Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 20.11.2013, 15:51:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie luate in calcul parerile parintelui Justin inainte de spitalilzare. Nu stim in ce conditii a spus altceva inainte de moarte decat inainte de spitalizare. Insasi intrebarea a fost o ofensa. Probabil ca, daca a vazut parintele ca si-a racit gura degeaba atatia ani, i-a dat omului raspunsul pe care-l astepta.
L-ai facut si las fricos, "asculator" (ca o insulta) atunci cand nu ti-a convenit opinia lui despre parintele Gabrue Nicu, acum l-ai facut si plictisit.

Cam asa se traduce idolatriazare papaliceasca care ne-o propui in dreptul oamenilor duhovnicesti.

Citat:
Luati-va cipuri, fratilor, daca nu vreti sa ascultati de cine trebuie!
Adica de tine sau cei din secta ta?
Nu, multumim.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #312  
Vechi 20.11.2013, 15:56:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Inlocuirea numelui cu un numar nu e o treaba crestineasca. In conditii de detentie, raspund cei mari, nu detinutii de acest aspect.
Acelasi argument se poate invoca in orice conditie extrema: dictatura, stare de urgenta, etc.

Citat:
Parintele nu avea cum sa fie un lepadat in inchisoare, deoarece a primit doar un numar, nu un numar al carui semn este 666. In plus, nu l-a primit de bunavoie.
Si atunci de ce va legati de CNP?

Citat:
In conditii de libertate, daca accepti un numar al carui semn este 666 in locul numelui, te lepezi de botez. Nu spun eu. Citeste Apocalipsa, capitolul 13. Daca n-ai chef sa te informezi pe aceasta tema din surse crestine, discutam in limbi diferite.
Deci hai sa lamurim, ce inseamna "un numar al carui semn este 666"?
Trebuie sa contina "666"?
Apelam la sefu' de secta sa ne zica daca "are semn 666" numarul?

In Apocalipsa zice de "666" nu de "un numar al carui semn este 666" care in traditie ortodoxa nici macar nu este interpretat ca numar efectiv ci se considera a avea un caracter simbolic spre deosebire de cum o faceti voi dupa neoprotestanti.

Apocaliosa nu se vorbeste de mai multe peceti sau insemnari.

Trebuie sa va hotarati o data, daca CNP -ul sau pasaportul cu cip este insemnarea de care se vorbeste in Apocalipsa sau ea urmeaza sa vina de acum inainte.

Daca nu este nici o insemnare, atunci pentru ce incercati sa o asimilati insemnarii apocaliptice?

Citat:
Agitatori sunt apostolii cipului si, implicit, ai minciunii. Ai dreptate, acestia nu trebuie crezuti.
Serios? CIne e mincinos?
Nu cel care interpreteaza sectar Sfanta Scriptura?
Care inventeaza nu stiu cate lepadari?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #313  
Vechi 20.11.2013, 16:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mai este si codul de bare care se gaseste pe fiecare produs pe care il cumparam, inclusiv pe telefonul mobil si pe calculatorul pe care doamna Antonia si cei ca ea il folosesc (la un scaner cu laser se poate vedea ca acest cod de bare chiar contine 666).
Oare de ce nu renunta la telefon si la calculator daca aceste produse au fost "pecetluite" cu numarul fiarei si care ce contin...ai ghicit: CIPURI SATANISTE? Sunt precum ecologistii care fac mare tam tam cu poluarea, dar care folosesc automobile care ce fac...polueaza. Asa sunt si ei
Nu, tehnic vorbind, nu contine 666, acele bare sunt doar pentru delimitare.
Vizual par a semana cu codificare cifrei 6 pentru omul neinstruit cum e cipofobul.

Dar problema care ai pus-o, este corecta, pentru ei codul de bare contine "666" deci moral si conform numerologiei parintelui Paisie, toate pe care sunt, sunt "spurcate" deci ei n-ar trebui sa se atinga de ele, daca si-ar urma constiinta.

