Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 13.07.2016, 12:45:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cred ca referința la vărul lui din Timișoara era în sensul că are motive sau ocazii să ajungă la Timișoara, probabil ca să-l viziteze, el fiind din Brașov; așa că hai să nu facem din țânțar armăsar.
Aceasta este o idee derivata din faptul ca esti un romano-catolic convins si nu ai credinta adevarata. Iar pe undeva, trebuie sa fii si ecumenist.

Un ortodox adevarat stie ca de fapt motivul pentru care vine nu este verisorul ci sa-ti testeze tie barbatia.

Verisorul a fost mentionat ca parte integranta din plan, deoarece se stie ca e nevoie de doi ortodocsi adevarati pentru a convinger cu argumente "intelectuale" un romano-catolic, fie el si "efeminat"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.07.2016 at 13:00:28.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 13.07.2016, 17:05:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe, întrunit în perioada 16-26 iunie 2016 în insula Creta, a subliniat importanța practicii postului și a binefacerilor sale spirituale.

Biserica Ortodoxă a afirmat totdeauna valoarea postului pentru viața duhovnicească și a arătat că acesta nu se reduce la o abținere formală de la anumite mâncăruri, ci ajută mult la intensificarea vieții în Hristos a credincioșilor, postul fiind susținător al pocăinței și al rugăciunii.

Credincioșii Bisericii Ortodoxe sunt îndemnați să respecte, „fiecare după puterea și posibilitățile proprii”, perioadele de post.

Postul cuprinde atât înfrânarea temporară de la produse de origine animală, pentru a cultiva mai intens rugăciunea, cât și abținerea de la orice fel de lăcomie, de la gânduri, cuvinte și fapte rele, contrare iubirii față de Dumnezeu și de semeni. De aceea, postul trebuie unit cu rugăciunea și cu milostenia.

Părinții sinodali au reafirmat „necesitatea respectării de către credincioși a tuturor posturilor stabilite în cursul anului Domnului, adică: Postul Paștilor, cel de miercurea și vinerea, atestate de către sfintele canoane, precum și posturile Crăciunului, al Sfinților Apostoli, al Adormirii Maicii Domnului, postul de o singură zi la sărbătorile Înălțării Sfintei Cruci și Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, în Ajunul Botezului Domnului, precum și toate posturile rânduite din grijă pastorală sau ținute în mod liber de către credincioși.”

În același timp, fără a diminua valoarea postului, s-a afirmat că Biserica arată înțelegere față de situațiile excepționale în care postul nu poate fi împlint: vârsta copilăriei, diverse boli care presupun regim alimentar specific, serviciul militar, condiții grele de muncă, condiții climatice speciale, dificultatea în a procura alimente de post etc.

În afara zilelor comune de post credincioșii pot să postească din inițiativă proprie și cu binecuvântarea părintelui duhovnic, pentru sporirea evlaviei, mai ales înainte de primirea Sfintei Euharistii, „în semn de pocăință, ca împlinire a unei făgăduințe duhovnicești, pentru atingerea unui scop sfânt, în vremuri de ispită, pentru a însoți cererile către Dumnezeu, înainte de botez (pentru adulți), înainte de hirotonie, în cazuri de penitență, în timpul pelerinajelor și în alte împrejurări asemănătoare.”

În concluzie, Sinodul din Creta a exprimat atât fidelitate față de Tradiția Sfântă a Bisericii Ortodoxe, cât și iconomie pastorală (pogorământ, dezlegare) pentru situații speciale.

Biroul de presă al Patriarhiei Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #423  
Vechi 13.07.2016, 19:18:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.
Cristian, cum am observat si data trecuta, tu tot mereu vezi gresit. Niciodata nu observi cand cineva din cei ce au opinii apropiate cu ale tale sunt agresivi sau jignesc si niciodata nu le atragi atentia cand o fac. In schimb apari cand cineva (de obicei eu) atrage atentia ca nu e normal ca sa fie atat de multa agresivitate si jigniri pe forum si iei apararea celui ce era agresiv. E adevarat, data trecuta ai si spus ca am oarecum dreptate.
In acest caz tu ai dat tonul, AlinB atat astepta, a jubilat facand si scenarii si apoi s-a format o mica turma care au inceput sa vada acelasi lucru. Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.
Acum cate zile am vazut ceva ciudat, am vrut sa scriu dar nu am mai avut timp. Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte) si, culmea, cand el nu a fost de acord ai spus ca e impotriva psihiatrilor. In concluzie, nu te mai baza intotdeauna pe cum vezi tu lucrurile, aproape intotdeauna e gresit. Lucreaza la invatatura de credinta si vei vedea mai clar si celelalte lucruri.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 13.07.2016, 19:30:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.
Cel vizat, Cătăline, cel VIZAT, nu avizat.

Având în vedere pretențiile tale de a înțelege și a da verdicte atât în ceea ce privește dogmele religioase, cât și teoriile științifice, nu crezi că un bun punct de plecare ar fi stăpânirea, la un nivel acceptabil, a limbii române ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #425  
Vechi 13.07.2016, 19:34:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte)
Nu e nicio jignire să arăți cuiva care suferă de o problemă psihică adevărul. Dacă tu consideri că un om care crede în mod sincer că Luna este semisferică poate fi normal, treaba ta.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #426  
Vechi 13.07.2016, 19:46:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acu' nu-ș ce să zic: e mai nașpa să-l faci pe unul nebun, oricât de năstrușnice ar fi opiniile lui, sau să constați că cineva e efeminat, în aceeași opinie proprie?
Mă mai gândesc...
P.S. N-am rude-n TM, slavă Domnului!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #427  
Vechi 13.07.2016, 19:49:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu. Fiecare are dreptul la opinii. Oricât de năstrușnice ar fi ele.

Uite, eu am opinia că tu ești un program de calculator din Matrix. Știi tu, din filmele cu Keeanu Reeves. Dar ești un program influențat, în rău, de Lorzii Sith din Războiul Stelelor.

Și, evident, sunt perfect normal. Dacă te îndoiești de asta, ești nașpa.

P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat; singura persoană a cărei opinie contează din punctul ăsta de vedere, respectiv nevastă-mea, nu consideră așa.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 13.07.2016 at 19:55:49.
Reply With Quote
  #428  
Vechi 13.07.2016, 19:51:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

P.P.S. Eu în locul vostru m-aș feri
1. să-i dau la poartă lu' Cătălin cu toată gașca;
2. să fac orice fel de referire la starea psihică, fizică șamd a celorlalți useri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #429  
Vechi 13.07.2016, 19:52:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Bravo mai crestinule. Tot asa amenintator esti si pe alt topic la adresa lui AlinB. Pune bataia pe ei ca sunt prea indrazneti. Ia pune-i tu la respect.
Inteleg (cu oarecare surprindere), ca dvs. sunteti preot. Din ce cred eu, inainte de a judeca pe cineva e ideal ca acea persoana sa afle macar cum stau lucrurile. Am observat, tot cu suprindere, ca nu pareti deloc deranjat ca persoana pe care o aparati este agresiva sau jigneste. Proetul care a fost inaintea dvs. pe forum a plecat suparat, atragand atentia asupra atmosferei negative de pe forum. Dvs. pare ca agreati agresivitatea existenta pe forum. E posibil sa nu o fi observat pana acum.
Mai important este ca pare ca nu ati citit nici mesajele, ati citit doar ce spunea AlinB. Am scris ca vreau sa stiu cine e persoana care e agresiva si chiar sa ne intalnim, pentru ca, de obicei, acea persoana nu e deloc asa si in viata reala si face acest lucru sub protectia anonimatului. In urma dezvaluirii identitatii si, mai ales a intalnirii fata in fata, acea persoana nu mai e asa. M-am mai intalnit cu cineva de pe acest forum, tot la propunerea mea, tot cineva cu care aveam dispute. Nu am lovit pe cineva si nici n-o sa incep de acum, sunt o persoana pasnica. Daca citeati mesajele mel vedeati ca am scris ca nu am atacat sau jignit pe cineva de pe forum de prima data, chiar si dupa ce am fost atacat sau jignit am raspuns dupa ami multe astfel de intamplari.
Persoana pe care o aparati dvs. jigneste si ataca de multi ani pe multi de pe forum. Ati vazut cum vorbeste cu femeile, cum le face nebune? Acum ceva timp eram impreuna pe un forum (nu il cunosteam atunci), era singura persoana agresiva de acolo. Din cauza certei violente de acolo cu alti useri multi credinciosi inscrisi au cerut sa fie dezabonati (se primeau mesaje pe mail). Era un preot acolo, pe care il ataca si jignea tot timpul, imi era mie rusine de ce facea el. Eu am citit ca in viata reala aceste persoane agresive sunt persoane slabe, daca ii cunosti nu mai au curajul sa fie agresive, puterea lor e doar in anonimatul din spatele calculatorului. Daca aveati rabdarea sa asteptati raspunsul meu aflati si cum stau exact lucrurile.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 13.07.2016, 19:53:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu.
"Nu" ce? Că erau două întrebări.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde