Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.06.2010, 00:56:37
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In afara daca faci pestele pe gratar, cum altfel il gatesti daca nu cu ulei?? Bun, poti sa il fierbi, dar peste fiert? Adica logic vorbind...

Cat despre vin, merge bine cu pestele.
Mai exista si conserve de peste in sos tomat care nu contin ulei dar eu nu ceream retete de preparare a pestelui si cu ce se vin se asorteaza ci o sursa de informare cu privire la dezlegarea la vin si untdelemn atunci cand e dezlegare la peste. De dat cu parerea poate sa-si dea oricine. Poate la un moment dat cineva va intelege exact ce intreb si iertati-ma daca v-am suparat cu ceva.
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.06.2010, 01:09:14
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dezlegarea la peste este mai mare, ca sa zicem asa, decat dezlegarea la untdelemn si vin. de aceea se subintelege ca este dezlegare si la acestea din urma, atunci cand se da dezlegare la peste. scuze ptr repetitii, dar sper ca s-a inteles ce-am vrut sa zic..
Multumesc si pentru raspunsul tau.
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 27.06.2010, 01:38:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Din Tipicul Sf. Sava -

Cap. 35 - Dezlegarile de peste tot anul

"Însemnare: Se cuvine să știm că în Postul Sfintilor Apostoli și în cel al Nașterii Domnului Hristos, marți și joi nu mâncăm pește ci numai untdelemn și vin, iar luni, miercuri și vineri nu mâncăm nici untdelemn și nici vin, ci postim până la ceasul al nouălea și mâncăm în acele zile numai mâncare uscată. Sâmbetele și duminicile mâncăm pește, iar dacă se întâmplă să cadă un Sfânt marti sau joi, se întâmplă să fie un Sfânt care să aibă Doxologie mare, atunci mâncăm pește. Și dacă se va întâmpla luni, de asemeni mâncăm pește. Iar dacă se va întâmpla miercuri sau vineri, dezlegăm numai la untdelemn și la vin și mâncăm o singură dată în zi. Iar dacă s-ar întâmpla miercuri sau vineri să cadă un Sfânt care are Priveghere, dezlegăm la untdelemn, la vin și la pește. Și dacă se va întâmpla Pomenirea Sfântului al căruia este Hramul Bisericii, miercuri sau vineri, de asemeni facem dezlegare la untdelemn, vin și pește."

mai multe poti citi aici: http://www.romarch.org/arhiva/Tipic.html#_Toc47274513

Doamne ajuta, sper sa te mai lamuresti!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.06.2010, 20:32:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sophia, porunca postului este cea mai veche porunca data omului. S-a dat in rai.
Si prima care a fost incalcata, desigur.

In orice caz, daca tu nu poti posti, trebuie sa te sfatuiesti cu duhovnicul. Nu face de capul tau!
Postul necesita exercitiu, daca-l pui pe "nu pot" in fata, nici nu vei putea. Ca in tot ce faci trebuie sa ceri ajutorul lui Dumnezeu!

Sophia, nu dispera, toate sunt posibile cu ajutorul lui Dumnezeu.
Cred ca majoritatea oamenilor se lupta sa tina post. Uneori este mai greu, alteori mai usor. Dar NU este o corvoada, este dat in folosul nostru. Cum spunea Cristi, corvoada sunt patimile noastre, lipirea noastra de placerile lumesti.

Sf. Ignatie Brianceaninov despre importanta postului.. merita citit:
http://www.razboiulnevazut.org/artic...ului-pentru-om


Alt articol:http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...are-68406.html
"Rugăciunea și postul scot dracii poftei și ai mâniei din trup ". ( Arsenie Boca ) , dar toată lupta aceasta însă nicidecum să nu se poarte fără îndrumarea unui duhovnic iscusit , care știe pentru fiecare aceste trei : "MĂSURA , TREBUINȚA și PUTINȚA fiecăruia ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.06.2010, 23:48:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La Mulți ani tuturor celor ce poartă numele Sf. Ap.Petru și Pavel !

