Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.07.2015, 21:37:57
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Noaptea mintii: ministrul de finante grec a spus ca demisioneaza daca grecii, la referendum, accepta oferta creditorilor. Grecii au respins oferta creditorilor. Ministrul grec a demisionat. Juncker spunea ca CE este pregatita pt ambele variante de raspuns la referendum. Ulterior a ajuns la concluzia ca nu sunt pregatiti pt varianta care s-a intimplat.Nu a demisionat.
A..., ehm..., well...:
https://www.youtube.com/watch?v=NqAmIybw9RY
=)) =)) =)), Astia o sa va vor plateasca pensiile =)).

PS:eu prima oara am citit altceva la numele televiziunii [...] TV =)))

Breaking News: ahahaha https://www.youtube.com/watch?v=4-iGR4OGaxs =)), =))

https://www.youtube.com/watch?v=T3hxs30jPdk ( sunt analfabeti si prezentatorul si invitatul si aia din regie =)) )

PS: te pomenesti c-o fi inceput Rusia sa bage bani in Romania prin intermediul lui Miron Cozma(asta are si partidul lui
Partidul Muncitoresc).Looool. Daca investeste Kremlinul bani in partidul muncitoresc a lui Cozma asta fie
castiga algerile fie trage la mineriade in fiecare weekend.Ce ce inseamna ca in Romania s-ar putea sa fie un
EuroMaidan 3,4, 5, etc...

Last edited by Ursu-WiFi; 06.07.2015 at 22:22:28.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.07.2015, 22:51:52
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit Rusii isi prezinta noile tehnologii militare publice

Desi multi nu stim rusky, asta nu inseamna ca nu intelegem baza
https://www.youtube.com/watch?v=EfHmuJukywA
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.07.2015, 12:32:46
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am venit din Grecia. Si sustin 100% ce a facut Tsipras. De ce?

Simplu. Pentru ca programul de bailout nu a fost pentru poporul grec, de fapt ii doare undeva de greci, si totul a fost pentru a salva bancile private, corporatiile si fondurile de investitii.

Adica... ce inseamna asta? Pai baietii aia cu capital au venit in Grecia si au investit masiv, mai ales in piata imobiliara. In momentul in care bula imobiliara s-a spart, pierderile au fost enorme, atunci BCE, UE , FMI au zis uite luati-va banii de la noi, iar datoriile grecilor le trecem populatiei europene(Germaniei,Frantei). Simplu ca buna ziua.

Acelasi lucru s-a intamlat si in Romania. Bancile cu capital strain au investit masiv in piata imobiliara. Piata a cazut, iar BCE si FMI au zis bancile nu pierd nimic iar datoria trece in carca populatiei. Acest lucru s-a intamplat peste tot in lume, trendul plecand de la americani.

Este cel mai vechi truc din istorie. Asa au inceput multe razboaie.

Orice investitie prezinta un risc. Investesti ai si riscuri. Dar se pare ca bancherii nu au voie sa aiba riscuri, ei nu au voie sa piarda. Oamenii de rand in schimb da!
Asta nu e capitalism asta e banchism.

Last edited by EzioAuditore; 07.07.2015 at 12:42:59.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.07.2015, 12:45:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Asta nu e capitalism asta e banchism.
cine are urechi de auzit, sa auda
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.07.2015, 13:02:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Tocmai am venit din Grecia. Si sustin 100% ce a facut Tsipras. De ce?

Simplu. Pentru ca programul de bailout nu a fost pentru poporul grec, de fapt ii doare undeva de greci, si totul a fost pentru a salva bancile private, corporatiile si fondurile de investitii.

Adica... ce inseamna asta? Pai baietii aia cu capital au venit in Grecia si au investit masiv, mai ales in piata imobiliara. In momentul in care bula imobiliara s-a spart, pierderile au fost enorme, atunci BCE, UE , FMI au zis uite luati-va banii de la noi, iar datoriile grecilor le trecem populatiei europene(Germaniei,Frantei). Simplu ca buna ziua.

Acelasi lucru s-a intamlat si in Romania. Bancile cu capital strain au investit masiv in piata imobiliara. Piata a cazut, iar BCE si FMI au zis bancile nu pierd nimic iar datoria trece in carca populatiei. Acest lucru s-a intamplat peste tot in lume, trendul plecand de la americani.

Este cel mai vechi truc din istorie. Asa au inceput multe razboaie.

Orice investitie prezinta un risc. Investesti ai si riscuri. Dar se pare ca bancherii nu au voie sa aiba riscuri, ei nu au voie sa piarda. Oamenii de rand in schimb da!
Asta nu e capitalism asta e banchism.

Majoritatea datoriei grecesti este datorie publica, NU privata.

Adica bani imprumutati de Stat.
Ce a facut Statul cu ei?

La noi, nu prea se cunoaste, e drept, probabil in mare parte, furaciune.

La ei in schimb, s-au dus in mare parte pe salarii.
Salarii care la bugetarii nostri erau 200, la ei erau 2000.

Salarii achitate nu din taxe si impozite, ci din imprumuturi peste imprumuturi.
Ca sa mai dea cat de cat din ele inapoi, a ajuns pe la 800.
Asta la ei s-a numit "austeritate".

Pentru ce au votat ei Syriza, pentru ce au votat acum "Nu"?

Pentru a renunta la salariile de 800 si a reveni la cele de 200 sau mai rau (daca intra in default)?

Nu, pentru a reveni la salariul de 2000 dar nu pe banii si taxele lor, ci a altora.

Cand realitatea este ca vor putea zice mersi daca nu vor da faliment ca tara.


Greece's finance minister, Yanis Varoufakis, has told Sky's Katie Stallard that it's 'impertinent' to ask whether Greek banks are running out of money amid a "celebration of democracy".

http://news.sky.com/video/1513644/mi...stion-on-banks


Asta e politica astia sunt politicienii, si asta e ceea ce rezulta in combinatie cu "democratia" maselor indobitocite si conduse de iluzia traiului usor si fara munca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.07.2015 at 13:12:40.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.07.2015, 13:05:56
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Tocmai am venit din Grecia. Si sustin 100% ce a facut Tsipras. De ce?

Simplu. Pentru ca programul de bailout nu a fost pentru poporul grec, de fapt ii doare undeva de greci, si totul a fost pentru a salva bancile private, corporatiile si fondurile de investitii.

Adica... ce inseamna asta? Pai baietii aia cu capital au venit in Grecia si au investit masiv, mai ales in piata imobiliara. In momentul in care bula imobiliara s-a spart, pierderile au fost enorme, atunci BCE, UE , FMI au zis uite luati-va banii de la noi, iar datoriile grecilor le trecem populatiei europene(Germaniei,Frantei). Simplu ca buna ziua.

Acelasi lucru s-a intamlat si in Romania. Bancile cu capital strain au investit masiv in piata imobiliara. Piata a cazut, iar BCE si FMI au zis bancile nu pierd nimic iar datoria trece in carca populatiei. Acest lucru s-a intamplat peste tot in lume, trendul plecand de la americani.

Este cel mai vechi truc din istorie. Asa au inceput multe razboaie.

Orice investitie prezinta un risc. Investesti ai si riscuri. Dar se pare ca bancherii nu au voie sa aiba riscuri, ei nu au voie sa piarda. Oamenii de rand in schimb da!
Asta nu e capitalism asta e banchism.
Asa este.Democratia e o mare mizerie.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.07.2015, 13:15:44
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Majoritatea datoriei grecesti este datorie publica, NU privata.
Bagaret tata nu ai inteles ca 90% din banii de bailout nu au ajuns la greci ci la bancile private care au pierdut bani in Grecia datorita bulei imobiliare. Si da datoria a devenit publica din privata... la fel s-a intamplat si in Romania.

Da uite ce e... nu imi bat capu' cu tine. Crezi ce vrei
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.07.2015, 13:20:39
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Asa este.Democratia e o mare mizerie.
Eu nu am vorbit de democratie. Si din punctul meu de vedere nu este o mizerie! Datorita ei grecii au spus NU! bancherilor.

Demos-kratos = puterea poporului
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.07.2015, 13:42:16
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu nu am vorbit de democratie. Si din punctul meu de vedere nu este o mizerie! Datorita ei grecii au spus NU! bancherilor.

Demos-kratos = puterea poporului
De acord. In Grecia. In Islanda. In vechea Atena. Dar in Romania, unde cu ceva malai si faina si ceva falsuri in registrele funebre te faci cu multe sute de mii de voturi?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.07.2015, 23:00:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu nu am vorbit de democratie. Si din punctul meu de vedere nu este o mizerie! Datorita ei grecii au spus NU! bancherilor.

Demos-kratos = puterea poporului
Gresit.

N-au spus "nu" bancherilor cand au luat banii, au spus "nu" cand s-a pus problema sa-i returneze.

Acum care hotz e mai mare, este o discutie lunga si nepractica.

Problema e de unde vor face rost de bani in continuare pentru ca nivelul actual al salariile angajatilor publici si al pensiilor, nu e sustenabil prin colectarea de taxe.

A fost ceva de genul: acceptati 20-30% reducere a veniturilor sau votati pentru o reducere de 80%?
Se pare ca au votat pentru 80%.

Logic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.07.2015 at 23:04:40.
Reply With Quote
Răspunde