Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 05.10.2016, 17:06:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vama a nouasprezecea) ;;Am ajuns apoi la vama ereziilor, a mincinoaselor cugetari asupra adevaratei religii ortodoxe, a lepadarii de dreapta credinta ortodoxa, a hulirilor si blasfemiilor. Acolo se intreaba gandurile necuvenite si socotinta stramba fata de dreapta credinta crestineasca, departarile de dreptcredincioasa marturisire a adevaratei credinte, neindeplinirea fagaduintelor si indatoririlor crestinesti, indoirea in credinta, hulele asupra sfinteniei si altele asemenea acestora. Acea vama am trecut-o fara de cercetare, pentru ca in viata avand si pazind dreapta credinta, nu m-am aflat vinovata. Si asa de acolo am mers inainte, apropiindu-ne de portile cerului."
Sursa:http://www.crestinortodox.ro/inmorma...lui-70165.html
După asta urmează vama CRUZIMII. Nu știu dacă a 20-a sau a 24-a dar între timp au apărut vămi noi... pentru că au apărut păcate și serv-vicii care nu erau în vechime... deci or fi ajuns la 26 sau la 28 de vămi.

Cruzimea cu Dumnezeu, cu sfinții, cu nevinovații, cu văduvele și orfanii, cu drepții, cu fințele vii, cu păcătoșii și chiar cu tine însuți...

La fiecare Vamă stă un mare drac judecător care arată din cărțile lor drăcești toate păcatele pe care le-ai făcut, specifice acelei vămi.

Să zicem că ieși din iad și că treci de vămi cumva, cu chiu cu vai după soroace, se mai roagă apropiații pentru tine, îți dau acatiste sau fac 40 de liturghii sau parastase sau alte pomeniri de morți... dar nici așa nu poți intra ușor în Cer pentru că are Porțile Închise și ele nu se deschid păcătoșilor sau vicioșilor ci ele se deschid singure doar dacă ești cu Adevărat curat de orice spurcăciune și de orice nărav pentru că nimic necurat nu poate intra acolo oricît ar încerca și ar vrea păcătosul care nu s-a curățit de serv-vicii. Se uită de afară prin gard, se roagă să fie primit, dar nimeni nu-l dă afară ci pur și simplu nu se deschid porțile. Așa pățesc ereticii și sectanții care hulesc pe Maica Domnului sau pe sfintele fecioare și maici. Nu pot intra și plîng cerînd îndurare... dar nu se poate... e prea tîrziu pentru iertare... Acolo intră doar cei ce au CREZUT!

Iată deci că te poți afla între Cer și Vămi și să bîntui între Rai și Iad...

Pentru iad ești prea bun, pentru Cer ești prea rău... așa că nu știu ce o să te faci... creștinule ortodox care ai viciile violului și răpirii și ale umilirii și denigrării cu viclenie în tine, judecînd pripit și cu cruzime dar crezîndu-te bun.

Și ce să caute în Cer o persoană care nu are Cerul în el însuși? Să se laude că are pile în timp ce face aceleași păcate rele ca pe pămînt?

Precum ai fost pe pămînt așa vei fi și acolo... Dacă de aici te-ai curățit și te-ai sfințit așa vei fi și acolo... nu apare nicio minune ci dacă aici ai fost cu Dumnezeu și te-ai îndumnezeit fiind în comuniune cu El așa vei fi și acolo. Dacă nu... atunci nici acolo nu vei fi... decît foarte greu... Nu e imposibil dar e mult mai greu ca să începi abea atunci... să CREZI cu Adevărat!.. și să păcătuiești tot mai puțin pînă ajungi să nu mai păcătuișeti deloc.

Last edited by vsovi; 05.10.2016 at 17:22:04.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 05.10.2016, 23:35:05
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://poruncaiubirii.agaton.ro/articol/1426/
Reply With Quote
  #273  
Vechi 06.10.2016, 10:31:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai citește pe aceasta tema. Însăși Maica Domului s-a rugat ca, la adormirea ei, sa nu vadă fetele diavolilor în timp ce sufletul ei se ridica la cer. Chiar crezi ca-i putem păcăli și pe diavoli? Nu. Pur și simplu, cu mântuirea nu e de glumit. Unii merg direct în Rai, iar alții sunt opriți din drum. Unii ajung în Rai mai târziu, pentru rugăciunile rudelor. De aceea se fac parastase.

