Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 25.05.2012, 10:29:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
Da. Și o spun cu gândul la propria mea copilărie.
cred ca experienta ta te-a invatat un lucru extrem de important: ca trebuie sa respecti dreptul la decizie si celorlalti, sa ii lasi sa se desfasoare liber cata vreme aceste lucruri nu aduc nici un prejudiciu nimanui!

Mie nu mi se pare ca lipsa spatiul e cel mai mare problema in aceasta situatia, cat mai degraba dorinta posesiva a cuiva de a controla vietile altcuiva si de a le alinia la standardul personal!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.05.2012, 13:34:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
La fel, dacă ști că nu poți ține un vițeluș, e păcat să-l lași să se chinuie de foame sau să te chinui tu cu el.
Mai bine îl vinzi la altul și mai faci un ban.
Bun, cu vitelusul am inteles.
Ce se intampla daca vine un copil neplanificat?
Cum se aplica metoda vitelusului in cazul lui?

Citat:
Cu puii sau copiii la fel. Ai câți ști că poți îngriji și-ți poți permite - în termeni de bani, efort, timp, atenție etc. E loc sub soare pentru toți și toate atâta vreme cât ne cunoaștem limitele și știm cât să ne întindem.
Hehe, suna bine in teorie, daca omul ar fi matur si responsabil si cu discernamant in a sti care este diferenta intre a vrea si a putea.
Din pacate, asa cum viata demonstreaza de cele mai multe ori "nu pot" este de fapt sinonimul lui "nu vreau".

Cu un copil sau chiar doi, e clar ca nu are cine sa-ti plateasca pensia.
Sau chiar si mai multi daca nu le oferi si o educatie sanatoasa, nu invata si nu exceleaza in nimic.
Sau daca faci doar unul si acela se pierde pe drumul vietii, de ce te plangi ca ai fost om corect si ai facut in viata tot ce ai putut si nu ai ceea ce chipurile ai merita?
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.05.2012, 13:40:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
Da. Și o spun cu gândul la propria mea copilărie. Ani de zile m-am luptat ca să am o cameră a mea, un spațiu al meu în care alții nu-și bagă nasul și îmi respectă liniștea și dorința de reculegere. Un spațiu în care să pot să stau să desenez și să citesc, să scriu, să mă joc, să mă rog sau să visez cu ochii pe pereți dacă am chef. Și asta fără să stau în permamență cu spaima că vine "Securitatea" peste mine și-mi cotrobăie în suflet, cenzurând tot ce nu e "kosher".

Un spațiu în care nu dă năvală nimeni pe ușă ca să mă întrebe cu un ton de inchizitor, ce carte citesc și dacă e de școală (de parcă Jules Verne și Paul Feval e musai să fie băgați în programă, iar dacă nu-s, nici nu am ce învăța din cărțile lor!) sau să mă întrebe pentru a suta oară de ce mă uit la serialul meu preferat - unicul pe care îl vizionam întotdeauna cu mult drag și care mă făcea să evadez din lumea rea - și să-mi pună întrebarea asta exact, dar EXACT în timpul filmului, de parcă nu putea să se amâne discuția! Auzeam replica: "Acolo nu e nimic real! Unde ai mai văzut tu oameni să se teleporteze?" Sau: "Cum poți să te uiți la urâții ăia? Eu o să-i visez la noapte!". Degeaba răspundeam că eu visez foarte bine, n-am nici un coșmar și că dacă ăia din film sunt urâți, nu-i nimeni obligat să-i privească, ba chiar am nevoie să stau singură ca să-mi savurez porția de fantezie, nu să aud involuntar discuțiile despre cumpărături sau bârfele despre vecini.

...Un spațiu în care să pot desena și picta liniștită fără să mi se strige că fac măscări (deși aveam 10 la desen) și că prăpădesc hârtia și culorile degeaba. Un spațiu în care să-mi pot scrie liniștită în jurnal fără să fiu în permanență cu ochii pe ușă și fără să fiu nevoită să mint invariabil că îmi fac temele. Un spațiu în care să pot compune poezii fără să-mi fie alungată muza, și în care să pot inventa povești fără să fiu criticată de pe margine (vorbindu-se despre mine ca și cum aș fi fost absentă) că prăpădesc caietele și fac lucruri inutile și prostești.