Dar adevarul este ca nu asta ii intereseaza, ridica o falsa problema pentru a crea o secta, e o falsa problema pentu ca nici macar ei nu cred in ea, dar functioneaza ca o plasa, pentru cei slabanogi in credinta, care sunt trasi in gruparea lor si pe urma indoctrinati inclusiv cu idei anticlericale, ca de fapt aici se urmareste sa se ajunga.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #314  
Vechi 20.11.2013, 16:06:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
La fel poti pune intrebarea daca cainle care are implantat CIP ca sa poti sa il iei cu tine in strainatate e inseamnat tot cu 666? Si ala e cip implantat. Inseamna ca familia care are cainele cipuit s-a lepadat?
Deocamdata nu au tinut un sinod sa se decida daca orice cip are "666" sau ideea de cip in sine are "666".

La inceputul vanzolelii incercau sa sustina cu argumente "tehnice" ca cipul contine sigur combinatia de cifre "666" mergandu-se pe spusele par. Paisie ca obiectul care contine aceste cifre este "spurcat" - o idee care o gasim cvasi-exclusiv la el si la greci.

In toata Sfanta Traditie ortodoxa nu exista o asemenea idee, care tine mai degraba de numerologie/vrajitorie, ca aceasta combinatie de cifre este spurcata sau ar putea spurca ceva/cineva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #315  
Vechi 20.11.2013, 16:09:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Inselatoriile satanei ii afecteaza si pe cei alesi sa ne indrume. Iata un exemplu.
Pai ce sa zici si tu daca n-ai nici arugment nici pregatirea teologica elementara care sa-ti dea posibilitatea sa recunosti ca ati inventat pacate care nu exista in toata Sfanta Traditie a Bisericii?

Dar de fapt, ce te intereseaza pe tine Sffanta Traditie, ce eeste ea pe langa neo-"ortodoxia" voastra?

Dai si tu cu bata care ar fi trebuit sa se opreasca in teasta celor care gandesc ca tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #316  
Vechi 20.11.2013, 16:18:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa, maica, declara-l infailibil pe AlinB! Ce Duh Sfant? Ce respect pentru o viata de post si rugaciune?
O viata de post si rugaciune nu exclude inselarea.

Citat:
Eu ascult de parintele Paisie Aghioritul care a inteles semnele timpului prin insuflare de Duh Sfant, nu cu mintea lumeasca, prin mijloace stiintifice.
Asculti de vocile care iti soptesc ca ai cip in maseluta.

Par. Paisie Aghioratul nu a scris nimic despre nici un cip, el spunea ca trebuie ca omul sa respinga cardurile cu banda magnetica, cele pe care voi ziceai ca sunt ok, pentru ca n-au cip.
El redea ca oamenii vor fi insemnati cu cod de bare pe frunte si ca in America cainii vagabonzi sunt omorati cu raze laser din satelit. :))

Cam asa se intampla cand omul pune urechea la tot ce zic "cucernicii" pelerini si citesc carti sectare.

""Lucrurile inainteaza in mod programat. In America cainii umbla fiind pecetluiti cu un emitator si, pac!, ii gasesc. Asa stiu unde se afla fiecare caine. Cainii care nu au marcaj si sunt fara stapan, ii omoara cu raze laser. Dupa aceea vor incepe sa-i omoare si pe oameni. Au pecetluit tone de pesti si-i urmaresc din satelit in ce mare sunt. Acum iarasi a aparut o boala, pentru care au aflat un vaccin care va fi obligatoriu si, ca sa-l poata face cineva, il vor pecetlui. Cati oameni nu sunt deja pecetluiti acolo cu raze laser, unii pe frunte si altii pe mana. "

"Unele televizoare trimise in ultimul timp in Grecia au si un aparat care urmaresc pe cei ce privesc la televizor""

Uite ca vedem de unde s-a importat si anti-vaccinismul.

Obsesia anti-cod-de-bare (deci nu cip) a par. Paisie vine de la o neoprotestanta cam dusa cu pluta (se credea profet si ca vorbea cu Dumnezeu) Mary Stewart Relfe care a scris o carte “The New Money System 666” ajunsa se pare si la el de la vrednicii pelerini, probabil pe acelasi canal ca si informatiile cu cainii omorati cu laser.

Titlul original: "Το χάραγμα του Αντίχριστου στην Ορθόδοξη Παράδοση", Μελέτιος, Μητροπολίτης Νικοπόλεως

Noutatea bomba pe care o introduce este ca calugarii atoniti care au inceput miscarea anti-666 (printre care Pr. Staret Paisie) au imprumutat ideea dintr-o sursa protestanta evanghelica: iata un interviu cu staretul (in greaca) in care parintele pare sa recunoasca "contributia" de inspiratie americana (Mary Stewart Relfe: “The New Money System 666”, 1982, Montgomery, Alabama - in cartea-biografie a Pr. Paisie scrisa (in 1998) de ieromonahul Christodoulos la pag. 91 rezulta ca staretul atonit era intr-adevar in posesia acestei carti).

Aici gasiti un interviu (tot in limba greaca, anul 2000) facut cu PS sa Mitropolitul Meletios de Nikopolis in care dezminteste "mitul 666". (inca mai caut varianta engleza a cartii sale... altfel ma apuc s-o traduc chiar eu din rusa)

Iata un mic articol (in engleza) pe tema "666" (daca accesati pagina sursa gasiti si mentiuni despre PS Meletios), il postez pentru ca este si un rezumat excelent:

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=7843#p7915
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.11.2013 at 16:20:25.
  #317  
Vechi 20.11.2013, 17:19:49
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar totusi, acest Paisie Aghioritul nu avea ratiune, discernamint? Sau era doar un calugaras dornic de faima prin best-sellers?
Acum inteleg clar cum deseori, evlavia, si chiar sfintenia, poate merge mina in mina cu un anume gen de prostie. Evident, nu institutia confesorului este, in sine, rea, dar dupa cum se vede, exista situatii cind se poate dovedi combustibilul perfect pentru incendiul superstiilor/bisericismelor de tot soiul. Luciditatea e o mincare aleasa pentru minte si inima, si trebuie cu orice chip ferita de contagiunea cu mucegaiul misticismului si fanatismului.
Pastrind proportiile, tot ca Paisie asta, dar in stadiul urmator al zelotismului, erau calugarasii de dupa 451, indeosebi orientali, care efectiv devenisera un soi de "mineri" ai eutihismului. Lasasera balta traiul linistit, rugaciunea si meditatia, si inarmati cu bite, cutreierau ca descreieratii Siria si Palestina, urlind peste tot ca "sinodul de la Calcedon e tilharesc, e reabilitarea lui Nestorie"...
Iustin Pirvu ar fi putut intr-adevar sa fie beatificabil/sanctificabil, dar se pare ca Astaroth i-a pregatit cursa perfecta: superstitie+fanatism, si cu acest cocktail i-a spulberat statura dobindita cu greu prin supravietuirea demna in inchisori comuniste de exterminare.

Last edited by Barsaumas; 20.11.2013 at 17:28:18.
  #318  
Vechi 20.11.2013, 17:39:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate din cauza sectarilor astia, sunt oameni cu o viata imbunatatatita care s-ar putea sa fie amintiti mai degraba pentru greselile lor decat pentru ce au facut bine..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #319  
Vechi 20.11.2013, 17:40:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Dar totusi, acest Paisie Aghioritul nu avea ratiune, discernamint? Sau era doar un calugaras dornic de faima prin best-sellers?
Acum inteleg clar cum deseori, evlavia, si chiar sfintenia, poate merge mina in mina cu un anume gen de prostie. Evident, nu institutia confesorului este, in sine, rea, dar dupa cum se vede, exista situatii cind se poate dovedi combustibilul perfect pentru incendiul superstiilor/bisericismelor de tot soiul. Luciditatea e o mincare aleasa pentru minte si inima, si trebuie cu orice chip ferita de contagiunea cu mucegaiul misticismului si fanatismului.
Pastrind proportiile, tot ca Paisie asta, dar in stadiul urmator al zelotismului, erau calugarasii de dupa 451, indeosebi orientali, care efectiv devenisera un soi de "mineri" ai eutihismului. Lasasera balta traiul linistit, rugaciunea si meditatia, si inarmati cu bite, cutreierau ca descreieratii Siria si Palestina, urlind peste tot ca "sinodul de la Calcedon e tilharesc, e reabilitarea lui Nestorie"...
Iustin Pirvu ar fi putut intr-adevar sa fie beatificabil/sanctificabil, dar se pare ca Astaroth i-a pregatit cursa perfecta: superstitie+fanatism, si cu acest cocktail i-a spulberat statura dobindita cu greu prin supravietuirea demna in inchisori comuniste de exterminare.
-ce destept te crezi tu ca sa-i iei la rand pe toti duhovnicii plini de har si sa-i analizezi cu mintea ta...

http://carteromaneasca.wordpress.com...intele-paisie/

-"Calitătile sufletului părintelui Paisie depăseau firea umană în sensul ei obisnuit. Sufletul său era unit în chip desăvârsit cu Duhul Sfânt, cu Hristos, cu Dumnezeu.

Isi curătise deplin sufletul de mizeria spirituală, de întunericul duhovnicesc, de mocirla patimilor (adică mândria, egoismul, iubirea de stăpânire, iubirea de argint, iubirea de plăcere, slava desartă, lenevia, lăcomia pântecelui s.a.m.d.). Prin efortul acesta, legat nemijlocit de participarea permanentă la Tainele Bisericii Ortodoxe, si mai ales la Sfânta împărtăsanie, părintele Paisie îl purta înlăuntrul său pe Hristos, pe Duhul Sfânt, pe Dumnezeu. Era purtător-de-Dumnezeu: unde se afla părintele Paisie, acolo Se manifesta Duhul Sfânt, Dumnezeu."

Ceea ce părintele Paisie năzuia în sufletul său, Duhul Sfânt împlinea.

Ceea ce sufletul său atingea, primea atingerea Duhului Sfânt.


Cunostinta bătrânului era cunostinta Duhului Sfânt, aflat din belsug în sufletul său. Când stăteai alături de el, simteai strălucirea Duhului Sfânt revărsându-se peste tine, transfigurându-te. Atunci când mă aflam departe de el, vointa bătrânului, exprimată în rugăciunea sa, devenea un canal prin care se transmiteau în sufletul meu energii dumnezeiesti. Puterea bătrânului era Hristos, Care locuia înlăuntrul său.

Bătrânul lucra cu Dumnezeu, si Dumnezeu locuia înlăuntrul său.

Prin viata lui sfântă si prin puterea sa făcătoare de minuni, a descoperit în ochii oamenilor lumina lui Hristos si puterea lui Dumnezeu. în felul acesta îi îndemna spre sporirea duhovnicească. S-a spus adesea despre acest mare Staret că a fost un dar al lui Dumnezeu către oamenii epocii noastre."


… Ochii lui mari, negri asemenea cărbunelui slefuit, străluceau ca niste scântei. Ce putere era aceea?! Era ceva sfânt în acea privire. Ceva care covârsea firea omenească, atât cât o cunoscusem eu până atunci!

Fulgerător mi-am plecat capul. N-am rezistat acelei măretii duhovnicesti pe care am întâlnit-o înaintea mea. Eram prea mic… Mă umplusem de teamă sfântă.

Atunci a pătruns în sufletul meu. Am simtit ceva delicat, grijuliu si gingas, ceva tămăduitor, luminos, ceva puternic pogorându-se asupra mea.

Am simtit ca o transfuzie de lumină în suflet. O lumină lină…

Mi-a adus o pace bucuroasă, adâncă. O asemenea pace, ca si când m-as fi întors la mine acasă după un îndelungat si crâncen exil. O pace egală cu o nastere din nou; eram ca si când m-as fi aflat în bratele lui Dumnezeu. Am avut asadar revelatia aceasta: că există asa ceva în lume! Că-i este cu putintă omului să devină astfel! Câtă uimire, câtă nedumerire, câtă bucurie…

Bătrânul se bucura împreună cu mine. Mă mângâia. L-am îmbrătisat fericit. M-am rusinat apoi de acest gest. Eram descumpănit. Ce fusese mai mare, nerusinarea sau dorul meu arzător? Insă bătrânul mi-o îngăduise. Mă mângâia pe păr, în vreme ce acel ceva care ne unea devenea tot mai luminos, tot mai intens. Iesisem din sine-mi. Mă „îmbătasem“. Dar comportamentul meu era cuviincios, linistit, cumpătat.

Aceasta era prima oară când experimentam „betia cea cumpătată“.
  #320  
Vechi 20.11.2013, 19:17:42
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-ce destept te crezi tu ca sa-i iei la rand pe toti duhovnicii plini de har si sa-i analizezi cu mintea ta...

http://carteromaneasca.wordpress.com...intele-paisie/

-"Calitătile sufletului părintelui Paisie depăseau firea umană în sensul ei obisnuit. Sufletul său era unit în chip desăvârsit cu Duhul Sfânt, cu Hristos, cu Dumnezeu.

Isi curătise deplin sufletul de mizeria spirituală, de întunericul duhovnicesc, de mocirla patimilor (adică mândria, egoismul, iubirea de stăpânire, iubirea de argint, iubirea de plăcere, slava desartă, lenevia, lăcomia pântecelui s.a.m.d.). Prin efortul acesta, legat nemijlocit de participarea permanentă la Tainele Bisericii Ortodoxe, si mai ales la Sfânta împărtăsanie, părintele Paisie îl purta înlăuntrul său pe Hristos, pe Duhul Sfânt, pe Dumnezeu. Era purtător-de-Dumnezeu: unde se afla părintele Paisie, acolo Se manifesta Duhul Sfânt, Dumnezeu."

Ceea ce părintele Paisie năzuia în sufletul său, Duhul Sfânt împlinea.

Ceea ce sufletul său atingea, primea atingerea Duhului Sfânt.


Cunostinta bătrânului era cunostinta Duhului Sfânt, aflat din belsug în sufletul său. Când stăteai alături de el, simteai strălucirea Duhului Sfânt revărsându-se peste tine, transfigurându-te. Atunci când mă aflam departe de el, vointa bătrânului, exprimată în rugăciunea sa, devenea un canal prin care se transmiteau în sufletul meu energii dumnezeiesti. Puterea bătrânului era Hristos, Care locuia înlăuntrul său.

Bătrânul lucra cu Dumnezeu, si Dumnezeu locuia înlăuntrul său.

Prin viata lui sfântă si prin puterea sa făcătoare de minuni, a descoperit în ochii oamenilor lumina lui Hristos si puterea lui Dumnezeu. în felul acesta îi îndemna spre sporirea duhovnicească. S-a spus adesea despre acest mare Staret că a fost un dar al lui Dumnezeu către oamenii epocii noastre."


… Ochii lui mari, negri asemenea cărbunelui slefuit, străluceau ca niste scântei. Ce putere era aceea?! Era ceva sfânt în acea privire. Ceva care covârsea firea omenească, atât cât o cunoscusem eu până atunci!

Fulgerător mi-am plecat capul. N-am rezistat acelei măretii duhovnicesti pe care am întâlnit-o înaintea mea. Eram prea mic… Mă umplusem de teamă sfântă.

Atunci a pătruns în sufletul meu. Am simtit ceva delicat, grijuliu si gingas, ceva tămăduitor, luminos, ceva puternic pogorându-se asupra mea.

Am simtit ca o transfuzie de lumină în suflet. O lumină lină…

Mi-a adus o pace bucuroasă, adâncă. O asemenea pace, ca si când m-as fi întors la mine acasă după un îndelungat si crâncen exil. O pace egală cu o nastere din nou; eram ca si când m-as fi aflat în bratele lui Dumnezeu. Am avut asadar revelatia aceasta: că există asa ceva în lume! Că-i este cu putintă omului să devină astfel! Câtă uimire, câtă nedumerire, câtă bucurie…

Bătrânul se bucura împreună cu mine. Mă mângâia. L-am îmbrătisat fericit. M-am rusinat apoi de acest gest. Eram descumpănit. Ce fusese mai mare, nerusinarea sau dorul meu arzător? Insă bătrânul mi-o îngăduise. Mă mângâia pe păr, în vreme ce acel ceva care ne unea devenea tot mai luminos, tot mai intens. Iesisem din sine-mi. Mă „îmbătasem“. Dar comportamentul meu era cuviincios, linistit, cumpătat.

Aceasta era prima oară când experimentam „betia cea cumpătată“.
Ce rinduri dezgustator de idolatre! Asa trairi le trezeste contemplarea lui Dumnezeu Insusi, fata de Care suntem, intr-adevar, cu totii, prea mici, infinitezimal de mici, si totusi Cel Laudat In Trinitate ne este Facator plin de dragoste si dreptate.
Nu avea mindrie? Hm. Citeste-i cartile. Dar fara spirit idolatru.
Sa revenim, totusi, ontopic.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30