Necuratul caută să bagatelizeze mântuirea, ca sa credem și noi, ca sectele, ca aceasta ni se cuvine pentru ca pomenim Numele lui Hristos. În acest fel, ne face locatari ai iadului. Lărgirea artificiala, prin ecumenism, a caii ce duce la Rai este o minciuna imensa în măsura sa piardă multe suflete. Hristos S-a răstignit cu un rost. Subestimarea acestuia nu are cum sa fie pe placul lui Dumnezeu.

Un patron care a investit mult într-o afacere ce va face dacă un angajat își face de cap? Îl da afară. Așa se întâmplă și cu noi. Hristos S-a răstignit pentru noi pentru a ne face locatari ai Raiului. Dacă Îl negam prin faptele noastre ori Îi subestimam jertfa, pe Maica Sa ori chipul Sau, zugrăvit uneori prin minune, Hristos suferă atât de mult, de parcă fiecare din noi L-am răstigni. Ne mai trimite câte o boala ori un necaz sau o carte scrisa de vreun sfânt și ne lasă să alegem calea pana în ultima clipa. Apoi îi lasă pe necurati sa-si îndeplinească misiunea...

Ortodocsii de la noi și din alte părți nu pot fi de acord cu o credință artificiala, pe placul lumii, dar nu pe placul lui Dumnezeu. Ortodocșii știu în ce cred și de ce cred, iar cei care nu știu astea se informează. Viețile Sfinților ne dau garanția ca mântuirea exista, dar se obține cu greu. Ecumenismul este o lucrare vicleana, de înșelare a vigilenței creștinului. Atunci când punem ortodoxia pe același plan cu alte credințe ne asumam ereziile lor. Astfel, ortodocsii lupta mai puțin cu păcatul și ajung în număr mai mare în iad.

Preoții sunt chemați sa ne ajute sa ne mântuim, nu sa ne împingă în iad.
bineinteles ca am citit si eu cartea scrisa de Nicodim Mandita "Vamile vazduhului". Numai ca el citeaza in scrierile sale, o carte dubioasa aparuta prin sec XI-XII care vorbește despre o crestina pe nume Teodora, care după moarte, in timp ce sufletul ei mergea spre cer, acesta a fost impiedicat de diavoli pentru diferite pacate savarsite de ea in viata. Parintele ei duhovnicesc, Cuviosul Vasile cel Nou, fiind în rugaciune, a fost instiintat despre aceasta si a inceput sa verse lacrimi pentru sufletul ei, iar aceste lacrimi de rugaciune au ajutat-o sa treaca mai departe.In literatura religioasa rusa, scrierea a fost numita „Vamile Teodorei” si descrie doar 20 de vami, care ulterior au fost zugravite pe peretii mai multor biserici, inclusiv la intrarea în pesterile Lavrei din Kiev. Din spatiul rusesc, acesta invatatura a patruns si la noi. Precizez că Biserica Ortodoxa NICIODATA nu a recunoscut aceasta scriere ca facand parte din Traditia Bisericii. Acum te intreb, de unde stii ca Maica Domnului s-a rugat pentru a trece de aceste asa zise vami?
ps: ceva suport biblic, EXISTA care sa sustina acesta invatatura a vamilor vazduhului?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #274  
Vechi 06.10.2016, 14:15:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Predica parintelui Theodoros Zisis la Manastirea Raciula (aflata in nepomenire)


https://www.youtube.com/watch?v=mzkeaANunHQ
"Parintele afirma ca in Creta a fost tradata invatatura Apostolilor si a Sfintilor, in loc sa se condamne erezia ecumenista si sa se revina la calendarul vechi."

Poftim, ce ecumenism? E vorba de ratacirile stiliste pana la urma.

