Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.08.2010, 16:50:05
Menephta Menephta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sigur nu are importanta? Dar sarbatorile ? Postul? Vrei sa spui ca astea nu conteaza in viata unei familii? Dumneata cum vezi iubirea?
Si botezul copiilor cum se va face?
Nu exista problema care sa nu se rezolve.Postul si sarbatorile sant optionale..asta nu e un motiv de poticnire intr-o relatie.Spun asta din experienta proprie..singurul lucru important e iubirea
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.08.2010, 16:52:30
Menephta Menephta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Intr-adevar,ce educatie religioasa va fi data copiilor,cum vor fi botezati,la ce Bieserica vor merge si ce carti vor citi,ortodoxe sau protestante?
Vor aparea dificultati tot mai mari pe parcursul casatoriei.Chiar daca vor primi dispensa,aceasta nu va anula diferentele care exista intre cele doua culte,si aceste diferente se vor manifesta in aspecte diverse si multiple in decursul casatoriei.Cineva va trebui sa faca compromisuri,si cine va fi acela?
Sunt multe de spus....
Crestinismul are aceleasi principii si are ca fundament Biblia care e aceiasi pentru toti.Copiii pot opta unde cred ca se regasesc cel mai bine..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.08.2010, 16:54:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Menephta Vezi mesajul
Nu exista problema care sa nu se rezolve.Postul si sarbatorile sant optionale..asta nu e un motiv de poticnire intr-o relatie.Spun asta din experienta proprie..singurul lucru important e iubirea
Ce vorbesti? Singurul lucru important e mantuirea! Iar cel de langa tine trebuie sa aiba in vedere si sufletul! Nu sunt optionale daca vrei sa pastrezi o legatura vie cu Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.08.2010, 22:45:38
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Vin cu noutati.
Am fost azi la catedrala si am intrebat un preot despre problema si....ii cununa. Se considera ca mirele este deja botezat, la ei (evanghelisti) se face botezul de apa dar nu si ungerea cu Sf Mir, asa ca acum ii va face ungerea, si apoi e ok. DAr ma intreb, cum si unde se va spovedi?
Pfuai, maine trebuie sa merg sa discut problema cu duhovnicul , m-au zapacit astia de cap!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.08.2010, 23:24:07
Menephta Menephta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ce vorbesti? Singurul lucru important e mantuirea! Iar cel de langa tine trebuie sa aiba in vedere si sufletul! Nu sunt optionale daca vrei sa pastrezi o legatura vie cu Dumnezeu!
Si crezi cumva ca chinezii,japonezii si bosimanii vor ajunge in iad daca nu sant ortodocsi?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.08.2010, 23:32:22
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Vin cu noutati.
Am fost azi la catedrala si am intrebat un preot despre problema si....ii cununa. Se considera ca mirele este deja botezat, la ei (evanghelisti) se face botezul de apa dar nu si ungerea cu Sf Mir, asa ca acum ii va face ungerea, si apoi e ok. DAr ma intreb, cum si unde se va spovedi?
Pfuai, maine trebuie sa merg sa discut problema cu duhovnicul , m-au zapacit astia de cap!!

Te dezamagesc:

Daca el vine sa se cunune la catedrala ortodoxa,inseamna ca este dispus sa renunte la secta lui,ceea ce nu prea cred.Probabil ca nu e decat o strategie sectara de a o atrage pe ea la sectarism,probabil propunandu-i dupa nunta sa se boteze la ei,stiindu-se faptul ca el nu va recunoaste niciodata cununia ortodoxa,pe cand ea,daca este o crestina adevarata,da.Pentru a o "trece" in secta lui el este gata sa isi calce pe inima si sa faca cununia religioasa ortodoxa.Abia dupa aia vor incepe problemele,presiunile,si fiind cununati la ortodocsi,ea nu il va mai putea parasi pentru ca pentru ea,cununia e cat se poate de valabila.
Iar preotul ala care face asa ceva,e intr-o mare ratacire,probabil are ceva interese sa o faca altfel nu imi explic situatia.....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.08.2010, 00:00:22
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Te dezamagesc:

Daca el vine sa se cunune la catedrala ortodoxa,inseamna ca este dispus sa renunte la secta lui,ceea ce nu prea cred.Probabil ca nu e decat o strategie sectara de a o atrage pe ea la sectarism,probabil propunandu-i dupa nunta sa se boteze la ei,stiindu-se faptul ca el nu va recunoaste niciodata cununia ortodoxa,pe cand ea,daca este o crestina adevarata,da.Pentru a o "trece" in secta lui el este gata sa isi calce pe inima si sa faca cununia religioasa ortodoxa.Abia dupa aia vor incepe problemele,presiunile,si fiind cununati la ortodocsi,ea nu il va mai putea parasi pentru ca pentru ea,cununia e cat se poate de valabila.
Iar preotul ala care face asa ceva,e intr-o mare ratacire,probabil are ceva interese sa o faca altfel nu imi explic situatia.....
Si totusi, este preot la Catedrala Mitropolitana.

N-ai ce sa ma mai dezamagesti , ca sunt gata dezamagita.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.08.2010, 01:05:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mie mi se pare ca el trece la ortodocsi. Cunosc un caz de baptist care a trecut la ortodocsi; nu i s-a facut botezul pentru ca a fost consderat valabil cel baptist; i s-a facut doar mirungerea ca o acceptare in BO.

E bine sa mai lasati obsesia cu prozelitismul; de obicei barbatii se gandesc cum sa cucereasca femeile, nu cum sa faca prozeliti...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 12.08.2010 at 01:09:24.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.08.2010, 08:42:26
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mie mi se pare ca el trece la ortodocsi. Cunosc un caz de baptist care a trecut la ortodocsi; nu i s-a facut botezul pentru ca a fost consderat valabil cel baptist; i s-a facut doar mirungerea ca o acceptare in BO.

E bine sa mai lasati obsesia cu prozelitismul; de obicei barbatii se gandesc cum sa cucereasca femeile, nu cum sa faca prozeliti...
Nu stiu daca e vorba despre o obsesie, doar ca stim cu totii ca BO are niste pasi, niste reguli in savarsirea diferitelor Taine. Si, parerea mea persoanala, daca aceste Taine nu se savarsesc "ca la carte"....nu e bine. Si apoi ne miram de ce se despart sau de ce au probleme , etc.
In situatia de fata, chiar daca mirelui i se face Mirungerea, el nu este roman, este german, i se vor spune niste rugaciuni, nici nu stiu daca intelege macar ce i se citeste. Ca sa nu mai spun de spovedania dinanintea casatoriei (am eu un fix cu spovedania asta!).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.08.2010, 09:45:09
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mie mi se pare ca el trece la ortodocsi. Cunosc un caz de baptist care a trecut la ortodocsi; nu i s-a facut botezul pentru ca a fost consderat valabil cel baptist; i s-a facut doar mirungerea ca o acceptare in BO.

E bine sa mai lasati obsesia cu prozelitismul; de obicei barbatii se gandesc cum sa cucereasca femeile, nu cum sa faca prozeliti...
Ai mare dreptate!Ma sochez sa vad cati fanatici si obsedati sunt pe acest forum.Unii dintre ei daca ar trai in alte vremuri ,cred ar fi in stare sa mearga pana la crima asupra oricui care este de alta religie decat cea ortodocsa.E de speriat...de ce este in stare un crestin(ortodox)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36