Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.10.2010, 10:14:35
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Simplă demonstrație a aberațiilor "martorilor" și că aceștia nu sunt creștini

Așa-zișii "martori" (nu știm ai cui și de cine trimiși !!) practică aberațiile fără clipiri ale ochilor, cu tupeu și cu îndrăzneală, așa cum sunt educați probabil de îndoctrinarea cultistă.

Dacă Fiul lui Dumnezeu nu este Dumnezeu ca și Dumnezeu Tatăl, ci este doar o creație a Tatălui, chiar și prima dintre ele, atunci ascultarea de cuvântul Evangheliei, anume "Aceasta este porunca Mea: Să vă iubiți unii pe alții așa cum v'am iubit Eu pe voi." (Ioan 15:12) precum și "Poruncă nouă vă dau: Să vă iubiți unii pe alții! Așa cum v'am iubit Eu pe voi, așa și voi să vă iubiți unii pe alții." (Ioan 13:34) presupune ca respectivul creștin să asculte de poruncile Fiului lui Dumnezeu. Ori având în vedere că poruncile pe care trebuie să le respectăm sunt numai poruncile lui Dumnezeu, așa cum spune Scriptura "Să te temi de Domnul Dumnezeul tău și toate hotărârile Lui și poruncile Lui, pe care ti le spun eu astăzi, să le păzești tu și fiii tăi și fiii fiilor tăi, în toate zilele vieții tale, ca să se înmulțească zilele tale." (Deuteronom 6:2), a respecta poruncile unei creaturi a lui Dumnezeu și mai mult, a îți mai și pune credința deplină în această presupusă creatură (așa cum spun "martorii"), așa cum pretinde Fiul lui Dumnezeu, "Și după cum Moise a înălțat șarpele în pustie, așa trebuie să se înalțe Fiul Omului, ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. (Ioan 3:14-15) și Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică. (Ioan 6:47), acestea deci presupun ca acela care crede Biblia să aibă practic doi dumnezei: Iahve din VT, care ar fi singurul ipostas dumnezeiesc, precum și Fiul lui Dumnezeu. Ori aceasta presupune ca să aducem pe Fiul lui Dumnezeu, în condițiile presupuse de "martori", la rang de Dumnezeu, pentru că altfel nu ar trebui să credem în El și să îndeplinim poruncile Lui, ori aceasta, ar presupune, mergând pe ipotezele "martorilor", că am face dintr-o creație a lui Dumnezeu, adică Fiul lui Dumnezeu, alias și arhanghelul Mihail, Dumnezeu, ceea ce ar presupune să ne închinăm creației lui Dumnezeu, să ridicăm creația la nivelul Creatorului, adică IDOLATRIE și POLITEISM în același timp.

Last edited by doctor_faustus; 22.10.2010 at 10:50:32.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.10.2010, 10:53:14
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Mie acesti martori imi par cam dubiosi!
Intr-o zi au venit la usa mea si din politete le-am vorbit frumos(mai ales ca se discuta de Dumnezeu), a doua oara i-am primit in casa iar acum nu pot scapa de vizitele si ideile lor care se vede ca sunt bolnave.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.10.2010, 11:50:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Mie acesti martori imi par cam dubiosi!
Intr-o zi au venit la usa mea si din politete le-am vorbit frumos(mai ales ca se discuta de Dumnezeu), a doua oara i-am primit in casa iar acum nu pot scapa de vizitele si ideile lor care se vede ca sunt bolnave.
Nu se vor opri pana nu te vor trece in religia lor. Acum, tu alegi...Poti sa continui sa discuti cu ei pana vei ceda sau poti sa le spui sa nu mai vina.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.10.2010, 11:52:53
MihaelaC MihaelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

"Semnificatia cuvantului ''Aleluia''
http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

De la Wikipedia, enciclopedia liberăSalt la: Navigare, căutare
YHWH (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică. Acest nume aparține în ochii tradiției Eliberatorului poporului ales Israel. Pentru iudei și creștini deopotrivă, El reprezintă Creatorul, Judecătorul și Sursa mântuirii întregii lumi. Așa îl prezintă și prima dintre cele Zece Porunci, în Exod 20:2-3, citată din traducerea Versiunea Standard Americană, American Standard Version (ASV):

Eu sunt Iehova, Dumnezeul tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alți Dumnezei în afară de mine. [1]

Numele este compus din trei consoane, yōd (י), hē (ה) și vāv (waw) (ו) (un w semivocalic; vezi mater lectionis, אֵם קְרִיאָה), consoana hē (ה) fiind repetată la sfârșit.

Din cauza faptului că în scrierea ebraică veche nu se scriau vocalele și deoarece evreii considerau numele יהוה tabu (este interzis să fie rostit de către profani), înlocuindu-l cu Tetragrammaton sau cu Adonai (Domn), nu se poate cunoaște cu exactitate pronunția inițială, unii considerând că aceasta a fost pierdută. Variante de pronunție și transcriere pot fi: Iahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Iehova.

Oricum ar fi, Numele divin este inclus în numeroase alte nume purtate de israeliți și ultilizate și de alte popoare, inclusiv de cel român. Cel mai ilustru dintre ele este numele lui Isus, care este derivat din forma greacă a ebraicului Jehoșua/Joșua, însemnând "Iehova este Salvare" [2].

Un alt exemplu est numele "Ion" care, în diversele lui forme din diverse limbi, provine în ultimă instanță din ebraicul Yochanan (יוחנן) care înseamnă "Iehova este milostiv" [3]. Numele divin a fost folosit deseori și în forma sa prescurtată "Yah" ("YH"), exemplul cel mai notabil fiind "Aliluia", care în forma sa ebraică originală ("HaleluYah") înseamnă "Slăviți-l pe Yah".



Deci mai exact "YHWE" inseamna Iehova si se traduce prin "Laudati-l pe Iehova!" deci ortodoxii habar nu au de ceea ce sustin prin traditia si nu logica Bibliei...!!!!
Chiar Cornilescu mentioneaza ca a inlocuit in Biblie cu Domnul unde intalnea Iehova sa nu aiba conflict cu suita preoteasca....
Ci citesc cum se bat cu pumnul in piept pt religie punand egal cu credinta....Of!!! M-am lamurit!!!
Bravo dragi martori care va ghidati viata dupa Biblie caci nu putem spune ca nu cunoastem ceea ce doreste D\eu de la noi atata timp cat avem scris.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.10.2010, 12:17:53
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Abia ce m-am intors din Romania, acolo pe strada m-a oprit o cucoana sa-mi arate o carticica si ma intreaba ce parere am eu de lumea asta?La care eu o intreb ce religie ai? ea cu tupeu imi zice ca e iahovista crestina. Wow zic daca e asa tine cartea pentru tine si am plecat. Voi ce ziceti ce trebuia sa-i mai zic?M-am abtinut ca eu pentru ortodoxie ma bat in sabii:)si nu am vrut sa fac scandal pe acolo ca doar eram in tara mea nu?
trebuia sa-i spui piei satana
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.10.2010, 12:58:35
MihaelaC MihaelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
trebuia sa-i spui piei satana
exact! ca sa nu-i intunece mintea si sa-l lase sa asculte lucruri bune despre Dzeu! :)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.10.2010, 19:46:31
sickChild sickChild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Mie acesti martori imi par cam dubiosi!
Intr-o zi au venit la usa mea si din politete le-am vorbit frumos(mai ales ca se discuta de Dumnezeu), a doua oara i-am primit in casa iar acum nu pot scapa de vizitele si ideile lor care se vede ca sunt bolnave.
Martorii interpreteaza delirant Scripturile. Si sunt prostiti in ultimul hal de conducatorii lor, pentru ca invataturile lor se schimba mereu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.10.2010, 22:00:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Problema celor care incearca sa ne atraga de la Ortodoxie spre altceva e ca au niste duhuri protestante in spatele lor si sa avem grija sa nu cadem daca ne luam la discutii cu ei.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.10.2010, 22:13:30
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu . iehovisti nu sunt crestini ! Nu cred in Hristos. Nici in Trinitate.(asa mia zis o iehovista , ca nu cred in Trinitate) Aveti mare grija cu asa ceva. Iehovistii , iertatima ca zis , sunt cei mai inselati de diavol.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.10.2010, 22:39:31
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anatolie Vezi mesajul
nu . iehovisti nu sunt crestini ! Nu cred in Hristos. Nici in Trinitate.(asa mia zis o iehovista , ca nu cred in Trinitate) Aveti mare grija cu asa ceva. Iehovistii , iertatima ca zis , sunt cei mai inselati de diavol.
pe langa faptul ca nu sunt crestini, fondatorul lor era mason (stie toata lumea cui se inchina masonii). tot el a prezis ca in 1914 va avea loc a doua venire a Mantuitorului Hristos. (in acelasi an in care Russel a prezis ca va muri - i-a dat cu virgula pt ca a murit in 1916.) in concluzie baza lor e o mare minciuna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58