Zisis asta sigur e ortodox sau e din ala care se inchina la Sfantul Calendar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 06.10.2016, 14:38:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

O mai fi bagat si Vulcanescu de la el, ca oricum nu intelegea grecul ce traduce el acolo.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 06.10.2016, 17:35:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
bineinteles ca am citit si eu cartea scrisa de Nicodim Mandita "Vamile vazduhului". Numai ca el citeaza in scrierile sale, o carte dubioasa aparuta prin sec XI-XII care vorbește despre o crestina pe nume Teodora, care după moarte, in timp ce sufletul ei mergea spre cer, acesta a fost impiedicat de diavoli pentru diferite pacate savarsite de ea in viata. Parintele ei duhovnicesc, Cuviosul Vasile cel Nou, fiind în rugaciune, a fost instiintat despre aceasta si a inceput sa verse lacrimi pentru sufletul ei, iar aceste lacrimi de rugaciune au ajutat-o sa treaca mai departe.In literatura religioasa rusa, scrierea a fost numita „Vamile Teodorei” si descrie doar 20 de vami, care ulterior au fost zugravite pe peretii mai multor biserici, inclusiv la intrarea în pesterile Lavrei din Kiev. Din spatiul rusesc, acesta invatatura a patruns si la noi. Precizez că Biserica Ortodoxa NICIODATA nu a recunoscut aceasta scriere ca facand parte din Traditia Bisericii. Acum te intreb, de unde stii ca Maica Domnului s-a rugat pentru a trece de aceste asa zise vami?
ps: ceva suport biblic, EXISTA care sa sustina acesta invatatura a vamilor vazduhului?
Exista sfinți care au avut niște experiențe îngăduite de Dumnezeu pentru folosul nostru. Nu-i putem numi dubioși doar pentru ca nu am beneficiat și noi de asemenea minuni. Indiferent dacă au recunoscut sau nu aceasta scriere, despre vămile văzduhului exista și alte marturii.
Doar nu cumva crezi ca suntem primiți și în Rai pe criterii lumești. Aceiași necurati care aici ne momesc spre păcate dincolo se arata contabili perfecți ai păcatelor noastre care ne acuza. Acest lucru îl știu și cei care, în viața fiind, cad în deznădejde.

Despre Maica Domnului, am citit ca se ruga astfel într-o prezentare a vieții și a adormirii ei.

Last edited by antoniap; 06.10.2016 at 17:57:05.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 06.10.2016, 17:48:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Parintele afirma ca in Creta a fost tradata invatatura Apostolilor si a Sfintilor, in loc sa se condamne erezia ecumenista si sa se revina la calendarul vechi."

Poftim, ce ecumenism? E vorba de ratacirile stiliste pana la urma.

Zisis asta sigur e ortodox sau e din ala care se inchina la Sfantul Calendar?
Hai sa fim serioși și sa recunoaștem ca trecerea pe stil nou a fost o greșeală. Când am acceptat-o pe aceasta, au apărut alte ispite. De aceea, compromisurile nu sunt bune. Zisis mi se pare curajos și bine intenționat. EL marturiseste pentru a avea conștiința datoriei împlinite, nu pentru vreun folos material. Ar mai fi nevoie de încă 500 ca el.

Dacă se accepta hotărârile sinodului din Creta, ortodocsii vor fi nevoiți sa facă de urgenta și alte compromisuri...
Reply With Quote
  #278  
Vechi 06.10.2016, 18:11:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Parintele afirma ca in Creta a fost tradata invatatura Apostolilor si a Sfintilor, in loc sa se condamne erezia ecumenista si sa se revina la calendarul vechi."
Se prea poate să aibă dreptate. Nu vreau să mă amestec dar precis are dreptate.
Citat:
Poftim, ce ecumenism? E vorba de ratacirile stiliste pana la urma.
Domnule, stiliștii sau BOSV nu pentru că au Calendarul cu 13 zile sunt sectanți sau eretici și au probleme grave ci pentru cu totul și cu totul altceva.

Calendarul cel de dinainte era și este mai bun pentru că sărbătorile și posturile și zilele sfinților sunt toate la locurile lor și nu se ciuntesc posturile și nu sunt bulversați credincioșii. Astfel de calenadare au rușii ortodocși și ații. Deci NU DIN PRICINA CALENDARULUI sunt ei rătăciți ci pentru că susțin că din cauza calendarului s-a pierdu Harul din BOR și de aceea ei rebotează ortodox credincioșii care vin la ei de parcă nu ar fi fost botezați, călcînd astfel peste sfințenie, peste sfintele taine, peste spovedania și iertarea acelui om, peste lucrările mîntuitoare săvîrșite în BOR. Deci de asta au probleme grave... să-mi fie cu iertare.

