Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2009, 04:41:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit 28 noiembrie 1989 - 28 noiembrie 2009

Doamne-ajuta!

Anul acesta se implinesc 20 de ani de cand, asa cum a promis, Sfantul Arsenie Boca (pentru mine e sfant) ne ajuta din cer mai mult decat a facut-o cand a fost printre noi. Peste cateva zile mii de inimi isi vor revarsa dragostea peste Prislop. Cine a ajuns la Sfantul Arsenie Boca, macar cu inima si mintea, nu va mai fi niciodata ce a fost.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2009, 15:44:53
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Plecare la Prislop

Doamne-ajuta!

Maine, 27 noiembrie, in jurul orei 12 intentionam sa plecam la Prislop. Mai sunt trei locuri libere in masina. Ne intoarcem vineri seara sau noaptea, functie de evenimente. Daca sunt frati si surori care doresc sa mergem impreuna, cu drag, astept sa ma contactati pe privat sau la tel 0726127206 (Laurentiu).

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2009, 13:04:43
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Iar, de 28 niembrie, Trinitas il minimalizeaza pe Sfantul Cuvios Arsenie Boca

Doamne-ajuta!

Cu voia si ajutorul lui Dumnezeu am fost la Prislop si m-am intors cu bine. Sunt fericit sa pot sa marturisesc ca peste 10.000 de credinciosi din toata tara si-au ascultat inima si au venit la mormantul Sfantului de la Manastirea Prislop.

Ca de obicei, ieri, Trinitas se facea ca nu stie ce s-a intamplat la Prislop. Ma mir ca au transmis evenimentele de la Draganescu. Azi am transmis si la Radio Trinitas, si la Trinitas TV si la Basilica urmatorul mail cu nadejdea ca poate a fost, si anul acesta, doar o neglijenta:

"In fiecare an, in 28 noiembrie, mii de oameni din toata tara vin vin la Prislop sa participe la comemorarea Cuviosului Parinte Arsenie Boca. Anul acesta peste 10.000 de credinciosi au umplut curtea manastirii pana la refuz. La ora 13.00 cand manisfestarile s-au incheiat, o multime de oameni inca veneau grabiti (pe jos, pentru ca Politia oprise accesul masinilor catre asezamant cu peste 7 Km inainte) catre mormantul marelui duhovnic. Masinile, microbuzele si mai ales autocarele cu numere de inmatriculare din toata tara se insirau pe soseaua care leaga Hategul de manastire. Parintele Arsenie Boca aduna la mormantul sau zeci de mii de credinciosi pe tot parcursul anului. In orice zi, oameni din toata Romania, si nu numai, vin sa se roage si sa-i multumeasca celui pe care toti il recunosc ca Sfant. Viata exemplara si minunile care se succed neintrerupt la mormantul Sfantului Ardealului au intors cu adevarat cu fata catre Dumnezeu zeci de mii de romani si mai nou, urmare a traducerii cartilor sale si a celor care vorbesc despre dansul in alte limbi, credinciosi din toata Europa. Ceea ce se intampla la Prislop este, prin amploarea si natura tainica a fenomenului cel mai mare pelerinaj anual din tara noastra. Ar fi foarte greu de cuantificat proportiile acestui eveniment daca ar fi si mediatizat macar de media de profil. Dar, cum dosarul de canonizare al Parintelui este in curs de finalizare, cu voia lui Dumnezeu si cu gandul curat al celor indreptatiti sa se ocupe de aceasta, foarte curand vom avea fericirea sa asistam la nasterea pe meleagurile hunedorene a celui mai puternic focar de credinta din Europa. Pana atunci, an de an, suntem martorii fericiti ai implinirii proorocirii Sfantului Cuvios Arsenie Boca: "De la Prislop va lua foc tara!"
Flacara credintei ca Parintele este Sfant este intretinuta de sute de preoti din tara, multi dintre ei fiindu-i ucenici. Marturisirea lor face ca in 28 noiembrie bisericile la care slujesc sa fie pline ca la marile sarbatori. Dintre acestea, biserica Sfantul Nicolae din Draganescu (langa Bucuresti), si Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus sunt doar doua din locurile in care la final de noiembrie afluesc mii de credinciosi.
Dragostea de care se bucura Cuviosul Arsenie Boca este foarte greu de cuprins in cuvinte. Trebuie sa fii martor la aceste momente de recunostinta, sa vezi lumina si sinceritatea dragostei de pe chipul acestor credinciosi ca sa poti sa te bucuri deplin de frumusetea omului reintors in fire.

