Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 12.11.2013, 23:34:41
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Scuze, ai dreptate. Acum poluez eu forumul cu intrebari pe langa subiect.
Draga Corina, nu te alarma, poate ti-ai dat seama ca Alin nu prea le are cu duhul blandetii, darul argumentarii la el este foarte... masculin, raspicat fara drept de apel! :) in genere, oamenii acestia prin intimidare "conving".
  #192  
Vechi 12.11.2013, 23:40:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

D'soara 'musca si fugi' cand veniti cu dovezile la afirmatiile mincinoase care le-ati facut?

In ceea ce ma priveste, argumente am adus gramada, dar cinue nu poate procesa intelectual, ramane doar cu tonul.
Ca doar nu din rea vointa, nu pot raspunde tot cu argumente ci doar cu afirmatii mincinoase si fara bun simt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #193  
Vechi 13.11.2013, 00:03:14
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
D'soara 'musca si fugi' cand veniti cu dovezile la afirmatiile mincinoase care le-ati facut?

In ceea ce ma priveste, argumente am adus gramada, dar cinue nu poate procesa intelectual, ramane doar cu tonul.
Ca doar nu din rea vointa, nu pot raspunde tot cu argumente ci doar cu afirmatii mincinoase si fara bun simt.
fii serios Aline! care argumente "cu gramada"?? cat privestea reaua vointa.... oho ho!! dar din ce motive o fi rea?
  #194  
Vechi 13.11.2013, 00:04:06
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Este si ingrijorator dar si amuzant in acelasi timp, lupta neostoita pentru demolarea “mitului” privind cipul asupra caruia multi preoti, ierarhi si chiar unii reprezentanti din senat dar si atei (astia din urma nu din aceleasi considerente) au recunoscut la unison ca indeplineste conditiile profetite de Sfantul Ioan ca fiind pecetea, lupta cu “prejudecatile” ,a ramas in doi viteji - Alin si Mihail! Ar mai fi de mentionat si Bogdan, dar el pare mai timid (a se citi cu mai mult bun simt)! Este vorba de politica pasilor marunti pe care si orbul ii vede catre scopul evident: implantarea!

Inainte sa-l rog pe Alin sa prezinte niscai detalii tehnice despre ce inseamna undele radio emise de pacatosul asta de cip, fie el in cardul bancar sau in telefon, il rog frumos sip e Mihail sa fie ceva empatic in ce ma priveste cu efortul ce trebuia sa depun cautand prin balastul ala de cuvinte, dupa afirmatia lui pro-ecumenista! Dar am observat ca domnul Dragos a sesizat acest fapt (tacit), tinand sa precizeze ca celestial nu si-ar fi luat talpasita… deci e posibil ca el sa poata depuna marturie ca sa zic asa… fiindca a fost “martor ocular”, daca nu ma insel si Ioanna a fost. Ea stie ce gogomanii s-au tot spus de s-a ajuns la afirmatia ca Dumnezeu n-ar fi Persoana (oare Alin si-o mai aminti?)! :D dar nu-i bai, trebuie fiecare sa ne cercetam sufletele cu luare-aminte cu smerenia aia de care tot auzim prin predici! Lupta e mare aici! Caci cuvintele ne vor judeca… din cuvintele tale vei fi gasit drept si din cuvintele tale vei fi osandit (Luca 12, 36-37). Mi-aduc aminte de rabdarea doamnei Dobrin M. in ce priveste “balastul” aruncat de Mihail pe topicul despre invidie (sper sa retin bine topicul incendiar) pentru a –l asigura ca nu ajuta cu nimic sa ne scoatem ochii -virtual -ca uite cand si ce ai spus, cu ce patos, ce atac furibund... eu gasesc reprosul foarte obositor… daca din el nu rezulta nimic folositor, constructiv!!

Nu retin prea multe date tehnice referitoare la efectul cipului, dar avem si noi in institutie ingineri IT si mai in gluma mai in serios, zilele trecute chiar l-am intrebat pe unul dintre ei, ce efecte are asupra organismului nostru acest…. maruntel obiect. El mi-a explicat pe limba lui acolo, dare u am retinut asa: retelele de telefonie mobila de tip GSM au consecinte foarte grave asupra omului din pricina radiatiilor electromagnetice de radiofrecventa si microunde ce contin si care produc probleme grave de sanatate asupra inimii, stomacului, creierului, metabolismului, sistemului vizual si auditiv. Telefonul folosit in exces ,chiar si numai 30 de minute pe zi , pe langa crearea dependentei, este un adevarat “cal troian” pentru corpul uman! Undele de joasa frecventa emise provoaca diferite tipuri de cancer!!!! Practic, microundele afecteaza negativ glandele interne si sistemul nervos central….. si vedem ca pe fiecare bloc din jurul nostru sunt amplasate relee, antene, sateliti care ne bombardeaza cu megahertzi…. Mai spunea ca prin ultrasunete ,daca se trece pragul de nu stiu a cati decibeli, poti chiar omori un om!!!

Oare Alin, technician fiind, de ce oare nu vrea sa ne explice logic si cu verva asta efervescenta ce-o are, ce efecte va avea nenorocitul de cip odata ce este implantat in corpul nostru?!!??? Intreb: daca fara a-l purta constant asupra noastra (telefonul il poti uita sau tine la o distanta cat de cat “sigura”, calculatorul il folosesti strict pentru urgente, cardul il tii in sertar dupa ce scoti banii din el, pasaportul (care-l are) il “uiti” pe undeva…. si cu toate astea, esti afectat de undele radio… te simti obosit, apatic, vlaguit…. ce se intampla daca ai cipul in corpul tau???
In America nu doar soldatii sunt implantati. De frica “teroristilor” bietii copii intra in scoli cipuiti, le-au scos cartelele… ca nu sunt “sigure”!!!
Vrei sa imi explici Aline? Fii indulgent in privinta fenomenului meu de/ sectara/ cipofoba, bosevista/,sau cum vrei sa ma complimentezi, fa un mic efort si spune-mi efectele tehnologiei implantate!!? vei putea oare?

Părintele Efrem la Mănăstirea Sfântul Antonie din Arizona are dreptate cand spune ca mai intai va veni lepadarea de credinta: Oamenii vor accepta pecetea deoarecea vor crede de fapt că Hristos din Nazaret a fost un filozof, un mare învățător ș.a.m.d., dar nu divin precum conducătorul apocaliptic al lumii. Pentru că aceasta să se întâmple trebuie întâi să capitulam în întregime ecumenismului, sinistrul amestec al tuturor religiilor ce va fi înlocuit într-un final de religia lui Antihrist. De aceea Hristos întreba cu tristețe: „Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credința pe pământ?” (Luca 18:8).
Cred cu adevarat ca aici e buba: monahii, pustnicii si multi arhierei nu cunosc date tehnice despre cip, ei neavand telefon mobil. Ce viata de monah e cu telefonul in buzunar!! Prin urmare, nici consecintele folosirii acestei tehnologii din ce in ce mai sofisticata nu poate fi explicata de duhovnici in logica rationala a omului din lume…. Dansii nu stiu ca diversele dispozitive hi-tech pot schimba (manipula) comportamentul uman prin mesaje subliminale inca de pe acum… Americanii (in paradisul lor nebun) deja testeaza tablete care pot fi controlate de creier, prin folosirea unei casti care seamana cu o caciula de schi impanzita cu electrozi de monitorizare. Tehnologia, adesea numita interfata creier-calculator, a fost conceputa pentru a permite interactionarea cu calculatoarele doar prin simplul gand la astfel de actiuni :D
Cercetatorii "americani" ,care-s de fapt majoritari evrei (oameni de stiinta evident, adica oameni de “bine” in viziunea multor rationali) asteapta ca mentalul omului sa fie “upgradat”….iar consumatorii sa isi doreasca libertatea pe care o vor avea, cu ajutorul implantului.
Un anume Ray Kuzweil este convins că vom avea în cele din urma hoarde de nanobots care vor rula în corpurile noastre pentru monitorizarea starii de sanatate si pentru cautarea bolilor… si noi inca privim nauci cum pier oamenii pe picioare ,de genul Antonie Iorgovan, cauza fiind “banala” iradiere cu uraniu! Ce mare branza!

Dar tehnicienii nostri (la fel oameni de “bine”) sunt tacuti ca visul unei nopti de vara!!
Eu tot il astept pe Alin (si nu numai) cu o vorba, ceva…. spre eluciarea “misterului”… asa chiar si cu paru' cum stie el mai bine, numa’ sa explice odata!!! Tehnic!!

mi-amintesc de parintele Savatie (probabil tot vreun "ametit" in opinia lui Alin) are inca de acum 4 ani o lamurire ferma asupra "fenomenului" cip/ in acte versus cip implantat. Si atinge un nerv extrem de sensibil: fanatismul, atunci cînd apare, nu poate fi combătut prin fanatism. El poate fi iertat mulțimilor, dar nu poate fi iertat conducătorilor, cu atît mai mult ierarhilor. Orice fenomen de masă are în el și o doză de fanatism, pentru că altfel nu se poate. Acest fior care mișcă poporul în dorința sa de a i se face dreptate poate fi condamnat, dar poate fi și înțeles. Unii l-au lăudat, alții l-au blamat. Unii l-au liniștit prin cîntări, alții prin sabie. Din cele întîmplate, reiese că păstorii români nu știu să cînte pe placul oilor pe care le pasc.
http://savatie.wordpress.com/2009/04...i-ale-cipului/
de parintele Amfilohie nu mai pomenesc ca deja nu se mai vede de etichete!!
Deci? Punct si de la capat.....
  #195  
Vechi 13.11.2013, 11:10:38
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cred ca ceva s-a inteles gresit. Si de aceea e bine sa fac, cel putin in ceea ce ma priveste, o precizare. Noi NU suntem niste iubitori ai cipurilor, nici apostoli ai lui, cum ne-a numit cineva aici pe forum. Ceea ce sustinem noi este urmatorul fapt : ca la momentul actual, in conditiile date, a avea un document cu cip NU inseamna lepadare de credinta.
Asta e ceea ce sustinem. Pentru ca au fost oameni, inclusiv duhovnici, care au sustinut, cel putin la inceputul campaniei anti-cip, acum cativa ani, ca daca cineva are un act cu cip s-a lepadat de Hristos. Aici ne-am impotrivit noi si am avut dreptate. Fiindca astazi, multi din cei care au sustinut ca a poseda document cu cip e lepadare, incep sa-si dea seama ca au exagerat si sa dea inapoi.
De exemplu a fost o mare gresala sa se spuna ca cei care au documente cu cip nu mai pot fi dezlegati la spovedanie si nu mai pot fi impartasiti. Impotriva acestei asertiuni am reactionat noi, si nu doar noi, ci si mari duhovnici precum Arsenie Papacioc care a spus ca preotii care refuza sa dea sfintele taine credinciosilor care au acte cu cip, fac o mare gresala.
De altfel, chiar parintele Iustin Parvu inteleg ca in ultimul interviu ar fi declarat ca nu este lepadare un act cu cip. Dar noi stim ca inainte nu sustinea la fel, fiindca noi am fost martorii campaniei inca de la inceput. Si stim cum se punea problema ca daca ai act cu cip te-ai lepadat. Impotriva acestei greseli am reactionat eu.
  #196  
Vechi 13.11.2013, 11:23:11
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Ceea ce este ingrijorator e altceva: ca dintre cei multi care au gresit sustinand ca simpla posesie a unui act cu cip e lepadare, nici unul nu a recunoscut ca a gresit.
Asta e ingrijorator pentru starea sufleteasca a crestinilor: ca nu mai suntem capabili sa recunoastem cand gresim. Ne facem ca ploua.
Asta nu e deloc un semn bun.
  #197  
Vechi 13.11.2013, 11:41:07
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici asta macar, gnosticii erau oameni dintr-o bucata pe langa cipofobii nostri.
"refuzul" lor este unul selectiv, blameaza doar secvente de tehnologie, uneori si pe ansamblu pana li se aduce aminte ca o folosesc pentru a-si raspandi ideile.

De fapt tehnologia e doar pretextul, scopul este aceea de a forma o grupare sectara in jurul unei idei - nu conteaza cat de stupida, important este sa existe o dizidenta sectara in interiorul Bisericii.

Asta e scopul de fapt, mijloacele sunt pana la urma secundare.
Eu cand ma refeream la lipsa de discernamant, nu ma refeream doar la exagerarile legate de cipuri. Iata, avem si problema vaccinurilor. Sunt duhovnici care sustin ca nu e bine sa ne vaccinam. Asa ceva e chiar comportament sectar. Aici nu mai incape vorba.
Ce ma doare e ca se extinde acest comportament sectar din ce in ce mai mult, iar cea care iese pagubita e ortodoxia.
  #198  
Vechi 13.11.2013, 11:53:24
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si deja in Siria, unde nu s-au mai vaccinat copiii anti-polio, incep sa apara cazuri noi de poliomielita. Urmeaza si la noi cat de curand.
Sa vedem ce o sa zica atunci anti-vaccinistii: "pai a zis parintele cutare ca vaccinurile nu sunt bune".
  #199  
Vechi 13.11.2013, 12:01:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cred ca ceva s-a inteles gresit. Si de aceea e bine sa fac, cel putin in ceea ce ma priveste, o precizare. Noi NU suntem niste iubitori ai cipurilor, nici apostoli ai lui, cum ne-a numit cineva aici pe forum.
Si ce crezi, ca nu sunt cunoscatori de limba romana?
NU vor sa inteleaga asta, e partea a doua.

Cum altfel si-ar demoniza adversarii care le demonstreaza ca tot ce spun sunt prostii si n-au altceva ce sa raspunda?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #200  
Vechi 13.11.2013, 12:02:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Ceea ce este ingrijorator e altceva: ca dintre cei multi care au gresit sustinand ca simpla posesie a unui act cu cip e lepadare, nici unul nu a recunoscut ca a gresit.
Asta e ingrijorator pentru starea sufleteasca a crestinilor: ca nu mai suntem capabili sa recunoastem cand gresim. Ne facem ca ploua.
Asta nu e deloc un semn bun.
La idei sectare, comportament sectar.
Nu se poate una fara alta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30