Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.02.2012, 16:54:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... cât despre acuza „ești cu dracul”, e ușor pentru oricine să o arunce și greu pentru oricine să o dovedească. Lore ți-a citat, în fond, niște duhovnici vestiți. Realitatea este că există o atitudine schismatică în Biserică, de care nu ea e vinovată.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.02.2012, 16:55:51
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Legea ochi pentru ochi nu mai este de mult, cam de vreo 2000 de ani. Deci frate drag cu dragoste, răbdare si liniște, fără a ne tulbura le putem elucida pe toate. Însă alegând o asemnea atitudine (cea pe care tu o ai) nu ajugem nicăieri. Să mă ierți că am intervenit, ți-o spun ca unui frate.
Da, cu dragoste crestina, accept parerea asta.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.02.2012, 16:58:35
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... cât despre acuza „ești cu dracul”, e ușor pentru oricine să o arunce și greu pentru oricine să o dovedească. Lore ți-a citat, în fond, niște duhovnici vestiți. Realitatea este că există o atitudine schismatică în Biserică, de care nu ea e vinovată.
Nici n-am zis ca ea e vinovata, doar ca o promoveaza. Ce nu inteleg eu este de ce unor oameni, in speta de fata, ca si cucernica sora Lore, le este atat de greu sa priveasca cu dragoste si cu intelegere catre, sa spunem, alti semeni din alte religii? Senzatia mea din tot discursul ei e de resentiment profund pentru ei si asta reiese din ceea ce spune. Nu ma intereseaza persoana ei, ma deranjeaza un comportament respingator, pe care il consider nedemn de un crestin.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.02.2012, 16:59:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Da, cu dragoste crestina, accept parerea asta.
Mă bucur că ești de acord. Însă nu trebuie să răspundem cu aceeași monedă, chiar dacă ea/el a greșit, poți să o faci și într-un mod mai elegant.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.02.2012, 17:03:17
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mă bucur că ești de acord. Însă nu trebuie să răspundem cu aceeași monedă, chiar dacă ea/el a greșit, poți să o faci și într-un mod mai elegant.
Pai a fost elegant pana la un punct. Pana in punctul in care, cu tot respectul datorat unei fiinte mane, unui crestin, dar si unei femei, ti se spune ca orice parere diferita de a sa e contra Bisericii si in consecinta e cazul sa abandonezi discutia. Cred ca deja in punctul asta, iesim din domeniul moralei crestine si intram in domeniul educatiei si bunei cresteri.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.02.2012, 17:04:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu propun să încheiem discuția, nu contează cine are sau nu are dreptate...însă pe viitor să fim mai atenți în exprimare. După cum observi sora Lore s-a retras, nu încearcă să se justifice. Eu zic să luam exemplu.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.02.2012, 17:09:19
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu propun să încheiem discuția, nu contează cine are sau nu are dreptate...însă pe viitor să fim mai atenți în exprimare. După cum observi sora Lore s-a retras, nu încearcă să se justifice. Eu zic să luam exemplu.
Pai sincer, imi pare rau ca a deviat cursul discutiei inspre "sora Lore". Pentru ca, repet, nu ma intereseaza persoana ei, ci subiectul acestui thread. Din cate observ, sunt multe creiere luminate pe forum, capabile sa emita o parere pertinenta, nu doar despre sora Lore, ci si despre un subiect teologic. In consecinta, discutia despre "sora Lore" sunt de acord ca trebuie sa inceteze, dar nu vad de ce nu s-ar putea da argumente pro/contra ecumenism. Doar nu despre asta e acest thread? Nu asta e subiectul principal al acestei discutii?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.02.2012, 17:12:06
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A, imi cer scuze. Subiectul acestui thread e "preoti cu har". Da, am atentie distributiva, in mai multe locuri. Ma rog, e bine asa, Doamne ajuta! Discutia despre subiectul amintit mai sus mi se pare la fel de interesanta. Pacat ca se pierd argumentele din terte motive.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.02.2012, 17:19:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
nu vad de ce nu s-ar putea da argumente pro/contra ecumenism.
Fii liniștit, că nu te vei plictisi, odată ce ai abordat tema asta. Probabil cătălin2 nu are timp să-ți răspundă acum sau poate s-a plictisit să reia aceleași răspunsuri de zeci de ori.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 10.02.2012, 17:28:20
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fii liniștit, că nu te vei plictisi, odată ce ai abordat tema asta. Probabil cătălin2 nu are timp să-ți răspundă acum sau poate s-a plictisit să reia aceleași răspunsuri de zeci de ori.
Pai ca un formator de opinii pe forumuri, cum inteleg ca este catalin2, se poate asimila rolului unui "profesor", daca e temeinic informat. Iar profesorul, atunci cand e intrebat, sigur ca poate sa raspunda punctual sau sa faca o trimitere catre un raspuns mai vechi, ori de cate ori e intrebat. Asa, in spirit crestin, nu cred ca va fi o povara pentru el.

Si in discutia aceea, ca si in asta ori in altele, mi se pare o greseala sa pierzi din vedere "spiritul legii", incercand sa citesti textual "litera legii". Spun asta la modul general. Si eu lucrez, la randul meu in justitie, si mi se pare atat mie cat si unei mari parti a doctrinei si jurisprudentei ca fiind o eroare sa interpretezi anumite texte legale "ad litteram" si nu in spiritul lor. Oare nu se aplica aceasta regula cu atat mai mult cand vine vorba de Scripturi?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42