Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 27.04.2016, 13:13:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai hidratarea cred ca a fost mai problema, nu postul :)

Tineai post negru sau doar post cand s-a intamplat asta?
Sau cafeaua...

Citat:
Ionut e mare fan al postului negru fara apa, dar eu consider ca nu reprezinta cine stie ce utilitate, in plus, in cazul efortului (care presupune transpiratie, deshidratare) sau a temperaturilor mari (cand transpiri si fara sa-ti dai seama) e total exclus.
Postul total e mai potrivit pentru cei ca mine, adică slabi. Dacă vrei să intri mai repede în ketoză, ține o zi fără apă și apoi continuă cu apă. Așa vei evita pierderile musculare după ce se termină combustibilul de zahăr din sînge și din ficat și înainte să schimbi metabolismul. Cu varianta absolută se trece rapid pe consumul resurselor proprii de grăsime.

Eu tind să-i cred pe cei care susțin că e mult mai puternic decît cel cu apă. Are marele avantaj că nu pierzi atît de multe minerale prin urină, perioada fiind mult mai scurtă. Urinezi în continuare, e și obligatoriu de fapt, dar pe o sesiune cam de trei ori mai scurtă.

Consumul de apă presupune muncă suplimentară de procesare din partea organismului. Apa vine cu impuritățile ei care trebuie filtrate și eliminate. Poate de aceea o parte din experți susțin consumul de apă distilată. Rinichii sînt suprasolicitați... Dar pe partea cealaltă ficatul produce apă endogenă și are de lucru la sintetizarea ei.

Dar ideea de bază e că mecanismele prin care corpul se vindecă sînt altele decît la postul cu apă. Ai citit ce scrie Filonov și nu numai el, doar că nu știu dacă se poate demonstra experimental (pe animale).

Citat:
Si el a vazut ca dupa 5 zile deshidratarea are efecte severe asupra creierului, confuzie, dezorientare, pierderi de memorie.
Eu am patit asta si mai devreme, pentru ca in primele zile am facut efort fizic, desi nu foarte intens dar suficient pentru a pierde mai rapid apa.
Nu am simțit efectele despre care vorbești. Am simțit nevoia de odihnă în ultima zi, cum e și normal.

Singura mea problemă la ambele tipuri de post este secreția masivă de acetonă din limbă, o substanță care are gust și miros oribil. Îți vine să-ți tai limba. Spălatul cu lingura, cu periuța, cu apă nu ajută de fel pe nimeni. O dată ce începi să mănînci limba redevine cum a fost înainte.

Dar pe parcursul unei sesiuni relativ lungi limba se curăță - unul dintre semnalele că te poți opri dacă vrei, pentru că limba reflectă starea de sănătate a tractului digestiv (a se vedea mărturia viteazului Dobrivoie scrisă mai sus).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 27.04.2016, 13:20:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Posteaza-l undeva online sa poata fi descarcat de mai multi.
https://www.dropbox.com/s/ad74t2cs2r...a%20I.mp3?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ogiuwr406e...0II-a.mp3?dl=0

Și o prezentare a unui stareț ortodox care a făcut cercetare pe aceeași temă:

https://www.dropbox.com/s/63ckc9wa4g...rinti.mp3?dl=0

Citat:
Despre ce este vorba?
Nu înțeleg întrebarea. Vezi cu atenție citatul de mai sus din cartea lui Milivoie Ivanovici - Kalist monahul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 27.04.2016, 13:24:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Merci de info, Alin...La obiect, ca intotdeauna..:) Ca sa-ti raspund la intrebare,eu sunt o persoana care traieste mai mult cu aer decat cu mancare..:)Deci de asta doream sa incerc postul negru..organismul meu este si-asa obisnuit cu mancare putina...
Deci la mine zilele se deruleaza astfel:ma trezesc dimineata, beau o cafea tare acasa(o cana plina de 250-300 ml), ma duc la sala, acolo imi fac exercitille si beau multa apa pe parcurs..cam 1,5l-2l...Bineinteles, nu in fiecare zi ma duc la sala...
La birou mai beau o cafea strong, tot cam o cana plina..si mai servesc covrigi cu mac, de aia proaspeti sau imi cumpar covrigi de Buzau, de aia uscati...Covrigii cu multicereale sunt preferatii mei...
Seara cand ajung acasa imi fac o salata sau mananc fructe...Cam atat..:) Bineinteles, cand nu e post,mai mananc peste..asta cand am timp...In rest fructe, legume, salate cat cuprinde...si nelipsita cafea..:)
Cred ca in postul negru cel mai mult mi-ar lipsi cafeaua..cel putin cea de dimineata...si da..apa...In rest la mancare ce sa zic....:)
Mai usurel cu cafeaua, incearca sa treci pe ceai verde are aceleasi efecte energizante, ba chiar mai bune.

