Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2008, 13:36:24
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Am o problema de sanatate si sunt imobilizata intr-un fotoliu rulant, ma duc aproape in fiecare vineri la Sf Maslu. Eu ma duc cu mult drag dar mi-am pus intrebarea asta. Oare de cate ori trebuie sa merg la Sf Maslu sa ma vindec trupeste?:)ca sa ma duc pe picioarele mele:)
Geoorgiana
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2008, 13:49:06
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Marcu 9
23. Iar Iisus i-a zis: De poti crede, [color=red]toate sunt cu putinta celui ce crede.[/color]
24. Si indata strigand tatal copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele


Trebuie sa crezi ca la fiecare ungere te vindeci cate un pic in masura credintei. Si atunci cand credinta va fi deplina te vei vindeca! Amin!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2008, 17:51:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pastreaza aceasta dragoste de a merge la Sfantul Maslu si cu siguranta intr-o zi ea va rodi. Ceea ce a fost sfintit in trupul Mantuitorului primim si noi prin Sfintele Taine, incat nimic nu ne mai poate robi. Ne vom ruga si noi pentru tine, caci noi nu trebuie sa uitam ca pentru cel ce se roaga, lumea intreaga devine biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2008, 10:31:10
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)Ms mult
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2008, 16:12:00
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

mergi la Sf. Maslu de cate ori poti,nu trebuie sa numeri ,sa tii o condica si sa astepti la sfarsit minuni,in felul acesta Taina SF, Maslu devine un lucru mecanic,tu mergi pur si simplu din dragoste fata de Dumnezeu,fara a astepta sa primesti ceva in schimb,du-te cu credinta si cu dragoste in suflet si multumeste-i Domnului pt. crucea ce o porti pe umeri,in felul acesta vei simti cum 'crucea' va deveni pe zi ce trece tot mai usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2008, 18:38:41
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Am fost o singura data la Sfantul Maslu , dar am simtit caldura si efectul binefacator asupra mea. Parintele la sfarsit ne-a dat cate o bucatica de vata imbibata cu ulei sfintit la slujba savarsita. La un moment dat m-a durut capul, obrazul(nevralgie) si m-am uns cu acel ulei. M-am simtit mult mai bine ...mi-am promis ca voi merge cat de des pot la Sfantul Maslu , dar din pacate inca nu am mai ajuns:(

Pui, am citit din minunile Sfantului Nectarie si printre altele, era si vindecarea unui bolnav imobilizat. Atunci s-a savarsit o minune , pentru ca nu era nici o sansa ca acea persoana sa mearga vreo-data.

Dumnezeu ne iubeste mult, de asta ne da boli si suferinte, umilinte si dureri. Pentru a ne vindeca sufletul de patimi, a ne intoarce catre El. Ai rabdare cum a avut dreptul Iov si Dumnezeu iti va rasplati pentru aceasta suferinta.

voiam sa subliniez ca cineva se poate duce toata viata la Sf maslu, fara rezultat, daca nu are credinta.Indrazneste sa crezi si te va ajuta Dumnezeu,El stie mai bine durerea ta.

Nimic nu este de neindeplinit la Dumnezeu , ia-o ca mijlocitoare pe Maica Domnului si spune-i Ei durerile tale, vorbeste cu Sfantul Nectarie, vindecatorul de boli..si el te va ajuta(m-a ajutat si pe mine de multe ori, si nu le pot interpreta ca pe coincidente)

iarta-ma daca te-am ranit cumva ,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2008, 18:42:55
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Referitor la mesajul postat de CM, am o carte in format electronic despre rugaciunea inimii si folosul ei in viata crestinilor. Are cam 100 pagini si a aparut prin 2002. Pot sa ti-o trimit daca consideri ca vrei sa aprofundezi rugaciunea lui Iisus.

Sa iti ajute Dumnezeu si sa iti auda plansul si rugaciunea!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2008, 19:13:35
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Referitor la mesajul postat de CM, am o carte in format electronic despre rugaciunea inimii si folosul ei in viata crestinilor. Are cam 100 pagini si a aparut prin 2002. Pot sa ti-o trimit daca consideri ca vrei sa aprofundezi rugaciunea lui Iisus.

Sa iti ajute Dumnezeu si sa iti auda plansul si rugaciunea!

Doamne ajuta!
Ms mult Cred ca pt mine este mesajul asta:)sigur ca vreau te rog scrie-mi cv pe pui_mic25@yahoo.com:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2008, 22:13:09
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

pentru pui
Mai citeste si ce am postat astazi pe www.gradinamea.ro la sectiunea Sanatate

daca ai intrebari scrie-mi pe mesaj privat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2008, 18:31:13
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)ms
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de des mergem la biserica? cristian sergiu Generalitati 30 16.07.2011 21:25:20
E pacat sa mergem la opera?? gogulet Generalitati 70 12.07.2011 23:57:16
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sambata mergem la Sf.Paraschiva!!! elizabeta Generalitati 67 23.11.2009 23:12:37