Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2009, 12:27:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Liturghie numai dimineata?

Cine si cum s-a stabilit orarul slujbelor in biserici?
Adica de ce se tine Sf. Liturghie (numai)dimineata?
De ce nu se poate sa fie si dupa amiaza? Exista o explicatie religioasa?
Un motiv pro ar fi ca oamenii se impartasesc si ar trebui sa stea prea mult ne-mancati si ne-bauti.
Un motiv contra - oamenii lucreaza in timpul saptamanii, si le-ar fi mai bine sa mearga dupa amiaza la slujba. Altii obositi (mai ales duminica) vor sa doarma mai mult.
Da, stiu, la manastire au program aspru, somn putin, munca multa, slujbe si noaptea. Asa o trebui? Asa o vrea Dumnezeu? Nu stiu.
Catolicii au avut o idee buna - aceeasi slujba tot timpul si nimeni nu ramane fara.
Partea proasta este ca ei nu postesc si nu vin pe stomacul gol sa primeasca trupul si sangele Domnului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2009, 13:04:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Chiar vroiam sa scriu ceva in legatura cu asta la alta intrebare pe care o puneai despre strana.
Este adevarat ca in Biserica ortodoxa orele slujbelor au in sens, nu sunt intamplatoare si de aceea nu se poate face orice slujba oricand. Luturghia se face dimineata, teoretic cu atat mai devreme cu cat sarbatoarea e mai mare, pentru ca astfel ajunarea dinaintea impoartasanie este mai scurta. De aceea in postul mare liturghia darurilor inainte sfintite (care este o forma de vecernie de altfel) ar trebui sa se faca seara (si chiar se face in unele locuri), pt ca in postul mare este firesc sa ajunam mai mult.

Liturghia se mai face dimineata si in amintirea invierii, care a fost la rasaritul soarelui - deci dimineata.

Toate bune si frumoase, insa toate regulile din tipicul actual au fost facute in alte timpuri cu alte moduri de viata. In acele timpuri in zilele de sarbatoare oamenii nu munceau si se duceau dimineata la biserica. In zilele noastre nu prea mai este posibil asa ceva. De altfel multe reguli care ar trebui (ca cea cu liturghia darurilor dinainte sfintite seara) nu prea se respecta..
Deci, se pot gasi solutii. In parohia in care sunt eu de ex. in timpul saptamanii cand este o sarbatoare se face in seara dinainte un fel de priveghere (vecernie si utrenie) scurta, urmata de liturghie. De altfel acest fel de slujba este prevazut si de tipic pentru unele sarbatori in manastiri, se numeste agripnie. Daca nu ma insel la Athos se face asa mereu. Evident, in manastiri dureaza cam toata noaptea. Asta nu se poate pentrui mireni.
Solutia mi se pare foarte buna. Bineinteles, pentru cei care se impartasesc presupune un post mai lung. Daca nu pot, ca lucreaza din greu, preotul le spune sa manance dimineata de ex.
Alta solutie pe care am vazut-o este sa se faca liturghia dimineata foarte devreme.

Ins si asa, vine putina lume in timpul saptamanii. Dar macar cine are putere, poate sa vina, chiar daca lucreaza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2009, 14:23:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asta cu invierea este o alta nelamurire a mea.
Nu scrie nicaieri, pentru ca de fapt nu stie nimeni exact, cand a inviat Domnul. Scrie numai ca dimineata a gasit Magdalena mormantul gol. O fi inviat la miezul noptii (atunci se face la noi slujba de Inviere si n-am inteles de ce), sau dupa amiaza, sau la rasaritul soarelui. Nu se stie.

In schimb Nasterea Domnului, desi scrie clar ca a fost noaptea (sau seara) de se vedea steaua, o serbam ziua. Catolicii o serbeaza noaptea.
Cu Invierea etse invers. Oare de ce?

Da, ar trebui gandit la posibilitatile de astazi. Decat sa fie bisericile goale dimineata...
S-ar mai putea face euharistia si deci impartasania mai devreme, dimineata si slujba ca atare dupa amiaza. Zic si eu.
Dar acum este cam haotic in bisericile de mir: utrenia impreuna cu liturghia, uneori si vecernia la un loc (de Rusalii de ex.).

De la ce ora la ce ora era planuita inainte fiecare tip de slujba?
Erau ele trei separate pe zi? Utrenie separat mai exista?
Sau cum este impartita ziua liturgica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2009, 14:53:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta cu invierea este o alta nelamurire a mea.
Nu scrie nicaieri, pentru ca de fapt nu stie nimeni exact, cand a inviat Domnul. Scrie numai ca dimineata a gasit Magdalena mormantul gol. O fi inviat la miezul noptii (atunci se face la noi slujba de Inviere si n-am inteles de ce), sau dupa amiaza, sau la rasaritul soarelui. Nu se stie.
Intr-adevar, nu se stie. Face parte din taina invierii. Nu se stie ora exacta si nu l-a vazut nimeni iesind din mormant. Asta pentru ca invierea depaseste deja planul lumii noastre.
Dar dimineata la rasaritul soarelui se considera simbolic ca simbolizand invierea (Sarele rasarind il simbolizeaza pe Hristos iesit din mormant).

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In schimb Nasterea Domnului, desi scrie clar ca a fost noaptea (sau seara) de se vedea steaua, o serbam ziua. Catolicii o serbeaza noaptea.
Cu Invierea etse invers. Oare de ce?
Slujbele nu sunt puse dupa ora exacta la care s-a pertrecut un eveniment.
Noi serbam invierea noaptea pentru ca de fapt euharistia s-ar nimeri cam atunci cand rasare soparele, deci momentul care simbolizeaza invierea lui Hristos. De asemenea pt ca noaptea a inviat (totusi, atata se stie, ca noaptea), si pentru ca la origine slujba de Paste se facea noaptea (era o slujba de priveghere, unita cu vecernia, care acum la noi a fost pusa sambata dimineata, ca nu mai era loc pentru ea noaptea dupa compunerea slujbei actuale).
Craciunul s-ar putea si el serba noaptea, ca o priveghere (vezi mesajul anterior), aici sunt unele parohii care fac asa.
In general se serbeaza la orele obisnuite ale slujbelor respective cu alte ocazii. Vecernia cu liturghie de pe 24 dimineata (sau dupamasa), pavecernita seara, liturghia dimineata de 25.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, ar trebui gandit la posibilitatile de astazi. Decat sa fie bisericile goale dimineata...
S-ar mai putea face euharistia si deci impartasania mai devreme, dimineata si slujba ca atare dupa amiaza. Zic si eu.
Dar acum este cam haotic in bisericile de mir: utrenia impreuna cu liturghia, uneori si vecernia la un loc (de Rusalii de ex.).

De la ce ora la ce ora era planuita inainte fiecare tip de slujba?
Erau ele trei separate pe zi? Utrenie separat mai exista?
Sau cum este impartita ziua liturgica?
Nu inteleg, cum sa se faca euharistia dimineata si slujba dupamasa? Slujba este o liturghie in aceste zile, nu se poate desparti liturghia de euharistie.

Utrenia se face inainte de liturghie pentru ca este slujba de dimineata.
Utrenie separat sigur ca exista, in manastiri. In rest de ex. 'deniile' din saptamana mare sunt utrenii, de fapt. In mod exceptionla s efac seara. Mai exista utrenie seara si in alte ocazii, de ex. cu acatistul maicii Domnului in a 5-a saptamana de post.

Ziua liurgica - subiect complex. Nu exista ore fixe pt slujbe, ci la origine ele se schimbau in functie de data rasaritului si apusului soarelui. Crestinismul tine seama de simbolismul cosmic. Timpul asa cum este el dat de la Dumnezeu este transfigurat prin rugaciune. Exista 7 slujbe de rugaciune: ceasurile, vecernia, utrenia, pavecernita, miezonoptica. Din astea, in parohii se fac numai unele. Utrenia se poate face si seara unita cu vecernia inaintea sarbatorilor mari (traditie mai ales ruseasca). Ideea este ca atunci noaptea dispare, simbolic (daca slujba de seara este unita cu cea de dimineata).
Liturghia nu intra in cele 7, ea depaseste timpul (pt ca euharistia depaseste lumea), de aceea ora la care se face era cea mai mobila. Cum spuneam, depindea de marimea sarbatorii.
In zilele noastre aceste reguli se respecta mai putin, in general orele slujbelor sunt mai fixe.
Dupa parerea mea ar trebui sa se tina seama de simbolismul cosmologic cat se poate si sa se faca si adaptari ca sa poata oamenii participa. Insa faca violarea unor reguli de baza. Sa nu se faca orice oricum.
Iti recomand cartea parintelui Boris Bobrinskoy, Timpul liturgic. Sa vad daca se gaseste online.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 10.08.2009 at 14:57:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2009, 15:11:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sau cum este impartita ziua liturgica?
In cultul crestin, ziua liturgica nu incepe cu miezul noptii sau cu dimineata, dupa cum suntem obisnuiti, ci cu seara. Ziua liturgica este intervalul de timp dintre doua seri consecutive.

Sarbatorirea si slujba oricarei zile liturgice incepe cu Vecernia din ajunul zilei respective, care este cea dintai dintre cele sapte Laude bisericesti de peste zi.

Urmeaza Pavecernita si apoi Miezonoptica;

Utrenia + Ceasul I, cuprinde primele trei ore ale diminetii (aproximativ intre orele 6-9 a.m.;

Ceasul III, cuprinde a doua parte a diminetii (aproximativ intre orele 9-12 a.m.) ;

Ceasul VI, cuprinzind al treilea sfert al zilei (amiaza), aproximativ intre orele 12-15 ;

Ceasul IX, aproximativ intre orele 15-18;

Sfanta Liturghie nu face parte din cele sapte laude bisericesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2009, 17:42:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Marius - pai dupe lista ta (auzisem si eu de ea) si care cred ca se spuen asa numai in manastiri, Sf. Liturghie se suprapune (sau este identica) pe/cu Ceasurile III si IV.
Ceasul IX ar fi deja Vecernia.
M-ai zapacit de tot acum, nu mai pricep nimic.

@Fani - Nu stiu, este complicat sinu pot nici sa inteleg si nici sa explic.
La Liturghie se intarzie mult Sf. Euharistie, cu tot felul de ectenii, cu slujbele pentru morti, etc.
Ma gandesc la impartasirea oamenilor.
Poate sa se faca totul dupa amiaza (Liturghia) si oamenii sa primeasca Sf.Impartasanie a doua zi dimineata inainte de serviciu. Sau nu se poate pastra?
De fapt in timpul saptamanii nici nu stiu bine de ce se face Liturghie. Se face pentru diverse sarbatori, majoritatea pentru sfinti. Deci nu au legatura cu Invierea Domnului.
S-ar putea face atunci altfel de slujbe, fara Euharistie si deci fara Imapartasanie, dupa amiaza.

Of, m-ati zapacit, m-ati pierdut: utrenie cu vecernie, deniile sunt utrenii (deni inseamna "zi" in limba rusa!) etc. Help!

Cert este ca nu mai este ca acum 2000 ani, oamenii muncesc si biserica este goala la Liturghii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2009, 18:07:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Marius - pai dupe lista ta (auzisem si eu de ea) si care cred ca se spuen asa numai in manastiri, Sf. Liturghie se suprapune (sau este identica) pe/cu Ceasurile III si IV.
Ceasul IX ar fi deja Vecernia.
M-ai zapacit de tot acum, nu mai pricep nimic.
In manastiri Ceasul I precede Sfanta Liturghie, iar Ceasurile III si IV ii urmeaza.

Ceasul IX incheie ziua liturgica respectiva. Este ultima din Laudele bisericesti. Vecernia care urmeaza Ceasului IX, deschide urmatoarea zi liturgica.

Insa, dupa cum spunea si Fani, aceste intervale orare dupa care sunt savarsite laudele bisericesti este posibil sa difere, potrivit randuielii fiecarei manastiri. Aceste intervale mai difera si in cazul privegherilor de toata noaptea.

La fel, in unele manastiri nu toate laudele sunt savarsite in biserica, ci de fiecare monah, in parte, la chilie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2009, 18:42:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Marius - pai dupe lista ta (auzisem si eu de ea) si care cred ca se spuen asa numai in manastiri, Sf. Liturghie se suprapune (sau este identica) pe/cu Ceasurile III si IV.
Ceasul IX ar fi deja Vecernia.
M-ai zapacit de tot acum, nu mai pricep nimic.
Pai iti zisesem inainte ca liturghia se considera in afara timpului, simbolic vorbind. Ea nu se incadrezaza in cele 7 rugaciuni, este pe alt plan.
Cum a zis Marius, liturghia se poate face dupa ceasul 1, la manastiri, in parohii se face adesea dupa ceasul 3 (se citeste chiar inainte). Nu e neaparat sa se citeasdca ceasul respectiv.
Timpul liturgic este oarecum 'elastic', nu este ca un orar de scoala.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani - Nu stiu, este complicat sinu pot nici sa inteleg si nici sa explic.
La Liturghie se intarzie mult Sf. Euharistie, cu tot felul de ectenii, cu slujbele pentru morti, etc.
Slujbele pentru morti se fac de obicei dupa liturghie, daca se fac in aceeasi zi cu liturghia.

Ecteniile fac parte din lmiturghie. O liturghie neprescurtata, daca nu e facuta prea taraganat, si cu predica scurta si la obiect, dureaza cam o ora jumatate. Utrenia daca se face se face inainte de liturghie, cine nu poate poate (de ex. sta departe, are copii mici care nu rezista atata la biserica, il doare spatele etc) vine numai la liturghie.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma gandesc la impartasirea oamenilor.
Poate sa se faca totul dupa amiaza (Liturghia) si oamenii sa primeasca Sf.Impartasanie a doua zi dimineata inainte de serviciu. Sau nu se poate pastra?
De fapt in timpul saptamanii nici nu stiu bine de ce se face Liturghie. Se face pentru diverse sarbatori, majoritatea pentru sfinti. Deci nu au legatura cu Invierea Domnului.
S-ar putea face atunci altfel de slujbe, fara Euharistie si deci fara Imapartasanie, dupa amiaza.

Of, m-ati zapacit, m-ati pierdut: utrenie cu vecernie, deniile sunt utrenii (deni inseamna "zi" in limba rusa!) etc. Help!

Cert este ca nu mai este ca acum 2000 ani, oamenii muncesc si biserica este goala la Liturghii.
Imi pare rau ca te-am zapacit. Este adevarat ca este destul de complicata liturgica ortodoxa, pentru ca are o istorie lunga si o traditie bogata, pe de o parte, iar pe de alta parte pentru ca practicile actuale nu sunt complet transparente pentru intentia simbolica initiala. De asta iti recomand sa mai citesti despre asta. Merita, pentru ca priveste nu numai niste reguli, ci chiar trairea noastra crestina.

Impartasirea in afara liturghiei nu prea este bine sa se faca, decat in cazuri speciale - de ex. oameni bolnavi, batrani, care nu pot veni la biserica.
Sau, sa zicem, in unele situatii, oameni care lucreaza si nu pot sta la liturghie, ar putea fi impartasiti inainte din Darurile pastrate de la ultima liturghie..

De ce sa nu se faca in general? Pentru ca liturghia este un tot iar impartasania vine ca o incoronare a intregii liturghii, care este un eveniment comunitar. Altfel riscam sa ajungem la o pietate de tip individualist, si la o despartire a euharistiei de intregul tainelor si al Bisericii.

De ce se face in timpul saptamanii liturghie desi nu este inviere: pentru ca invierea umple toata viata noastra in Biserica. Bucuria pentru un sfant, rugaciunile catre el, sau sarbatorirea unui eveniment din viata lui Hristos sau a Maicii Domnului ne trimit toate la inviere, deci la Trupul si sangele lui Hristos date pentru noi pe cruce.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2009, 19:22:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cine si cum s-a stabilit orarul slujbelor in biserici?
Adica de ce se tine Sf. Liturghie (numai)dimineata?
De ce nu se poate sa fie si dupa amiaza? Exista o explicatie religioasa?
Un motiv pro ar fi ca oamenii se impartasesc si ar trebui sa stea prea mult ne-mancati si ne-bauti.
Un motiv contra - oamenii lucreaza in timpul saptamanii, si le-ar fi mai bine sa mearga dupa amiaza la slujba. Altii obositi (mai ales duminica) vor sa doarma mai mult.
Da, stiu, la manastire au program aspru, somn putin, munca multa, slujbe si noaptea. Asa o trebui? Asa o vrea Dumnezeu? Nu stiu.
Catolicii au avut o idee buna - aceeasi slujba tot timpul si nimeni nu ramane fara.
Partea proasta este ca ei nu postesc si nu vin pe stomacul gol sa primeasca trupul si sangele Domnului.
Ma manastiri de multe ori se face Sf. Liturghie noapte, cam de pe la 2:00, ora la care se considera ca a inviat Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2009, 19:30:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ma manastiri de multe ori se face Sf. Liturghie noapte, cam de pe la 2:00, ora la care se considera ca a inviat Hristos.
De obicei in cursul saptamanii si poate atunci cand se face priveghere de toata noaptea, insa de obicei duminica se savarseste dupa ora 9 ceea ce corespunde cesului al trei-lea, cand Hristos a fost rastignit sau cand Duhul Sfant s-a pogorat asupra Apostolilor la Cincizecime.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Rugaciune de dimineata silverstar Generalitati 1 19.08.2009 10:54:40
buna dimineata Lyllyana Muzica Bisericeasca 21 27.06.2008 00:41:39
Buna dimineata! viviana Generalitati 1 14.11.2007 08:22:05
O dimineata in Apuseni Ioan_Ciobota Generalitati 1 17.09.2007 20:12:50