Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.07.2010, 09:25:38
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirunar Vezi mesajul
Buna ziua,

@Costel: Am dat intamplator peste postul dvs. si m-am vazut citata.
Si as avea niste precizari de facut: eu am prezentat doua cazuri de femei cu acelasi background educational si care au divortat la aceeasi varsta. Cauzele divorturilor nu conteaza. Nu am generalizat/universalizat.
Dvs. cunoasteti un caz, eu insa cunosc infinit mai multe, din moment ce asta mi-e meseria. Motiv pentru care ma simt mai indreptatita decat dvs. sa discut fenomenul din punct de vedere stiintific. Daca dvs. ati avut o vecina, nu inseamna ca toate vecinele divortate au fost tratate in acelasi mod.

Eu nu am emis judecati de valoare si nu am ridicat in slavi / hulit divortul. Parerea mea nu reiese de nicaieri din articol, dupa cum nu mi-o voi exprima nici aici.
Dar voi face o precizare- in articol discut despre schimbarea perspectivei - daca femeia in perioada comunista era cea responsabila de familie - deci a ei era vina daca lucrurile nu functionau, astazi se merge catre responsabilitate impartasita si de cele mai multe ori barbatul este invinovatit de esecul unui mariaj, astfel ca femeia ajunge sa fie compatimita. Discut despre prejudecati, nu spun ca au si un fundament real.

Simabilă doamnă, fie-mi permis să vă informez că nu e nimic științific în a discuta despre divorțuri. Sunt doar experiențe personale, văzute de ceilalți din perspective social - culturale diferite. A propos, ce înseamnă "background educational"? De ce nu "underground educațional"? Sau limba română nu este suficient de expresivă să vă redea ideile științifice? Mă iertați, vă rog, dar "știința" de a discuta despre divorțuri nu onorează, ci incriminează, din punctul meu de vedere, dovedește un spirit anticreștin. Dorința unora de-a trăi (și încă mult prea bine, "materialicește" vorbind) din nefericirea altora (pleiada asta de avocați, psihologi etc.) nu pare, mai degrabă, o tentativă de a da mâna cu Diavolul?
Nu știu și nu mă interesează de pe ce poziții aveți legătură cu divorțurile, dar, dacă nu puteți da un bun sfat creștin, o recomandare sau o apreciere pozitivă, măcar nu vă arătați suficiența și atotcunoașterea: "Dvs. cunoasteti un caz, eu insa cunosc infinit mai multe, din moment ce asta mi-e meseria." Infinitatea și atotcunoașterea sunt calități intrinsec divine și doar Lucifer s-a mai mărit în halul ăsta! Meseria de a cunoaște și intermedia divorțuri!? "Creștinească" meserie! Sau nu sunteți creștină? Atunci, încă o dată, mă iertați... Fiindcă creștinii trebuie să fie specialiști, în mod "științific", în împăcări, nu în divorțuri, stimată doamnă.
Dacă am reușit să vă supăr, îmi pare rău. Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 12.07.2010 at 09:28:45.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.07.2010, 09:38:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit fiecare si-a asumat calea lui !

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mda, usor de dat cu parerea daca stai bine mersi necasatorit sau esti un fericit care ai parte de o jumatate care te completeaza perfect.
in fine sunt si destul de multe mariaje care desi nu se destrama oficial nu traiesc practic in comuniune si coeziune. sau un partener isi exerseaza la maxim puterea de anduranta, iar celalalt capacitatea de a profita de "fraier".
Precizez de la inceput ca nu am nimic de impartit, de adaugat sau de criticat la userul ,,mirelat" ci ca doresc sa valorific si in alt sens o parere postata; parere dealtfel uzata de multe surori, in primul rind, dar si de multi frati , atit de uzata incit de multe ori a ajuns sa fie strigata !

Deci :,,...usor de dat cu parerea daca stai bine mersi necasatorit"
Intro duminica ma aflam la liturghie intro minastire unde predica un cunoscut (un mult prea cunoscut !) duhovnic si invata f. tare despre pericolul avortului ca de altfel a oricarei metode care impiedica aparitia unei vieti. Pericol, in sensul de greaua canonisire a amatoarelor si si de repercursiunile din lumea de dincolo . La un moment dat , una din femei , sufiecient de emancipata dupa aparenta , si care era de acord cu renuntarea la avort dar nu chiar si la metodele contraceptive , a indrasnit si a intrat in dialog cu duhovnicul : ,,... mai parinte, eu inteleg ce vrei dumneata sa spui, dar uite eu am 4 copii si nu stiu cum sa ma mai descurc cu ei, nu am bani citi mi-ar trebui ca sa le fac viata frumosa, greutatile sunt de tot felul si parca pe zi ce trece se inmultesc, barbatu-meu ma ameninta mereu ca ma lasa daca mai ramin gravida, soacra ma face mereu proasta ca nu stiu sa ma descurc desi nu sunt chiar proasta ca altfel as fi avut 10 copii pina acum,locurile de munca se imputineaza tot timpul ... dumitale iti este usor sa spui asa si sa tot predici,ca esti calugar , nu ai copii, nu ai nevasta , ce simplu este ; nu este tot asa cum patimim noi in lume !!!"
Oprindu-se din predicare, privindo lung pe femeie , semn al gustului amar pe care il incerca deoarece femeia nu intelesese nimic din predica, din rostul ei poruncit de insusi D.zeu, din mersul constant la biserica, i-a raspuns :
,,sora, eu mi-am ales calugaria de buna voie si de la inceputuri; usoara ,grea cum pare nu ma pling , nu ma laud , imi duc crucea fara a cirti; imi indeplinesc nevointele calugaresti si imi tin juramintul de la tundere cit voi trai . Tu, daca de la inceputuri ti-ai ales viata de familie si asa ai jurat in taina casatoriei de ce te vaiti si vrei sa te sustragi de la obligatiile pe care le presupune familia , de ce nu-ti duci crucea asa cum ai ales tu insati ? De ce nu vrei sa implinesti poruncile dumnezeiesti pt. ca tu insati ti-ai ales aceasta cale ? neimplinindu-ti juramintul asa cum l-ai facut cazi in mare osinda din care nu te poate scoate nimeni deoarece a fost propria ta alegere .Sa te gindesti bine la ce vei face de astazi inainte ! "
Evident, femeia a mutit la raspunsul acesta , fie ca l-a inteles (spre salvarea sa) fie ca din jena (spre pierderea ei) nu a mai indrasnit sa se apere cu nici un ,,argument" .

Asadar, acest raspuns este si cel dat de mine tuturor celor care au obiectat sau vor mai obiecta cu pareri neserioase de genul ,,...usor de dat cu parerea daca stai bine mersi necasatorit". Cel putin din demnitate umana si respect fata de propriile alegeri nu avem dreptul de a ne vaita de greutatile unora sau altora .Fara a mai vorbi din vreun considerent duhovnicesc ! Iar din punctele mele de vedere a fi necasatorit nu inseamna a fi optat pt. viata de desfriu si libertinaj sexual , de coabitare sau de orice alt fel venial !

Last edited by zaharia_2009; 12.07.2010 at 09:45:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.07.2010, 11:57:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Multumesc pentru precizari d-na Miruna Rolea. Nu am intalnit multe cazuri de divort, dar este posibil ca asemenea mie sa fi fost si alte persoane, care in loc sa o evite pe cea care divortase, au sprijinit-o si incurajat-o. Asa ca nu cred ca din toate divorturile existente in perioada comunista, doar vecina mea s-a bucurat de compatimire. Nu am vrut sa generalizez cazul, am dorit doar sa spun ca nu toate femeile divortate in perioada comunista au fost evitate de lume. In acest sens am facut afirmatia "ca nu pot impartasi punctul doamnei de vedere".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.07.2010, 16:12:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Evident, femeia a mutit la raspunsul acesta , fie ca l-a inteles (spre salvarea sa) fie ca din jena (spre pierderea ei) nu a mai indrasnit sa se apere cu nici un ,,argument" .

!
Femeia "a mutit" nu pentru ca "l-a inteles( spre salvarea ei), sau ca nu a indraznit :))..." , pentru ca nu era nimic de inteles dintr-o justificare banala ci pentru ca nu i s-a oferit nici un raspuns constructiv ci unul complet rupt de realitatea Romaniei si a lumii de ASTAZI, nu de pe vremea Ap. Pavel,... asa cum foarte multi duhovnici nepriceputi le fac..adica discutii de dragul discutiilor dar solutii.. zero. Exista insa si duhovnici buni, dar pe aceia ii numeri pe degete.

Mirela pe scurt a exprimat foarte bine cum stau lucrurile!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2010, 18:53:25
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
ca nu i s-a oferit nici un raspuns constructiv ci unul complet rupt de realitatea Romaniei si a lumii de ASTAZI, nu de pe vremea Ap. Pavel,... asa cum foarte multi duhovnici nepriceputi le fac..
Eu am mai spus-o candva aici pe forum si o mai spun: vremurile actuale sunt cele mai blande din toate timpurile dpdv material.
Acu 2000 de ani oamenii MUREAU de foame daca nu aveau ce manca. Nu existau nici un fel servicii sociale sau altceva care sa le dea sa manance. Aveai ce manca bine, daca nu ... mureai! Simplu. Deci daca erau valabile pe timpul apostolilor sunt si mai valabile acum. Avem case pt copii daca nu ai cu ce-i hrani, avem adaposturi pentru cei fara casa etc. Avem organizatii care au ca unic scop sa ajute pe astfel de oameni! Evident ca a plodi copii si trimite la casa de copii nu pare o activitate tocmai onoranta si nici placuta. Dar a spune ca nu exista solutii cred ca este totusi intins de par. Cred ca se pot gasi solutii pana la urma. Evident ideea de a avea copii multi pana la urma este mai reusita in mediul rural, in orase trebuie sa castigi foarte bine sa-ti permiti de la 4 copii in sus.
In sate in familiile numeroase pe vremuri, fratii mai mari erau educati cu obligatia de a avea grija de cei mai mici. Practic cand acei mai mici cresteau astia mari le erau ca un fel de semi-parinti, si chiar aveau o autoritate asupra lor. Ce zicea fratele mai mare era aproape voia parinteasca, care insemna ceva pe atunci. Deci iata cum o situatie aparent dezastruoasa aducea beneficii: cei mai mare erau educati cu simtul responsabilitatii fata de altii, iar cei mai mici aveau niste modele, pe fratii mai mari. Erau vremuri cand ala mai mic crescut si insurat cand isi facea casa si veneau toti sa-l ajute, cand zicea fratele lui mai mare "nu fa casa aici fa-o mai la deal cu 20 de mentri" - asa facea. Dar astia erau oameni munciti si smeriti - oameni placuti lui Dumnezeu.
Acea femeie cel mai probabil se afla intamplator la manastire, nu pare dupa comportament a fi o obisnuita a unor asemenea locuri. Sa ai tupeul sa te ridici tu si sa infrunti in public o persoana cu un anumit statut pentru mine inseamna in primul rand lipsa de educatie elementara, in al doilea rand mandrie/siguranta pe ideile proprii, si in al treilea rand e clar cine a pus-o sa spuna acele lucruri, ca de la Dumnezeu nu pareau sa vina. Daca avea nelamuriri se putea apropia dupa slujba/cuvantare si sa ceara un sfat sau o lamurire.
Aici nu pot sa nu ating un potential rol pe care l-ar putea avea Biserica in a ajuta si indruma asemenea familii. Adica daca tot le dam sfaturi sa se inmulteasca sa-i si ajutam atunci cand le e foarte greu. Ar fi bine daca s-ar putea realiza pe langa manastiri care au pamanturi mai multe, niste unitati agricole ale manastirii si unde sa vina sa munceasca nu doar monahi ci si eventual oameni mai saraci si sa primeasca parte din roada dupa munca fiecaruia sau dupa necesitati in cazul unor "cazuri sociale". Adica sa existe si niste preoti/monahi lideri care sa aduca si educe spiritul de comunitate, de apartenenta. Oamenii aceia ar veni acolo si ar munci impreuna, s-ar ruga impreuna, si-ar povesti amarul si s-ar imbarbata unii pe altii. De multe ori senzatia ca esti singur si uitat de toti este de fapt cea care darama cel mai tare. Dar astea sunt vise frumoase evident...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2010, 19:08:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Femeia "a mutit" nu pentru ca "l-a inteles( spre salvarea ei), sau ca nu a indraznit :))..." , pentru ca nu era nimic de inteles dintr-o justificare banala ci pentru ca nu i s-a oferit nici un raspuns constructiv ci unul complet rupt de realitatea Romaniei si a lumii de ASTAZI, nu de pe vremea Ap. Pavel,... asa cum foarte multi duhovnici nepriceputi le fac..adica discutii de dragul discutiilor dar solutii.. zero. Exista insa si duhovnici buni, dar pe aceia ii numeri pe degete.

Mirela pe scurt a exprimat foarte bine cum stau lucrurile!
Ce raspuns constructiv voiai sa ii dea? Sa ii creasca el copiii sau ce? I-a facut nesilita de nimeni si acum ii pare rau?! Sa aiba grija de ei! Atata victimizare! Dar stii cum e, nici in caruta, nici in teleguta! Rau e ca nu ai copii, rau e ca ai! Si acum o sa spuneti: ce stii tu, cand nu ai copii? Uite ca stiu, ca si pe mine m-au crescut bunicii, in lipsa de altcineva, care trebuia sa ma creasca! E foarte usor sa faci un copil si apoi sa il lasi de izebliste, sa il creasca altii, ca, deh, tu trebuie sa iti traiesti viata, sa te placa barbatii, sa nu stea nimeni sa te toace la cap si sa iti goleasca buzunarele! Dar fiecare primeste ce seamana.

Eu una sunt pentru responsabilitate in casnicie si in toate. Vrei sa ai copii si stii ca ai ce sa le oferi (material, educational si afectiv), faci copii, daca stii ca nu ai, te abtii sa faci sex cand nu trebuie, domnule, si gata! Dar ne-am obisnuit cu totii sa ducem o viata cat mai usoara, cat mai dulce si cat mai cum ne place noua, sa nu ne atinga nimeni nici cu un puf! Si daca dam de ceva greutati, ne victimizam de parca am fi buricul pamantului, ne miram ca unora le merge bine si noua nu si tot mereu suntem nemultumiti, primind roadele a ceea ce am semanat. Da, viata nu e usoara, este greu sa cresti si un singur copil, este foarte greu sa mentii o casnicie, este extrem de greu sa te jertfesti, dar cum altfel sa te mantuiesti?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2010, 19:28:13
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Eu una sunt pentru responsabilitate in casnicie si in toate. Vrei sa ai copii si stii ca ai ce sa le oferi (material, educational si afectiv), faci copii, daca stii ca nu ai, te abtii sa faci sex cand nu trebuie, domnule, si gata! Dar ne-am obisnuit cu totii sa ducem o viata cat mai usoara, cat mai dulce si cat mai cum ne place noua, sa nu ne atinga nimeni nici cu un puf! Si daca dam de ceva greutati, ne victimizam de parca am fi buricul pamantului, ne miram ca unora le merge bine si noua nu si tot mereu suntem nemultumiti, primind roadele a ceea ce am semanat. Da, viata nu e usoara, este greu sa cresti si un singur copil, este foarte greu sa mentii o casnicie, este extrem de greu sa te jertfesti, dar cum altfel sa te mantuiesti?
Mă bucur să citesc astfel de mesaje. Aceasta chiar e o dovadă că mai sunt câțiva care gândesc ca mine. Nu de alta, dar cei / cele din jurul meu sunt preocupați să ducă "o viata cat mai usoara, cat mai dulce si cat mai cum ne place noua, sa nu ne atinga nimeni nici cu un puf!"
Într-adevăr, viața e o jertfă, o știu eu și văd că mai știu și alții (vorbesc de mireni). Căsătoria presupune sacrificii, înseamnă să renunți să fii eu (egoismul ăsta ne prăbușește) și să devii "noi". Căsătoria e dragoste. Iubirea care știe să rabde, iubirea care știe să treacă peste greutățile care nu sunt mici, aceea izbândește. Nimeni nu ne obligă să ne căsătorim din alte considerente decât dragostea. Pentru că dragostea pasională din anii tinereții se va transforma într-o afecțiune profundă, care te face să-ți pară rău pentru un lucru rău, cât de mic, întâmplat partenerului tău de viață.
Da', dar unde dragoste nu e, nu e neapărat ură, poate fi indiferență, dar indiferența, față de o persoană cu care conviețuiești zi de zi, se transformă până la urmă în ură.
Dragostea lui Dumnezeu să se reverse peste toți!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2010, 19:57:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce raspuns constructiv voiai sa ii dea? Sa ii creasca el copiii sau ce? I-a facut nesilita de nimeni si acum ii pare rau?! Sa aiba grija de ei! Atata victimizare! Dar stii cum e, nici in caruta, nici in teleguta! Rau e ca nu ai copii, rau e ca ai! Si acum o sa spuneti: ce stii tu, cand nu ai copii? Uite ca stiu, ca si pe mine m-au crescut bunicii, in lipsa de altcineva, care trebuia sa ma creasca! E foarte usor sa faci un copil si apoi sa il lasi de izebliste, sa il creasca altii, ca, deh, tu trebuie sa iti traiesti viata, sa te placa barbatii, sa nu stea nimeni sa te toace la cap si sa iti goleasca buzunarele! Dar fiecare primeste ce seamana.

Eu una sunt pentru responsabilitate in casnicie si in toate. Vrei sa ai copii si stii ca ai ce sa le oferi (material, educational si afectiv), faci copii, daca stii ca nu ai, te abtii sa faci sex cand nu trebuie, domnule, si gata! Dar ne-am obisnuit cu totii sa ducem o viata cat mai usoara, cat mai dulce si cat mai cum ne place noua, sa nu ne atinga nimeni nici cu un puf! Si daca dam de ceva greutati, ne victimizam de parca am fi buricul pamantului, ne miram ca unora le merge bine si noua nu si tot mereu suntem nemultumiti, primind roadele a ceea ce am semanat. Da, viata nu e usoara, este greu sa cresti si un singur copil, este foarte greu sa mentii o casnicie, este extrem de greu sa te jertfesti, dar cum altfel sa te mantuiesti?
Glykisa, nu este vorba de victimizare ci este din prea multa credulitate in niste sfaturi care sunt rupte de realitate.
"Sa faceti copii cit da Dumnezeu" este un concept care a aparut DIN NECESITATE nu din sfaturile vre-unei religii. Noi acum am uitat de necesitatea respectiva si am ramas cu ILUZIA ca vine din religie si trebuie respectat ceea ce este o aiureala. Hristos nu a spus nimanui: Inmultiti-va pina nu mai stiti de voi...ci a lasat ca INSASI viata pe pamint buna sau rea impreuna cu progresul tehnologic sa dicteze aceste nevoi
Pe vremuri intradevar faceai 10 copii dar DOAR daca erai norocos ramineai cu 2-3, insa deseori nu ramineai cu niciunul din cauza mizeriei si a bolilor incurabile.
Acum insa sa faci 4-5 copii intradevar denota o lipsa la "teleguta" cu atit mai mult dupa ce faptul a fost implinit,..sa te mai duci sa te plingi la Biserica ca nu ti s-au dat "sfaturile care trebuiau"
Suntem cit de cit civilizati si nu putem trai ca tiganii!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2010, 20:24:07
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Glykisa, nu este vorba de victimizare ci este din prea multa credulitate in niste sfaturi care sunt rupte de realitate.
"Sa faceti copii cit da Dumnezeu" este un concept care a aparut DIN NECESITATE nu din sfaturile vre-unei religii. Noi acum am uitat de necesitatea respectiva si am ramas cu ILUZIA ca vine din religie si trebuie respectat ceea ce este o aiureala. Hristos nu a spus nimanui: Inmultiti-va pina nu mai stiti de voi...ci a lasat ca INSASI viata pe pamint buna sau rea impreuna cu progresul tehnologic sa dicteze aceste nevoi
Pe vremuri intradevar faceai 10 copii dar DOAR daca erai norocos ramineai cu 2-3, insa deseori nu ramineai cu niciunul din cauza mizeriei si a bolilor incurabile.
Acum insa sa faci 4-5 copii intradevar denota o lipsa la "teleguta" cu atit mai mult dupa ce faptul a fost implinit,..sa te mai duci sa te plingi la Biserica ca nu ti s-au dat "sfaturile care trebuiau"
Suntem cit de cit civilizati si nu putem trai ca tiganii!
Nu trebuie să faci copii. Dacă nu vrei să riști să ai copii, înfrânează-te de la actul sexual pe care, dacă nu l-ai fi cunoscut, nu l-ai mai fi căutat! Raporturile sexuale nu sunt o obligație a CONVIEȚUIRII CREȘTINE, în ciuda eforturilor de adaptare a preceptelor scripturale la o mentalitate (post)modernistă. Dragii mei, creștinismul nu e o cale ușoară presărată, din loc în loc, cu unul sau trei trandafiri. Calea mântuirii presupune la o adică chiar și această abstinență sexuală.

"Suntem cit de cit civilizati si nu putem trai ca tiganii!"

Dar ce au țiganii, fratele meu? Ce-i aia civilizație: acceptarea necondiționată a unor norme de conviețuire social - sexuală care promovează etalarea picioarelor și a altor părți ale corpului pe ecranele televizoarelor și oriunde în afara lor? Civilizație înseamnă educație sexuală cu copii și metode de prevenție și planificare familială? Haida de, creștinsim înseamnă jertfă, dăruire pentru ceilalți (nu sexuală) și cum spunea doamna, fără victimizare.

Tot ceea ce ți se întâmplă, ți se întâmplă pentru că tu ai ales să fie așa. Nimeni nu-i vinovat de ce ți se întâmplă. Nu vrei copii și vrei să fii creștin? Nu fă sex! Simplu ca "bună ziua". Chiar nu putem pricepe? Și să nu-mi spuneți că n-ați pronunțat astfel de cuvinte sau că eu vorbesc vulgar, fiindcă toată pledoaria dvs. se reduce la a face sau nu copii. Și copiii nu vin prin fotosinteză!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 12.07.2010 at 20:38:53.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2010, 20:42:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
.

Tot ceea ce ți se întâmplă, ți se întâmplă pentru că tu ai ales să fie așa. Nimeni nu-i vinovat de ce ți se întâmplă. Nu vrei copii și vrei să fii creștin? Nu fă sex! Simplu ca "bună ziua"!
Aici gresesti, AI DOAR IMPRESIA CA ALEGI( o faci dar doar ANEMIC in stare adormita), manipulat de tot felul de impresii si sfaturi "pretioase" ca doar omul este foarte slab si nu prea poate NIMIC de unul singur.
BA DA, FOARTE multi sunt vinovati de ce ni se intimpla, prin educatii defectuoase, invataturi idioate de prin tot felul de carti, INADECVATE, ramase in urma, arhaice, care mai mult strica decit sa te invete.

Nu este asa de simplu cu "nu fa sex":).... Se vede ca esti destul de tinar(a) inca cind totul ti se pare simplu 1+1=2( dar asta INCA nu-i totul! ! !)

Iar in privinta tiganiei nu te mai eschiva ca stii exact ce inseamna!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
divort



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 19:01:38
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
despre divort fyr Generalitati 28 10.03.2008 22:55:07
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 09.01.2007 23:11:55