Sigur, ca si cu soia, parerile sunt impartite cu cafeaua, dar facand o medie la ceea ce am citit pro si contra, sa zicem ca am suspiciune ca pe termen lung afecteaza sanatatea inimii.

Daca zici ca esti obisnuita cu mancare putina, probabil nu asta e cauza lesinului, chiar inclin sa-i dau dreptate lui Ionut, desi l-as fi contrazis la prima vedere, dar la aseamenea cantitati de cafea zilnic..

Din cate am citit, cafeaua are efect energizant, in sensul ca accelereaza anumite procese metabolice, inclusiv cele care tin de "hrana" creierului, deci ramai mai repede fara "conbustibil".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 27.04.2016, 13:28:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Rezumatul cărții lui Lestrade (singura carte pe care am citit-o în două zile):

https://vimeo.com/145983469

Andre Kruger, medicul care conduce sanatoriul din Africa de Sud unde poți posti sub supraveghere:

https://www.dropbox.com/s/fn9f7mqetw...ruger.mp3?dl=0
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 27.04.2016, 13:34:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum vreo 2 ani am ținut și un post de lungă durată doar cu apă, adică 26 de zile. Cu viață activă, cu muncă fizică grea pe alocuri, cu mers serviciu, cu lucru noaptea. Pe la sfîrșitul perioadei am simțit cum mi se rup mușchii fesieri cînd urcam scările avînd sarcini grele an ambele mîini. Am citit apoi că potasiul e cel responsabil de prinderea mușchilor de oase, ori mineralele se pierd în cantități mari prin urină, dacă bei apă multă pe toată perioada. Cineva pe net a și pățit-o, adică a avut ruptură de mușchi după o sesiune lungă de post cu apă. Așa învață omul.
Lipsa de potasiu te afecteaza mult mai grav decat senzatia, poate oarecum subiectiva, ca "ti se desprinde muscii". Risti mai degraba un atac de cord sau alte manfiestari mai grave, chiar povestea cineva cum a ajuns de la post negru la spital intr-o stare destul de grava undeva a fost diagnosticata cu carenta deosebita de potasiu.

In timpul postului negru poti sa te hidratezi cu mici cantitati de sare de bucatarie si clorura de potasiu (care uneori e mai folosita ca si sare de bucatarie pentru cei cu probleme vizavi de clorura de sodiu).

Doar daca n-ai impresia ca procedand astfel pacatuiest grav fata de postul negru :))

Cel mai ieftin o iei de aici.
http://www.planteea.ro/produs/clorur...medicer-16379/

Citat:
Deci activitate fizică se poate doar cu moderație, dar funcție de tipul de post, de durata lui, de cît de puternic e organismul fiecăruia. Dar cred că mai înțelept ar fi să nu mergi la sală în timp ce nu mănînci și nu bei apă, ar fi mai aproape de recomandarea biblică. Vezi și singură cum după intrarea în ketoză totul se face cu încetinitorul, adică mișcările, bătăile inimii... Or activitățile cer mai mult oxigen, suprasolicită inima și plămînii, deci sistemul e suprasolicitat în starea în care e. În loc să-și dozeze energia pentru vindecarea zonelor avariate și pentru eliminarea toxinelor, el o cheltuie pentru mușchi, pentru a crește viteza sîngelui, pentru a primi cît mai mult oxigen.
Incetinirea metabolismului in cazul privarii de hrana este un reflex normal dar poate fi "suprascris" prin antrenament.
Oricat ar parea de paradoxal, eu cred ca tocmai cerand mai mult organismului, va produce mai mult.
Respiratia se incetineste, devine superficiala, atrenand reducere generala a metabolismului.

O respiratie profunda va pune in miscare si metabolismului chiar si doar ca exercitiu constient nu neaparat prin efort fizic.

Citat:
De aia trebuie să te documentezi mai întîi, nu te arunca direct în treaba asta fără să știi cum să procedezi. Iar aici cel mai periculoasă este ieșirea din post cînd trebuie să știi cum să faci tranziția a alimentația obișnuită. Din păcate prea mulți oameni au murit la faza asta sau au ajuns în stare gravă la urgențe.
Cel putin din experienta personala, nu prea cred, decat daca te imbuibi peste masura :)
Sigur, n-am incercat iesirea din postul negru cu un pui intreg gatit la cuptor, dar o masa modesta, nu cred ca te omoara :)

Mai degraba au murit pentru ca deja postisera mai mult decat le permitea greutatea sau problemele deja existente de sanatate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.04.2016 at 13:38:46.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 27.04.2016, 13:44:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Postul total e mai potrivit pentru cei ca mine, adică slabi. Dacă vrei să intri mai repede în ketoză, ține o zi fără apă și apoi continuă cu apă. Așa vei evita pierderile musculare după ce se termină combustibilul de zahăr din sînge și din ficat și înainte să schimbi metabolismul. Cu varianta absolută se trece rapid pe consumul resurselor proprii de grăsime.
Nu vad care e logica biologica la ce ai scris aici.
Pierderea musculara tine de un "algoritm" al organismului care nu-l poti controla direct.
Teoretic, va consuma proteine din rezerve proprii (tesut muscular in special) pe toata perioada postului negru in care nu mai poate face rost altfel de glucide (in jjur de 100g/zi), pentru a produce carbohidrati pentru creier dar e posibil ca dupa ce postul negru devine o obisnuinta pentru organism, inclusiv consumul de cetone, in loc de carbohidrati, pentru creier, sa nu mai faca lucrul asta.

Mai ales daca muschii sunt si folositi in perioada asta.

Sigur, mai exista si necesarul proteic pentru inlocuirea celulelor "expirate" sau cu alte probleme, asta nu poate fi rezolvata decat prin "autoconsum".

Citat:
Eu tind să-i cred pe cei care susțin că e mult mai puternic decît cel cu apă. Are marele avantaj că nu pierzi atît de multe minerale prin urină, perioada fiind mult mai scurtă. Urinezi în continuare, e și obligatoriu de fapt, dar pe o sesiune cam de trei ori mai scurtă.
Da, si nu pierzi nici prea multe toxine prin urina :)

Citat:
Consumul de apă presupune muncă suplimentară de procesare din partea organismului. Apa vine cu impuritățile ei care trebuie filtrate și eliminate. Poate de aceea o parte din experți susțin consumul de apă distilată. Rinichii sînt suprasolicitați...
Speculatii.

In plus, apa demineralizata accelereaza pierderea de saruri si nu cred ca vrei asta.


Citat:
Dar pe partea cealaltă ficatul produce apă endogenă și are de lucru la sintetizarea ei.
Nu foarte multa, probabil nu mai mult de cateva sute de g, ti-am si aratat de ce.
Si aici nu mai conteaza "efortul"?


Citat:
Dar ideea de bază e că mecanismele prin care corpul se vindecă sînt altele decît la postul cu apă. Ai citit ce scrie Filonov și nu numai el, doar că nu știu dacă se poate demonstra experimental (pe animale).
Sunt speculatii filosofice nu concluzii anatomo-fiziologice in baza unor experimente stiintifice riguroase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.04.2016 at 13:47:24.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 27.04.2016, 14:03:11
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pierderea musculara tine de un "algoritm" al organismului care nu-l poti controla direct.
Teoretic, va consuma proteine din rezerve proprii (tesut muscular in special) pe toata perioada postului negru in care nu mai poate face rost altfel de glucide
Adica postul negru iti consuma masa musculara sau cum?N-am eu cine stie ce muschi, dar daca-i pierd si pe astia....Mi-aduc aminte cat de greu imi era la inceput sa fac flotari...deltoizii, tricepsii si bicepsii mei era na, normali..ca de fata....aveam mai degraba muschi la picioare de la atata alergat..
Incetul cu incetul mi-am dezvoltat si musculatura bratelor...Chiar nu prea-s incantata de pierderea masei musculare...nu stiu unde citisem eu ca de-abia dupa 40 de zile de post, organismul recurge la proteinele din muschi..pana atunci lipide la greu..tesuturi adipoase adica...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #418  
Vechi 27.04.2016, 14:04:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel putin din experienta personala, nu prea cred, decat daca te imbuibi peste masura :)
Sigur, n-am incercat iesirea din postul negru cu un pui intreg gatit la cuptor, dar o masa modesta, nu cred ca te omoara :)

Mai degraba au murit pentru ca deja postisera mai mult decat le permitea greutatea sau problemele de saantate.
Am găsit cazuri de deces după post cu apă de la 10 zile în sus, după ce au mîncat: fie struguri mulți (se digeră greu), fie înghețată, fie sendvișuri, fie ouă, fie carne.

Trebuie să știm că flora din tubul digestiv trebuie refăcută după o sesiune relativ lungă și asta cere moderație. Eu niciodată nu am reușit să fac tranziția ca la carte, după cum zice Shelton sau după cu procedează coreenii (perioada de tranziție graduală să fie cam cît a durat postul). Dar și aici părerile sînt împărțite, de exemplu Andre Kruger poate strica un post de zeci de zile în doar două zile de tranziție.

E bine să știm regulile fundamentale:

- postul total se continuă o vreme cu apă, cîteva zile, pentru eliminarea toxinelor acumulate
- postul cu apă se strică doar cu vegetale crude ușor de digerat (de exemplu pepene galben, pepene roșu, papaya, roșii, ardei grași, morcovi șamd). Alții preferă sucuri, dar dezavantajul e că nu se amestecă cu saliva și mai este nevoia de a mesteca. Așa mi se pare corect și natural, am confirmarea de la dr. Kruger.
- dar se preferă legumele de sezon, au mai puțin zahăr decît fructele. De evitat produsele de import, de preferat cele locale.
- fără sare, zahăr, grăsime, condimente
- alimentele se consumă neamestecate. Un fruct sau mai multe la o masă, pentru digestia corectă.
- la început se mestecă foarte, foarte mult hrana, în special dacă are coajă. Mai bine fără coajă (în cazul merelor de exemplu).
- la început se mănîncă puțin și des. Ca bebelușii. Un fruct, pauză 2 ore, se bea apă, pauză, două fructe, pauză, alte fructe și tot așa crescînd cantitatea de mîncare și crescînd timpul dintre mese.
- de preferat ca postul să fi stricat dimineața. Foamea reapare după ce multe zile nu am simțit-o și n-o să dormiți noaptea de foame. Plus că nu e bine să te culci cu mîncarea în stomac.
- după vegetale crude în următoarea zi se poate mînca fiertură. Supe ușoare, fără proteine, fără găsime.
- apoi se pot introduce alimente mai grele, cum ar fi cele care conțin proteine și grăsimi vegetale. Pîine, nuci, semințe, avocado, leguminoase. A nu se exagera.
- după care se face trecerea lentă la alimente de natură animală: mai întîi lactate, ouă, la urmă carnea.

De remarcat că întotdeauna după sesiunile de maxim 10 zile foamea te lovește indiscutabil. Vrei să mănînci fără să te oprești, ți-e poftă în special de grăsime. Dar dacă ții o lună sau mai mult, nici foamea nu revine la prima îmbucătură, nici pofta. Organismul e detașat de gîndul la mîncare începînd cam cu ziua 12-13, din experiență proprie și nu numai. Feedbackul spune să nu te grăbești, să nu te lăcomești. Nu poți să mănînci prea mult, apropo de o tanti care și-a propus să consume pepene roșu în cantitate mare și pur și simplu nu a reușit. Cred că e instinctul de supraviețuire, altfel după o lună chiar ajungi la cimitir dacă nu respecți regulamentul.

Deci mare grijă cum procedați. Nu țineți săptămîna patimilor fără mîncare, după care ouă și carne de Paști. Căci spitalele vor fi pline peste cîteva zile, ambulanțele ocupate...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 27.04.2016, 14:47:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Adica postul negru iti consuma masa musculara sau cum?N-am eu cine stie ce muschi, dar daca-i pierd si pe astia....Mi-aduc aminte cat de greu imi era la inceput sa fac flotari...deltoizii, tricepsii si bicepsii mei era na, normali..ca de fata....aveam mai degraba muschi la picioare de la atata alergat..
Incetul cu incetul mi-am dezvoltat si musculatura bratelor...Chiar nu prea-s incantata de pierderea masei musculare...nu stiu unde citisem eu ca de-abia dupa 40 de zile de post, organismul recurge la proteinele din muschi..pana atunci lipide la greu..tesuturi adipoase adica...:)
Stai linistita, s-ar putea sa nu fie o pierdere atat de dramatica.
Incearca si ai sa vezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 27.04.2016, 16:08:58
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Postul negru se ține la păcate și în același timp la păcate și bucate.
Deci post negru înseamnă: post la păcate, la păcate, la păcate și bucate și iarăși post la păcate, la păcate, la păcate și la bucate și tot așa pînă nu mai mănînci nimic toată ziua sau 2 zile la rînd sau 3 zile sau mai mult.

Fiți liniștiți că nu vi se întîmplă nimic rău deci nu vă îngrijorați și nu vă speriați.

Gîndiți-vă că Iisus și alți creștini au postit 40 de zile și n-au murit, Moise cînd a adus legile a postit 40 de zile stînd pe munte și apoi încă 40 de zile după ce primele table le-a spart de idol, iar înainte-mergătorul Domnului a postit cam... cam... cam toată viața.

Mie în general mi se întîmplă ca în post să mă îngraș... din păcate mînc fără să-mi dau seama păcate în timp ce postesc la bucate ca să mă laud.

Dacă reușesc să postesc și să nu păcătuiesc atunci mă îngraș și mă înveselesc.

În post trebuie să regretăm faptele rele și dacă am fost iertați atunci trebuie să ne înveselim continuînd postul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12