Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2012, 02:23:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu

Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu. Il va urmari pana in ultima clipa, pentru ca Dumnezeu gaseste cu lupa pe care o are moleculele dorintei de mantuire din inima sa. Le va pune pe acestea in valoare si ii va da omului puterea de a se mantui pana la urma. Sfanta Evanghelie a lui Hristos aduce multa mangaiere si va povatuiesc mereu sa o cercetati ca sa aveti lumina Lui in viata voastra.(Parintele Efrem Filotheitul)

Iata ce frumos, daca omul vrea sa se mantuiasca Dumnezeu nu il lasa. Cred cu tarie ca acelasi lucru este valabil si in cazul celor ce cauta credinta adevarata, daca sunt sinceri vor primi ajutorul lui Dumnezeu si vor gasi Adevarul.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2012, 23:45:39
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Nu numai acei oameni...

Toti suntem chemati la mantuire. Si pe toti ne ocroteste mila si dragostea lui Dumnezeu.Vezi pilda fiului risipitor. Cu totii ar trebui sa stim asta. Dar nu e asa din nefericire...
Parintele Arsenie Papacioc spunea odata ca "...Dumnezeu iti atrage atentia printr-o boala , prin te miri ce..." totul din dragoste , din mila pentru fiul cazut , care poate sa se intoarca pana si in ceasul al unsprezecelea. Este uimitor cat de clar ne arata Dumnezeu, cateodata iti sare in ochi, ca mila voieste si nu jertfa. Mila Lui trebuie sa o aratam si noi. Iar daca credinta este sincera, nefatarnica in Cuvantul lui Dumnezeu care este Calea , Adevarul si Viata, vom primi si darul acesta , al milei, al iubirii aproapelui ca pe noi insine.
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2012, 23:53:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Toti suntem chemati la mantuire. Si pe toti ne ocroteste mila si dragostea lui Dumnezeu.Vezi pilda fiului risipitor. Cu totii ar trebui sa stim asta. Dar nu e asa din nefericire...
Parintele Arsenie Papacioc spunea odata ca "...Dumnezeu iti atrage atentia printr-o boala , prin te miri ce..." totul din dragoste , din mila pentru fiul cazut , care poate sa se intoarca pana si in ceasul al unsprezecelea. Este uimitor cat de clar ne arata Dumnezeu, cateodata iti sare in ochi, ca mila voieste si nu jertfa. Mila Lui trebuie sa o aratam si noi. Iar daca credinta este sincera, nefatarnica in Cuvantul lui Dumnezeu care este Calea , Adevarul si Viata, vom primi si darul acesta , al milei, al iubirii aproapelui ca pe noi insine.
Toti suntem chemati la mantuire,dar e vorba ca Dumnezeu incurajeaza si sprijina toate eforturile sau chiar si numai intentiile,celor care urmeaza si iubesc porunciile Sale.
Chemarea Lui este pt toti oamenii. Insa raspunsul oamenilor variaza.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2012, 01:11:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Toti sunt chemati dar nu toti raspund chemarii!
Asta este pe scurt ideea care a deschis acest thread,cine este interesat de mantuire ,va fi ajutat de Dumnezeu prin cai miraculoase.
Nimeni nu spune ca nu suntem toti chemati, ci ca nu TOTI raspundem,ba avand si liberul arbitru putem alege chiar contrariul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2012, 07:35:20
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit !?

@iustin10 si @yasmina
Eu doar am precizat "intinderea" milei lui Dumnezeu , adica asupra intregii omeniri. Si am subliniat si faptul ca nu toti oamenii inteleg acest lucru.

Nu pricep care e problema aici, din moment ce doar am intarit cele spuse de ekaterina referitor la mila creatorului si am precizat si faptul ca nu toti raspund milei lui Dumnezeu cum trebuie, unii mai tarziu iar altii niciodata.
Iar faptul ca un crestin a ajuns sa-l miste pe Dumnezeu cu staruinta sa pe drumul mantuirii normal ca va duce venirea "in chip simtit" a milei Domnului.

Dar, nu trebuie sa uitam nici faptul ca precum a fost convertit Sf. Ap. Pavel sunt adusi pe calea mantuirii si cei care n-au gasit-o inca sau doar s-au ratacit. Si atunci este mila lui Dumnezeu mai mica sau mai mare fata de cel care a fost botezat si n-a calcat alaturi din calea mantuirii? Si cine poate cantari?
Iov care era in schimb bine credincios, din mila Domnului, a suferit cat pentru un neam si nu s-a dezis de Dumnezeu.

Asta am vrut sa spun in cele scrise mai sus, fratilor...

Off Topic :
Sincer, mie personal nu prea imi place sa postez, tocmai datorita faptului ca de cele mai multe ori, sper ca nu este cazul aici, se gasesc persoane care sunt "gica -contra", sau cu un aer de profesor in dogmatica ortodoxa indiferent cat de bine intentionat sau la obiect este raspunsul tau. Si pot fi copii unii dintre ei...
Cu toate astea, nu-mi pare rau ca am postat in cazul de fata. Si nici nu voi polemiza doar pentru ca nu am ce face altceva.
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2012, 22:50:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
@iustin10 si @yasmina

Asta am vrut sa spun in cele scrise mai sus, fratilor...

Off Topic :
Sincer, mie personal nu prea imi place sa postez, tocmai datorita faptului ca de cele mai multe ori, sper ca nu este cazul aici, se gasesc persoane care sunt "gica -contra", sau cu un aer de profesor in dogmatica ortodoxa indiferent cat de bine intentionat sau la obiect este raspunsul tau. Si pot fi copii unii dintre ei...
Cu toate astea, nu-mi pare rau ca am postat in cazul de fata. Si nici nu voi polemiza doar pentru ca nu am ce face altceva.
Iertare daca ai inteles ca pe o contrazicere. Recunosc ca asta ma face sa imi regret tonul,daca asa a parut. Dar vezi,asa cum tu ai simtit-o ca pe o contrazicere,acum am recitit si eu,si sincer imi amintesc ca am vrut-o doar ca pe o completare.
Acu chiar ca te contrazic in ce priveste fuga de astfel de situatii : fain forumul asta ,ca te ajuta sa te cunosti,si cand gresesti, si cand habar nu ai ca gresesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2012, 15:31:15
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Si eu crd acest lucru dar trebuie si ceva efort. Am perioade cand ma indepartez de credinta, ex: am de invatat, ma rog formal, fac altceva...
Acum am de luptat cu dependenta de cofeina, nu pot sa tin post si aman mereu sa ma spovedesc...si rezultatele nu sunt prea bune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2012, 22:57:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Si eu crd acest lucru dar trebuie si ceva efort. Am perioade cand ma indepartez de credinta, ex: am de invatat, ma rog formal, fac altceva...
Acum am de luptat cu dependenta de cofeina, nu pot sa tin post si aman mereu sa ma spovedesc...si rezultatele nu sunt prea bune.
Ideea e ca vrei sa schimbi ceva . Iar mila lui Dumnezeu te va ajuta sa si reusesti candva .Daca ai fi reusit din prima,ai fi putut zice ca nu ai nevoie de El. Dar reusitele vin greu,tocmai pentru ca avem nevoie de harul Sau. Totul e sa vrem ,acesta e primul pas,si cel mai greu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2012, 00:48:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ideea e ca vrei sa schimbi ceva . Iar mila lui Dumnezeu te va ajuta sa si reusesti candva .Daca ai fi reusit din prima,ai fi putut zice ca nu ai nevoie de El. Dar reusitele vin greu,tocmai pentru ca avem nevoie de harul Sau. Totul e sa vrem ,acesta e primul pas,si cel mai greu...
"Dumnezeu îți dă , dar nu-ți bagă în traistă", apoi a sta doar să aștepți Harul Lui , e iar o atitudine de om leneș, fără voință, precum cel ce așteaptă para mălăeață în gura lui nătafleață. Dumneze ne-a dat voință, discernământ și alte cele de folos. Prin nefolosirea lor , n-ai să vezi tu Har și minuni , căci Dumnezeu nu încureajează lenea , lipsta de voință . Să ne punem la lucru cele bune date nouă , apoi vine și ajutorul Lui. Înțelegi , măi Iustine ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2012, 01:05:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Dumnezeu îți dă , dar nu-ți bagă în traistă", apoi a sta doar să aștepți Harul Lui , e iar o atitudine de om leneș, fără voință, precum cel ce așteaptă para mălăeață în gura lui nătafleață. Dumneze ne-a dat voință, discernământ și alte cele de folos. Prin nefolosirea lor , n-ai să vezi tu Har și minuni , căci Dumnezeu nu încureajează lenea , lipsta de voință . Să ne punem la lucru cele bune date nouă , apoi vine și ajutorul Lui. Înțelegi , măi Iustine ?
Omule lozinca,
Ti se pare tie ca Tomita nu a facut eforturi ? Ea vrea sa scape de cafea sa tina post.Deci a incercat prin vointa . Si am incercat sa arat tocmai partea cealalta a balantei,sa nu se increada numai in eforturile sale,fara a le dubla de harul lui Dumnezeu(rugaciune,lasare in voia Sa) . Dar nu am zis ca nu trebuie eforturi .
Si punctul meu de vedere e corect si al tau.Sunt doar 2 fatete ale aceluiasi urcus :efortul personal,imbinat cu harul lui Dumnezeu.
Suntem fenomenali cum toti acceptam aceleasi invataturi si totusi exista disensiuni
Ramin la parerea mea: cred ca sunt doar neintelegeri de comunicare . De aceea ramine in picioare sfatul sa te adresezi pe privat inainte de a combate pe cineva ,ca poate sunt doar neintelegeri de comunicatie,si de fapt gandim la fel.
Am acceptat aceste dispute ca sa fie forumul mai viu.Daca vrei sa nu ne mai tot certam pe aici , si sa smintim pe unii, hai sa vorbim inainte pe privat,inainte ca unul sa scrie ceva in cntradictoriu cu celalalt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 01:01:52
Omul este dorinta Ekaterina Morala Crestina 3 30.07.2012 14:34:40
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 22.03.2011 23:21:15
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54