Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2014, 15:53:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Oameni si fapte

Pentru ca avem nevoie de si exemple bune, cat mai multe posibil, despre oameni, fie ei preoti, avocati, cersetori etc care sa ne arate lastura cu adevarat umana.

Articole care sa reinstaleze in inima noasta increderea in oameni si fapte bune.

Pentru ca in ultima vreme sunt el de fe de scandaluri, zvonuri si realitati despre protii ipocriti care i-au facut oarecum campanie lui Ponta, propun acum un preot care ar metita titlul de "Cetateanul Anului si Omul lui Dumnezeu"
http://adevarul.ro/locale/buzau/miha...4b4/index.html


Am aflat de acest minunat om, acest preot duminica, la emisiunea Romania Te Iubesc si m-a emotionat incredibil de tare. Se poate. Putem face si fapte bune.

Vizionare placuta.

Va invit sa postati si voi articole, videoclipuri cu oameni si fapte, fie ei cersetori, tigani, romai, rus, preoti, medici etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2014, 15:56:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica pentru surdo-muti.
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...siguranta.html

Acest preot este un prieten de familie. Tare frumos ce a facut!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2014, 10:05:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, o initiativa utila si frumoasa. Am citit si despre asta :)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2014, 11:00:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pentru ca avem nevoie de si exemple bune, cat mai multe posibil, despre oameni, fie ei preoti, avocati, cersetori etc care sa ne arate lastura cu adevarat umana.

Articole care sa reinstaleze in inima noasta increderea in oameni si fapte bune.

Pentru ca in ultima vreme sunt el de fe de scandaluri, zvonuri si realitati despre protii ipocriti care i-au facut oarecum campanie lui Ponta, propun acum un preot care ar metita titlul de "Cetateanul Anului si Omul lui Dumnezeu"
http://adevarul.ro/locale/buzau/miha...4b4/index.html


Am aflat de acest minunat om, acest preot duminica, la emisiunea Romania Te Iubesc si m-a emotionat incredibil de tare. Se poate. Putem face si fapte bune.

Vizionare placuta.

Va invit sa postati si voi articole, videoclipuri cu oameni si fapte, fie ei cersetori, tigani, romai, rus, preoti, medici etc.
Acest parinte este un duhovnic cu mult har .Iar asezamantul de la Campeni este o realizare deosebita ,foarte curat si ingrijit ,fara a avea aspectul unui camin de batrani. Acolo batranii sunt ingrijiti si tratati cu multa dragoste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2015, 21:06:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Zilele trecute s-a răspândit în mai multe ziare/saituri vestea despre un medic român tânăr, om deosebit atât în plan profesional, cât și al credinței.

Neurochirurg de excepție, cu posibilitatea unei cariere strălucite la Stanford (SUA), alege să se întoarcă în România, pentru motive ce țin de practicarea credinței, din câte am înțeles.

Un interviu în ziarul Lumina puteți citi aici, iar un reportaj făcut de un ziar laic, aici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2015, 21:24:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Rămâne de văzut cât de tare o să ardă focul jertfelniciei, când o să dea peste conditiile mizere si coruptia din România, si asta nu doar 1 dată la 4 ani, cum era obisnuit, ci în viata de zi cu zi. Credinta poti să o practici oriunde. Si nu contează prea tare cu ce te ocupi.

Last edited by tabitha; 06.07.2015 at 21:31:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2015, 21:32:59
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Credinta poti să o practici oriunde. Si nu contează prea tare cu ce te ocupi.
Dar nu e vb de asta.E vb de jertfa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2015, 21:46:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Cristian zicea că [neurochirurgul] se întoarce în Romania "pentru motive ce tin de practicarea credintei". Iar apropo de jertfă, si în State sunt multime de săraci ce nu-si pot permite asigurări medicale decente, e loc de jertfă si aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2015, 21:54:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Motivele întoarcerii le-am dedus mai mult decât le-am citit. Spune undeva în interviu că în lumea în care trăia/profesa trebuia să fie corect politic, credința nu și-o putea exprima, chiar dacă nu era împiedicat altfel să o practice. Nu avea în jur alți ortodocși, nu avea cu cine comunica.

Totuși, poate că principalul motiv al întoarcerii a fost acesta, pe care îl afirmă singur:

– Ați crescut în Statele Unite, unde ați studiat cu mare succes. Ce v-a determinat să vă întoarceți în țara ale cărei origini le purtați în ființa dumneavoastră?

– A fost ceva neașteptat, să vă spun sincer. Am păstrat o legătură cu România. Veneam vara din patru în patru ani și nu m-am așteptat la această ocazie, ca să revin în țară în calitate de neurochirurg. Decizia a fost mai mult bazată pe faptul că am văzut într-adevăr o mare nevoie de neurochirurgi cu experiență în străinătate”.

În țară evident că va avea probleme și le-a avut încă de la început, studiile, deși strălucite, nu îi erau recunoscute la data acestui interviu. Sper și cred, însă, că este un luptător.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2015, 23:35:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Unul dintre acesti oameni este fara doar si poate Parintele a 400 de copii.

http://www.sanatatesiviata.ro/famili...a-noi-feb-2013


http://www.biserica.tv/video/270/man...or-din-ucraina
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.07.2015 at 23:37:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare