Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.10.2016, 12:58:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Te-ai interesat, in prealabil, daca nu cumva pe forum sunt destui oameni care "au trecut prin situatii din astea"?
Uite, eu cred ca sunt cativa.
Dar tu te astepti probabil ca, daca au trecut, sa se centreze numai pe lamentatii/vaicareli/jelanii. Eventual proteste, reprosuri, recomandari istete, schimbari revolutionare etc.
Oare ce insemna, de fapt, pentru tine ca "au trecut"?
Cunoscindu-ti deja logica, inseamna, desigur, aceeasi contradictie ca de obicei, pe care o cultivi cu seninatate: anume ca, de fapt, n-au trecut.
Dar nu toti oamenii sunt ca tine, sophia.... Poate ar fi interesant si folositor sa iti largesti un pic rama de la ochelari. Sau sa ii dai jos, de-a binelea.
Eu nu stiu cum poti ca avand o anumita profesie sa tratezi oamenii in felul asta si sa scrii asa prostii.
Oamenii care au fost in fata unor astfel de situatii au trebuit sa ia o decizie, buna sau rea.
De trecut, n-au "trecut" niciodata. Asa ceva ramane in suflet.
Unii pot sa vorbeasca, sa ceara ajutor, cum a fost femeia aia, sa se refuleze, sa tipe, sa planga si poate ca asa le este mai nine, in loc sa adune in ei. Altii nu fac asa, stau si strang din dintii.
Sa te invat eu in profesia ta cum e cu oamenii? Vrei?

Nu stiu ce anume imi ceri mie concret. Eu am mai scris in mesajele pe care le-am sters ca am trecut prin astfel de decizii, dar nu le-am "trecut" sufleteste niciodata. Niciodata. Ele nu se sterg asa cu guma. Lasa urme adanci in suflet.
Mai bine scriai aici cam cum ar trebui sa procedeze oamenii in fata unor situatii, cum pot fi ajutati, in loc sa scrii acolo ca oameni trec prin necazuri dansand si cantand.
O data n-am vazut sa intelegi un om aici, sa vezi suferinta lui din mesaje, sa-l mangai. Poate ca asa se invata la facultate.
Stiu ca medicii sunt invatati sa fie duri. Poate si la voi o fi tot asa.

Ceilalti scriu asa cum pot si stiu ei, dar tu ma sochezi cel mai mult, fiindca de la tine ar trebui sa vina altceva.
As vrea sa stiu cum i-ai sfatui tu pe oamenii care ar veni in fata ta si ti-ar cere sfat intr-o astfel de situatie.
Multumeste lui Dumnezeu ca v-a dat copii si inca perfecti.
Si de restul stie Dumnezeu ce are de facut.

@AlinB - nu, solutia nu este eutanasia. Ar trebui inceput cu altele, mai simple. De ex. utilizat mintea inainte de a trai numai in placere (aka sex). Dar nu stii tu inca...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #162  
Vechi 18.10.2016, 13:31:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina - ce sens are exemplul tau aici?
Tu esti, Slava Domnului, intreaga, sanatoasa, normala.
Aici vorbeam despre altceva.

Cam amesteci lucrurile cu furca.
Am gasit si niste fraze bune in mesajele tale. Tu pe ale mele nici nu le citesti. Treci direct la atac.

Doar doua observatii:

1. Suferinta, durerea fizica si emotionala nu ajuta la calirea omului. Asa ti se pare tie poate. Ele lasa urme adanci si traume.
De aceea sunt pline cabinetele si spitalele de psihiatrie.
Ar fi fost bine ca ele sa nu mai existe si sa fie numai oameni caliti.


2. Da, mai bine sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca de situatii grele si sa ajutam pe cei care se afla colo, nu sa-i condamnam si batjocorim.

Ma uit la voi cata putere aveti si cu cata raceala si distanta scrieti aici, pe un forum ortodox.
Eu am trecut prin multe si nu m-am calit, ci dimpotriva. Si nu pot scrie ca voi.
Mai lasati totusi bata aia din mana.

Si da, asa cum scrie in tr-un mesaj mai sus - alti oameni nu sunt ca mine, nici eu ca ei, nici voi aici, fiecare in parte, nu sunteti ca mine, sau ca altii. Fiecare este asa cum l-a facut Dumnezeu si de aia trebuie luat separat, asa cum este.
Ce poate unul, nu poate altul.

Un sfat - duceti-va si vizitati si voi astfel de cazuri, incredintati-va direct si personal cum le merge si daca sunt fericiti.
Eu am cunoscut personal si mi-e mila de toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #163  
Vechi 18.10.2016, 13:42:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sophia, spui că noi am fost duri, lipsiți de milă față de mame aflate în astfel de situații, înțeleg. Care nu trebuie condamnate, ci plânse, ajutate pe cât posibil. Dar când e vorba să faci avort (în acele situații pe care le admiți) unde este mila față de prunc?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 18.10.2016, 15:43:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am cunoscut personal si mi-e mila de toti.
Mila ta nu face cat o ceapa degerata atat timp cat in baza ei emiti idei in conflict cu morala ortodoxa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 18.10.2016, 16:05:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu tot n-am inteles ce are forumul asta de nu functioneaza tot timpul citarea.
In fine.

Pentru CristianR

Uite Cristian, vad ca tare greu ne intelegem aici. Mie mi-este mila de toti.
Imi este mila si de pruncul din burta si de omul care va deveni mai apoi, si de parintii lui.
Incerc sa lupt pentru toti, pentru solutii bune pentru toti.
Eu nu sunt pentru avort.
Dar nu sunt nici pentru "hai sa avem relatii si sa facem copii, ca om vedea noi ce facem cu ei".

La voi este in schimb altfel, sau asa se intelege.
Nu va pasa deloc, dar deloc de parinti, de oameni aflati in anumite situatii dificile. Nu va pasa nici ce va fi cu copilul mai tarziu. Ii considerati pe toti foarte fericiti.
Nu vedeti nici o solutie. Sa se chinuie toti oamenii. Punct.
De aia spuneam mai sus ca voi sunteti atunci in mod automat pentru camine de orfani, de handicapati, pentru copiii strazii si alte cele.
Sa fie aruncati acolo copiii.
Voi nu vreti nimic - nici educatie a tinerilor sa fie mai responsabili cand au relatii trupesti, nici discutii cu medicul, nici ajutat oamenii care se afla in fata unor decizii de viata si moarte, nici psiholog, nici nimic, nimic.
Voi vreti numai sa se descurce oamenii singuri.

In final am sa-ti mai spun cum a procedat parintele Galeriu cu mine.
Am mai spus-o de fapt.
M-am dus la dansul tot asa cu o decizie de viata si moarte. Eu trebuia sa decid asupra vietii mamei mele. Rezultatul final ar fi fost acelasi, dar poate s-ar fi putut prelungi ceva. Nu stiu nici acum exact.
Fiecare imi spunea altceva.
Si eu nu eram Dumnezeu. Punct Nu stiam cum e mai bine.
M-am dus la parintele si i-am spus ce mi-au cerut medicii.
M-a ascultat.
Nu mi-a dat nici un sfat in problema. N-a spus ce decizie sa iau.
Nu s-a pus in locul lui Dumnezeu, nu mi-a spus ceea ce-mi trantiti voi aici (ca-s asa si pe dincolo, ca e pacat, ca ma voi cali, ca nu stiu ce).
Ne-am rugat mult si a facut ceea ce a putut omeneste pentru mine.
M-a mangaiat sufleteste, a gasit niste lucruri marunte care sa-mi dea putere si m-a chemat sa vin acolo a doua zi sa nu fiu singura. A doua zi era Craciunul.
Decizia...a luat-o mama pana la urma. A facut cum a vrut ea.
Am trecut faptic prin decizie, am trait mai departe, dar am ramas cu trauma, shocul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #166  
Vechi 18.10.2016, 16:11:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sophia: Toți suntem, sunt convins, și pentru consiliere, cu preot, cu psiholog, cu medic. Medicina e foarte bună, dacă poate ajuta viața, inclusiv a pruncului din pântecele mamei. Menirea ei nu este să ofere moartea ca soluție.
Mai departe, după ce se naște, sigur că trebuie ajutată și mama, și copilul. Știi probabil de Asociația Pro Vita, cu părintele Tănase, care exact asta face. El venea către tinerele gravide cu îndemnul ăsta: Nu-i omorâți; dați-mi-i mie! Și așa a ajuns să aibă sute de copii în grijă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 18.10.2016, 16:12:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu va pasa deloc, dar deloc de parinti, de oameni aflati in anumite situatii dificile. Nu va pasa nici ce va fi cu copilul mai tarziu. Ii considerati pe toti foarte fericiti.
Nu vedeti nici o solutie. Sa se chinuie toti oamenii. Punct.
Ca de obicei, intelegi ce vrei, nu ce spun ceilalti. Adica total aiurea.

Citat:
De aia spuneam mai sus ca voi sunteti atunci in mod automat pentru camine de orfani, de handicapati, pentru copiii strazii si alte cele.
Sa fie aruncati acolo copiii.
Si solutia ta, mai buna, sunt clinicile de eutanasie.
Super. Miloasa, ce sa mai.

Citat:
Voi nu vreti nimic - nici educatie a tinerilor sa fie mai responsabili cand au relatii trupesti, nici discutii cu medicul, nici ajutat oamenii care se afla in fata unor decizii de viata si moarte, nici psiholog, nici nimic, nimic.
Cum se intelege acum "educatie sexuala" nu inseamna responsabilizare ba chiar opusul ei.

Citat:
Voi vreti numai sa se descurce oamenii singuri.
Ca de obicei, intelegi ce vrei, nu ce spun ceilalti. Adica total aiurea.


Citat:
In final am sa-ti mai spun cum a procedat parintele Galeriu cu mine.
Am mai spus-o de fapt.
M-am dus la dansul tot asa cu o decizie de viata si moarte. Eu trebuia sa decid asupra vietii mamei mele. Rezultatul final ar fi fost acelasi, dar poate s-ar fi putut prelungi ceva. Nu stiu nici acum exact.
Fiecare imi spunea altceva.
Si eu nu eram Dumnezeu. Punct Nu stiam cum e mai bine.
M-am dus la parintele si i-am spus ce mi-au cerut medicii.
M-a ascultat.
Nu mi-a dat nici un sfat in problema. N-a spus ce decizie sa iau.
Nu s-a pus in locul lui Dumnezeu, nu mi-a spus ceea ce-mi trantiti voi aici (ca-s asa si pe dincolo, ca e pacat, ca ma voi cali, ca nu stiu ce).
Ne-am rugat mult si a facut ceea ce a putut omeneste pentru mine.
M-a mangaiat sufleteste, a gasit niste lucruri marunte care sa-mi dea putere si m-a chemat sa vin acolo a doua zi sa nu fiu singura. A doua zi era Craciunul.
Decizia...a luat-o mama pana la urma. A facut cum a vrut ea.
Am trecut faptic prin decizie, am trait mai departe, dar am ramas cu trauma, shocul.
Adica, la concret n-ai facut nimic, n-ai luat nici o decizie efectiv.
Wow, ce exemplu la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 18.10.2016, 16:12:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mila ta nu face cat o ceapa degerata atat timp cat in baza ei emiti idei in conflict cu morala ortodoxa.
etc.
Tu vorbesti?

P.S Am facut ce mi-a spus preotul. Nici el nu mi-a spus ce decizie sa iau.
Dar tu esti mai grozav si decat preotii!

Si voi faceti la fel - intelegeti ce vreti voi si total aiurea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 18.10.2016 at 16:24:54.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 18.10.2016, 16:29:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

CristianR

Nu stiu de tine, dar de ceilalti de aici nu cred. Se impotrivesc la toate.
Uite-te si tu ce se scrie aici.
Numai rautati. Astai sunt oamenii si se mai auto-numesc si ortodocsi.

Stiu de parintele Tanase, dar este si criticat pentru ca nu da copiii in adoptie. Si mie mi-a spus clar ca nu da in adoptie. Nu stiu ce face acolo cu toti.

Am incheiat discutia aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #170  
Vechi 18.10.2016, 16:47:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
etc.
Tu vorbesti?

P.S Am facut ce mi-a spus preotul. Nici el nu mi-a spus ce decizie sa iau.
Dar tu esti mai grozav si decat preotii!
Concret, n-ai facut nimic, n-ai luat nici o decizie, problema s-a rezolvat de la sine.
Pana la urma ce legatura are situatia respectiva cu ce se discuta aici?

Citat:
Si voi faceti la fel - intelegeti ce vreti voi si total aiurea.
Nici macar nu stim despre ce e vorba, daca e un caz care sa fie cat de cat similar deci daca se intelege ceva aiurea, e din cauza ta ca nu vorbesti la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14