Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 13.02.2012, 13:10:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
deci va spun cu cea mai mare siguranta : Emil Boc este ortodox, a declarat el insusi in mass-media.
Plecați de la prezumția sincerității. Așa ar fi de dorit, dar nu toată lumea e sinceră când își declină identitatea de conștiință. Dați "o goaglă" folosind cuvintele cheie "Emil", "Boc" și "penticostal": s-ar putea să aveți surprize.


Acuma, sigur că oricine e liber să aparțină oricărui cult. Pe de altă parte, când cineva se declară ortodox participând la adunări penticostale, ca și când altcineva declară că în jurul său colcăie de preoți catolici cu țigara în gură, parcă simt în nări izul inconfundabil al minciunii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.02.2012 at 13:13:55.
  #412  
Vechi 13.02.2012, 14:06:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, iti dau dreptate. Si la mine in oras comunitatea penticostala e formata din rromi care in marea majoritatea sunt certati cu apa si sapunul si nu numai...sunt certati si cu munca deoarece traiesc din ajutorul social pe care il primesc de la primaria locala nefacand in schimb nimic pentru acesti bani (acele ore in folosul comunitatii asa cum zice legea). Stiu acest lucru deoarece si eu lucrez in cadrul primariei locale, la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap finantat de primarie. Doamne ajuta!
da, si acesti "penticostali" de etnie roma, nu numai ca umbla dupa ajutoare din partea statului, dar de asta au devenit penticostali, ca sa primeasca ajutor din Vest si din partea "fratilor" mai instariti, normal ca domnul "penticostal" nu recunoaste faptul ca aceasta religie atrage membri prin ajutoare (si asta e o smecherie, cer ajutoare din Vest ca sa ajute chipurile pe fratii lor din Est, si o parte din ajutoare le iau cei din pozitiile de frunte), pentru ca in felul asta ar fi clar pt toata lumea ce este penticostalismul, o mare afacere banoasa in care duhurile necurate sunt binevenite deoarece supranaturalul atrage.
  #413  
Vechi 14.02.2012, 14:26:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Plecați de la prezumția sincerității. Așa ar fi de dorit, dar nu toată lumea e sinceră când își declină identitatea de conștiință. Dați "o goaglă" folosind cuvintele cheie "Emil", "Boc" și "penticostal": s-ar putea să aveți surprize.
Si eu am crezut intr-o perioada ca ar fi penticostal, din ceea ce auzisem. Dar se pare ca nu e asa, e ortodox, posibil ca localitatea sa fi fost greco-catolica inainte de 1948. Doar daca nu s-a convertit pe ascuns. Un indiciu ar fi ca participa la slujbele ortodoxe, penticostalii nu prea agreaza astfel de activitati.
  #414  
Vechi 14.02.2012, 14:28:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, iti dau dreptate. Si la mine in oras comunitatea penticostala e formata din rromi care in marea majoritatea sunt certati cu apa si sapunul si nu numai...sunt certati si cu munca deoarece traiesc din ajutorul social pe care il primesc de la primaria locala nefacand in schimb nimic pentru acesti bani (acele ore in folosul comunitatii asa cum zice legea). Stiu acest lucru deoarece si eu lucrez in cadrul primariei locale, la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap finantat de primarie. Doamne ajuta!
Descrierea profetului e cam dura, dar si eu stiam ca multi rromi sunt in cultul penticostal, intr-un procent mai mare decat in alte culte. Sunt unii chiar cunoscuti.
  #415  
Vechi 14.02.2012, 14:52:07
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

As dori sa prezint un cunoscut lucrator carismatic, "pastorul Chris", de care se leaga o miscare carismatica din Romania si anume "strajerii".


Iata proclamatia lui de credinta:

Pe baza parteneriatului meu, sunt zilnic transportat de la un nivel glorie la altul. Cresc zilnic in putere si in vitalitate; boala si infirmitatea nu au loc in trupul meu.
……………………………………………………………………………………………………..
Nici o arma faurita impotriva mea nu va avea succes. Eu am viata lui Dumnezeu in mine.Sanatatea si infirmitatea nu au loc in mine Nici o boala nu ma va insoti vreodata, nici o neputinta nu se va lipi de trupul meu.
……………………………………………………………………………………………………….
Cristos locuieste in mine;trupul meu este templu Duhului Sfant;de aceea refuz sa ma obisnuiesc cu orice fel de infirmitate. Cuvantul lui Dumnezeu in mine biruieste orice stare de boala. Trupul meu radiaza de sanatate si vitalitate. Eu sunt binecuvantat din orice directie.
………………………………………………………………………………………………………
Asteptarile diavolului cu privire la mine au fost rasturnate sunt indestructibil si inepuizabil. In calea mea nu exista moarte si nici esec. Eu umblu pe carari binecuvantate, de prosperitate si biruinta.
……………………………………………………………………………………………………….
Tot ceea ce am nevoie pentru o viata prospera si glorioasa este disponibil pentru mine. Viata mea va fi in permanent o marturie a bunatatii si harului lui Dumnezeu in Numele puternic al lui Isus. Amin.




Observatii: Efectul acestor declaratii sunt posibile “pe baza parteneriatului meu…”(“semanarea semintelor” , zeciuieli si daruri) asa cum se afirma la inceputul acestor “Proclamatii” si nu numai in “Numele lui Isus asa cum se afirma in finalul acestei “Proclamatii”.
Aceasta “rugaciune – proclamatie” a “partenerilor” pastorului Chris nu are nicio asemanare cu rugaciunea “Tatal nostru” pe care Isus a spus-o.

Observati cata infatuare razbate din aceste declaratii-proclamatii de credinta?

Viata prospera si glorioasa…pentru asta s-a rugat vreodata Pavel, care a spus ca cetatenia lui este in Ceruri, si ca a muri este un castig? Pai carismaticii astia au facut din Dumnezeu un tonomat, baga o moneda, adica o rugaciune si primesc ce vor ei, masini, haine luxoase, vile, vindecare de orice boala, orice practic!

“Trupul meu radiaza de sanatate si vitalitate”…ce hilar! sa ne gandim la cei care si-au dat trupul sa fie ars pentru Cristos…aceia nu-si doreau cu orice pret sanatate si vitalitate!
  #416  
Vechi 14.02.2012, 14:56:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=rYZyl_rxI2Y

in acest filmulet se poate vedea cum umbra pastorului Chris atinge niste indivizi care cad ca secerati la podea, SI ACEASTA EXPERIENTA DEMONICA ESTE PUSA LA ACELASI NIVEL CU EXPERIENTA APOSTOLULUI PETRU, A CARUI UMBRA VINDECA ! ---> acest filmulet mi l-a prezentat o carismatica care are un blog, ca argument pentru necredinta mea, mi l-a aruncat in fatza, ceva de genul: "na si uita-te aici, putin credinciosule, sa vezi ce minuni mari sunt la carismatici si mori de ciuda".
----------------------------------------------------------------
nu numai ca sunt pe langa Biblie, credinta si rationament logic, dar acesti penticostali sau carismatici au adevarate probleme cu psihicul, nu credeti?
  #417  
Vechi 14.02.2012, 15:17:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=rYZyl_rxI2Y

in acest filmulet se poate vedea cum umbra pastorului Chris atinge niste indivizi care cad ca secerati la podea, SI ACEASTA EXPERIENTA DEMONICA ESTE PUSA LA ACELASI NIVEL CU EXPERIENTA APOSTOLULUI PETRU, A CARUI UMBRA VINDECA ! ---> acest filmulet mi l-a prezentat o carismatica care are un blog, ca argument pentru necredinta mea, mi l-a aruncat in fatza, ceva de genul: "na si uita-te aici, putin credinciosule, sa vezi ce minuni mari sunt la carismatici si mori de ciuda".
----------------------------------------------------------------
nu numai ca sunt pe langa Biblie, credinta si rationament logic, dar acesti penticostali sau carismatici au adevarate probleme cu psihicul, nu credeti?
Din aceeasi gama, cu un accent satiric:

http://www.youtube.com/watch?v=YapNo...eature=related
  #418  
Vechi 14.02.2012, 17:47:02
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Eu sunt crestin si sunt in cultul penticostal din Romania. Daca in bisericuta unde ma duc eu ar fi asemenea manifestari, nu ca n-as mai sta o zi, dar as fugi in clipa in care as vedea asa ceva intre fratii mei. Acum, sunt nevoit sa repet si sa sustin ceea ce am mai declarat mai devreme:


Ce le zice Iisus Hristos acestora:

"Oamenii acestia sunt niste apostoli mincinosi, niste lucratori inselatori, care se prefac in apostoli ai lui Hristos.
Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina.
Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor.
Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?" (2 Cor.11:13,14,15)

"Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"
Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:22,23)

----------------------------------------------------------

Ce ne zice noua, Iisus Hristos:

"Nu judecati, ca sa nu fiti judecati.
Caci cu ce judecata judecati veti fi judecati; si cu ce masura masurati vi se va masura." (Mat.7:1,2)

"Voi insa iubiti pe vrajmasii vostri... Si rasplata voastra va fi mare si veti fi fiii Celui Preainalt; caci El este bun si cu cei nemultumitori si cu cei rai.” (Luc.6:35)

"Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit." (Mat.5:48)
  #419  
Vechi 14.02.2012, 19:35:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Domnule "ucenic", ati mai postat acest mesaj o data. Stim ca in cultul penticostal nu exista astfel de manifestari de cadere pe spate sau raset sfant, chiar dans in duhul, insa exista alte practici la fel de nocive de auto-demonizare, prin repetarea unui cuvant, ca o mantra, la nesfarsit, ore in sir, in cadrul sedintelor de staruinta - - - > asta duce la blocarea mintii, la pierderea controlului si faciliteaza patrunderea unui duh necurat care da bolborosirea. Metoda nu e noua, nu e penticostala ci e de sorginte pagana si este folosita si in prezent de necrestini (hindusii yoghini).
  #420  
Vechi 14.02.2012, 20:39:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=rYZyl_rxI2Y

in acest filmulet se poate vedea cum umbra pastorului Chris atinge niste indivizi care cad ca secerati la podea, SI ACEASTA EXPERIENTA DEMONICA ESTE PUSA LA ACELASI NIVEL CU EXPERIENTA APOSTOLULUI PETRU, A CARUI UMBRA VINDECA ! ---> acest filmulet mi l-a prezentat o carismatica care are un blog, ca argument pentru necredinta mea, mi l-a aruncat in fatza, ceva de genul: "na si uita-te aici, putin credinciosule, sa vezi ce minuni mari sunt la carismatici si mori de ciuda".
----------------------------------------------------------------
nu numai ca sunt pe langa Biblie, credinta si rationament logic, dar acesti penticostali sau carismatici au adevarate probleme cu psihicul, nu credeti?
Pe mine m-a convins.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13