Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2006, 17:33:21
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Gabriela draga, inca o precizare la mesajul anterior.

Bine este sa pastrezi problema asta pentru tine si sa o discuti numai cu duhovnicul. Avantajele sunt ca:
(1) In spovedanie, diavolul nu poate sa patrunda, iar Hristos o sa-ti vorbeasca prin Preot. Crede numai!
(2) Daca o vei expune la toata lumea, in stanga si in dreapta, vei spune si aspecte negative legate de el si vei arunca cu noroi in sotul tau, vei murdari imaginea celui caruia te-ai dat pentru vesnicie, e un fel de ucidere a personalitatii lui. Asa ceva nu se face!
(3) In plus, daca o sa spui la toata lumea, gura lumii e sloboda, el o sa afle si o sa fie si mai furios si cu greu o sa se mai intoarca.
(4) Daca iti vei deschide sufletului tuturor, vei avea o gramada de oameni care iti vor da raspunsuri in functie de nimicnicia lor interioara. Putini sunt cei care mai pot sa dea sfaturi in ziua de azi, care isi dau seama de efectele cuvintelor lor, de implicatiile pe care le pot avea pentru vesnicie. Eu, in toata viata mea, am intalnit numai cativa oameni cu care ma pot sfatui, din care primul e duhovnicul. De aceea, increde-te in discutia cu duhovnicul. Roaga-te inainte de spovedanie ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca prin el si asa va fi. Si nu spovedanie de ancheta, ci de traire, de intoarcere completa de la tot ce e murdar in viata ta. Altfel e numai minciuna.

Stiu ca o sa-ti fie greu sa pastrezi tacere fata de lume, dar nimic in lumea asta nu se castiga usor, cand e vorba de cele spirituale. Si iar nimic nu e mai minunat decat sa vezi ce minuni face Dumnezeu pentru nimicul de credinta pe care-l avem noi. El cere numai sa-i dam putina vointa. Vointa e ca apa. Apa pe care El a schimbat-o in vin la Nunta din Cana. Apoi, tot el schimba vinul in Sangele Lui si-L "varsa" pentru noi spre iertarea pacatelor si spre viata de veci. Datoria ta e sa dai putina vointa, adica sa cureti ce e murdar in tine si sa pui apa in vas (post, rugaciune, spovedanie, smerenie, intoarcere totala catre El). Apoi El va transforma totul. Nu uiti sa ne spui si noua, da? Va asteptam pe amandoi pe forum...