Pricepi domnule AlinB?

Revenirea la vechiul calendar românesc tradițional ortodx ar fi ceva foarte bun și de dorit și nu te-ar face stilist sau eretic sau sectant sau altceva ci s-ar reveni la ceva bun care a fost părăsit și din pricina căruia acum sunt încurcate sărbătorile și posturile sunt ciuntite și cînd sărbătorim ceva defapt în Cer va fi abea peste 13 zile. (afară de Paște care e ținut corect)

Citat:
Zisis asta sigur e ortodox sau e din ala care se inchina la Sfantul Calendar?
Ai dubii? Păi dacă e ortodox sigur se închină ca oricine din ortodoxie la Sfîntul Calendar!

Păi în sfîntul Calendar sunt trecute sfintele sărbători și majoritatea sfinților deci dacă ești ortodox e obligator să te închini la calendar... prin faptul că respecți rînduiala și obiceiurile sfinte, datinile, tradiția și altele ce sunt consemnate acolo, mai ales posturile și sărbătorile.

Tu nu te închini la Calendarul Ortodox unde este pomenit Domnul Hristos? Înseamnă că tu nu ești ortodox. Orice ortodox se închină la sfinții trecuți în calendar care sfințesc Calendarul deci și calendarul este un lucru sfînt din casa creștinului la care te poți închina.

În concluzie mă doare capul cînd citesc postările tale care îndeamnă credincioșii la lucruri gLumești... la interpretări greșite și la tot felul de acuzații și judecăți pripite.

Iar ai scris distrîndu-te și făcînd în ciudă... în ciuda mîntuirii... tale!... așa ca gLumea!

Last edited by vsovi; 06.10.2016 at 18:26:48.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 06.10.2016, 18:31:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
O mai fi bagat si Vulcanescu de la el, ca oricum nu intelegea grecul ce traduce el acolo.
Adică l-a tradus greșit din interese? Ca în Caragiale... ''iar m-a tradus Mița... a cîta oară...''

Presupui și te distrezi lansînd o bîrfă - motiv de suspiciuni...
Dar ai vre-o dovadă? N-ai cum, deci rămîne ca grecul să-și ia un alt grec care știe românește ca să-i citească ce a zis el însuși și să corecteze ce i-a tradus ăsta de care te îndoiești tu că ar avea bună credință.

Păi paiele și chițibușurile mai contează cînd avem în ochi bârna telescopică cît stîlpul de telegraf telefon radio și toate alea prin wireless?

Last edited by vsovi; 06.10.2016 at 18:34:29.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 06.10.2016, 21:42:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu glumesc dar nu inteleg de ce ar trebui sa cad pe spate ca vine un grec sau doi si spune nu stiu ce. Poate omul are interese pe la el prin biserica si pentru ca nu are destula sustinere acolo, baga soparle pe la fraierii de pe aici, doar doar o prosti vreo cativa preoti care sa se desparta de ierarhi sau vreo cativa mireni sariti de pe fix care sa strige dupa ierarhi pe strada.

Smecherul nu le spune oamenilor ca el la el acolo in Grecia nu a intrerupt pomenirea ca probabil il dadeau aia afara, ii prosteste pe ai nostri ca daca o fac e o virtute. Sa-i vad eu pe preotii care au recurs la gestul asta si pe cretinii care au strigat dupa ierarhi pe strada ce or sa faca dupa ce BOR va organiza un sinod. Probabil ori se vor duce la stilisti, ori la New Jerusalem, ori cine stie pe unde, ca din BOR nu cred ca vor mai face parte. Poate le face taica Zisis si Master Vulcanescu o biserica cu adevarat ortodoxa. Sau poate o sa le fie de ajuns blogul lui Saccsiv, in definitiv nu conteaza unde te aduni, ce mi-e niste ziduri ce mi-e un wall pe internet.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare