Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 28.05.2013, 12:15:26
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, cred ca ar fi bine cu monarhie....sunt multe tari cu rege si o duc ok....in nordul europei...toate au rege...fara finlanda
Reply With Quote
  #172  
Vechi 28.05.2013, 13:28:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da, cred ca ar fi bine cu monarhie....sunt multe tari cu rege si o duc ok....in nordul europei...toate au rege...fara finlanda
si germanii o duc foarte bine...si n-au rege. Crezi ca acele tari o duc bine pentru ca sunt condusi de un rege sau datorita faptului ca locuitorii acelor tari sunt oameni constiinciosi si disciplinati?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 29.05.2013, 11:04:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit mONARHIA MAI ESTE POSIBILA

[
Dar e NEDREPT. E nedrept pentru ca oamenii (foarte multi copii si tineri) care au avut curajul la Timisoara sa strige in strada (cu securistii si militienii si armata gramada peste ei) si la Bucuresti in zilele de 21 si 22 decembrie (cu securistii si militienii si armata gramada peste ei) nu stiau de niciun fel de aranjamente.Oamenii aceia, barbati si femei, copii si tineri, oameni simpli sau mai scoliti au iesit in strada pentru ca iubeau libertatea. Pentru ca nu mai puteau indura.

Eu i-am vazut in ziua de 21 decembrie. N-am avut curaj sa ma alatur lor. N-am stofa de erou, martir sau mucenic. Si aveam si o mare responsabilitate: eram (sunt) mama a doi copii.

Dar pe oamenii aceia i-am vazut . Peste tot pe fostul Bulevard 6 Martie (pe urma Gheorghe Ghorghiu Dej si acum Bd. Regina Elisabeta) erau militieni, securisti si oameni imbracati in haine de garzi patriotice.(Era si o vorba: „Omul, pomul, securistul”).

Apreciez curajul celor care au participat la revolutie, insa ca sa fim cinstiti trebuie sa recunoastem si faptul ca atat militia cat si securitatea au avut o atitudine pozitiva, laudabila la revolutie, abtinandu-se de la actiuni represive! Cateva fapte concrete:

- Inca din 1988, prin ordinul transmis de generalul Iulian Vlad, securitatea se debaraseaza de orice atributie pe linie de ordine publica, ramanand ca in cazul unor tulburari grave a ordinii si linistii publice sa intervina unitatile "Scutul"" a militiei;
-Discutiile de la Malta au fost interceptate de securitate. Iulian Vlad, dandu-si seama ce va urma, hotaraste ca securitatea sa nu intervina
-Cand au inceput tulburarile la Timisoara, desi primul secretar Radu Balan (complet depasit de situatie) cerea masuri in forta, comandantii Inspectoratului judetean MI nu au dat curs acestor solicitari
-In sedinta CPEX din 17 decembrie 1989, atat Iulian Vlad cat si Tudor Postelnicu si Vasile Milea sunt criticati dur de Ceausescu (""ce ati facut voi se cheama pactizare cu inamicul si ar trebui sa va pun la zid"")- stenograma sedintei a fost publicata;
-Inca din 18 decembrie Iulian Vlad a dat ordinul ca toate fortele de securitate sa ramana in cazarmi si sa depuna armamentul la rastel;
-Diversiunea de la Sibiu a fost organizata de forte straine, fiind facilitata de atitudinea complet iresponsabila a coloneluli Aurel Dragomir. Desi Nicu Silvestru (comandantul militiei) si Iulian Rotaru (comandantul securitatii) l-au informat ca la aceea ora toate cadrele de militie si securitate erau dezarmate, iar in dotarea acestora nici macar nu exista armament greu cu care s-a executat foc asupra armatei, cu toate acestea, Aurel Dragomir ordona ca armata sa deschida focul asupra sediului MI!
-In noaptea de 21 spre 22 decembrie Iulian vlad i propune lui Vasile Milea sa dea lovitura de stat (ëu controlez situatia in interiorul CC cu oamenii directiei 5 iar tu afara cu armata""), sa aresteze membri CPEX, ai guvernului si cuplul Ceausescu, iar armata sa preia puterea pana se linistesc lucrurile. Din pacate Vasile Milea refuza propunerea, preferand sa se impuste!
-In dimineata zilei de 22 decembrie, dupa ce primeste informatia ca muncitorii de pe marile platforme industriale se indreapta in masa spre CC, Iulian Vlad i ordona generalului Ghita sa retraga tot dispozitivul ce asigura paza TVR, iar apoi transmite catre generalul Romeo Campeanu (adjunctul sefului IGM-ului) sa transmita urmatorul mesaj: ""Catre toate unitatile de militie si securitate din tara: In nici un caz nu se va folosi armamentul din dotare, toate cadrele de militie si securitate vor dialog cu manifestantii, si se vor alatura acestora, pentru prevenirea distrugerii sediilor sau a tehnicii operative""
- In momentul cand revolutionarii intra in sediul CC, toti cei cca 150 de oameni ce asigurau paza CC se retrag, abondonand si armamentul (Iulian Vlad- ""Aveam 150 de oameni inarmati pana in dinti in sediul CC. Daca dadeam ordin sa deschida focul iesea macel")
-Impreuna cu Stefan Gusa Iulian Vlad are meritul de a fi evitat razboiul civil spre care se indrepta Romania in acel moment

-Din pacate, in tara, in judetele Harghita si Covasna ori la Cugir, unele cadre de militie ori securitate sunt asasinate barbar de elemente criminale, declasate, intr-un mod barbar cu practici demne de evul mediu!
-Majoritatea celor care au atacat sediile MI ori au agresat cadre de militie ori securitate, erau infractori recidivisti, de drept comun, persoane in stare de ebrietate ori tigani, care fusesera anterior condamnati pentru infractiuni de drept comun. Asa a fost si la Cugir, la Caransebes ori la Targoviste (revelatoare este marturia lui Ion Dureci, comandantul militiei Targoviste)
-In alte parti, unde oamenii au fost mai judecati, nu s-au inregistrat situatii de acest gen. La Vaslui, printr-o simpla discutie intre colonelul Mihaila (comandantul inspectoratului MI) si revolutionari, s-a evitat orice eveniment nefericit, nefiind nici o persoana ranita!
-La Satu-Mare s-a strigat ""militia e cu noi"", iar unii militieni au fost purtati pe brate de revolutionari!
-Unii sefi de post din mediul rural au fost alesi de cetatenii din comune in organele locale a CFSN

-Titlul de ëroi ai revolutiei"" merita si acei militieni ori securisti asasinati in judetele Harghita-Covasna ori la Cugir, dar si Gheorghe Trosca si colegii lui de la USLA, asasinati in fata MAPn din ordinul criminalului si tradatorului de tara Nicolae Militaru.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 29.05.2013, 11:11:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila

Iata marturia lui Gheorghe Roset, comandantul militiei Caransebes:

Iată-ne în 21.12.1989, ca de obicei la lucru, liniștea orașului fiind tulburată în acele zile de un viol în grup asupra unei eleve iar preocuparea noastră era să dăm satisfacție unei mame disperate.
Pe acest fond am aflat că de la ICM un grup de muncitori vor să meargă la Consiliul Popular pentru unele revendicări așa cum o mai făcuseră și altă dată. Nu numai că aceștia nu au fost opriți, dar s-au luat măsuri ca să le înlesnească deplasarea oprindu-se circulația, iar mașina circulației a fost antemergător. Pentru tot ce am întreprins în acea zi, dacă nu ar fi intervenit marile evenimente din 22.12.1989 eram tot la puișcărie și tot sub acuzație deosebit de gravă. La Consiliul Popular, pe lîngă cei care au venit de la ICM s-a format un alt grup din persoane cu antecedente penale, dosare în curs de urmărire penală, aparținători ai unora din cei 21 de arestați de drept comun, care se aflau în arest pentru fapte grave, dar și un număr important de persoane străine de oraș, care au apărut ca la un semnal. Tot aici și-au făcut apariția lăzile cu băuturi alcoolice din restaurantele devastate din apropiere. Într-o stare cruntă de beție, grupul astfel format, atacă violent miliția în timp ce muncitorii rămîn cu treburile lor la Consiliul Popular.
Am încercat disperat să intru în dialog cu acest grup în care indivizii erau înarmați cu răngi de fier, bîte, pietre și nu în ultimul rînd lăzi pline cu sticle incendiare. Făcînd apel prin stația mașinii circulației cerîndu-le să nu atace și să trimită o delegație dacă doresc rezolvarea unor probleme de către miliție. Apelul la dialog i se răspundea cu ultimatumuri de genul: “dați-ne armele și muniția să mergem la aeroport”, “moarte milițienilor”, “dați-ne arestații”. Cu toate că aceste cereri nu erau legitime ci deosebit de periculoase, grupul nu dorea o negociere a acestora, manifestîndu-și în continuare agresivitatea. Cu tot riscul, am ieșit în fața acestui grup, eu fiind neînarmat, încercînd și pe această cale să port un dialog, dar am fost refuzat categoric, fiind atacat cu tot arsenalul menționat mai sus. Odată cu retragerea mea în sediu, sub ploaia de obiecte aruncate, inclusiv a sticlelor incendiare, este aprins sediul miliției.
Așa a început cea mai dramatică noapte din viața noastră cînd infernul coborîse pe pămînt. În cîteva minute nu mai era nici un geam iar clădirea este cuprinsă de flăcări și atacată în continuare tot mai violent. Încercările noastre de a stinge incendiul sînt zadarnice și iată că cele 40 de cadre care se aflau la acea dată în unitate (precum și 21 de arestați, în anchetă) sînt în pericol să-și piardă viața iar armamentul, dosarele penale și celelalte categorii de lucrări să ajungă în mîna celor care doreau un singur lucru: moartea noastră și declanșarea unui masacru cu armamentul nostru asupra celor care de-a lungul anilor au fost victime sau martori în diferite procese sau bănuiți că au sprijinit miliția pentru a le demasca faptele deosebit de grave pe care le-au comis. Asupra noastră se trag focuri de armă iar imaginile sînt de-a dreptul apocaliptice, se strigă să ne fie aduse familiile și omorîte în fața noastră. Situația creată pare fără ieșire, subordonații îmi raportează disperați pericolul, fețele lor înegrite de fum, precum și imaginile de groază ce le am în față mă apasă cumplit, căci eu trebuia să hotărăsc dacă ei au dreptul să mai trăiască sau nu, dacă orașul va fi teatrul unui măcel sau nu și tot eu răspundeam de viața celor 21 de arestați precum și de toate fărădelegile care aveau loc. Miliția devenise o torță iar cineva care fusese condamnat în mod repetat pentru omor striga “arde miliția, ard toți, să mergem la ROșeț acasă (acesta fiind eu) să-i ardem soția și copiii”. În sufletul meu se dă încă o luptă grea, ce hotărîre să iau, normal și legal era să ordon deschiderea focului asupra celor care atacau dar nu am făcut-o și am încercat să iau măsuri care ar fi trebuit să ducă la descurajarea atacatorilor, hotărînd ca indiferent ce mi se va reproșa să se tragă numai foc de avertisment. Focurile de armă sînt interpretate de atacatori ca fiind rezultatul folosirii muniției de manevră și continuă dezlănțuiți atacul. De acum drama mea sufletească crește, sub imperiul groazei plec să-mi scot soția și copiii, dar nu înainte ca să iau o altă hotărîre pe care o încredințez lt. maj, Ploștinaru Vasile, să dea drumul arestaților, încercînd și pe această cale să opresc atacul. Deși ofițerul a executat ordinul, rezultatul nu a fost cel scontat. Ajuns în apropierea locuinței mele, am asistat cum îmi este jefuită iar apoi incendiată pînă la distrugere, imaginîndu-mi chinurile în care sfîrșesc copiii și soția pe care îi știam în casă. Deși eram înarmat, nu am avut puterea să trag nici-un foc de armă asupra celor care-mi provocau durerea. În tot acest timp flăcările sfîrșeau alături și clădirea miliției, pe ale procuraturii, judecătoriei și notariatului. Voi încerca să mă reîntorc la unitate dar focul care cuprinsese întreaga zonă mă oprește. Colegii mei au luat cea mai mare parte din armament cu ei iar o altă parte este făcut impracticabil și părăsesc unitatea după ce au fost aduși de la Reșița și alți 5 arestați pe care acum îi solicitau alte persoane, dar atacul nu a încetat. După ce toate cadrele s-au retras la UM 01172, spre sediul miliției continua să se tragă focuri de armă ca și pe strada “N. Bălcescu”. Ajuns la aceeași unitate militară, telefonul comandantului va suna continuu. În oraș alte case sînt incendiate iar unitățile comerciale devalizate, pagubele provocate acestora sînt de ordinul multor milioane. La aceeași unitate am aflat că atacul s-a finalizat cu folosirea unei automacarale pentru a se pătrunde în sediu, de pe acoperișul unei case vecine se aruncau lichide inflamabile asupra milițienilor, de păe clădire cădeau făcliile ce aprindeau totul. Vecinii își adunau în grabă lucrurile și fugeau, orașul era terorizat, în jurul atacatorilor s-au adunat și curioși. În tiomp ce din sediu s-au tras focuri de avertisment, focul și fumul au accentuat starea de tensiune, din afară se trag focuri de armă, condiții în care un om își pierde viața iar 8 sînt răniți fără a exista certitudinea ale cui sînt acele ricoșeuri, adică ale celor din interior ori ale celor care atacă. La cererea insistentă a populației, armata hotărăște să iasă cu efective și tehnică pentru a opri dezastrul iar nu mult după intrarea în oraș se trage cu arma de un grup necunoscut asupra comandantului unui TAB [în] care era și șeful de stat major al unității, lt. col. Barbu. Dinc ererile și apelurile telefonice primite la unitatea militară m-a impresionat în mod deosebit un fapt ieșit din comun. În fața restaurantului “Pomul Verde” au fost aduse două cîăzi de baie în care se deversează șampania adusă din unitățile de alimentație publică devastate, după care se face baie în aceasta. Am considerat atunci și ama ceeași credință și acum că asemenea gesturi sînt străine poporului român. Dimineața a plecat cu trenul spre Timișoara un grup care încărcat cu bunuri rezultate din jaf, reprezentau pe cei care nu erau cunoscuți în grupul atacatorilor. Despre cei care au atacat, a căror violență a depășit orice închipuire pot fi spuse multe. Eu am să vă prezint o singură persoană: HALOIU NICOLAE multirecidivist, expulzat din Austria ca suspect a comite acte teroriste, părăsise locul de detenție cu puțin timp înainte de evenimente și declarase că dorește să comită acte deosebit de violente pentru a fi recunoscut de unele organizații occidentale spre care se îndreaptă. Astfel, intenționa să sustragă arme de foc cu care să ucidă mai multe persoane într-o stație de autobuz, precum și solicitarea unei audiențe la primul secretar al județului iar la plecare să dezarmeze subofițerul care asigura paza. Același personaj va fi cel care în noaptea de 23/24 decembrie 1989 cu o armă automată deschide focul asupras Inspectoratului Ministerului de Interne Caraș Severin în al cărui dispozitiv de pază mă găseam la acea dată. Urmarea a fost starea de confuzie creată în Reșița și motivul focului deschis asupra acestei unități două nopți. Noi am salvat orașul și pe mulți din locuitorii săi. Cineva a urmărit ca evenimentele de la Caransebeș să nu fie pașnice și a reușit. Într-o zi vom putea spune cine au fost. Pînă cînd mai sîntem ținuți în pușcărie, iar criminalii în libertate?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 29.05.2013, 12:21:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Monarhia este posibila...
Dar e NEDREPT. E nedrept pentru ca oamenii (foarte multi copii si tineri) care au avut curajul la Timisoara sa strige in strada (cu securistii si militienii si armata gramada peste ei) si la Bucuresti in zilele de 21 si 22 decembrie (cu securistii si militienii si armata gramada peste ei) nu stiau de niciun fel de aranjamente.Oamenii aceia, barbati si femei, copii si tineri, oameni simpli sau mai scoliti au iesit in strada pentru ca iubeau libertatea. Pentru ca nu mai puteau indura.
Ce are una cu alta?!? Nu vad legatura. Oamenii asteptau o viata mai buna, o societate mai buna. Asta este ce au primit, pentru sacrificiul lor? Nici decum.
Si eu cred ca monarhia ar fi rezolvat mai bine problema.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 29.05.2013, 12:27:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila

Am vrut doar sa arat faptul ca militia si securitate au fost acuzate pe nedrept si sa raspund unor opinii exprimate pe forum de unii colegi!

Acuma ca ar fi fost mai bine sau nu cu monarhia e greu de zis- intram in presupuneri de genul "ce-ar fi fost daca""!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 29.05.2013, 18:49:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si eu cred ca monarhia ar fi rezolvat mai bine problema.
Da, la fel cum probabil crezi ca o pereche de soste intr-o singura culoare ti-ar veni mai bine decat una cu dungi.
Cu diferenta ca sosetele se schimba/probeaza mult mai usor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 29.05.2013, 21:13:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, la fel cum probabil crezi ca o pereche de soste intr-o singura culoare ti-ar veni mai bine decat una cu dungi.
Cu diferenta ca sosetele se schimba/probeaza mult mai usor.
Nu as zice ca e bun exemplul, caci si intr-o monarhie constitutionala avem numeroase partide politice, carora le vine randul la guvernare la fel ca si intr-o republica. Atata doar ca in monarhia constitutionala i se intinde regelui sau reginei covorul rosu, nu presedintelui; iar din punct de vedere politic Primul Ministru este conducatorul tarii, nu regele.
In ceea ce priveste ciorapii, nu culoarea e cea mai importanta, ci cea mai importanta calitate e aceea de a fi curati.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 30.05.2013, 05:16:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ceea ce priveste ciorapii, nu culoarea e cea mai importanta, ci cea mai importanta calitate e aceea de a fi curati.
Și, cât de cât, întregi.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.05.2013, 10:56:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu as zice ca e bun exemplul, caci si intr-o monarhie constitutionala avem numeroase partide politice, carora le vine randul la guvernare la fel ca si intr-o republica. Atata doar ca in monarhia constitutionala i se intinde regelui sau reginei covorul rosu, nu presedintelui; iar din punct de vedere politic Primul Ministru este conducatorul tarii, nu regele.
In ceea ce priveste ciorapii, nu culoarea e cea mai importanta, ci cea mai importanta calitate e aceea de a fi curati.
si atunci CUM poate o monarhie sa salveze tara daca conducatorul politic al tarii este Primul ministru? Daca ar fi Mihai regele tarii si premierul ar fi Ponta, iar Parlamentul format din USL ( la putere) si PDL in opozitie, NOI o duceam mai bine doar pentru simplu fapt ca Mihai e rege?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare