Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2007, 18:25:05
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

ce credeti despre nasterea naturala/cezariana ?se nasc mai sanatosi copii daca sunt nascuti pe cale naturala?
eu am nascut de 2 ori natural ,sunt sanatosi doar ca ultimul copil s-a nascut cu o bosa cu o basicuta cu apa si sange la cap si primul cu hemangiom la cap
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2007, 18:51:19
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Nasterea naturala e de preferat intotdeauna. dar sunt cazuri cand nasterea naturala pune in pericol viata si a mamei si a copilului/copiilor. Doar medicul (un medic bun) poate calcula riscurile nasterii naturale si tot el stabileste astfel, modul in care se termina sarcina.
Nu suntem iehovisti, la care banala transfuzie de sange reprezinta un pacat de moarte (adica mai bine mori decat sa o faci). De aia aceasta secta este "tolerata". (Adica, oamenii obisnuiti trebuie sa-i tolereze.. ca pe cainii vagabozi. Nu trebuie sa-i sinucidem!). dar.. sa-i lasam.. ca dispar ei de la sine! (Apropo.. sunt oameni destepti in aceasta secta dar cu conceptii prea false!) .. Dispar ei de la sine.

In primul rand trebuie sa avem incredere in cuvantul unui medic adevarat (care are daruire pentru meserie) - Nu ca la Vaslui (caz adevarat, intamplat unui cumnat al meu, care a mers intr-o noapte tarziu, cu fetita lui de doi ani ce avea febra, la un medic la urgenta spitalului de Vaslui, si acolo i sau prescris anumite medicamente. A doua zi, omul a mers la IASI la un medic de incredere care i-a spus ca daca i-ar fi administrat acele medicamente, copila sa ar fi murit subit. (si nu e vorba de doza ci de medicamentele in sine ). Am avut o matusa, DUMNEZEU S-o ierte, care a facut 24 de radiografii la plamani, la spitalul din Vaslui, in timp de o luna! Si a murit la doua luni dupa aceea.. ghiciti.. de caner la plamani. Persoana de care vorbesc a trait toata viata la tara si nu a fumat niciodata.

Asa ca: vedeti de medic, la fel ca si de preot. Trebuie sa fie oameni deosebiti, cu daruire pentru menirea lor!



Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2007, 16:11:00
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

1) Ce e de ales in cazul limita in care doctorul spune la nastere: se cruta viata mamei sau a copilului?
2) Dar cazul unei tinere femei careia doctorul ii spune in urma vizualizarii la echo ca va avea un copil cu malformatii grave..., un cosmar. A alege avortul prin cezariana (fatul este maricel) - se considera crima. A alege sa se nasca ... familia e ingrozita...

Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2007, 16:44:37
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
1) Ce e de ales in cazul limita in care doctorul spune la nastere: se cruta viata mamei sau a copilului?
2) Dar cazul unei tinere femei careia doctorul ii spune in urma vizualizarii la echo ca va avea un copil cu malformatii grave..., un cosmar. A alege avortul prin cezariana (fatul este maricel) - se considera crima. A alege sa se nasca ... familia e ingrozita...
Este foarte greu de dat un raspuns...eu nu am copii dar imi imaginez ca nu e deloc usor sa fii parinte.
Situatia pe care o expui este dramatica dar citind si incercand sa-mi imaginez ce este in sufletul familiei si apoi gandind si la pruncul nenascut mi-a trecut prin minte imaginea unui copil care sta in fata mamei resemnat in timp ce aceasta incearca sa-i dea lovitura fatala astfel scapand de el...acum lasand la o parte ce spune Biserica consider ca aceea nu e mama care isi poate ucide pruncul in timp ce-l priveste...faptul ca nu-l priveste pt ca nu e nascut e acelasi lucru...el simte aceeasi durere.
Ma gandesc ca acum toti sunt ingroziti de ce au aflat la medic,dar nu au de unde sti ce va fi in final cand il vor naste...poate nu va fi un monstru...sau poate dupa ce-l vor boteza va muri ca asa va ingadui Dzeu sau poate va trai tocmai pt ca parintii lui sa-si ispaseasca cine stie ce pacate...offfffffff!

Incearca te rog sa vorbesti cu acea familie si sa le expui cat mai multe variante obiective...ca nu stim de ce ne este ingaduit sa trecem prin astfel de incercari...imi e groaza cand ma gandesc la bietul prunc...imi e groaza cand ma gandesc la familie.
Sper ca Dzeu sa va lumineze sa luati decizia cea mai buna.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2007, 18:07:24
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
1) Ce e de ales in cazul limita in care doctorul spune la nastere: se cruta viata mamei sau a copilului?
2) Dar cazul unei tinere femei careia doctorul ii spune in urma vizualizarii la echo ca va avea un copil cu malformatii grave..., un cosmar. A alege avortul prin cezariana (fatul este maricel) - se considera crima. A alege sa se nasca ... familia e ingrozita...
Parerea mea este ca daca mama a dus o viata crestineasca,are incredere in Dumnezeu mai mult decat in doctor va trai si ea si pruncul.Un mare parinte duhovnic care traieste inca,spune ca daca ucizi un prunc in pantece pt ca are malformatii este crima si nici alti copii s-ar putea sa nu mai ai.Pe cand daca il nasti,ti se iarta multime de pacate pt jertfa pe care o faci crescandu-l,si-ti da Dumnezeu si alti copii sanatosi.Ca sa-ti faci o idee cam ce se intampla cand se face un avort,intra pe ortodox.tv si vezi avort in direct.Cred ca daca o viitoare mamica ar vedea filmul,iar pieri pofta de a mai avorta.Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2007, 18:40:15
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

"Parerea mea este ca daca mama a dus o viata crestineasca,are incredere in Dumnezeu mai mult decat in doctor va trai si ea si pruncul"

eu nu cred ca e indeajuns din moment ce vietile celor 2 sau in mainile doctorului (la propriu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2007, 21:33:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din cate am observat,aici nu se vorbeste de avorturi si intreruperi de sarcini ,ci despre luarea unei decizii in legatura cu nesterea de copii,si anume,sa fie mai indicata o nastere normala sau una prin cezariana?Sincer nu stiu daca are vre-o legatura problemele copiilor amintiti cu nasterea normala.Inainte doar doctorii dadeau acest verdict,acum insa,mamele pot sa adopte o nastere prin cezariana,pur si simplu ca asa vor,ori nu vor sa "se rupa",sau nu vor sa simta durerile nasterii.De regula doctorul trebuie sa decida si sa cakculeze riscurile la care este supus un copil in caz de nastere normala,atunci cand acesta prezinta un anumite complicatii intrauterine.Se mai spune ca la o nastere normala nu este indicata acceptarea tragerii pruncului cu forcepsul...si totusi se practica acest lucru de foarte multe ori,iar consecinte neplacute s-au semnalat doar in cazuri izolate.
Si totusi cred ca este aberanta ideea precum ca,daca te rogi "non-stop",indiferent de situatia sarcinii,Dumnezeu va avea grija si v-a da un copil sanatos.Doamne!,Doamne!,pana cand o sa credem ca-n evul mediu!!!!!Adica,daca organismul prezinta anumite complicatii,sau copilul nu poate sa se dezvolte cum trebuie,si alte,si alte lucruri inevitabile care pot sa apara intr-o sarcina...noi nu trebuie sa mai facem nimic concret,nu trebuie sa mai gandim care cale este mai indicata pentru desfasurarea lucrurilor in bune conditii,ci doar sa ne rugam???In viata lucrurile trebuiesc calculate,ele se discern,trebuiesc luate decizii mai mult sau mai putin salvatoare,se actioneaza intr-un fel sau altul pentru o depasire favorabila,sau potential favorabila,si toate acestea inconjurate cu nedejdea si credinta ca Dumnezeu va fi alaturi,dar sa nu credem ca cel care asteapta sa i se puna "in traista".
Eu am nascut normal,deci vorbesc in cunostinta de cauza,si a fost o nastere grea,de atata durere imi doream,involuntar,practic sa mor sa nu mai stiu de nimic,insa langa mine se afla o fata de vre-o 22 de ani care suferea si mai mult decat mine.Aceasta femeie se afla in travaliu de vreo 20 de ore si tot nu reusea sa nasca,a luptat enorm de mult ca sa nasca normal,insa in cele din urma doctorii au hotarat sa recurga la cezariana deoarece,cu cat trecea timpul fara vre-un rezultat benefic,cu atat era pusa in pericol viata femeii si-a copilului acesteia.Cred ca oricat de mult s-ar fi rugat acea femeie,nimic nu ar fi ajutato daca nu s-ar fi recurs la operatia de cezariana,nu pentru ca nu ar fi avut credinta,sau Dumnezeu n-ar fi ascultat-o,dar Dumnezeu a lasat si Doctorii pe pamant,si tot el ne-a lasat si "principiul gandirii,simtirii si cugetarii",si deci a actionarii in consecinta.
In timpul sarcinii am ctit diferite carti despre sarcina si nastere,si am citit pe undeva ca,inainte,cu ani in urma,cezariana era considerata una dintre operatiile cele mai complexe,deci o operatie destul de serioasa si se recurgea la aceasta doar in cazuri extreme,cand situatia o cerea neaparat.Eu am mai multe prietene care au nascut prin cezariana si se simt foarte bine,si au copii sanatosi si fara vre-o complicatie survenita operatiei de cezariana.Deci,nu stiu daca aceasta presupune anumite riscuri,de fapt orice gen de operatie sau de nastere poate presupune anumite riscuri.Si totusi cred ca,intr-adevar nasterea normala presupune riscuri mai mari si mai evidente,deoarece de ea depinde un corp destul de complex si de imprevizibil care poate sa aduca complicatii in ultimul moment.Sanatatea copilului depinde foarte mult de nasterea la care a fost supus,de comlicatia nasterii acestuia.De multe ori,intr-o nastere normala,care este un proces complicat si nesigur,este pusa in pericol viata copilului nenascut dar si a mamei acestuia,si cred ca au existat mult mai multe cazuri dramatice in randul nasterilor normale decat in randul cezarianelor,de fapt cea de pe urma fiind mult mai putin supusa riscului.In zilele noastre,alimentatia deficitara,plina de chimicale si saraca in vitamine,poluarea,stresul,precum si sedentarismul favorizeaza tot mai frecvent aparitia complicatiilor la nasterile normale,de aceia ele devin in multe cazuri periculoase.
Si totusi,nasterea normala este mai sanatoasa,pentru ca este"normala",este fireasca si dupa cum se stie,ea poate sa izbaveasca femeia de pacate,fiindca nu exista durere mai mare cu cea din timpul travaliului,si fericit de femeile care indraznesc sa se supuna unor astfel de chinuri.
Dupa ce am nascut,imi parea rau ca nu am apelat la cezariana,"ca,daca stiam ca e atat de greu!!!.....",dar dupa putin timp,dupa ce m-am refacut,mi-a parut bine ca am trecut printr-o nastere normala,si ca Dumnezeu m-a ajutat sa trec peste aceasta...si sa-mi mai curat si anumite pacate,de ce nu!

Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2007, 21:43:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si,apropos!,rellyv,esti cumva mama,ai copii???....ca am eu ceva cu oamenii care vorbesc doar "din carti"si presupuneri,fara ca sangele lor sa fi trecut prin apa si prin foc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2007, 22:24:31
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Din punct de vedere crestinesc, banuiesc ca nasterea naturala este de dorit.
De ce? Pentru ca, femeile care nasc prin cezariana, nu pot naste decat 2-3 copii. Mai departe...nu au voie, deci se poate recurge la avort, nu? Pe cand in urma nasterii naturale, nu.
Aici, bineinteles intervin si alti factori, dar nu ii dezbatem acum.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2007, 23:16:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai perfecta dreptate, rellyv, in ceea ce afirmi, indiferent daca ai copii sau nu. Cred ca are mare importanta ca mama, inainte de concepere si in timpul sarcinii sa se roage. Increderea i Dumnezeu nu strica niciodta, iar mersul la medic in timpul sarcinii e obligatoriu. Chiar cunosc pe cineva, care a dus o sarcina pana la capat, desi stia ca e cu malformatii. Dumnezeu a luat copilul la El de la nastere, desi s-a nascut normal, iar mama l-a plans ca pe copilul mult dorit. Niste ani mai tarziu, aceeasi femeie a nascut un copil sanatos, destept si frumos. dumnezeu ii miluieste pe cei care se smeresc.

Referitor la intrebarea din topic: femeia sufera la nastere. Daca nasterea e naturala, suferintele inceteaza imediat dupa. Daca se face prin cezariana, femeia sufera dupa operatie. Accidente se pot intampla si la nasterea naturala, cat si la cezariana. S-a auzit de copii cu scalpul taiat de bisturiu.

Referitor la bosa si hemangiom doar un medic se poate pronunta asupra cauzei formarii lor. S-ar putea ca si duhovnicul sa gaseasca o explicatie din punctul lui de vedere.

Sa nu uit: pe mine m-a binecuvantat Dumnezeu cu doi copii minunati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea prin cezariana andreicozia Generalitati 41 24.12.2013 16:50:45
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 22:11:24
Reglarea naturala a conceptiei andreicosmovici Biserica Romano-Catolica 103 28.04.2012 23:34:45
Ziua de nastere o_copila Generalitati 34 13.07.2009 17:06:49
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44