Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 31.01.2017, 19:51:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu inteleg ca ai o apetenta pentru intrebat aiureli, problematic e ca tu nu pari sa intelegi ca nu are nicio logica ce intrebi. Ori nu intelegeai despre ce discutam, ori, in mod ciudat, cateodata spui lucruri care exclud o logica elementara.
Păi tu ai venit cu argumente care, cică, ar reieși din conținutul scrierilor Sf. Isaac Sirul. Așa că te-am întrebat dacă ai citit aceste scrieri, ca să-ți poți susține argumentele.

Dacă ție ți se pare lipsit de logică.....


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, nu stii ce intrebi. Data trecuta ai spus de cititul "Erminiei picturii bizantine", nu stii ca acea carte e ca un fel de dictionar, nu e ca o carte obisnuita.
Și dicționarele nu se citesc ?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar acum, aceste volume care sunt probabil false, de ce ar trebui citite?
Când am susținut eu că scrierile Sf. Isaac Sirul sau Erminia picturii bizantine ar fi false ? Sau susții tu ? Că nu mai înțeleg nimic.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #452  
Vechi 31.01.2017, 19:59:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cuvântarea părintelui Alexander Golitzin o găsesc potrivită discuției, de aceea am și postat-o. Criticile cărții sunt ciudate, deși la primă vedere par a fi fondate. Foarte ușor poți schimba sensul unei idei scoase din context. Nu cred că Ioan Ică jr. a fi putut face asemenea greșeli, așa cum susțin criticii cărții. Tind să cred mai degrabă varianta unor de greșeli de înțelegere, de interpretare.
P.S. Pentru liniștea ta, Sf. Isaac Sirul nu a fost nestorian.
Eu nu am spus nimic de tine, doar ai copiat un text, tocmai parintele Golitzin si diac. Ica spun ca sfantul ar fi nestorian. Iar discutia o aveam cu Patrie si credinta. Spui ca diac. Ica nu face asemea greseli, nu stiu daca abia acum ai auzit de domnia sa, e doar unul din momentele in care arata ceea ce crede. La inceput am dat un alt link, autorul il critica mai dur pe diac. Ica: http://www.teologiepentruazi.ro/2015...rul-nestorian/
Pentru ca pe 28 ianuarie a fost praznuirea Sfantului Isaac Sirul, vedem in vietile sfintilor pe ziua respectiva ca se considera ca sfantul a trait in sec. VI, nu VII cum spun sursele nestoriene si anumiti teologi. Precizarea e mai mult pentru Patrie si credinta.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 31.01.2017, 20:05:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
http://www.teologiepentruazi.ro/2015/06/15/cum-a-ajuns-sfantul-isaac-sirul-nestorian/[/url]
Pentru ca pe 28 ianuarie a fost praznuirea Sfantului Isaac Sirul, vedem in vietile sfintilor pe ziua respectiva .
Poți să ne dai sursa ? Să vedem tot ce scrie acolo ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #454  
Vechi 31.01.2017, 20:26:55
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, nu stii ce intrebi. Data trecuta ai spus de cititul "Erminiei picturii bizantine", nu stii ca acea carte e ca un fel de dictionar, nu e ca o carte obisnuita.
Hahahaah, o asa mare aberatie numai tu puteai debita. Vezi daca nu pui mana pe carti si nu le rasfoiesti paginile; nu e suficient sa citesti paginile de internet, sunt diferite de cele ale cartilor...nici ce e acela dictionar sa nu stii si sa confunzi o erminie cu un dictionar...
Bine ca-ti place sa epatezi de "inteligenta". Auzi la el, un fel de dictionar dar nu o carte obisnuita...
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #455  
Vechi 31.01.2017, 20:47:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi tu ai venit cu argumente care, cică, ar reieși din conținutul scrierilor Sf. Isaac Sirul. Așa că te-am întrebat dacă ai citit aceste scrieri, ca să-ți poți susține argumentele.
Dacă ție ți se pare lipsit de logică.....
Ti-am spus si la subiectul cu icoanele, am citat din articole scrise de cei ce au studiat aceste lucruri. Ciudat este ca tu nu intelegi asta, din moment ce e a doua oara cand intrebi acelasi lucru.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și dicționarele nu se citesc ?
Si cam cate dictionare ai citit tu pana acum? Si cati oameni cunosti care citesc dictionare (cap- coada, ca despre asta vorbesti).
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Când am susținut eu că scrierile Sf. Isaac Sirul sau Erminia picturii bizantine ar fi false ? Sau susții tu ? Că nu mai înțeleg nimic.
Nu intelegi nimic pentru ca, probabil, nu stiai despre ce vorbeam si ai citit doar ultimul mesaj.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 31.01.2017, 21:15:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Hahahaah, o asa mare aberatie numai tu puteai debita. Vezi daca nu pui mana pe carti si nu le rasfoiesti paginile; nu e suficient sa citesti paginile de internet, sunt diferite de cele ale cartilor...nici ce e acela dictionar sa nu stii si sa confunzi o erminie cu un dictionar...
Bine ca-ti place sa epatezi de "inteligenta". Auzi la el, un fel de dictionar dar nu o carte obisnuita...
Oita ratacita, nu erai tu aceea care se batea cu pumnul in piept ca a citit Erminia si e un mare expert si pana la urma ai aratat ca nu stiai despre ce vorbesti si abia atunci te-ai uitat in carte? Uita-te si a doua oara si vezi cum arata Erminia in interior, in general.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 31.01.2017, 21:22:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am spus si la subiectul cu icoanele, am citat din articole scrise de cei ce au studiat aceste lucruri.
Ai citat din articole scrise de unii care susțin că au studiat aceste lucruri.

