Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 31.01.2017, 21:58:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ai citat din articole scrise de unii care susțin că au studiat aceste lucruri.
Cum poți tu, care recunoști că n-ai deschis nici Erminia picturii bizantine, nici scrierile Sf. Isaac Sirul, să evaluezi aceste citate ?
Știi ce-i acela simț critic ?
Nu, nu poți să știi, pentru că la temelia simțului critic stă un minim de studiu individual, iar tu nu faci, de ani întregi, decât să citezi articole de pe internet.
N-aș fi crezut vreodată că am să ajung să-l pomenesc pe Botoș Emilian într-o lumină pozitivă, dar măcar pe el îl credeam când arăta câte cărți a citit.
Ti-am spus ca e ciudat ce spui, fara logica. Cu atat mai ciudat cu cat tu esti primul care apelezi la ceea ce spun altii, ba chiar generalizezi, fara ca macar sa stii despre ce e vorba, la fel ca la acest subiect. Tu ai scris in prima fraza la acest subiect ca toata lumea stie. Pe langa aceste afirmatii fara rost tu esti si persuasiv, probabil o deformatie profesionala. Incerci, prin orice mijloace sa manipulezi, sa-ti impui conceptiile, de multe ori denigrand pe cei cu care discuti. Nu postez doar citate, cum ai spsu, asa le vezi tu pentru ca nu intelegi nimic si ai cunostinte minime, incerci prin alte mijloace sa-ti impui credintele.
Eu am scris despre ortodoxie, ce crezi tu, ca un catolic, sau ce crede credinta ta nu prea intereseaza pe nimeni. Daca vrei sa te certi cauta alte persoane, vad ca a plecat Emilian, pe care te-ai obisnuit sa-l balacaresti si Antonia nu prea te baga in seama, presupun ca esti dependent.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 31.01.2017, 21:59:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Auzi la el, nu face diferenta dintre dictionar si manual dar se da expert in apologetica.
Care-i diferența ? Manual, carte sau dicționar, oricum nu e nevoie să le citești pentru a fi mare apologet pe internet.

E suficient să citezi pe unii care spun ceva despre ele.

E adevărat că sunt mai mulți cei care spun ceva despre ele, dar atunci problema se rezolvă simplu: îi citezi pe cei care spun ce-ți convine ție.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #463  
Vechi 31.01.2017, 22:20:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha, de asta ai ținut morțis să-mi comunici că dacă eram atent la articolele tale "prețioase" vedeam că...

Diac. Ioan Ică jr. este unul dintre cei puțini, alături de Ierom. Petru Pruteanu, care vorbesc în pustie de lucrurile esențiale, care ar trebui să ne intereseze și pe care ar trebui să le îndreptăm.
Daca il adaugai si pe Badilita aveam stalpii ortodoxiei pentru unii. Fiecare persoana e atrasa de cei ce au aceleasi conceptii si idei ca si el, e firesc. Mai ales daca nu-l intereseaza adevarul. Am observat ca ortodocsii sunt mai atrasi de sfinti si duhovnici, modernistii de diversi teologi.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 31.01.2017, 22:22:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Ba da, cu pumnul ma bateam in piept in aceeasi masura cu care te bateam pe tine cu pumnul peste cap sa incetezi in a emite elucubratii monstruoase. Auzi la el, nu face diferenta dintre dictionar si manual dar se da expert in apologetica.
Si dupa ce te-ai batut cu pumnul ceva timp l-ai deschis si ai scris chiar tu pe tastatura ca e adevarat ce spuneam eu, ca se picteaza Dumnezeu Tatal si scrie si in Erminie. Dupa aceea ai strans iar pumnul.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 31.01.2017, 22:24:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
. Fiecare persoana e atrasa de cei ce au aceleasi conceptii si idei ca si el, e firesc. Mai ales daca nu-l intereseaza adevarul.
Ăsta a fost un autoportret genial.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #466  
Vechi 31.01.2017, 22:26:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Apropo de "elucubratii monstruoase", argumentul "google translate al unui Sinod" a întrecut orice măsură, fapt ce m-a determinat să constat o discuție fără sens.
De fapt ai constatat ca e o disuctie fara sens cand ti-ai dat seama, dupa ce te-ai contrazis degeaba atata timp, ca tot ce ai sustinut era gresit (sfintii si Daniel 7, pictarea lui Dumnezeu tatal, etc.). Si mandria nu te lasa niciodata sa recunosti ca gresesti, e mai importanta decat adevarul.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 31.01.2017, 22:34:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fiecare persoana e atrasa de cei ce au aceleasi conceptii si idei ca si el, e firesc. Mai ales daca nu-l intereseaza adevarul. Am observat ca ortodocsii sunt mai atrasi de sfinti si duhovnici, modernistii de diversi teologi.
Evident! Unii atrași de erezii tind spre cei care susțin erezii, fie și ele fabricate și puse în gura marilor duhovnici sau chiar a unor sfinți. Pentru tine, liturghia, la modul cum se ține acum, nu are nimic de îndreptat, pentru că, evident, ești spectator. Și dacă vin unii teologi preocupați de adevăr și nu așa după capul lor, ci ancorați bine în învățătura Bisericii, se trezesesc pseudo-tradiționaștii să spună că au venit și teologii moderniști să ne spună nouă lucruri pe care noi le știm mai bine. Și, bineînțeles, nu omit să amintească mereu de ecumenism. Dar așa cum demonstrezi și tu, cei preocupați de antiecumenism sunt mai periculoși și mai discructivi decât cei preocupați cu adevărat de ecumenism.

Last edited by simpllu; 31.01.2017 at 22:53:44.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 31.01.2017, 22:38:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ăsta a fost un autoportret genial.
Geniala relica, de genul "ba tu esti". Daca as fi la fel de genial as continua si eu cu "ba tu".
Reply With Quote
  #469  
Vechi 31.01.2017, 22:41:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si dupa ce te-ai batut cu pumnul ceva timp l-ai deschis si ai scris chiar tu pe tastatura ca e adevarat ce spuneam eu, ca se picteaza Dumnezeu Tatal si scrie si in Erminie. Dupa aceea ai strans iar pumnul.
Da, cu siguranta asa a fost din perspectiva ta; ai dedus si ai inteles doar ceea ce ti-a convenit si ce ti-a gadilat mandria...ca doar nu degeaba ti-ai pierdut zile intregi sa cauti si sa selectezi surse virtuale care sa-ti acopere tie convingerile eretice.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #470  
Vechi 31.01.2017, 22:48:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt ai constatat ca e o disuctie fara sens cand ti-ai dat seama, dupa ce te-ai contrazis degeaba atata timp, ca tot ce ai sustinut era gresit (sfintii si Daniel 7, pictarea lui Dumnezeu tatal, etc.). Si mandria nu te lasa niciodata sa recunosti ca gresesti, e mai importanta decat adevarul.
Am renunțat la o discuție care nu ducea la nimic, ci doar pierdere de timp. Tu susține-ți în continuare erezia, dea Domnul să întâlnești un om care să te lumineze, eu unul recunosc că nu sunt în stare și nu am atâta răbdare.

P.S. Știi ce-ți doresc: să te vindeci de erezie și apoi să-l îndrepți pe altul, la fel de încăpățânat ca tine. :))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare