Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.05.2010, 20:39:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doriana

De unde esti asa sigura ca penticostalii se roaga mai mult ca celelalte confesiuni?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.05.2010, 15:31:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De unde esti asa sigura ca penticostalii se roaga mai mult ca celelalte confesiuni?
Nu stiu daca se roaga ,dar stiu ca la capitolul mandrie stau foarte bine.
Rugaciunea fara smerenie e praf in vant.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.05.2010, 16:06:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De unde esti asa sigura ca penticostalii se roaga mai mult ca celelalte confesiuni?
M-am uitat si eu in jur, am cronometrat :) Nu-i o regula, dar in general se pune mare pret pe rugaciune, pocainta si sfintire. Si prin asta o contrazic si pe dragutza de anita.

A, si se roaga toti, nu lasa tot greul pe pastor, sa se roage el pentru toata biserica. Toti pentru vindecarea cuiva, toti pentru mantuirea cuiva, toti pentru cutare problema.

PS Anita, rugaciunea placuta lui Dumnezeu se vede dupa roadele ei. Atunci vezi cat de bine te-ai rugat si cat de smerit ai venit inaintea lui Dumnezeu, cand vezi ca te asculta si-ti raspunde.

"Și noi știm că Dumnezeu nu-i ascultă pe păcătoși; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu și face voia Lui, pe acesta îl ascultă." Ioan 9:31
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 23.05.2010 at 16:26:29.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.05.2010, 18:13:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pe rugaciune si indreptarea vietii se pune accent si in BOR! Si preotul nicidecum nu se roaga singur! Preotul nu se poate mantui fara crediciosi cum nici credinciosii fara preot si Biserica!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.05.2010, 19:31:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
A, si se roaga toti, nu lasa tot greul pe pastor, sa se roage el pentru toata biserica. Toti pentru vindecarea cuiva, toti pentru mantuirea cuiva, toti pentru cutare problema.
Hehe ! Doriana, este uneori exasperant cât de des și repetitiv preotul spune "Pentru ...(urmează intenția) Domnului să ne rugăm!" De fiecare dată am impresia că a uitat că a mai spus chestia asta. Asemenea rugăciuni comune (noi le mai spunem: ectenii) dau măsură a cât este de importantă stăruința în rugăciune. De altfel, una dintre ele chiar se cheamă "ectenia stăruitoare", care începe cu "iarăși și iarăși ne rugăm", urmând nu alteceva decât ce a mai spus de câteva ori. Cred că e special pentru cele ca dv, care au senzația că nu se roagă destul sau că se roagă singur.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.05.2010, 19:45:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că e special pentru cele ca dv, care au senzația că nu se roagă destul sau că se roagă singur.
Aha! Bine face, zic eu. E bine sa ne rugam iarasi si iarasi. Dar sa continuam si acasa, nu numai in biserica. Cum spunea Sf Ap Pavel, "rugati-va neincetat".

Cred ca am ramas cu impresia asta citind topicele care cereau rugaciuni. De cele mai multe ori fratii ortodocsi nu spuneau : "ma voi ruga pentru tine", ci "te voi pune la pomelnic la biserica/manastirea X. " Acum , eu, ca om venit din afara, primul gand care mi-a venit a fost : " Bietul preot...cum de-o mai trai...toata responsabilitatea si tot greul e pe el...si e si el tot om cu probleme..." Daca m-am inselat, in sensul ca de fapt fratii ortodocsi/catolici sunt oameni ai rugaciunii, nu pot decat sa ma bucur. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.05.2010, 21:11:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha! Bine face, zic eu. E bine sa ne rugam iarasi si iarasi. Dar sa continuam si acasa, nu numai in biserica. Cum spunea Sf Ap Pavel, "rugati-va neincetat".

Cred ca am ramas cu impresia asta citind topicele care cereau rugaciuni. De cele mai multe ori fratii ortodocsi nu spuneau : "ma voi ruga pentru tine", ci "te voi pune la pomelnic la biserica/manastirea X. " Acum , eu, ca om venit din afara, primul gand care mi-a venit a fost : " Bietul preot...cum de-o mai trai...toata responsabilitatea si tot greul e pe el...si e si el tot om cu probleme..." Daca m-am inselat, in sensul ca de fapt fratii ortodocsi/catolici sunt oameni ai rugaciunii, nu pot decat sa ma bucur. :)
Ortodoxia , e ea însăși o "rugăciune continuă", de mulțumire, de laudă, de cerere , este însăși inima curată și smerită ce Dumnezeu nu o va urgisi , dovadă că tăvălugul nemilos al timpului a păstrato neatinsă, nealterată , de neânvins ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.05.2010, 23:59:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ortodoxia , e ea însăși o "rugăciune continuă", de mulțumire, de laudă, de cerere , este însăși inima curată și smerită ce Dumnezeu nu o va urgisi , dovadă că tăvălugul nemilos al timpului a păstrato neatinsă, nealterată , de neânvins ! Doamne ajută !+
Ce spui tu e foarte frumos, Cristi, si arata o mare dragoste fata de ortodoxie. Insa cred ca esti de acord cu mine ca este doar o metafora. Tehnic vorbind, rugaciunea inseamna comunicare cu Dumnezeu.
Iar ortodoxia inseamna rugaciune, dar mai inseamna si traditie, oameni, cantare bizantina, ritualuri cu un anumit specific, deci , un buchet de mai multe lucruri. Dintre acestea toate cred ca rugaciunea curata si simpla e tot ce e mai important, caci e cea mai sigura legatura cu cerul catre care tindem. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.05.2010, 00:09:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ce spui tu e foarte frumos, Cristi, si arata o mare dragoste fata de ortodoxie. Insa cred ca esti de acord cu mine ca este doar o metafora. Tehnic vorbind, rugaciunea inseamna comunicare cu Dumnezeu.
Iar ortodoxia inseamna rugaciune, dar mai inseamna si traditie, oameni, cantare bizantina, ritualuri cu un anumit specific, deci , un buchet de mai multe lucruri. Dintre acestea toate cred ca rugaciunea curata si simpla e tot ce e mai important, caci e cea mai sigura legatura cu cerul catre care tindem. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Să ne ajute Dumnezeu pe toți , să nu ne rătăcim de El, care este :Calea, Adevărul și Viața !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2010, 00:28:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Razbate un "iz" di feed-back...dinspre...aciisa.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22