Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2012, 16:57:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Calul troian exista numai in viziunea celor care se considera cetate ravnita spre cucerire.
Sigur ca se duce o lupta intre bine si rau, intre adevar si minciuna, credinta si falsuri, ma mir ca neoprotestantii aleg sa ignore acest fenomen.

Sau ma rog, cel putin il ignora selectiv, cand sunt pe un forum ortodox prefera sa fie ecumenisti, cand sunt intre ei prefera sa faca critica/satira/denigrarea Bisericii Ortodoxe.

Citat:
Din afara lucrurile se vad putin altfel: omul este o fiinta sociala, care se manifesta liber si interactioneaza liber cu ceilalti. Asta nu se poate evita, indiferent ca unii inalta ziduri medievale (sau antice) desi nu mai traim in evul mediu.
Viziunea neoprotestanta - religia mai degraba ca fenomen social mai putin spiritual - cred ca e destul de aproape de adevar.

Hehe..o cetate fara ziduri e o cetate pierduta sigur ca e doar viziunea noastra, voi nu vreti sa cuceriti nimic, dar nu stiu de ce tocmai voi observati zidurile, oare pentru ca va izbiti de ele?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.04.2012, 17:41:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ma refeream la faptul unii ca ortodocsi considera ca lumea se invarte in jurul lor, iar daca cineva face ceva o face neaparat ca sa-i cucereasca pe ei. Iar tu intri cu brio in aceasta categorie. :)

Ei bine, unii sunt pur si simplu oameni care aleg sa traiasca altfel, fara sa observe prea mult ca exista ortodocsi. Traind frumos, acesti oameni atrag automat alti oameni. Sorry daca asta strica planurile unora. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2012, 19:20:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Pentru apropierea de cultele neoprotestante merita felicitari si aprecieri.
Dar pentru modelul de viata si poezia care ne-a lasat-o i se cuvine adusa cinstire.
Asa ne invata Cuvantul: Dați tuturor ce sunteți datori să dați: cui datorați birul, dați-i birul; cui datorați vama, dați-i vama; cui datorați frica, dați-i frica; cui datorați cinstea, dați-i cinstea. Romani 13:7
Traian Dorz 01 - http://www.youtube.com/watch?v=WjHmO_SAHzw
Traian Dorz 02 - http://www.youtube.com/watch?v=OpWHJ23ZkGI
Traian Dorz 03 - http://www.youtube.com/watch?v=dJnrtyijNLQ
Traian Dorz 04 - http://www.youtube.com/watch?v=PrSeZARkrbc
eu vorbeam d.p.d.v. ortodox ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2012, 19:26:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Respect dar si tragedie si mostenirea grea a O.D. cu care se confrunta si in prezent.

Cred ca pe alocuri a fost mai mult decat apropiere.
ai dreptate si piate sunt subiectiv, sau poate cartile sunt subiective.
dar daca jumatate din ce s-a scris despre el este adevarat, atunci merita macara respectul nostru.
ce ar fi daca l-am judecat pe Stefan cel Mare, doar prin prisma copiilor ilegitimi pe care i-a avut.
desigur comparatia este exagerata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2012, 23:37:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai dreptate si piate sunt subiectiv, sau poate cartile sunt subiective.
dar daca jumatate din ce s-a scris despre el este adevarat, atunci merita macara respectul nostru.
ce ar fi daca l-am judecat pe Stefan cel Mare, doar prin prisma copiilor ilegitimi pe care i-a avut.
desigur comparatia este exagerata.
de acord cu tine amice. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puriv la TVR Cultural laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2009 20:07:23
Traian Dorz C.tin Mari Duhovnici si predicile lor 2 30.12.2008 00:34:30