Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2010, 13:37:09
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit barfa, parere, judecata?

de multe ori ma intreb daca barfesc, imi spun parerea sau judec pe cineva.
de ex: ma inteaba X ce parere am de Y si spun despre Y ca este o persoana rea, care imi da fiori si imi este profund antipatica. eu spun ca:
1. mi-am spus parerea despre Y, pentru ca asa cred despre Y.
2. dar nefiind de fata Y, inseamna ca barfesc,
3. si spunand ca e o persoana rea, ar inseamna ca o si judec, nu?
cum trebuie facut sa nu cadem in pacat?
cand imi spun doar parerea?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2010, 13:42:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
de multe ori ma intreb daca barfesc, imi spun parerea sau judec pe cineva.
de ex: ma inteaba X ce parere am de Y si spun despre Y ca este o persoana rea, care imi da fiori si imi este profund antipatica. eu spun ca:
1. mi-am spus parerea despre Y, pentru ca asa cred despre Y.
2. dar nefiind de fata Y, inseamna ca barfesc,
3. si spunand ca e o persoana rea, ar inseamna ca o si judec, nu?
cum trebuie facut sa nu cadem in pacat?
cand imi spun doar parerea?
Un instrument de masurare ar putea fi:

Ceea ce spui despre o persoana in absenta acesteia,sa o poti spune fara jena si in cand ea este de fata...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2010, 13:49:19
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un instrument de masurare ar putea fi:

Ceea ce spui despre o persoana in absenta acesteia,sa o poti spune fara jena si in cand ea este de fata...
asta nu-i bai. dar pe urma suna a rautate sau invidie, sau mai stiu eu ce. sa fie oare doar parerea ta, daca o spui cu toata convingerea, fara alte codite (oftica, invidie, ura)?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2010, 13:54:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Anaana, ar trebui sa te gandesti ca felul in care-i cataloghezi pe ceilalti te reflecta in primul rand pe tine! Suntem tentati sa descoperim in ceilalti in primul rand propriile noastre patimi ascunse. Este fapt binecunoscut. Cine dispretuieste prostii, se teme de fapt ca el este catalogat astfel, de ex.. poti sa te gandesti si la alte situatii.
In general, cand deschizi gura te prezinti in primul rand pe tine.
Este bine sa te obisnuiesti sa nu critici oamenii in absenta lor.. macar pentru simplul fapt ca nu esti in locul lor si trebuie sa le dai un drept la replica.
Daca vrei sa te porti cu intelepciune, vorbeste intotdeauna pe ceilalti de bine. Vei castiga increderea prietenilor si simpatia dusmanilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2010, 14:11:09
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Anaana, ar trebui sa te gandesti ca felul in care-i cataloghezi pe ceilalti te reflecta in primul rand pe tine! Suntem tentati sa descoperim in ceilalti in primul rand propriile noastre patimi ascunse. Este fapt binecunoscut. Cine dispretuieste prostii, se teme de fapt ca el este catalogat astfel, de ex.. poti sa te gandesti si la alte situatii.
In general, cand deschizi gura te prezinti in primul rand pe tine.
Este bine sa te obisnuiesti sa nu critici oamenii in absenta lor.. macar pentru simplul fapt ca nu esti in locul lor si trebuie sa le dai un drept la replica.
Daca vrei sa te porti cu intelepciune, vorbeste intotdeauna pe ceilalti de bine. Vei castiga increderea prietenilor si simpatia dusmanilor.
nu ma refer la catalogat, departe de mine asta. uite noi 2 stam de vorba si ma intrebi ce parere am de Y. nu ma intrebi ca sa avem ce barfi sau sa facem caterinca, si vrei sa stii ce parere am. raspunsul meu va fi sincer, si propria mea parere, fara sa fie nimic fals sau fatarnic in spatele raspunsului.
eu deobicei fac rad de mine, si incerc sa nu fiu ceea ce nu sunt.
de asta am pus aceasta intrebare. uite cat se subtire e firul dintre ele. tu spui ca critic deci nu-mi spun parerea. ai dreptate, dar daca imi este o persoana antipatica, sau mai stiu eu cum e mai bine s-o mint ca sa fiu simpatica? offff.... greu sa aflii unde te afli intre cele 3 ipostaze, si pot s-o adaug pe cea spuna de tine ca fiind a 4-a: critica.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2010, 14:18:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu ma refer la catalogat, departe de mine asta. uite noi 2 stam de vorba si ma intrebi ce parere am de Y. nu ma intrebi ca sa avem ce barfi sau sa facem caterinca, si vrei sa stii ce parere am. raspunsul meu va fi sincer, si propria mea parere, fara sa fie nimic fals sau fatarnic in spatele raspunsului.
eu deobicei fac rad de mine, si incerc sa nu fiu ceea ce nu sunt.
de asta am pus aceasta intrebare. uite cat se subtire e firul dintre ele. tu spui ca critic deci nu-mi spun parerea. ai dreptate, dar daca imi este o persoana antipatica, sau mai stiu eu cum e mai bine s-o mint ca sa fiu simpatica? offff.... greu sa aflii unde te afli intre cele 3 ipostaze, si pot s-o adaug pe cea spuna de tine ca fiind a 4-a: critica.
Spui ceva neutru.
Fiul meu merge la gradinita si intr-o zi mi-a descris toti colegii lui. Mi-a placut f mult ca nu a spus nici un lucru negativ. M-am gandit ca am de invatat de la el.
Nu trebuie sa incerci sa placi, ci sa fii constienta ca parerile tale, chiar obiective si bine intentionate pot ajunge la urechile celui criticat sub alta forma. Mie mi s-a intamplat de multe ori ca lucruri pozitive sa fie rasucite si rau interpretate.
Parerile nu trebuie intotdeauna exprimate. Parerile se pot schimba etc.
Poate ca cel din fata ta nu crede despre ca este ipocrita, de ex. Dar cand tu o vei descrie astfel, si cel din fata ta poate sa-si schimbe parerea despre ea din rau in mai rau (da, vai, este SI ipocrita).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2010, 14:30:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Suntem tentati sa descoperim in ceilalti in primul rand propriile noastre patimi ascunse. Este fapt binecunoscut. Cine dispretuieste prostii, se teme de fapt ca el este catalogat astfel, de ex.. poti sa te gandesti si la alte situatii.

In general, cand deschizi gura te prezinti in primul rand pe tine.
Este bine sa te obisnuiesti sa nu critici oamenii in absenta lor.. macar pentru simplul fapt ca nu esti in locul lor si trebuie sa le dai un drept la replica.
Daca vrei sa te porti cu intelepciune, vorbeste intotdeauna pe ceilalti de bine. Vei castiga increderea prietenilor si simpatia dusmanilor.
Cum sa fie asa ceva adevarat??? eu nu cred ca oamenii isi mascheaza propriile temeri sau isi vad reflexia defectelor lor in ceilalti atunci cand se exprima in legatura cu ceva negativ ( nu stiu ce stii tu, dar eu una nu cred asa ceva...asta ar insemna ca oamenii in general nu se cunosc, nu stiu cum sunt vazuti si perceputi ), cand de fapt poate chiar nu au temeri de acest gen si dezaproba exact ceea ce nu ii caracterizeaza de fapt, exact ceea ce e incompatibil cu ei...simplu!

In rest sunt de acord cu tine....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2010, 14:40:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum sa fie asa ceva adevarat??? eu nu cred ca oamenii isi mascheaza propriile temeri sau isi vad reflexia defectelor lor in ceilalti atunci cand se exprima in legatura cu ceva negativ ( nu stiu ce stii tu, dar eu una nu cred asa ceva...asta ar insemna ca oamenii in general nu se cunosc, nu stiu cum sunt vazuti si perceputi ), cand de fapt poate chiar nu au temeri de acest gen si dezaproba exact ceea ce nu ii caracterizeaza de fapt, exact ceea ce e incompatibil cu ei...simplu!

In rest sunt de acord cu tine....
Cunosc si eu un tip.. asta le tot reprosa prietenelor lui: ca sunt proaste. Si pe acest criteriu le schimba. Dar ele nu erau asa, unele erau si cu doua facultati..Problema era a lui, clar.
Pana cand am gasit situatia descrisa intr-o carte de psihologie.. exact cu acuzarea prostiei.

In plus, am mai descris situatia cu sotul meu care ma innebunea de cap: nu stii engleza, nu stii engleza. Asa o fi, dar cumva ma descurc in sua. Prin semne, desigur.
(El a avut acest "handicap" al limbii cand a dat examenele de specialitate in sua.. parte din examen era interviu cu pacienti, unii cu accent hispanic sau mai stiu eu ce.. examenul l-a trecut lejer, dar cred ca a avut multe cosmaruri pe tema asta inainte de examen. Acum imi reproseaza ca nu am invatat spaniola. De ce oare? o fi avand legatura cu faptul ca limba spaniola este un avantaj in cautarea unui nou job, iar el abia o intelege?)

Mai am si alte exemple.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2010, 13:55:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
asta nu-i bai. dar pe urma suna a rautate sau invidie, sau mai stiu eu ce. sa fie oare doar parerea ta, daca o spui cu toata convingerea, fara alte codite (oftica, invidie, ura)?
In primul rand atunci cand caracterizezi o persoana ca avand calitati negative,emiti o judecata..si nu tii cont de ce se spune in Evanghelie: Nu judecati ca sa nu fiti judecati..

Apoi mai este expresia "cel dintai pacatos sunt eu",care este cea mai buna judecata pe care o putem face despre noi insine..

Trebuie sa nu vedem calitatile rele ale unei persoane ci doar pe cele bune,iar in privinta noastra sa ne vedem doar calitatile rele,iar pe cele bune sa ni le ascundem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2010, 14:17:16
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In primul rand atunci cand caracterizezi o persoana ca avand calitati negative,emiti o judecata..si nu tii cont de ce se spune in Evanghelie: Nu judecati ca sa nu fiti judecati..

Apoi mai este expresia "cel dintai pacatos sunt eu",care este cea mai buna judecata pe care o putem face despre noi insine..

Trebuie sa nu vedem calitatile rele ale unei persoane ci doar pe cele bune,iar in privinta noastra sa ne vedem doar calitatile rele,iar pe cele bune sa ni le ascundem.
uite sa iau alt exemplu. sotia (daca ai) te intreaba: Dan, ce parere ai de Y? l-am cunoscut si as vrea sa stiu parerea ta, pentru ca esti un om cinstit si drept. (si sa zicem ca Y chiar este o persoana rea.)
ce-i spui? "draga mea, nu-l cunosc pe Y, nu pot sa-ti raspund" sau" draga mea, mie personal nu mi-a placut, are ceva ce nu-mi place" sau "draga mea, nu-l cunosc prea bine, dar trebuie sa fie un tip de treaba.", etc.
o minti, nu-i spui ce sentimente ai avut in prezenta persoanei Y?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09