb vad paiul din ochii fratelui] si absolut oricui, ca Sfantul nu se refera la o persoana anume.

Cat despre o anumita persoana...acea persoana a citat probabil pe Sfantul Apostol Pavel cu anatema din I Galateni, cap.I, 6-9, data oricui ar incerca sa schimbe vreuna dintre invataturile Evangheliei lui Hristos si Sfintilor Apostoli [ereticilor adica], insa fara sa precizezi clar ca ai citat pe Sfantul Apostol Pavel, asa ca am subinteles ca i-ai dat pe cei din BOR ca si persoane nu invatatura lor innoitoare de a indrepta Calendarul Ortodox. Insa, sa stii, n-am cautat anume asa ceva, am gasit aceasta omilie pe situl dedicat Sfantului Ioan Gura de Aur, iar acesta fiind un Sfant Parinte, nu m-am putut abtine sa nu citez din invatatura sa [repet: doar din pricina ca am vazut paiul din ochii fratiei tale, nu barna din ochii mei].

Iar ca sa nu fiu acuzat ca prin acest topic deschis am cautat sa tin partea cuiva, voi posta pe el toate invataturile Sfantului Ioan Gura de Aur.

Doamne ajuta!
Noua saptamana placuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2008, 17:05:30
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvantul al III-lea la SFANTUL APOSTOL PAVEL