P.S. Am si cateva imagini filmate ieri la Prislop. Daca va sunt necesare va rog sa ma contactati.

Doamne-ajuta!"

O sa incerc sa va pun la dispozitie macar inregistrarea cuvantului episcopului Daciei Felix, PS Daniil Stoenescu, unul din sutele de preoti marturisitori ai Sfantului Cuvios Arsenie Boca.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2009, 14:36:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi pare tare rău că nu am citit acest topic cu câteva zile mai devreme.Aș fi mers și eu la Prislop!
De ce nu postezi pozele pe pagina ta Laurențiu să le vedem toți.Te rog!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2009, 14:56:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am fost si eu la prislop!m-a uimit de ce am vazut acolo!nu am vazut niciodata atat de multi oamnei laolalta!mi-am adus aminte de cuv parintelui:de la prislop va lua foc tara!
a fost un pelerinaj foarte folositor, mai ales ca ma leaga atatea lucruri frumoase de parintele, cu toate ca nu l-am cunoscut.e unul dintre sfintii mei de suflet.

cat despre atitudinile *unora*...nimic nu ma mai mira.important e ca noi sa tinem la ce e al nostru si sa ii acordam cinstea cuvenita, mai ales daca acea persoana mai traieste inca(avem atatia duhovnici buni, dar ponegriti de...*unii*).

cat despre cuv de invatatura rostite de pr slujitori la liturghie, am si eu o rugaminteoate cineva sa le puna pe net, ca sa le pot asculta ca din pacate nu am putut face lucru acesta acolo ptr ca am fost cu bebele si ...a trebuit sa ma mai si plimb
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2009, 15:05:48
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cu drag, despre PS Daniil Stoenescu, un demn ucenic al Sfantului Parinte

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Îmi pare tare rău că nu am citit acest topic cu câteva zile mai devreme.Aș fi mers și eu la Prislop!
De ce nu postezi pozele pe pagina ta Laurențiu să le vedem toți.Te rog!
Doamne-ajuta!
Am sa decupez cateva frame-uri din ce am filmat. Nu reusesc sa fotografiez sau sa filmez cand merg la manastire. Ieri insa, am filmat ceva minute pentru ca am avut nadejdea ca PS Daniil Stoenescu va marturisi sfintenia parintelui Arsenie Boca. Si, slava Domnului, PS a facut dovada unui adevarat ucenic al Sfantului Cuvios Arsenie Boca si a spus chiar mai mult deact noi toti asteptam de la dansul. De alfel o sa il auziti povestind ca Parintele i-a proorocit ca vor veni vremuri cand PS va trebui sa il apere. Si, de mai bine de 20 de ani, numai la Prislop, de cel putin 40 de ori, PS Daniil Stoenescu a facut dovada ca il iubeste pe Sfantul parinte mai presus de sine.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2009, 15:15:19
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am fost si eu la prislop!m-a uimit de ce am vazut acolo!nu am vazut niciodata atat de multi oamnei laolalta!mi-am adus aminte de cuv parintelui:de la prislop va lua foc tara!
a fost un pelerinaj foarte folositor, mai ales ca ma leaga atatea lucruri frumoase de parintele, cu toate ca nu l-am cunoscut.e unul dintre sfintii mei de suflet.

cat despre atitudinile *unora*...nimic nu ma mai mira.important e ca noi sa tinem la ce e al nostru si sa ii acordam cinstea cuvenita, mai ales daca acea persoana mai traieste inca(avem atatia duhovnici buni, dar ponegriti de...*unii*).

cat despre cuv de invatatura rostite de pr slujitori la liturghie, am si eu o rugaminteoate cineva sa le puna pe net, ca sa le pot asculta ca din pacate nu am putut face lucru acesta acolo ptr ca am fost cu bebele si ...a trebuit sa ma mai si plimb
Doamne-ajuta!
Trimite-mi, te rog, o adresa de mail si am sa iti trimit inregistrarea filmata a predicii PS Daniil Stoenescu, Episcop al Daciei Felix. Valabil pentru toti cei care doresc sa-i asculte marturisirea.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2009, 19:58:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile Am fost si eu la Prislop!

Anul acesta am fost si eu pentru prima data la Prislop si am vazut cata lume il iubeste si cinsteste pe parintele Arsenie Boca. Citisem despre el si de fiecare data cand citeam o minune imi dadeau lacrimile... Am dorit sa ajung dar nu am sperat ca voi fi acolo anul acesta si totusi am reusit! Poiana in care sa afla parintele (cimitirul) este un loc foarte aproape de cer! Multimile il cinstesc dar se intarzie canonizarea din pacate! Erau acolo si oameni bolnavi saracii, si unul dintre ei, spunea pr Petru, se va vindeca in clipa in care va fi canonizat parintele asa i se descoperise bolnavei! A fost saraca la toate oficialitatile si nu i s-a acordat atentia necesara inca dar Dumnezeu nu isi lasa sfintii sub obroc!
Cand eram acolo ma gandeam ca sunt prezenti multi de pe cest forum, as fi vrut sa va cunosc, poate chiar am trecut pe langa voi... A fost o vreme minunata si foarte emotionant sa vezi atatea masini si autocare cu fotografia parintelui Arsenie, ochii parintelui te patrund!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2009, 22:49:36
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Imi hranesc sufletul cu impresiile voastre, dragii mei, despre cinstirea Cuviosului Parinte Arsenie Boca la Prislop.O rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos descoperita de curand:
Doamne, Iisuse Hristoase, primeste ostenelile, slujbele si sfintele rugaciuni ale robului Tau, Parintele nostru Arsenie, care mult s-a ostenit si a slujit Tie, ca sa-Ti castige suflete, intorcandu-le de la viata si faptele cele pacatoase ale lor(ca si de la moarte, de cateva ori a surprins si a scapat o tanara in momentul cand voia sa se sinucida)si pilda de rabdare si dragoste parinteasca ne-a dat.
Te rugam, Stapane,ajuta-ne sa slujim si noi cu dragoste, in curatie sufleteasca si trupeasca, prin rugaciuni neincetate sa Te marim, sa Te binecuvantam si sa urmam sfaturile robului Tau, Parintele nostru Arsenie, pe care il rugam:roaga-te, Sfintite Precuvioase Parinte Arsenie, ca si noi, in viata ce ne-o petrecem sa implinim poruncile Domnului si sfaturile ce ni le-ai dat si invataturile din multele si minunatele predici pe care le-ai rostit.
Pomeneste-ne acum, din Imparatia Cerurilor, unde te veselesti cu toti Sfintii si cu Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, care te-a incredintat in Muntele Athos sfantului ce traia acolo cu 200 se ani in urma , si cu tine sa ne veselim in veci.Amin.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2009, 00:31:56
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Parintele nostru Arsenie Boca a dus intr-adevar, o viata de sfant si, pentru noi toti, el este sfant!!! Totusi, trebuie sa ascultam de biserica-mama care studiaza in profunzime dosarul de canonizare. Mai trebuie sa intelegem si ca trebuie parcurse anumite etape care noua, mirenilor, ne scapa. Pana la definitivarea dosarului, putem si trebuie sa ne rugam, sa facem milostenie, sa oferim jertfele noastre, sa-l trecem la pomelnic pe parintele si binefacatorul nostru...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
8 Noiembrie sarbatoarea ingerilor dorinastoica14 Diverse Sarbatori 26 07.11.2016 22:05:37
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 22.11.2011 00:50:01
Pelerinaj la sfantul nectarie noiembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 18:43:15
Patriarhul Pavle al Serbiei va fi înmormântat mâine , 19 noiembrie 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.11.2009 22:13:19
Pelerinaj la pestera sf.apostol andrei 30 noiembrie 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.10.2009 12:22:36