Sănătate , bucurii, împliniri și spor duhovnicesc ! Să vă dea Bunul Dumnezeu zile senine, pace și multă liniște sufletească - Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.06.2010, 00:13:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai mult ca oricand , in aceasta noua perioada , suntem indemnati spre rugaciune , spre milostenie , spre meditatie , suntem indemnati spre o viata echilibrata . Postul Sfintilor Apostoli si Pavel ce a inceput astazi este considerat cel mai usor dintre cele pe care le-a randuit Biserica noastra , usor din punct de vedere alimentar , caci , el ne va arata taria si credinta noastra din alte puncte de vedere , postul nefind doar o "restrictie " alimentara , si asta o stim foarte bine din cele citite si din discutiile purtate pe acest forum . In acest an Postul este mai de durata pentru ca atunci cand Pastele cade mai devreme si Postul Sfintilor Apostoli si Pavel se mareste ca durata . Tot de astazi am intrat in cea mai lunga perioada a anului Bisericesc , Octoihul . Octoihul este una din cele trei perioade ale anului bisericesc , pe langa Triod si Penticostar , despre care am purtat ceva discutii la Topicul Pocainta . Din punct de vedere alimentar , pentru cei mai exigenti , amintesc ca se posteste lunea , miercurea si vinerea fara untdelemn , Martea si Joia se accepta uleiul dar si vinul. Simbata si duminica si de Nasterea Sf. Ioan Botezatorul ( Sanzienele ) se poate consuma peste , deci este randuita dezlegarea la peste . Sa dea Bunul Dumnezeu sa contabilizam numai fapte bune in aceasta perioada , neuitand ca dupa aceasta perioada , la 1 august este inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului ( Sfanta Maria Mare ) . Un Post Binecuvantat !
Am încheiat și această perioadă, și fiecare în parte știe cel mai bine cum a trecut acest nou "test" . Fiecare în parte și-a contabilizat cât de cât minusurile și plusurile , dar important , cel mai important ca fiecare să tragă învățămintele ce se impun, fiecare să-și vadă punctele slabe , vulnerabile pentru a vedea unde mai avem de lucru cu noi înșine . Până una alta, perioada a trecut neputând să mai dăm timplul înapoi, dar să privim cu încredere , credință și multă nădejde înainte, si să nu ne lăsăm copleșiți de neputințele și slăbiciunile noastre , dar nici să ne mărim cu virtuțile și realizările noastre . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.06.2010, 02:19:49
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Biserica Ortodoxa nu sarbatoreste Nasterea Mintuitorului deodata cu "Sfintul" Parinte de la Roma. De aceea ea continua postul Sfintilor Apostoli pina la 11 iulie, fara sa ciuntesca postul, fara sa scoata zile si sfinti din calendar si urmind neabatut Sfinta Traditie lasata noua de Parintii Bisericii.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.06.2010, 16:37:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu sarbatoreste Nasterea Mintuitorului deodata cu "Sfintul" Parinte de la Roma. De aceea ea continua postul Sfintilor Apostoli pina la 11 iulie, fara sa ciuntesca postul, fara sa scoata zile si sfinti din calendar si urmind neabatut Sfinta Traditie lasata noua de Parintii Bisericii.
Huh?
De unde esta asta? 11 iulie? Despre care calendar e vorba?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #99  
Vechi 29.06.2010, 16:38:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Huh?
De unde esta asta? 11 iulie? Despre care calendar e vorba?
Cel vechi
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 29.06.2010, 16:40:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu vroiam sa intreb altceva de fapt si m-a socat profund mesajul anterior.
Vroiam sa stiu ceva (ca a intrebat si Mihnea):
In general dupa posturi este harti in prima saptamana de dupa sarbatoare.
La postul asta de ce nu este harti maine si vineri?
Vorbesc pentru cei care au postit pana acum.
Abia se termina postul azi si maine iar post?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29