Din
PREDICI LA SARBATORI IMPARATESTI SI CUVINTE DE LAUDA LA SFINTI
SFANTUL IOAN GURA DE AUR
EDITURA INSTITUTULUI BIBLIC SI DE MISIUNE AL BOR
2002
Cuvantul al III-lea la SFANTUL APOSTOL PAVEL
Dupa ce fericitul Pavel ne a aratat ca ravna omeneasca este puternica si ca noi putem sa zburam chiar in cer, lasa de o parte pe ingeri, arhangheli si pe celelalte puteri si uneori ne porunceste sa fim urmatorii lui Hristos , fiind urmatorii lui, zicand: fiti urmatorii mei , precum si eu sunt al lui Hristos; iar alteori, fara sa se mai dea pe el ca pilda, ne urca la insusi Dumnzeu, spunandu-ne: ” fiti dar , urmatori ai lui Dumnzeu , ca niste copii iubiti”.
Iar dupa ce a aratat ca nimic altceva nu ne face urmatori ai lui Hristos ca vietuirea pentru binele obstesc si cautarea folosului fiecarui om, a adaugat: “umblati intru dragoste”. De aceea , dupa ce a spus |fiti urmatorii mei|, vorbeste indata de dragoste, aratand ca aceasta virtute, mai cu seama, ne face sa fim aproape de Dumnezeu.
De altfel, si celelalte virtuti, desi mai mici decat aceasta, au in vedere omul, de pilda lupta impotriva poftei, razboiul contra pantecelui, batalia impotriva iubirii de arginti, lupta impotriva maniei.
Dragostea insa este comuna si noua si lui Dumnzeu. Pentru asta si Hristos spunea:” rugati-va pentru cei ce va supara, ca sa fiti fiii Tatalui vostru celui din ceruri”. Stiind deci si Pavel ca dragostea este capul bunatatilor, o savarsea cu toata scumpatatea.
Intr-adevar , nimeni n-a iubit atat pe dusmani, nimeni n-a facut atata bine hulitorilor`, nimeni n-a suferit atat pentru prigonitori. Nu se uita la cele ce suferea, ci se gandea ca si prigonitorii sai sunt oameni ca si el. Si cu cat se infuriau mai mult, cu atat mai mult ii era mila de nebunia lor. Si dupa cum se poarta un tata cu copilul cuprins de manie - caci tatal plange si i se rupe inima de mila cu atat mai mult cu cat copilul bolnav il ocaraste si-l loveste mai cumplit - , tot astfel si Pavel se purta cu ei cu mai multa dragoste.
Asculta cat de bland, cat de dragastos ne vorbeste despre cei care l-au biciuit de cinci ori, care l-au lovit cu pietre, care l-au legat, care insetau de sangele lui si doreau in fiecare zi sa -l sfasie! “le marturisesc, spune Pavel, ca au ravna pentru Dumnzeu, dar nu dupa cunostinta”. Iar pe cei ce se faleau fata de iudei, ii infrana spunandu-le”|nu te ingamfa, ci teme -te! Caci daca Dumnzeu n-a crutat ramurile cele firesti, nu te va cruta nici pe tine.”
Dar cand a vazut ca hotararea dumnezeiasca s-a abatut asupra lor, a facut singurul lucru pe care putea sa-l faca: plangea necontenit pentru ei, suferea, oprea pe cei ce voiau sa se arunce asupra lor si se straduia sa le gaseasca , pe cat putea , macar o umbra de iertare.
Si pentru ca nu putea sa i induplece cu cuvantul din pricina indaratniciei si invartosarii inimii lor, se indrepta spre necontenite rugaciuni, spunandu-le:”fratilor , dorinta mea si rugaciunea mea cea catre Dumnzeu, pentru ei, este spre mantuire”. Le dadea insa si nadejdi bune, spunandu-le:”Dumnzeu nu-si ia inapoi harurile si chemarea”, pentru ca ei sa nu-si piarda cu totul nadejdea si sa piara.
Toate aceste cuvinte porneau din grija si dragostea lui cea puternica pentru ei. Cuvintele lui Pavel se asemanau cu ale lui Isaia, care spunea:” va veni din Sion Izbavitorul si va intoarce pe Iacov de la paganatatile lui.” Iar alteori :”asa si acestia n-au ascultat acum, ca prin mila catre catre voi, sa fie si ei miluiti”.
Lucrul acesta l-a facut si Ieremia, silindu-se si cautand sa gaseasca oarecare cuvant de aparare pentru cei pacatosi. Uneori spunea:” daca pacatele noastre stau impotriva noastra, fa mila cu noi pentru numele Tau!”, iar alteori:” nu este voia omului calea lui, nici omul nu va merge si nu-si va savarsi calatoria lui!”; iar in alta parte David spune: “adu-ti aminte ca tarana suntem”.
Cei ce se roaga pentru cei pacatosi au obiceiul sa izvodeasca o umbra de aparare, cand nu au nimic binecuvantat de spus intru apararea lor. Asta nu inseamna ca spusele lor sunt intarite de fapte sau ca pot fi luate drept dogme. Nu, ele sunt cuvinte de magaiere pentru cei ce sufera, pentru cei ce sunt pe calea pierzaniei.
Deci si noi sa nu luam intocmai cele spuse de Pavel pentru apararea iudeilor, ci sa vedem in ele sufletul sau indurerat, care cauta sa spuna ceva intru apararea celor pacatosi.
Dar oare Pavel a avut o astfel de purtare numai fata de iudei, nu si fata de pagani? Pavel era bland cu toti oamenii , si cu cei din neamul lui si cu cei din alt neam. Asculta ce-i spune lui Timotei: “un slujitor al Domnului nu trebuie sa se certe, ci sa fie bland cu toti, invatator, ingaduitor, povatuind cu blandete pe toti cei ce-i stau impotriva, ca doar le va da lor pocainta, ca sa cunoasca adevarul si sa scape din cursa diavolului, in care erau prinsi de el, spre a-i face voia”.
Vrei sa-l vezi cum vorbeste cu pacatosii? Asculta ce spune scriind corintenilor: “ma tem ca nu cumva venind , sa va gasesc nu cum voiesc”. Iar putin mai jos spune: “ca nu cumva venind iarasi, sa ma umileasca Dumnzeul meu fata de voi si sa jelesc pe multi care au pacatuit si nu s-au pocait de desfranarea si necuratia ce au savarsit”. Iar galatenilor , scriindu-le , le spunea : ” copiii mei , pentru care sufar iarasi durerile nasterii, pana ce Hristos va lua chip in voi!”.
Iar pentru cel ce a facut desfranare, , asculta-l ca sufera tot atat de mult ca si el, si-i roaga pe corinteni, spunandu-le: “aratati-i dragoste”. Cand l-a alungat din Biserica, a facut-o cu multe lacrimi: “caci din multa intristare si cu strangere de inima v-am scris, nu ca sa va intristati, ci ca sa cunoasteti dragostea pe care cu prisosinta o am pentru voi”. Si iarasi ” m-am facut pentru iudei ca un iudeu; pentru cei de sub lege , ca unul sub lege ; pentru cei neputinciosi ca un neputincios; tuturor m-am facut toate ca macar pe unii sa mantui”. Iar in alta parte, spune iarasi: ” ca sa infatisez pe tot omul desavarsit in Hristos Iisus”.
Ai vazut suflet care depaseste tot pamantul? Nadajduia sa infatiseze lui Dumnzeu pe tot omul; si in ceea ce-l priveste, i-a infatisat pe toti: ca si cum ar fi nascut el pe toti oamenii lumii, asa se framanta, asa alerga, asa se straduia sa-i duca pe toti in Imparatia cerurilor, ajutand, fagaduind, rugandu-se, cucerindu-se, infricosand pe draci, alungand pe stricatorii de suflete. Si toate acestea le facea prin viu grai, prin epistole, cu cuvantul, cu fapta, prin ucenicii lui, prin el insusi.
Indrepta pe cei cazuti, intarea pe cei ce stau in credinta, ridica pe cei ce ce zaceau la pamant, mangaia pe cei cu inima zdrobita, incuraja pe cei pe cei trandavi; striga infricosator catre vrajmasi, se uita cu asprime la dusmanul.
Ca un general, sau ca un prea iscusit doctor, el era si om de corvoada, si purtator de scut, si aparator. Era totul in tabara. Arata multa purtare de grija si multa ravna nu numai in cele duhovnicesti ci si in cele trupesti .
……………………..
Numai un singur lucru socotea Pavel cu adevarat rusinos: sa treaca cu vederea ceea ce trebuia indeplinit pentru mantuirea aproapelui.
……………………
fiind mare in dragoste, care e capul virtutilor, era mai arzator ca flacara….
fiind ca un tata obsetesc al intregii lumi, se purta ca un parinte trupesc; dar mai bine spus , depasea pe toti parintii prin grija lui si de cele trupesti si de cele sufletesti. Dadea pentru iubitii lui copii: banii, cuvintele, sufletul , totul.
Din pricina asta numea dragostea plinire a legii, legatura a desavarsirii, mama a tuturor virtutilor, inceput si sfarsit ale virtutii. De aceea si spunea: “iar tinta poruncii este dragostea din inima curata si din cuget bun”; si iarasi, “poruncile sa nu preacurvesti, sa nu ucizi si orice alta porunca, se cuprind in acest cuvant, adica sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti”.
Asadar, pentru ca draggostea e inceput si sfarsit in toate bunatatile, sa urmam pe Pavel si in aceasta. Caci prin dragoste a ajuns pavel ceea ce a ajuns. Sa numi vorbesti de mortii pe care i a inviat, nici de leprosii pe care i a curatit. Dumnzeu nu ti cere astfel de fapte. Dobandeste dragostea lui pavel si vei avea o cununa desavarsita.
- cine o spune?
- El, tataal dragostei! El care a pus dragostea mai presus de semne, mai presus de minuni, mai presus de alte mii si mii . pt ca savarsea in chip desavarsit, de asta ii si cunostea temeinic taria.
Prin dragoste a fost Pavel ceea ce a fost, si nimic nu l a facut pe el asa de vrednic ca puterea dragostei. De aceea si spunea:”ravniti harurile cele mai bune; dar va arat o cale si mai inalta’, adica dragostea, calea cea mai buna si mai usoara.
Pe aceasta cale deci sa umblam si noi neincetat, ca sa vedem si pe Pavel, dar mai bine spus , pe Stapanul lui Pavel, si sa dobandim cununile nestricacioase, cu harul si cu iubirea dde oamnei a Domnului nostru Iisus Hristos, Caruia slava si puterea , acum si pururea si in vecii vecilor, amin.



Sursa: http://www.ioanguradeaur.ro/768/cuva...apostol-pavel/

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
Unul dintre nasi nu este ortodox! dr.cri Botezul 58 22.05.2012 22:05:29
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 11:10:50
Cele 7 pacate de capetenie Laurentiu Generalitati 20 05.06.2007 17:26:06