Te imbratisez,
Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2006, 22:03:20
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ce aberatii! ala greseste si ea plateste sau cum? De ce sa tina ea post negru, a gresit ea cumva? Sa tina ala care greseste daca nu vrea treaba lui, de el se alege praful nu de ea.
si oricum deja nu mai e treaba ei.
Mai ai sa spui ca D-zeu il iarta pe el si o trimite pe ea in iad si deja e complet tacamul. Imi seamana deja cu Mind Control. Daca ala nu mai vrea duca-se pe pustie unde are el chef, nu e o metoda de a tine pe cineva cu forta, pt ca pe durata acatistelor poate va fi ok si cand se termina acatistele iar incepe sa umble hai-hui. Ce e asta, lupta contra cronometru?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2006, 23:02:09
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Oare de ce nu ma mai mira reactia unora? Cum adica sa se aleaga praful de el si sa se duca pe pustii? Chiar nu te gandesti la suferinta acestei femei care inca isi iubeste sotul si de care este legata prin Taina Cununiei? Nu are rost sa-ti mai spun nimic, consuela, caci oricum intelegi ortodoxia dupa capul tau, dar te rog sa-mi raspunzi sincer la o intrebare. Daca ai fi-Doamne fereste-in situatia Gabrielei, ai fi urmat sfatul pe care cu atata nonsalanta i l-ai dat?
Gabriela, am citit la parintele Cleopa ca pt. a se intoarce barbatul acasa trebuie post si sa citesti Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului si al Sfantului Nicolae. Citesti unul dimineata si unul seara si il pomenesti pe el.In rest, urmeaza toate sfaturile Elenei(Va-iubesc) si vei vedea ca Dumnezeu se va milostivi de tine si pt. rabdarea si credinta ta il va aduce pe sotul tau inapoi.Sa ai credinta tare ca Dumnezeu este mai tare decat orice vraja si decta toate puterile intunericului la un loc. Dumnezeu sa te ajute si sa auzim numai de bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.11.2006, 13:32:08
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu nu cred ca e vorba de nici o vraja, a plecat ca asa a avut el chef.
Iar raspunsul la intrebarea ta e "da".
Iar ea e fraiera daca il mai primeste ca naravul din fire nu are lecuire.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2006, 12:52:48
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Interesante opinii. As intreba-o pe consuela daca e crestina? Iar daca zice(crede) ca da, cum intelege ea "Sa iubesti[...]si pe aproapele tau ca pe tine insuti." Ca din ce a scris aici pe forum, probabil ca are o interpretare aparte a acestei ziceri fundamentale pentru un crestin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.11.2006, 12:56:07
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Tot pentru consuela, vreau sa te intreb, daca ai spovedit vreun pacat, mai mult de o singura data. Sau mai exact, daca ai facut vreun pacat, mai mult de o singura data. Ce-ar fi daca duhovnicul si, mai ales, Dumnezeu ar miza si el pe faptul "ca naravul din fire nu are lecuire.", atunci cand oamenii se spovedesc si zic ca au facut iar un anumit pacat, oricat de mic...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2006, 14:44:09
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Mai blb m-am nascut in religia crestin ortodoxa,aproape intotdeauna am spovedit aceleasi pacate deci repetate in continuu, noroc ca nu erau grave in mare parte fleacuri dar adunate deveneau rele tocmai pt ca se repetau la infinit, in cel mai bun caz scazand in intensitate dar nici vorba de disparitie pt ca e imposibil nu sunt sfanta am mai zis, nu stiu ce e asa greu de inteles.
Iar la sfatul pe care i l-am dat am spus din start ca are dezlegare din partea bisericii in caz de adulter deci poate divorta conform regulilor bisericesti, deci nu am contrazis regulile iar cu iubeste aporoapele - da atata timp cat respecta regulile altfel incurajam pacatul si iubim pacatul. Si daca gandim diferit asta e fiecare cu mintea lui si cu parerea lui dar nu am incalcat regulile ca asta conteaza pana la urma in rest cati oameni atatea idei-parerea mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2006, 15:23:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

consuela ,
de ce cind dai un sfat nu te gindesti la Dumnezeu ?
Cind indemnam pe cineva trebuie sa ne intrebam daca cunoastem intr-adevar raspunsul.
Nu e vorba de parere personala , e vorba de o parere in spiritul credintei .Trebuie sa te intrebi ce spune Sf.Scriptura caci sintem intr-un forum ortodox .E vorba de adevar ,nu de pareri personale . Ai vazut cum se exprima unii "iti spun ceva ,dar il las pe altul mai calificat" . Crezi ca stii destule sa calauzesti pe altii ?
Sau cel putin adauga "nu sint sigura ca asa e bine " ,dar nu tine mortis ca spui solutia cea mai buna .Sper ca mai inteles .
Sint multe de citit in " Sfaturi ortodoxe " de ex .si multe de invatat .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2006, 16:20:13
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Cind indemnam pe cineva trebuie sa ne intrebam daca cunoastem intr-adevar raspunsul."
Da ar fi ideal dar nu prea merge in multe situatii si in cazul asta nu am mai putea sfatui de loc. Fiecare vine cu cate o idee cu cat mai multe cu atat mai bine si ea alege ce i se potriveste, singura conditie ar fi sa respecte regulile, am mai zis asta.

"E vorba de adevar ,nu de pareri personale "
Sunt de acord, din cauza asta am zis ca biserica in caz de adulter spune ca poti sa divortezi.Nu stiu sigur daca nu cumva chiar cere acest lucru, altfel spune ca incurajezi pacatul-aici chiar nu stiu exact, e doar o idee, trebuie sa ma documentez...

"Sau cel putin adauga "nu sint sigura ca asa e bine""
Da, nu sunt sigura e adevarat, dar nu sunt sigura 100% de mai nimic, nu numai de asta si atunci ce poti face, nu mai actionezi de loc?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2006, 16:29:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Hai ca m-ai facut sa rid cu procentul tau !
Si atunci ce faci ? Stai "pe banca "si asculti ce zic altii mai calificati .
Si daca vrei sa-ti imbunatatesti raspunsul, intra pe "Sfaturi Ortodoxe " si in scurt timp o sa ai un raspuns mult mai calificat . Gasesti acolo tot ce-i trebuie unui crestin care intr-adevar vrea sa invete .
Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46