Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2010, 17:47:58
iagursu iagursu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta!
Mi-ar putea spune cineva cam cat costa acest curs?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2010, 18:26:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

O sedinta ce dureaza intre 3 si 5 ore costa 50 lei.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2010, 19:30:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Atasez si cateva icoane pictate de cursanti:



Ce-ar fi daca pictorii de icoane s-ar intoarce la icoanele canonice? Intoducerea unor semne masonice pe icoane constituie o blasfemie! Atentie la pictarea mainii drepte! Nicidecum mana sfantului sau a Mantuitorului sa nu imite acest semnul masonic de mai jos! Dragii mei, nu e de joaca. Am avut in casa o icoana a Sfantului Nicolae pictata asa si ma intrebam de ce nu pot avea evlavie la Sfantul Nicolae. Degetul mic nu trebuie sa fie intins, caci se formeaza niste ...coarne!

Adica lasam icoanele peste tot, dar le pictam cum vrem noi!
Pai eu nu cumpar asa ceva si nici nu ma inchin la icoane pictate astfel. Unde sunt icoanele in care Iisus era infatisat ca imparat? O fi si Iisus mason si nu stiu eu? Doamne, fereste! Unde ne duceti, pictorilor de icoane? Cui vreti sa ne inchinam? Zeului Pan? Sau lui Cernunnos?
Horned God [SIZE=2][COLOR=#ff0000]Represents the horned god of witchcraft.[/COLOR][/SIZE]
Urecheată Dumnezeu [SIZE=2][COLOR=#ff0000]Reprezintă coarne zeul de vrăjitorie.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan or Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan sau Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Note the thumb under the fingers and given by the right hand.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Notă degetul mare sub degetele și administrat de către mâna dreaptă.[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2010, 17:01:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Traim niste vremuri intr-adevar tulburi, insa daca le intampinam cu duh de panica si judecata, mai devreme sau mai tarziu vom culege roadele. Unul din aceste roade poate fi etichetarea unui obiect sfant, bineplacut lui Dumnezeu, ca fiind blasfemie. Nu caut sa ma justific, insa v-as ruga mult, pentru binele vostru, inainte de a huli cele sfinte, sa cautati adevarata semnificatie a lucrurilor pe care le vedem, iar aceasta cautare sa se desfasoare nu doar pe blogurile anti-sistem si anti-masonerie.

Cateva modele canonice, in care mana dreapta are degetul mic ridicat:
Sfanta Treime, sec. XII, Patmos

Iisus Hristos, sec. VI, Muntele Sinai

Schimbarea la fata, sec XIV, Teofan Grecul

Buna Vestire, sec XII


Iertati!

Last edited by andrei_im; 05.12.2010 at 21:04:09.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 21:09:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile

Superbe icoane, vreau și eu să mă apuc într-o zi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2010, 21:50:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca nu e cazul ca, prin pictura, sa se creeze ispite pentru cei care sunt informati in legatura cu semnele masonice. In trecut prea putini le cunosteau. Iar faptul ca anumite icoane pictate astfel au fost acceptate drept canonice cu sau fara intentie nu constituie o justificare pentru continuarea unui demers care provoaca indoieli. In plus, se observa cum in unele dintre ultimele icoane prezentate, degetul mijlociu nu este indoit! Daca degetul mijlociu si degetul inelar sunt indoite, iar degetul mic si cel aratator sunt intinse, atunci, fara suparare, ceva nu este in regula!

Mana dreapta a sfantului este sugestiva. De ce sa fie purtatoarea unui mesaj ambiguu, astfel incat si ortodocsii si masonii sa se simta bine in biserica lui Hristos? Unii dintre ei vor avea de suferit, iar acestia se pare ca vor fi crestinii!

Icoana trebuie sa-mi faca cunostinta cu sfantul respectiv. Atat fata cat si mainile trebuie sa-mi sugereze ca ma aflu in fata unui sfant, nu in fata unui tablou oarecare. Sa-mi inspire smerenie, cumpatare etc. Ori am observat ca icoanele facute pe banda rulanta dupa sabloane indeparteaza credinciosul de sfinti.

Fiecare creator are orgoliul lui si nu-i frumos sa ma amestec in treburile altora. Am tras un semnal de alarma, scriind ca mana sfintilor pictata astfel poate sminti in zilele noastre cand orice om cu internet poate vedea semnele masonice. Cine tine la orgoliul lui mai mult decat la aproapele lui de asemenea va raspunde.

Last edited by antoniap; 05.12.2010 at 22:07:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2010, 23:22:52
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Personal, consider ca a modifica mostenirea traditiei iconografice doar pentru a nu exista vreo asemanare (de altfel discutabila, si observata numai de unii) cu simbolurile masonice aparute mult mai tarziu, ar insemna sa ne dam cumva batuti in fata masonilor. Daca masonii inventeaza ceva (sau mai bine zis denatureaza ceva, caci vrajmasul nu poate decat sa denatureze), atunci sa schimbam noi traditia, ca nu cumva sa se creeze confuzie. Oare asta este atitudine ortodoxa? In icoanele de care am pomenit, este unit numai degetul inelar cu degetul mare, nu si degetul mijlociu, asa cum apare in simbolurile de care ai pomenit tu, de aceea am spus ca este discutabil.
Legat de icoanele recente - se picteaza in ambele variante, nu doar cu ambele degete lipite.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2010, 23:31:23
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit



Sfantul Arsenie Capadocianul - icoana de la Manastirea din Suroti, unde a vietuit Cuviosul Paisie Aghioritul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.12.2010, 00:11:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit





Dar despre icoanele de mai sus ce zici? Observa pozitia degetelor Mantuitorului. Mi se pare cea corecta. Cand mana are toate degetele intinse de asemenea e corect.

Pozitia degetelor Matuitorului ca in semnul masonic nu se justifica nicicum, indiferent ce-ai zice.

Iar in icoana de mai jos degetul mijlociu este mai mult indoit! Am vazut icoane la pangare in care degetul mijlociu si cel inelar sunt idoite si mai mult. Iar degetul mic si cel inelar sunt alungite si situate tot oblic. Pai sa se supere toti pictorii din lume, dar sa se corecteze! Ce justificare canonica are o asemenea pozitie a degetelor? Nu ma intereseaza cine a mai pictat la fel nici chiar in Athos!


Last edited by antoniap; 06.12.2010 at 07:22:55.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2011, 14:10:15
paunitza63 paunitza63 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Cursul de Pictura

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Va recomand calduros acest curs de pictura de icoane. Se lucreaza in tehnica bizantina, pe lemn, cu tempera si emulsie de ou. Am fost surprins cat de repede se poate insusi aceasta tehnica de lucru, atunci cand etapele sunt bine explicate si, desigur, atunci cand invatacelul este inarmat cu rabdare. :-) Din marturia multora, va pot spune ca nu e nevoie de o pregatire prealabila in domeniul picturii.
Cursurile se desfarsoara in Bucuresti, intr-un mediu placut, o sedinta intinzandu-se pe parcursul a 3-4 ore. Pentru inceput, se lucreaza o icoana simpla, un model "standard" (Mantuitorul Hristos Pantocrator), cursantul trecand prin toate etapele necesare - copierea modelului pe suport de lemn, prelucrare, pictura si finisare. La final, cursantul ramane cu icoana pictata - prima lui icoana. Dupa acest modul de inceput (aproximativ 10 sedinte), se pot aprofunda mai multe detalii de pictura, pana la nivelul scenelor sau icoanelor praznicare.
Insa pentru mai multe detalii, va las sa aflati singuri de la profesoara de curs, Ruxandra Lacatus
Numar de telefon: 0722554279
asa este. particip la acest curs, pe care il recomand si eu cu toata caldura. pentru atmosfera, pentru ceea ce inveti la acest curs, pentru cei ce-si doresc sa afle tainele icoanelor, tainele picturii bizantine, pentru cei care vor sa simta intradevar ce inseamna sa pictezi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anunt curs de pictura icoane pe lemn bizantinicons Stiri, actualitati, anunturi 4 20.11.2013 00:05:16
pictura icoane momo-momol Intrebari utilizatori 0 12.09.2011 15:29:49
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
Curs de pictura - icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 26.02.2010 15:09:02
Petru Botezatu pictura religioasa, icoane, fresce petrubotezatu Generalitati 0 11.11.2006 22:03:20