Cum poți tu, care recunoști că n-ai deschis nici Erminia picturii bizantine, nici scrierile Sf. Isaac Sirul, să evaluezi aceste citate ?

Știi ce-i acela simț critic ?

Nu, nu poți să știi, pentru că la temelia simțului critic stă un minim de studiu individual, iar tu nu faci, de ani întregi, decât să citezi articole de pe internet.

N-aș fi crezut vreodată că am să ajung să-l pomenesc pe Botoș Emilian într-o lumină pozitivă, dar măcar pe el îl credeam când arăta câte cărți a citit.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #458  
Vechi 31.01.2017, 21:28:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am spus nimic de tine, doar ai copiat un text...Precizarea e mai mult pentru Patrie si credinta.
Aha, de asta ai ținut morțis să-mi comunici că dacă eram atent la articolele tale "prețioase" vedeam că...

Diac. Ioan Ică jr. este unul dintre cei puțini, alături de Ierom. Petru Pruteanu, care vorbesc în pustie de lucrurile esențiale, care ar trebui să ne intereseze și pe care ar trebui să le îndreptăm.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 31.01.2017, 21:48:59
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Oita ratacita, nu erai tu aceea care se batea cu pumnul in piept ca a citit Erminia si e un mare expert si pana la urma ai aratat ca nu stiai despre ce vorbesti si abia atunci te-ai uitat in carte? Uita-te si a doua oara si vezi cum arata Erminia in interior, in general.
Ba da, cu pumnul ma bateam in piept in aceeasi masura cu care te bateam pe tine cu pumnul peste cap sa incetezi in a emite elucubratii monstruoase. Auzi la el, nu face diferenta dintre dictionar si manual dar se da expert in apologetica.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #460  
Vechi 31.01.2017, 21:53:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Apropo de "elucubratii monstruoase", argumentul "google translate al unui Sinod" a întrecut orice măsură, fapt ce m-a determinat să constat o discuție fără sens.

Last edited by simpllu; 31.01.2017 at 22:18:01.
Reply With Quote
Răspunde