...Un spațiu în care să-mi pot aduna, eticheta și expune colecția mea de roci, cochilii și cuiburi de viespi fără să mă tem că mâine-poimâine cineva le vede și începe să urle sau să le arunce în curte. Un spațiu unde să-mi pot aduce micul meu terariu improvizat dintr-un acvariu vechi în care să-mi țineam șopârla cenușie găsită pe câmp. Inutil să mai spun că n-am reușit să conving pe nimeni că locul animalului e în casă - șopârla dom'ne, e îngrozitoare la vedere, e scârboasă rău, și mai seamănă și cu șarpele ăla biblic care a ispitit-o pe Eva! Și uite așa, din cauza unei nefericite asemănări, și a unor și mai nefericite preconcepții, șopârla mea dragă a fost exilată în magazie, unde, spre marea mea disperare, nu a supraviețuit din cauza frigului.

...Un loc în care să ascult muzică fără să mi s epsună să închid "greierașii", sau să cânt fără să mi se ceară să tac că pe alții îi doare caul, nu le place, vor să doarmă sau pur și simplu să tac că nu-i muzica de mine - deși eram printre favoriții profei la școală.

Și în fine - deși lista ar mai continua, dar nu vreau să plictisesc lumea, - un loc în care să mă pot ruga liniștită, fără să dea vreunul busna, și fără să aud tot felul de ironii la adresa mea, în cazul în care eram surprinsă "asupra faptului".

Să mai continui? Am spus deja că nu. Ideea e că toate acestea ar fi fost evitate dacă aș fi avut cameră proprie iar libertatea mea ar fi fost respectată în acel perimetru. Orice om are nevoie de un spațiu al lui, în care să-și desfășoare activitatea după ritmul propriu și în care să se reculeagă, să-și încarce bateriile.

A fi o ființă socială nu înseamnă a sta la grămadă și a invada spațiul intim al celuilalt. Unele nevoi sunt înscrise în chiar ființa noastră, e inutil să le negăm sau să le demonizăm. Și nu, a sta singur în camera ta nu înseamnă doar să tai frunză la câini cu joystickul în mână. Asta e o altă preconcepție la fel ca și cea mai veche legată de șopârlă.

Numai bine să aveți, oameni buni!
Nu stiu daca observi dar problema in cazul tau n-a fost lipsa unei camere "personale" ci "inchizitia" din familie, lipsa de dragoste (autentica) si intelegere din partea generatiei superioare din pacate strict cronologic.

Sincer chiar crezi ca daca ai fi avut camera ta ai fi putut lacat pe usa si toate cele de mai sus nu s-ar fi intamplat?
Fii serioasa, pot sa-ti spun din experienta ca diferenta ar fi fost cvasi-minora.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.05.2012, 13:45:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Si da, intimitatea momentului de rugaciune este o mare problema.
Serios?
Sf. Scriptura nu vorbeste despre "initmitatea momentului de rugaciune" ci de "unde sunt adunati doi sau trei (sau chiar mai multi am putea spune) in numele Meu..."

Citat:
In majoritatea familiilor cu copii multi sau in familiile in care copiii nu au camera a lor am vazut INTOTDEAUNA, fara exceptie, copiii se "refugiaza" in alte parti, departe de casa, cat mai repede.Fac tot ce pot sa ajunga acasa doar ca sa doarma.Diverse activitati scolare optionale in cel mai bun caz, in cel mai rau- anturaje nefavorabile. Si extrem de des am vazut copii absolut disperati sa mearga la facultate. Nu atat pentru invatat, ci pt ca nu mai stau cu parintii/fratii sub nas. Cat de rele trebuie sa fie lipsa de intimitate si cicalelala, sufocarea personalitatii- de acasa -daca o camera de camin sau un apartament impartit le pare taramul libertatii?!...
Iarasi o confuzie din pacate, asta se intampla nu din cauza lipsei de intimitate ci din cauza lipsei de dragoste si formele sub care se manifesta ea: armonie, intelegere, comunicare, etc.

Atunci cand iti este drag de cineva, vrei sa-l ai cat mai aproape nu in camera de alaturi.
Valabil si pentru legaturile dintre frati, copii si parinte, etc.

"nevoia de intimitate" este derivata dintr-un egoism interior, in momentul in care faci lucruri care nu le poti imparti cu celalalt. Exista scurte momente oarecum legitime pentru asa ceva dar cand devine o nevoie cvasi-permanenta este clar ca mediul in care se manifesta nici pe departe nu este unul al armoniei si bunei intelegeri.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 22.07.2012, 22:18:43
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Cum poate sa creasca o populatie... 1930 Siria numara 1,5 mil. locuitori, 2000 20 mil.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 18.11.2012, 02:17:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In 70 ani, la noi o sa fie taman invers.
1.5 milioane in 2082.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 18.11.2012, 02:21:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Idealizati realitatile de atunci. Cititi "Morometii" pt o idee mai realista despre realitatea in care erau crescuti copiii. Nu era nici o armonie idilica. Si asa era mai in toate familiile. Asa au fost crescuti si bunicii mei, si bunicii bunicilor mei.
Lipsa banilor, munca pamantului, imposibilitatea de a-si indeplini visele din cauza ca nu se puteau duce la scoala (pt ca nu avea cine sa munceasca, pt ca nu erau bani pt scoala,etc), ura tacita impotriva parintilor care ii tratau ca pe niste sclavi personali (atunci asa era relatia copil-parinte), dezbinarea rapida a familiilor pt ca toti copiii plecau de acasa cat puteau de repede si cat mai departe...

Si mesele in familie tin sa amintesc totusi ca in cele mai multe cazuri nu sunt deloc "comuniuni de iubire" ci comuniune de barfit rudele care nu sunt preznte si de mancat pana sta vantul.Asta face copiii sa prefere un sa manance la calculator sau cine stie, sa devine vegani.
Vorbim aici de o familie credincioasa?
Ca in cazul lui Moromote nu prea ..
Reply With Quote
  #188  
Vechi 22.05.2013, 12:09:02
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?
Sf. Scriptura nu vorbeste despre "initmitatea momentului de rugaciune" ci de "unde sunt adunati doi sau trei (sau chiar mai multi am putea spune) in numele Meu..."



Iarasi o confuzie din pacate, asta se intampla nu din cauza lipsei de intimitate ci din cauza lipsei de dragoste si formele sub care se manifesta ea: armonie, intelegere, comunicare, etc.

Atunci cand iti este drag de cineva, vrei sa-l ai cat mai aproape nu in camera de alaturi.
Valabil si pentru legaturile dintre frati, copii si parinte, etc.

"nevoia de intimitate" este derivata dintr-un egoism interior, in momentul in care faci lucruri care nu le poti imparti cu celalalt. Exista scurte momente oarecum legitime pentru asa ceva dar cand devine o nevoie cvasi-permanenta este clar ca mediul in care se manifesta nici pe departe nu este unul al armoniei si bunei intelegeri.
Nu e usor sa realizezi ca adult ca motivul pt care nu te-ai prea inteles cu familia a fost lipsa dragostei. Toti copiii vor sa creada ca familia lor ii iubeste, si cauta alte motive pt situatia tensionata de acasa.

Pt cei mai multi parinti sa iubesti copiii inseamna sa le dai de mancare.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 22.05.2013, 14:36:55
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Oare intr-o familie ortodoxa ar trebui folosite metodele contraceptive? Eu stiu ca nu! Dar lumea materialista ne-a acoperit mai mult ca credinta.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.05.2013, 15:15:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Oare intr-o familie ortodoxa ar trebui folosite metodele contraceptive? Eu stiu ca nu! Dar lumea materialista ne-a acoperit mai mult ca credinta.
sa nu dam vina pe lume.
am saracit in credinta. asta e cauza...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03