Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2006, 17:54:52
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona
as vrea sa stiu daca exista interdictii religioase de la casatorie in cazul in care prietenul meu este verisor primar cu prietenul surorii mele. Am auzit o varianta...neverificata...cum ca ar trebui sa facem nunta in aceeasi zi?!
Simona, nu este nici o interdictie de genul asta. Phradmon ti-a exlicat foarte bine ca interdictiile apar cand e vorba de legaturile de sange.

Eu chiar cunosc un caz. O prietena a carei verisoara s-a casatorit cu fratele sotului prietenei mele. Ce complicat suna...stai ca-ti fac o expunere mai logica, ca altfel nu mai intelegem nimic.
X1 si X2 frati.
Y1 si Y2 verisoare de gr I.
X1 s-a casatorit cu Y1.
X2 s-a casatorit cu Y2, la interval de cam un an dupa primul cuplu.

Deci e tot cam situatia voastra, de fapt e exact invers (surori si verisori). Ne anuntati si pe noi de nunta, nu?!

Elena

Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.11.2006, 12:11:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Dragii mei,

Nu doar rudenia de sange constituie un impediment la casatorie, ci si cele de cuscrie
( inrudirea prin intermediu unei familii), precum si rudeniile spirituale (nasi, fini,etc).

Aceste rudenii au diferite grade si pentru anumite grade exista dispense.
Din cate se pare in acest caz, este vorba de o rudenie de cuscrie de felul III si gradul VI.

" Cuscrie de felul trei realizată între două familii prin intermediul unei a treia sau altfel spus între trei familii prin cel putin două căsătorii. Constituie impediment până în gradul III, acest impediment fiind stabilit de Biserică pe cale de obicei. "

Avand in vedere ca este de gradul VI iese de sub incidenta impedimentului.
Pentru confirmare, e bine consultat un preot.

Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2006, 22:13:26
herodotnero herodotnero is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Pentru danutz_ro,

daca tatal tau este casatorit religios cu aceea femeie,nu te poti casatori cu nici una din ele,deoarece prin casatorie ele devin pentru tine surori.

Pentru Stefan500,
verisori de gradul doi sunt copii rezultati din casatoria a doi frati sau surori care au acelasi tata si mama.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2006, 17:42:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Veri de gradul doi sunt copii fiecaruia dintre verii primari, deci rude apropiate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2006, 19:11:25
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

D.p.d.v juridic nu exista, in cazul tau, ceea ce tu numesti casatorie intre rude.
Adica viitorii soti nu sunt rude intre ei.
Restul, tine de domeniul fantasticului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2007, 00:19:15
Matza Matza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Veri de gradul doi sunt copii fiecaruia dintre verii primari, deci rude apropiate.
a) in linie dreapta, dupa numarul nasterilor; astfel, fiul si tatal sunt rude de gradul intai, nepotul de fiu si bunicul sunt rude de gradul al doilea;
in linie colaterala, dupa numarul nasterilor, urcand de la una dintre rude pana la ascendentul comun si coborand de la acesta pana la cealalta ruda; astfel fratii sunt rude in gradul al doilea, unchiul si nepotul in gradul al treilea, verii primari in gradul al patrulea.
iar verii de grad 2 ar fi rude de grad 5 sau 6 asa ca nu ar fi absolut nici o problema in cazul unei casatorii nici legal si nici religios
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.10.2007, 13:17:18
oana-dana oana-dana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Salut,
Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. De ceva vreme am gasit jumatatea dar am aflat ca suntem veri. Ne iubim si vrem sa fim impreuna. Nu suntem vrei primari. Lucrurile stau asa, mamale noastre sunt verisoare iar noi veri de-al doilea.Am inteles ca la veri de-al doilea avem de fapt gradul 6 si ca putem sa ne casatorim. Noi asta vrem.
Poate imi da cineva un rasp....:(
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.10.2007, 15:42:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oana-dana,nu stau eu in acest moment cu cartea de canoane bisericesti in brate,insa imi dau cu parerea succint,pana iti va da cineva raspunsul concret si detaliat.Daca spui ca sunteti inruditi dupa faptul ca mamele ambelor parti sunt vere primare,asta inseamna ca sunteti veri de-al 2lea,si deci sunteti rude destul de apropiate.Cred ca nu poate fi posibila,din punct de vedere canonic,aceasta relatie...din pacate!
ORICUM,SOLUTIA ACESTEI NEINTELEGERI O GASESTI MAI CU PRECADERE LA UN DUHOVNIC!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.10.2007, 15:46:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

pARDON,AM IMPRESIA CA VARA DE-AL 2LEA POT FI EU CU COPILUL VERISOAREI MELE....nu mai stiu,m-am zapacit!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2007, 17:00:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona
as vrea sa stiu daca exista interdictii religioase de la casatorie in cazul in care prietenul meu este verisor primar cu prietenul surorii mele. Am auzit o varianta...neverificata...cum ca ar trebui sa facem nunta in aceeasi zi?!
Shi eu ma gandesc ca nu se prea poate interzice casatoria ca este aceiashi problema ca shi aia cu doua surori shi doi fratzi... dar nu sunt sigur shi poate ca este interzisa de canoane, adica trebuie sa-tzi calculezi rudenia pana la gradul 7 fie ca este de sange sau spirituala........ deci se poate ca celui ce s-a indragostit mai tarziu ii va fi interzisa relatzia... oricum eu intzeleg altfel, shi anume ca odata casatorit, el shi ea, avand altzi parintzi (nashii), devin o noua familie care nu mai are legaturi de filiatzie shi fratzietate cu vechii parintzi shi fratzi shi surori, aceshtia, cei lasatzi acasa, putand astfel sa se casatoreasca daca se intalnesc shi se indragostesc... eu asha vad lucrurile, dar cred ca Biserica considera ca parintzii se incuscresc iar fratzii unuia devin fratzii celuilalt shi atunci este ca shi o casatorie intre neamuri shi deci este combatuta de canoane........ dar pentru sigurantza trebuie intrebat la duhovnic... ca se apropie de relatziile incestuoase care sunt uraciuni in fatza lui Dumnezeu...

ory, te-oi fi zapacit shi mai tare? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 16:34:53
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10
interdictie casatorie rude spirituale? pantani Nunta 0 22.01.2007 09:41:54